Cofające się dziąsła – jak leczyć?

Zauważyłeś podczas szczotkowania krwawienie? Twoje dziąsła są podrażnione, a zęby wydają się być optycznie dłuższe? Jeśli tak, prawdopodobnie cierpisz na recesję dziąseł. Jej przyczyn można doszukiwać się w nieprawidłowej higienie jamy ustnej, kamieniu nazębnym, paradontozie, czy uwarunkowaniach genetycznych. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest recesja dziąseł, i jak leczyć cofające się dziąsła.

Przyczyny cofających się dziąseł

Wspomnieliśmy już pokrótce, które z czynników mają główny wpływ na cofanie się dziąseł. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, na które niestety my sami nie mamy wpływu. Niektóre osoby mają po prostu predyspozycje do obniżania się szyjek zębowych, i nic z tym nie można zrobić. Bardzo często u źródła schorzenia leżą jednak również czynniki środowiskowe.

Mamy tu na myśli przede wszystkim styl życia. Ryzyko recesji znacznie zwiększa palenie papierosów, ponieważ zawarte w nich toksyny zmniejszają ukrwienie dziąseł, i tym samym mogą prowadzić do ich martwicy. Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie mnóstwo bakterii odpowiedzialnych nie tylko za powstawanie próchnicy, ale także atakowanie korzeni zębowych i ich niszczenie.

Częstym powodem cofających się dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Do recesji dochodzi poprzez stosowanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu, a także niewłaściwe mycie nią zębów, przez które rozumiemy głównie „szorowanie” szyjek zębowych, prowadzące w konsekwencji do ich odsłaniania się. Stomatolodzy zalecają, byśmy do codziennej pielęgnacji jamy ustnej używali raczej szczoteczek o gęstych i miękkich włóknach. Według nich, mycie zębów powinno się zaś opierać nie na „szorowaniu”, a na wykonywaniu szczoteczką ruchów wymiatających, od strony szyjki zęba do korony.

Cofające się dziąsła mają także ścisły związek z kamieniem nazębnym. Powstaje on na skutek zmineralizowania się płytki nazębnej, i niestety nie jest możliwy do usunięcia samodzielnie, w warunkach domowych. Aby pozbyć się go z jamy ustnej, konieczne jest poddanie się w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym zabiegowi skalingu.

Wszystkie przyczyny cofania się dziąseł wymieniono poniżej:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej (szorowanie zębów, korzystanie ze szczoteczek o zbyt twardym włosiu),
  • palenie papierosów,
  • paradontoza,
  • kamień nazębny,
  • zapalenie przyzębia,
  • zgrzytanie zębami, zaciskanie ich,
  • uwarunkowania genetyczne.

Jak rozpoznać recesję dziąseł?

Recesja dziąseł nie jest trudna do rozpoznania, ponieważ można ją dostrzec gołym okiem. Oprócz objawów, o których wspomniano na wstępie tego tekstu, takich jak podrażnienia dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe, czy występowanie podczas szczotkowania krwawienia, w związku z recesją często pojawia się także nadwrażliwość zębowa na zimne, gorące, oraz słodkie pokarmy. Czasem też można wyczuć wyszczerbienie w miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem.

Cofające się dziąsła – jak leczyć?

Recesja w początkowej fazie (gdy występuje stan zapalny oraz krwawienie) może być eliminowana domowymi sposobami. Szczególnie polecane do walki z nią są preparaty na bazie aloesu czy szałwii – wciera się je w dziąsło, lub przepłukuje naparami na ich bazie jamę ustną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również pasta na cofające się dziąsła, żel, czy przeznaczony do walki z recesją dziąsłową płyn do płukania ust.

Cofające się dziąsła – co robić? Jak należy je leczyć?

Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak odbudować cofające się dziąsła, i czy jest to w ogóle możliwe. W przypadku recesji dziąseł w bardziej zaawansowanym stadium domowe sposoby leczenia często okazują się niestety niewystarczające. Gdy dostrzeżemy u siebie ten problem, najlepiej od razu udać się z nim na konsultację do swojego stomatologa, który obierze odpowiednią metodę postępowania.

Leczenie recesji w gabinecie stomatologicznym może mieć różnych charakter, i jest oczywiście zależne od przyczyn i zaawansowania naszego stanu. Jeśli powstanie choroby ma związek z kamieniem nazębnym, dentysta zaproponuje nam usunięcia kamienia poprzez zabieg kiretażu. Na czym on polega? Otóż stomatolog przy użyciu specjalnych narzędzi dostaje się pod dziąsło, a następnie poleruje powierzchnię korzenia bądź szyjki zębowej aż do momentu, w którym dotrze do zdrowej tkanki zęba. Po zabiegu często zdarza się, że dziąsła pacjentów są nabrzmiałe, obolałe, i nienaturalnie zaczerwienione, jednak stan ten mija po kilku dniach, a usunięcie kamienia w większości przypadków wystarcza, by pozbyć się kłopotu z recesją.

W razie bardziej zaawansowanych problemów z recesją, konieczne bywają zabiegi chirurgiczne dziąseł bądź też ich przeszczepy – tych ostatnich dokonuje się głównie gdy mamy do czynienia z utratą tkanki dziąsłowej, i polegają one na przeszczepieniu tkanki z otaczających dziąseł bądź podniebienia, i przyszyciu jej do tkanki dziąsłowej w celu zasłonięcia odsłoniętego zęba.

W jaki sposób można zapobiegać recesji dziąseł?

Ochronić się przed recesją dziąseł możemy przede wszystkim dbając o właściwą higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzając stomatologa. Nasze mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie i trwać około dwie minuty. Wykorzystywać do tej czynności powinniśmy szczoteczkę o miękkim włosiu. Szczotkowanie należy uzupełniać nitkowaniem oraz stosowaniem płynów do płukania ust. Jeśli chodzi o wizyty u dentysty, najlepiej, by odbywały się one nie rzadziej niż raz na pół roku.

Ponadto, zalecane w profilaktyce przed recesją dziąseł jest porzucenie palenia, a także wykonywanie przynajmniej raz do roku skalingu, w celu usunięcia z jamy ustnej kamienia nazębnego.

Cofające się dziąsła – jak leczyć?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button