Ranking szczoteczek ultradźwiękowych

Szczoteczki ultradźwiękowe to najnowsze szczoteczki, jakie mają nam obecnie do zaoferowania producenci. Z pozoru przypominają szczoteczki soniczne, ale od swoich starszych sióstr czyszczą zęby dużo szybciej i w przeciwieństwie do nich wykazują także funkcje terapeutyczne. Co to oznacza? Szczoteczki ultradźwiękowe pracują na tak wysokiej częstotliwości, że są w stanie usuwać z jamy ustnej bakterie i mikroorganizmy, które powodują stany zapalne dziąseł oraz choroby przyzębia. Stanowią więc doskonałą opcję zwłaszcza dla użytkowników borykających się z wymienionymi problemami.

Z uwagi na zaawansowaną technologię pracy oraz swoje lecznicze funkcje, szczoteczki ultradźwiękowe nie są urządzeniami tanimi, uchodzą za wyjątkowo „ekskluzywne” i dość trudno je dostać. Zapoznać się bliżej z najbardziej polecanymi ich modelami pomoże Wam nasz króciutki ranking najlepszych szczoteczek ultradźwiękowych.

Szczoteczka ultradźwiękowa, czyli szczoteczka soniczna w jeszcze nowocześniejszej wersji

Na pierwszy rzut oka szczoteczki ultradźwiękowej od sonicznej odróżnić niemal nie sposób. W przypadku obu szczoteczek mamy do czynienia z rękojeścią, na której znajdziemy przycisk służący do włączania i wyłączania sprzętu, oraz diody odpowiadające poszczególnym trybom pracy i stanowi naładowania baterii. Wewnątrz obudowy umieszczony jest natomiast silniczek elektryczny, który wprawia podłużną głowicę czyszczącą w określony rodzaj ruchów.

Wygląd zewnętrzny to jednak nie wszystko. Różnicę w przypadku obu szczoteczek stanowi sposób czyszczenia. Szczoteczki soniczne oczyszczają uzębienie emitując podczas mycia fale dźwiękowe, natomiast szczoteczki ultradźwiękowe, jak nietrudno się domyślić, pracują w oparciu o fale ultradźwiękowe. W ciągu minuty są w stanie wyemitować fale o częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz, która równa jest około 96 000 000 drgań sonicznych. To wielokrotnie więcej niż mogą zaproponować nawet najbardziej nowoczesne szczoteczki soniczne.

Ponadto, fale ultradźwiękowe, które generują szczoteczki ultradźwiękowe, potrafią podczas mycia docierać nawet 5 mm poza linię dziąseł (w przypadku szczoteczek sonicznych są to „tylko” 4 mm). Dzięki temu usuwają z jamy ustnej jeszcze więcej szkodliwych bakterii.

Jakie funkcje i tryby pracy oferują szczoteczki ultradźwiękowe?

Szczoteczki ultradźwiękowe nie tylko czyszczą zęby niezwykle szybko i skutecznie, ale również wszechstronnie. Do zaproponowania mają użytkownikowi nawet trzy różne tryby pracy:

 • Normalny – to tryb klasycznego czyszczenia, w którym szczoteczka generuje określoną moc wibracji w połączeniu z ultradźwiękami;
 • Delikatny – program, w którym szczoteczka działa delikatniej, to znaczy wytwarza mniej wibracji niż w trybie „normalnym”. Przeznaczony jest dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębową bądź inne schorzenia jamy ustnej;
 • Bez ruchu – to z kolei tryb czyszczenia, w którym szczoteczka nie wytwarza żadnych wibracji, a jedynie ultradźwięki. Dedykowany zwłaszcza osobom, którym zależy na leczniczym działaniu sprzętu.

Poza trybami pracy, szczoteczki ultradźwiękowe proponują użytkownikowi niemal wszystkie podstawowe funkcje i udogodnienia, które dają do dyspozycji innego rodzaju szczoteczki elektryczne. Bardzo często urządzenia tego typu wyposażone są więc w czasomierze, które dbają o to, byśmy szczotkowali swoje zęby przez zalecany przez stomatologów czas (w przypadku szczoteczek ultradźwiękowych czasomierze odmierzają nie dwie, a trzy minuty czyszczenia) oraz pokazujące poziom naładowania baterii diody. Dodatkowo wiele modeli ultradźwiękowych ma także zainstalowany specjalny wskaźnik fal ultradźwiękowych, który jasno pokazuje nam, czy w danym momencie szczoteczka emituje ultradźwięki czy też nie (to bardzo przydatne, ponieważ ultradźwięków nie widać ani nie słychać).

