Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla szczoteczki elektrycznej?

Aby prawidłowo korzystać ze szczoteczki elektrycznej należy odpowiednio o nią zadbać. Związane jest to z doborem właściwej pasty do zębów. Nie powinno używać się zwykłej pasty, która na co dzień używana była do szczoteczki manualnej. Spowodowane jest to właściwościami tej pasty – jest ona ścieralna. Dlatego wcieranie jej szczoteczką elektryczną może spowodować uszkodzenie szkliwa, co doprowadzi do nadwrażliwości dziąseł.

Warto jest więc zaopatrzyć się w pastę do zębów przeznaczoną do szczoteczek elektrycznych. Jeśli jednak uprzemy się, że chcemy myć zęby zwykłą pastą, powinniśmy poszukać takiej, która ma niski współczynnik ścieralności RDA. Dzięki temu nasze szkliwo pozostanie w stanie nienaruszonym.

Właściwości pasty do zębów do szczoteczki elektrycznej

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla szczoteczki elektrycznej?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ten rodzaj pasty charakteryzuje się niskim współczynnikiem ścieralności RDA. Jest to istotna informacja, ponieważ szczoteczka elektryczna podczas użytkowania wykonuje co najmniej 5.600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę i 40.000 pulsacji na minutę. W przypadku szczoteczek sonicznych liczba ta wzrasta do wartości od 31.000 do 62.000 ruchów wymiatających na minutę, nie mówiąc o tym, ze szczoteczki ultradźwiękowe pracują wykonując do 96.000.000 ruchów na minutę. Ta szybkość oraz nacisk na zęba może doprowadzić do pewnych uszkodzeń, nie są one duże, ale w przyszłości mogą owocować wizytami u stomatologa.

Właśnie ze względu na to poleca się pasty, których współczynnik ścieralności nie przekracza wartości 220. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt posiada w składzie węglan wapnia oraz tlenek gliny, gdyż obie te substancje podnoszą wartość wskaźnika RDA. Z tego powodu lepiej wybrać pastę, która jest posiada w składzie łagodne postaci krzemionki.

Pasta przeznaczona do szczoteczek elektrycznych ma dwie konsystencje – zwykłej pasty oraz żelu. Najczęściej wybierany jest ten drugi rodzaj, ponieważ jest on łagodniejszy i nie spływa ze szczoteczki. Ważną różnicą pomiędzy pastą do zwykłej szczoteczki a tej elektrycznej jest to, że ta druga mniej się pieni, łatwiej nakłada na główkę i silniej odświeża. Pod względem cenowym pasta do szczoteczek elektrycznych nie jest droższa od tej zwykłej. Można zakupić ją zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych (w drogeriach bądź specjalistycznych sklepach dentystycznych).

Ciekawostką jest to, że rynek szczoteczek elektrycznych rozwija się tak intensywnie, że stworzono nawet smakowe pasty do zębów, między innymi: czekoladową bądź kawową. Spodoba się to osobom, które lubią testowanie nowych, nieznanych dotąd smaków. Stosując pastę przeznaczoną do szczoteczek elektrycznych możemy zauważyć, że szkliwo zębów staje się wyraźnie bielsze. Jest to możliwe dzięki temu, że taka pasta wspomaga czyszczące działanie szczoteczki elektrycznej.

Substancje niepożądane

Należy unikać past, które posiadają w swoim składzie laurosiarczan sodu (SLS). Jest on dodawany do zwykłych past do zębów. Warto unikać jej decydując się na mycie zębów szczoteczką elektryczną, ponieważ substancja ta odpowiada za efekt pienia się. Poza tym warto zaznaczyć, że SLS może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Możemy go spotkać także w szamponach, żelach pod prysznic czy wspomnianych przez nas, zwykłych pastach do zębów.

Badania, które zostały przeprowadzone przez University Medical College of Georgia ujawniły, ze po tym jak SLS znajdzie się w organizmie, odkłada się w tkankach. Jest to zjawisko niebezpieczne. Wynika to z tego, że może powodować alergie, a także, jak się okazało, zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Właśnie z tego powodu mając szczoteczkę elektryczną powinniśmy kategorycznie unikać past z tym składnikiem.

Poza wspomnianym SLS pasta do zębów dla szczoteczek elektrycznych nie powinna posiadać w składzie takich substancji jak parabeny, siarczany czy fluor. Ten ostatni był przez długi czas uznawany przez stomatologów jako bardzo zdrowy dla zębów. Najnowsze badania pokazują jednak, że nadmiar fluoru w organizmie może być powodem wystąpienia fluorozy – choroby, która objawia się charakterystycznymi kredowymi plamami na zębach. Z tego powodu dobrze jest go unikać.

Substancje, które powinna zawierać pasta do zębów do szczoteczek elektrycznych

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla szczoteczki elektrycznej?

