Wypełnienie kompozytowe – co to jest?

Wypełnienia kompozytowe wykorzystuje się do leczenia zębów zarówno z tylnej części czaszki, jak i przedniej. Czy mają one jednak jakieś wady? Ile przyjdzie nam zapłacić za wypełnienie kompozytowe i jak się je zakłada?

Co to jest wypełnienie kompozytowe? Krótka charakterystyka

Wypełnienia kompozytowe świetnie sprawdzają się jako plomby na wyleczone już zęby. Wykonywane są one ze sztucznych materiałów i bardzo dobrze dopasowują się do koloru zębów, przez co wyglądają naturalnie i cieszą się sporą popularnością.  Kompozyty stanowią wypełnienia światłoutwardzalne, a zatem przygotowuje się je w specjalnych tubkach i ich konsystencja jest zbliżona do konsystencji plasteliny czy modeliny. Twardnieją dopiero pod wpływem naświetlania przez stomatologa specjalną lampą polimeryzacyjną.

Należy pamiętać, że wypełnienia kompozytowe nie mają charakteru stałego, a lekarze zalecają ich wymianę co 5-6 lat (mimo że średnio wytrzymują na zębach około 10 lat). Wypełnienia te są też dość podatne na przebarwienia spowodowane piciem dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, czy też paleniem tytoniu.

Zakładanie wypełnienia kompozytowego krok po kroku

Proces zakładania wypełnienia kompozytowego w zasadzie nie różni się od sposobu montażu innych rodzajów wypełnień. Możemy podzielić go na kilka następujących etapów:

1. Przygotowanie pacjenta do zabiegu. Mamy tu na myśli przede wszystkim znieczulenie. Najczęściej obejmuje ono wyłącznie leczone miejsce, bardzo rzadko lekarze proponują pacjentom znieczulenie ogólne. Zazwyczaj podaje się je w formie zastrzyku i zaczyna działać już po kilku minutach. Czas trwania znieczulenia to mniej więcej dwie godziny; po tym okresie odzyskujemy czucie i pełną sprawność w aparacie mowy.

2. Oczyszczenie leczonego miejsca. Przed założeniem plomby, lekarz przy pomocy specjalnych wierteł oczyszcza leczony obszar ze śliny, próchnicy, oraz resztek jedzenia. To bardzo ważny etap, ponieważ niedbałe bądź nieumiejętne oczyszczenie newralgicznego miejsca może grozić nawrotem zmian próchnicowych w przyszłości, i to w jeszcze bardziej zaawansowanej, trudniejszej do wyleczenia postaci.

3. Nałożenie izolującego podkładu.  Bez niego nie byłoby możliwe odizolowanie plomby od miazgi, co wiązałoby się dla pacjenta z dużym dyskomfortem. Zazwyczaj w przypadku niewielkich ubytków nakładanie podkładu nie jest jednak koniecznością.

4. Nałożenie wypełnienia kompozytowego. Najpierw lekarz nakłada na ząb kwas ortofosforanowy, innymi słowy specjalistyczny niebieski żel, pozyskiwany ze strzykawki. To on przygotuje leczoną powierzchnię do kontaktu z kompozytem. Potem żel trzeba wypłukać z zęba i osuszyć ubytek przy pomocy dmuchawy zwanej bondem, pozostały zaś na ubytku płyn naświetla się lampą polimeryzacyjną – wszystko po to, by stał się odpowiednio twardy. Na tak spreparowane miejsce nakłada się kilka warstw plomby, każdą z nich kolejno utwardzając.

5. Dopasowanie plomby do zgryzu. Na koniec lekarz stara się ocenić, czy plomba odpowiednio przylega do ubytku, czy nie wystaje ponad trzon zęba i nie powoduje u pacjenta żadnego dyskomfortu. Jeśli tak jest, szlifuje ją i pielęgnuje.

Jakie są zalety wypełnień kompozytowych?

Zalety wypełnień kompozytowych zdecydowanie przewyższają wady, dzięki czemu wypełnienia te są obecnie najczęściej stosowane przez stomatologów. Główne atuty wypełnień kompozytowych to:

  • bardzo dobra szczelność – materiały kompozytowe świetnie przylegają do ubytków, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko przedostania się do zaplombowanych miejsc resztek jedzenia;
  • trwałość – kompozyty wykazują odporność na oddziaływanie czynników mechanicznych i raczej nie ulegają zniszczeniom;
  • bezpieczeństwo – wykonuje się je z bezinwazyjnych materiałów, przy opracowywaniu kompozytów stomatolog oszczędza też znaczną część zęba;
  • wysoka estetyka – materiały kompozytowe doskonale dopasowują się do naturalnego koloru zębów, co sprawia, że plomby są praktycznie niewidoczne.

Jakie są wady wypełnień kompozytowych?

Niestety, materiały kompozytowe nie są wypełnieniami idealnymi (takich nie ma w ogóle), więc również i one nie są pozbawione pewnych mankamentów. Stomatolodzy najczęściej wskazują w ich wypadku na:

  • sporą podatność na przebarwienia – wprawdzie materiały kompozytowe doskonale dostosowują się do naturalnego koloru zębów, jednak z czasem często się przebarwiają; wszystko oczywiście na skutek spożywania produktów o silnych właściwościach barwiących, takich jak kawa, herbata, czy czerwone wino. Bardzo niekorzystnie na kolor kompozytów wpływa także palenie papierosów;
  • określony termin przydatności – materiały kompozytowe są trwałe, ale niestety tylko przez pewien okres. Jak wspomniano wcześniej, możemy być pewni ich skuteczności zaledwie przez 5-6 lat, potem zaleca się ich wymianę;
  • niską skuteczność w przypadku dużych ubytków – korzystanie z kompozytów zaleca się głównie w przypadku, gdy nasze ubytki są niewielkie. Przy dużych ubytkach plomby kompozytowe często pękają, zwłaszcza gdy spożywamy twarde pokarmy.

Wypełnienia kompozytowe przy zabiegach bondingu

Bonding to metoda rekonstrukcji powierzchni ukruszonego bądź złamanego zęba. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się właśnie wypełnienia kompozytowe. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia bondingu są urazy zębów przednich, gdyż wyglądają one bardzo nieestetycznie. Wypełnienie kompozytowe jedynek pozwala przywrócić i wyrównać naturalną linię zębów, wygładzić ich powierzchnię oraz zredukować przebarwienia. Dzięki niemu, uśmiech pacjenta ulega znacznej poprawie, a co za tym idzie – poprawia się również nasz komfort życia.

Na czym polega sam zabieg bondingu? Po pierwsze, specjalista matuje newralgiczny ząb przy pomocy wiertła bądź krążka ściernego. Następnie dentysta wytrawia szkliwo kwasem, po czym na tak przygotowane miejsce nakłada żywicę kompozytową. Ta w ostatniej fazie, w celu utwardzenia, zostaje oczywiście naświetlona lampą polimeryzacyjną.

Wypełnienie kompozytowe – cena

Ceny wypełnień kompozytowych są dość umiarkowane. Materiały kompozytowe nie są specjalnie tanie, ale nie należą również do najdroższych. Przeciętnie za wypełnienie kompozytowe trzeba zapłacić obecnie w okolicach 150 złotych, należy jednak pamiętać, że w poszczególnych przypadkach ceny wypełnień mogą nieco się od siebie różnić w zależności od głębokości i rozległości naszego ubytku, rodzaju zaaplikowanego nam znieczulenia, czy renomy gabinetu stomatologicznego, w którym odbywamy leczenie.

Wypełnienie kompozytowe – co to jest?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button