Na co zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę ultradźwiękową?

Do zakupu szczoteczki ultradźwiękowej trzeba się odpowiednio przygotować. Urządzenie na które się zdecydujemy, powinno odpowiadać stanowi jamy ustnej nabywcy, jego indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Rozpatrując poszczególne modele szczoteczek ultradźwiękowych, zwróć szczególną uwagę na takie parametry sprzętu jak:

 • tryby czyszczące – współczesne szczoteczki ultradźwiękowe mają do zaproponowania od jednego do kilku trybów czyszczących. Więcej opcji mycia przyda się zwłaszcza osobom, które planują korzystać z urządzenia do spółki z innymi;
 • prędkość działania – większość urządzeń pracuje na częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz. Czym szybsze ruchy wykonuje dana szczoteczka, tym efektywniejsze jest ścieranie przez nią ze szkliwa szkodliwych osadów;
 • końcówki – sprawdź, ile w zestawie z daną szczoteczką otrzymasz końcówek czyszczących i jakie ewentualnie głowice czyszczące będziesz mógł do niej dokupić w przyszłości. Ważne, by osoby, które borykają się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej, miały szansę myć zęby końcówkami z miękkim, delikatnym włosiem;
 • wytrzymałość akumulatora – czym dłużej pracujący akumulator, tym większy komfort korzystania ze sprzętu – to prawda stara jak świat. Większość szczoteczek ultradźwiękowych ma zainstalowane akumulatory, które na jednym naładowaniu są w stanie wytrzymać 2-3 tygodnie;
 • czasomierze – mycie zębów szczoteczką ultradźwiękową trwa nieco dłużej; nie dwie, a trzy minuty. Wiąże się to z faktem, że tego typu szczoteczka dodatkową minutę przeznacza na pielęgnację dziąseł. Obecność czasomierza jest więc wyjątkowo istotna, byśmy czyścili uzębienie przez odpowiednią ilość czasu;
 • zawartość zestawu – producenci do niektórych szczoteczek ultradźwiękowych dołączają chociażby podróżne etui czy inne, przydatne akcesoria. Nie są nam one niezbędne, ale w niektórych przypadkach potrafią ułatwić życie.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe elementy, dokonać zakupu właściwej szczoteczki ultradźwiękowej powinno być Ci znacznie łatwiej. W przypadku jakichkolwiek dylematów, problemów z dokonaniem odpowiedniego wyboru, możesz zawsze skierować wzrok w stronę naszego krótkiego rankingu najlepszych szczoteczek ultradźwiękowych.

Przetestowaliśmy dostępne na rynku sprzęty z tej kategorii oraz zaczerpnęliśmy opinii na ich temat od współpracujących z naszą redakcją stomatologów. Porównaliśmy ze sobą ogólną jakość, cenę, a także zastanowiliśmy się, czy posiadają wszystko, co potrzebne do skutecznego i komfortowego mycia zębów. Innymi słowy – zrobiliśmy co w naszej mocy, aby poniższe zestawienie było możliwie rzetelne i miarodajne. Oto najlepsze szczoteczki ultradźwiękowe, na które możecie obecnie trafić. 

Ranking szczoteczek ultradźwiękowych 2023

1. Megasonex Ultrasonic

Zarówno eksperci, jak i użytkownicy są zgodni – Megasonex Ultrasonic to najciekawsza szczoteczka ultradźwiękowa, jaka obecnie dostępna jest na rynku. Urządzenie jest synonimem najwyższej jakości wykonania, skuteczności mycia oraz wszechstronności. Maksymalna prędkość pracy szczoteczki to 96 000 000 pulsacji na minutę. Do dyspozycji Megasonex Ultrasonic daje trzy tryby pracy: normalny (wytwarzający 18 000 wibracji + ultradźwięki), delikatny (wytwarzający 9 000 wibracji + ultradźwięki) oraz bez ruchu (wytwarzający tylko ultradźwięki). Zainstalowany w szczoteczce czasomierz odmierza zalecane trzy minuty mycia, zaś w zestawie z urządzeniem otrzymujemy dwie końcówki czyszczące – twardą oraz miękką, a także funkcjonalne, podróżne etui. Wszystko to w cenie nieco ponad 600 złotych.

