Czyścik do języka

W dbaniu o higienę jamy ustnej skupiamy się głównie na tym, by dokładnie wyczyścić zęby z resztek pokarmów i osadów. Często zapominamy przy tym, że równie ważnym jest oczyszczenie języka, gdyż na nim również osadzają się bakterie mogące powodować choroby zębów i dziąseł, a także odpowiadać za halitozę, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pojawi się u nas białawy nalot, który sprawia, że nie możemy w pełni cieszyć się smakiem spożywanych potraw. Możemy uniknąć wystąpienia tego problemu, jeśli tylko będziemy używać odpowiednich narzędzi do tego, by oczyścić język. Takim przyrządem jest czyścik do języka. Pozwala on pozbyć się dyskomfortu związanego z nieświeżym oddechem.

Musimy uświadomić sobie, że bakterie ochoczo przywierają do języka po zakończeniu szczotkowania zębów, gdyż ma on chropowatą powierzchnię. Pokrywają go brodawki, a u niektórych nawet bruzdy, które są doskonałym miejscem do rozwoju bakterii.

Halitoza

Jak już pisaliśmy, halitoza jest to nieprzyjemny zapach z ust. Bakterie przyczyniają się do jego wystąpienia. Jest to widoczne szczególnie wtedy, kiedy w naszej jamie ustnej pozostaną jakieś resztki pokarmowe. Wtedy bakterie robią sobie z nich pożywkę, namnażając się i tworząc lotne związki siarki, które odpowiadają za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że najchętniej bytują w okolicy nasady języka. Z tego powodu tak ważnym jest, by regularnie i dokładnie usuwać płytkę bakteryjną. Dzięki temu zapobiegniemy wystąpienia u nas przykrego zapachu z ust, a co za tym idzie, nie doprowadzimy do sytuacji towarzyskiej, w której ludzie nie będą chcieli z nami rozmawiać z obawy przed brzydkim zapachem. Widzimy zatem, że chcąc rozwijać się społecznie, musimy dbać o stan nie tylko naszego uzębienia, ale także języka.

Czym czyścić język?

Czyścik do językaMożemy wybierać spośród kilku przyrządów do czyszczenia języka. Pierwszym z nich jest zwykła szczoteczka do zębów, która po drugiej stronie posiada dodatkową, delikatną, silikonową szczoteczkę. Ma ona na celu oczyszczanie powierzchni języka. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż nie trzeba kupować osobnego narzędzia do tego, by wyczyścić język. Sprawdzi się u wszystkich, którzy pragną mieć możliwość wyczyszczenia języka najmniejszym kosztem. Musimy jednak zaznaczyć, że nie są to rozwiązania profesjonalne.

Jeśli zależy nam na tym, by fachowo i niezwykle dokładnie wyczyścić język, powinniśmy zdecydować się na zakup skrobaczki do języka lub czyścika. Skrobaczka posiada tylko jedną stronę czyszczącą. Należy przejechać nią po języku, by usunąć bakteryjny nalot z powierzchni języka.

Z kolei czyścik do języka składa się z dwóch części: na pierwszą nanosimy żel lub pastę, którą będziemy szczotkować język, a druga, która może być wykonana z plastiku lub gumy, służy do usuwania płytki bakteryjnej z powierzchni języka. Warto zaznaczyć, że niektóre czyściki składają się wyłącznie z powierzchni silikonowych. Jeśli tak jest, to po jednej stronie przyrządu znajduje się silikonowa szczoteczka, a po drugiej część do usuwania płytki bakteryjnej.

Sposób korzystania z czyścika do języka

Chcąc korzystać z czyścika do języka musimy poznać procedurę usuwania nalotu bakteryjnego z powierzchni języka. Jest to dość intuicyjne i nie sprawia większych trudności. Najpierw należy otworzyć usta i wysunąć język. Potem musimy przejechać czyścikiem po całej powierzchni języka, by zebrać powstały nalot. Należy powtórzyć tę czynność 3-4 razy. Z początku może to być dla nas nieprzyjemne i wywoływać odruch wymiotny, jednak po jakimś czasie przywykniemy i przestaniemy odczuwać chęć zwymiotowania. Następnie należy przepłukać usta wodą. Dobrze jest potem umyć dokładnie zęby szczoteczką i pastą i przepłukać je płynem do higieny jamy ustnej. Dzięki temu pozbędziemy się większej ilości bakterii z jamy ustnej, a co za tym idzie, zadbamy o jej zdrowie i świeży oddech.

Korzyści korzystania z czyścika

Jak już pisaliśmy, czyścik do języka pozwala pozbyć się bakterii z jego powierzchni. Jest to bardzo ważne, gdyż chroni nas przed wieloma problemami zdrowotnymi. Bakterie tworzą bowiem płytkę bakteryjną, która osadza się na zębach. jeśli nie będzie usuwana, zmieni się w kamień nazębny, który może powodować wypadanie zębów. Najczęściej jednak mamy do czynienia z próchnicą, wywoływaną właśnie przez nieusuwane bakterie. Namnażają się one i powodują powstanie ubytków, a w dalszej kolejności, wypadanie zębów. Bakterie mogą także powodować zapalenie dziąseł. Nie wolno go bagatelizować, gdyż może z czasem doprowadzić do poważnych problemów, takich jak paradontoza i recesja linii dziąseł. Jednak najbardziej odczuwalnym dla nas i naszego otoczenia będzie brak przykrego zapachu z ust, nawet jeśli ten był naszym znakiem rozpoznawczym.

Kolejną zaletą korzystania z czyścika do języka jest wspomaganie pracy układu pokarmowego. Dzieje się tak poprzez stymulację pracy ślinianek. Produkowana przez nie ślina wypłukuje bakterie z jamy ustnej oraz wspomaga trawienie pokarmów. Jest to możliwe dzięki temu, że zawiera w sobie enzym zwany amylazą ślinową.

Warto zauważyć również, że usuwanie bakterii zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Musimy mieć świadomość, że te z jamy ustnej przedostają się poprzez krwioobieg do innych części naszego organizmu, w tym do naszego serca, prowadząc do jego osłabienia, zapalenia wsierdzia, miażdżycy, a w najgorszym wypadku także zawału.

Dzięki stosowaniu czyścika, poprawia się odporność naszego organizmu. Wynika to z tego, że wiele ognisk chorób i infekcji ma swój początek właśnie w jamie ustnej. Kiedy coś nas bierze, zwykłe przeziębieni czy inne choróbsko, zwykle zaczynamy zażywać krople do nosa lub aerozole na ból gardła. Pozostawiają one jednak swój ślad na języku, który należy usunąć. Nie inaczej jest z flegmą, która podczas odksztuszania również przykleja się do powierzchni naszego języka.

Wspominaliśmy również o tym, ze nalot na języku zaburza odczuwanie smaków spożywanych przez nas potraw. Chcąc cieszyć się w pełni ich smakiem, powinniśmy zadbać o to, by język był czysty.

Czyścik do języka

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button