Wysokiej jakości pasty powinny zawierać naturalne substancje, które wykazują działanie bakteriobójcze. Dzięki temu będą chronić zęby przed wystąpieniem próchnicy. Warto zwrócić uwagę na skład – im jest krótszy, tym lepiej. Dobrze, jeśli pasta posiada w składzie ksylitol, gdyż jest on substancją chroniącą zęby przed powstaniem próchnicy. Poza tym hamuje rozwój mikroorganizmów, przywracając właściwy poziom pH w jamie ustnej. Okazuje się, że jest to szczególnie przydatne, gdy mamy skłonność do próchnicy czy wtedy, kiedy cierpimy z powodu paradontozy. Ksylitol pozyskuje się z drzewa brzozowego, co mówi nam, że jest substancją naturalną. Warto zwrócić na niego uwagę także wtedy, kiedy zależy nam na tym, by odświeżyć oddech czy stymulować proces powstawania śliny (pasty na kserostomię).

Mówiliśmy, że warto unikać fluoru. Jakie zatem mamy inne możliwości? Co może go zastąpić? Odpowiedzią na te pytania jest hydroksyapatyt. Dzięki niemu powstają mineralne „rusztowania”, które stwarzają mechaniczną warstwę ochronną dla zębiny. Sprawia to, że zapobiegamy procesowi demineralizacji. Substancja ta jest bardzo łagodna, co stanowi gwarancję, że mogą korzystać z niej osoby, które posiadają wrażliwe zęby i dziąsła.

Dzięki obecności hydroksyapatytu znacznemu zmniejszeniu ulegają wszelkie dolegliwości bólowe, które mogą się pojawić, jeśli mamy relatywnie niewielkie ubytki szkliwa. Pasty firmy SEYSSO, które są dedykowane do szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych, zawierają go w swoim składzie. Stężenie tego składnika sięga w nich aż 5%. Dzięki temu szybko zauważamy rezultaty jakie niesie ze sobą korzystanie z takiej pasty.

Jeśli mamy wyjątkowo dokuczliwe problemy z wrażliwymi zębami możemy wybrać pastę z azotanem potasu. Skuteczność czyszczenia przy wykorzystaniu tego składnika została potwierdzona badaniami, które przeprowadziła Agencja Żywności i Leków (FDA). W badaniach tych udowodniono, że pasta z tym związkiem zapobiega nadwrażliwości zębów i dziąseł. Wynika z tego, że łagodzi ból, co jest możliwe dzięki depolaryzacji zakończeń nerwowych, które przy nadwrażliwości są pobudzone.

Występujące w takiej paście jony potasu wnikają do źródła bólu dzięki czemu przynoszą szybką ulgę. Warto sprawdzić, czy pasta posiada także cytrynian cynku. Jest on doskonałym uzupełnieniem azotanu potasu. Kiedy jest użyty jako składnik aktywny, zmniejsza przyrost kamienia nazębnego i ogranicza znacznie jego powstawanie. Używając pasty z tym składnikiem w połączeniu ze szczoteczką elektryczną czy soniczną, doskonale pozbywamy się osadów i próchnicy.

Podsumowanie

Dowiedliśmy, że warto czytać składy past do zębów. Dzięki temu będziemy mieli większą świadomość tego, z czego tak naprawdę korzystamy i jaki ma wpływ na zdrowie naszego organizmu, w tym jamy ustnej. Na rynku możemy znaleźć specjalne pasty do zębów dla szczoteczek elektrycznych, które wspomagają działanie tych urządzeń.

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla szczoteczki elektrycznej?

Ranking past do szczoteczek elektrycznych

Jeśli dopiero zacząłeś korzystać ze szczoteczki elektrycznej, zapewne zastanawiasz się, jaką kupić do niej pastę do zębów. Nie każdy preparat będzie…czytaj dalej

Mając wybór musimy zwrócić uwagę szczególnie na współczynnik ścieralności szkliwa (RDA). Z tego powodu warto sprawdzić, czy w składzie pasty nie znajdują się substancje, które podwyższają tę wartość. Jak pisaliśmy, nie warto wybierać artykułu, która się mocno pieni, gdyż nie będziemy chcieli myć nim zębów przez zalecane 2 minuty. Z tego powodu powinniśmy zapamiętać, by unikać produktów zawierających w składzie SLS. Warto wybierać pasty, które są bogate w związki takie jak: hydroksyapatyt wapnia, azotan potasu oraz cytrynian sodu. Wszystkie one są naturalne, w pełni bezpieczne, a także skuteczne w dbaniu o utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Warto także zakupić pastę, która posiada w składzie ksylitol, gdyż zabija on bakterie oraz likwiduje nieprzyjemny zapach z ust.

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla szczoteczki elektrycznej?

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

2 komentarzy

  1. ApaCare. Ta pasta jest naprawdę solidna, jeśli o szczoteczki elektryczne chodzi. Do tego jeszcze wzmacnia szkliwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button