2. Emmi-Dental Metallic

Za plecami szczoteczki Megasonex umieściliśmy cenione urządzenie od niemieckiej firmy EMAG AG. Sprzęt pracuje z prędkością od 84 000 000 do 96 000 000 pulsacji na minutę, co czyni go jednym z najszybszych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej na rynku. Na jednym naładowaniu Emmi-Dental Metallic jest w stanie wytrzymać nawet do trzech tygodni, co jak na urządzenie ultradźwiękowe jest wynikiem godnym wyróżnienia. W zestawie ze sprzętem możemy liczyć na dwie końcówki czyszczące oraz pastę do zębów Emmi-Dent Fresh. Urządzenie jest dostępne w pięciu różnych kolorach: niebieskim, srebrnym, granatowym, czerwonym i czarnym. Jego cena to około 600 złotych.

3. Emmi-Dental Platinum

Na uwagę zasługuje na pewno również szczoteczka Emmi-Dental Platinum. To najbardziej zaawansowane urządzenie spod szyldu niemieckiej marki. Oprócz tego, że proponuje nam maksymalną pracę z prędkością 96 000 000 pulsacji na minutę, to jeszcze działa z wykorzystaniem cyfrowej technologii SMD, która gwarantuje wydłużony czas pracy mechanizmu szczoteczki. Produkt wyposażono w czasomierz, który automatycznie wyłącza sprzęt po zalecanym przez stomatologów czasie szczotkowania. Jego solidna bateria umożliwia 2-3 tygodnie pracy na jednym naładowaniu (o konieczności podłączenia szczoteczki do ładowarki informują nas umieszczone na rękojeści diody LED). Do zestawu z Emmi-Dental Platinum producent dołączył dwie końcówki (klasyczną i do mycia okolic aparatów ortodontycznych), a także pastę Emmi-Dent Fresh. Wątpliwości może wzbudzać jedynie cena szczoteczki – przeszło 800 złotych to nawet jak na wysokiej jakości szczoteczkę ultradźwiękową jednak dość sporo.

Dlaczego akurat szczoteczka ultradźwiękowa?

Z uwagi na terapeutyczne właściwości szczoteczek ultradźwiękowych, urządzenia te poleca się zwłaszcza użytkownikom borykającym się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej. Ale nie tylko. Fakt, że generowane przez szczoteczki fale ultradźwiękowe są w stanie docierać nawet 5 mm poza linię włosia sprawia, że sprzęt świetnie sprawdza się również w pielęgnacji jamy ustnej osób noszących aparaty ortodontyczne, mosty, protezy, oraz inne wypełnienia. Główne zalety szczoteczek ultradźwiękowych to:

 • praca z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych (fale o częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz jeszcze efektywniej radzą sobie z zalegającą na szkliwie płytką nazębną),
 • całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne czyszczenie (szczoteczki nie ścierają szkliwa);
 • znakomita pielęgnacja miejsc trudno dostępnych (jako że fale ultradźwiękowe są w stanie wychodzić nawet 5 mm poza linię włosia, szczoteczki potrafią usuwać bakterie z najgłębszych zakamarków jamy ustnej),
 • poprawa ukrwienia i ogólnej kondycji dziąseł (szczoteczki myją zęby nie przez dwie, a trzy minuty, dodatkowe sześćdziesiąt sekund przeznaczając specjalnie na pielęgnację dziąseł),
 • eliminowanie bądź łagodzenie stanów zapalnych dziąseł, chorób przyzębia, kłopotu krwawienia jamy ustnej i wielu innych problemów z zębami i dziąsłami.

Ile zapłacisz za wysokiej jakości szczoteczkę ultradźwiękową?

Szczoteczki ultradźwiękowe to najbardziej nowatorskie i najszybciej działające urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, nic więc dziwnego, że ich cena jest wysoka. Najtaniej szczoteczkę tego typu możemy nabyć za 500-600 złotych, natomiast najdroższe modele kosztują nawet w okolicach 1000 złotych. Tym bardziej warto ewentualny zakup szczoteczki ultradźwiękowej przemyśleć.

Należy w tym miejscu także zaznaczyć, że podobne efekty czyszczące jak za sprawą korzystania z urządzeń ultradźwiękowych, jesteśmy w stanie osiągnąć myjąc zęby szczoteczkami sonicznymi. Jeśli zatem nie cierpisz na żadne schorzenia jamy ustnej, a wydawanie fortuny na wysokiej jakości szczoteczkę ultradźwiękową wydaje Ci się przesadą, zawsze możesz zaopatrzyć się w kilkaset złotych tańsze urządzenie soniczne.

Back to top button