Cofające się dziąsła – jak leczyć?

Zauważyłeś podczas szczotkowania krwawienie? Twoje dziąsła są podrażnione, a zęby wydają się być optycznie dłuższe? Jeśli tak, prawdopodobnie cierpisz na recesję dziąseł. Jej przyczyn można doszukiwać się w nieprawidłowej higienie jamy ustnej, kamieniu nazębnym, paradontozie, czy uwarunkowaniach genetycznych. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest recesja dziąseł, i jak leczyć cofające się dziąsła.
Przyczyny cofających się dziąseł
Wspomnieliśmy już pokrótce, które z czynników mają główny wpływ na cofanie się dziąseł. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, na które niestety my sami nie mamy wpływu. Niektóre osoby mają po prostu predyspozycje do obniżania się szyjek zębowych, i nic z tym nie można zrobić. Bardzo często u źródła schorzenia leżą jednak również czynniki środowiskowe.
Mamy tu na myśli przede wszystkim styl życia. Ryzyko recesji znacznie zwiększa palenie papierosów, ponieważ zawarte w nich toksyny zmniejszają ukrwienie dziąseł, i tym samym mogą prowadzić do ich martwicy. Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie mnóstwo bakterii odpowiedzialnych nie tylko za powstawanie próchnicy, ale także atakowanie korzeni zębowych i ich niszczenie.
Częstym powodem cofających się dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Do recesji dochodzi poprzez stosowanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu, a także niewłaściwe mycie nią zębów, przez które rozumiemy głównie „szorowanie” szyjek zębowych, prowadzące w konsekwencji do ich odsłaniania się. Stomatolodzy zalecają, byśmy do codziennej pielęgnacji jamy ustnej używali raczej szczoteczek o gęstych i miękkich włóknach. Według nich, mycie zębów powinno się zaś opierać nie na „szorowaniu”, a na wykonywaniu szczoteczką ruchów wymiatających, od strony szyjki zęba do korony.
Cofające się dziąsła mają także ścisły związek z kamieniem nazębnym. Powstaje on na skutek zmineralizowania się płytki nazębnej, i niestety nie jest możliwy do usunięcia samodzielnie, w warunkach domowych. Aby pozbyć się go z jamy ustnej, konieczne jest poddanie się w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym zabiegowi skalingu.
Wszystkie przyczyny cofania się dziąseł wymieniono poniżej:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej (szorowanie zębów, korzystanie ze szczoteczek o zbyt twardym włosiu),
- palenie papierosów,
- paradontoza,
- kamień nazębny,
- zapalenie przyzębia,
- zgrzytanie zębami, zaciskanie ich,
- uwarunkowania genetyczne.
Jak rozpoznać recesję dziąseł?
Recesja dziąseł nie jest trudna do rozpoznania, ponieważ można ją dostrzec gołym okiem. Oprócz objawów, o których wspomniano na wstępie tego tekstu, takich jak podrażnienia dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe, czy występowanie podczas szczotkowania krwawienia, w związku z recesją często pojawia się także nadwrażliwość zębowa na zimne, gorące, oraz słodkie pokarmy. Czasem też można wyczuć wyszczerbienie w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem.
Recesja w początkowej fazie (gdy występuje stan zapalny oraz krwawienie) może być eliminowana domowymi sposobami. Szczególnie polecane do walki z nią są preparaty na bazie aloesu czy szałwii – wciera się je w dziąsło, lub przepłukuje naparami na ich bazie jamę ustną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również pasta na cofające się dziąsła, żel, czy przeznaczony do walki z recesją dziąsłową płyn do płukania ust.
Cofające się dziąsła – co robić? Jak należy je leczyć?
Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak odbudować cofające się dziąsła, i czy jest to w ogóle możliwe. W przypadku recesji dziąseł w bardziej zaawansowanym stadium domowe sposoby leczenia często okazują się niestety niewystarczające. Gdy dostrzeżemy u siebie ten problem, najlepiej od razu udać się z nim na konsultację do swojego stomatologa, który obierze odpowiednią metodę postępowania.
Leczenie recesji w gabinecie stomatologicznym może mieć różnych charakter, i jest oczywiście zależne od przyczyn i zaawansowania naszego stanu. Jeśli powstanie choroby ma związek z kamieniem nazębnym, dentysta zaproponuje nam usunięcia kamienia poprzez zabieg kiretażu. Na czym on polega? Otóż stomatolog przy użyciu specjalnych narzędzi dostaje się pod dziąsło, a następnie poleruje powierzchnię korzenia bądź szyjki zębowej aż do momentu, w którym dotrze do zdrowej tkanki zęba. Po zabiegu często zdarza się, że dziąsła pacjentów są nabrzmiałe, obolałe, i nienaturalnie zaczerwienione, jednak stan ten mija po kilku dniach, a usunięcie kamienia w większości przypadków wystarcza, by pozbyć się kłopotu z recesją.
W razie bardziej zaawansowanych problemów z recesją, konieczne bywają zabiegi chirurgiczne dziąseł bądź też ich przeszczepy – tych ostatnich dokonuje się głównie gdy mamy do czynienia z utratą tkanki dziąsłowej, i polegają one na przeszczepieniu tkanki z otaczających dziąseł bądź podniebienia, i przyszyciu jej do tkanki dziąsłowej w celu zasłonięcia odsłoniętego zęba.
W jaki sposób można zapobiegać recesji dziąseł?
Ochronić się przed recesją dziąseł możemy przede wszystkim dbając o właściwą higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzając stomatologa. Nasze mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie i trwać około dwie minuty. Wykorzystywać do tej czynności powinniśmy szczoteczkę o miękkim włosiu. Szczotkowanie należy uzupełniać nitkowaniem oraz stosowaniem płynów do płukania ust. Jeśli chodzi o wizyty u dentysty, najlepiej, by odbywały się one nie rzadziej niż raz na pół roku.
Ponadto, zalecane w profilaktyce przed recesją dziąseł jest porzucenie palenia, a także wykonywanie przynajmniej raz do roku skalingu, w celu usunięcia z jamy ustnej kamienia nazębnego.