Wybór szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne różnią się od klasycznych szczoteczek elektrycznych rodzajem zastosowanej głowicy czyszczącej oraz szybkością i sposobem pracy. Znaczące różnice pomiędzy tego typu szczoteczkami występują jednak także w ich obrębie – niektóre szczoteczki soniczne oferują na przykład użytkownikom maksymalną pracę z prędkością 96 000 ruchów na minutę, zaś inne takich ruchów są w stanie wykonać „jedynie” 62 000. Poszczególne ze szczoteczek sonicznych mają też inne wyposażenie, mniej bądź więcej trybów czyszczących czy końcówek w zestawie. Aby wybrać tę najlepszą dla siebie, na pewno warto przeanalizować stan własnej jamy ustnej i zastanowić się, czego nam tak naprawdę potrzeba.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej?

Szczoteczki soniczne to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Z tego względu, specjaliści rekomendują zastąpienie nimi w łazienkach klasycznych szczoteczek manualnych. Mimo to, gros osób wciąż ma wątpliwości, czy warto inwestować w sprzęt soniczny. Pojawiają się one głównie z uwagi na cenę szczoteczek sonicznych, która jest kilka, a nawet kilkanaście razy wyższa niż w przypadku szczoteczek manualnych. Przygotowaliśmy ranking najlepszych szczoteczek sonicznych pokazujących wady i zalety wielu popularnych modeli.

Wybór szczoteczki sonicznej

Ranking najlepszych szczoteczek sonicznych

Każdy z nas chciałby móc się pochwalić zdrowym oraz pięknym uśmiechem, współczesny tryb życia jednak temu nie sprzyja. Dieta większości z nas jest…czytaj dalej

Szczoteczki soniczne mają jednak względem klasycznych szczoteczek manualnych kilka niepodważalnych atutów. Należą do nich:

  • Znacznie wyższa skuteczność czyszczenia – szczoteczki soniczne pracują ze znacznie większą szybkością niż te manualne (niektóre ich modele wykonują nawet 96 000 drgań na minutę!), co bezpośrednio przekłada się na efektywność pracy. Urządzenia te podczas jednego czyszczenia usuwają z jamy ustnej kilka razy więcej płytki nazębnej od szczotek klasycznych.
  • Wszechstronność – współczesne szczoteczki soniczne wyposażone są zazwyczaj w kilka trybów pracy, a w zestawach z nimi można znaleźć kilka różnych głowic czyszczących. Sprawia to, że codzienne mycie zębów jeszcze łatwiej jest nam dostosować do własnych potrzeb.
  • Komfort mycia – korzystając ze szczoteczki manualnej, jesteśmy zmuszeni samodzielnie dbać o prawidłową technikę szczotkowania, a efektywność mycia jest uzależniona od naszej sprawności. Szczoteczki soniczne całą pracę wykonują za nas, wystarczy przyłożyć je tylko do zębów.
  • Bezpieczeństwo – osoby, które myją zęby szczoteczkami manualnymi, często poprzez nieumiejętne szczotkowanie, zbyt intensywne mycie, niszczą sobie szkliwo. Szczoteczki soniczne nie dość, że automatycznie wykonują zalecane przez stomatologów, bezinwazyjne ruchy, to jeszcze często wyposażone są w specjalny czujnik siły nacisku, który chroni użytkownika przed podrażnieniami.
  • Łatwość w obsłudze – większość szczoteczek sonicznych obsługuje się przy pomocy jednego, maksymalnie dwóch przycisków. Sprawia to, że bez problemu mogą z nich korzystać nowicjusze, a także dzieci czy osoby starsze.

Kto może korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Współczesne szczoteczki soniczne to urządzenia na tyle zaawansowane, że mogą z nich korzystać właściwie wszyscy – od osób dorosłych, przez dzieci i użytkowników zmagających się z różnymi schorzeniami jamy ustnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by szczoteczką soniczną przemywały zęby osoby cierpiące na paradontozę, nadwrażliwość zębową, czy też użytkownicy aparatów ortodontycznych, mostów oraz protez.

Co więcej, ze względu na swoją wysoką skuteczność czyszczenia i bezinwazyjność, szczoteczki soniczne mogą okazać się dla takich osób strzałem w dziesiątkę. Wszystkie wymienione grupy użytkowników, myjąc zęby urządzeniem sonicznym, mają bowiem szansę znacznie poprawić stan swojej jamy ustnej. Dla takich osób stworzono też specjalne tryby czyszczenia i końcówki, które umożliwiają efektywne, ale przy tym wyjątkowo delikatne i subtelne czyszczenie.

Od czego zacząć?

Analiza stanu własnej jamy ustnej a także tego, co chcemy osiągnąć poprzez codzienne mycie zębów to pierwsze, na czym powinniśmy się skupić przy wyborze szczoteczki sonicznej. Bardzo ważne jest zastanowienie się, czy ze szczoteczki zamierzamy korzystać w pojedynkę czy też do spółki z innymi domownikami, oraz czy nie zmagamy się z jakimiś stanami patologicznymi jamy ustnej, w tym na przykład z nadwrażliwością zębową, krwawieniem dziąseł czy bolesnością zębów.

Jeżeli zamierzamy korzystać ze szczoteczki do spółki z innymi, na pewno dobrym pomysłem okaże się inwestycja w model oferujący kilka programów czyszczących i kilka różnych końcówek. W przypadku osób z nadwrażliwościami, warto wybierać spośród szczoteczek wyposażonych w końcówki z miękkimi włóknami oraz trybami delikatnego mycia. Podczas dokonywania wyboru szczoteczki sonicznej, nie bez znaczenia jest także oczywiście nasz budżet. Należy mieć na uwadze, że najbardziej podstawowe urządzenia kosztują obecnie 150-200 złotych, natomiast zaawansowane szczoteczki soniczne, z wieloma programami czyszczącymi i końcówkami w zestawie, wiążą się z kosztem nawet 600-700 złotych. Do tego oczywiście dochodzi także koszt końcówek czyszczących, które w szczoteczkach sonicznych – podobnie jak w tych elektrycznych – trzeba zamieniać na nowe raz na trzy miesiące.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki sonicznej?

Mnogość szczoteczek sonicznych sprawia, że nie jest łatwo wybrać tę najlepszą dla siebie. Aby to zrobić, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów urządzenia, takich jak:

  • Szybkość działania – na rynku znajdziemy szczoteczki wykonujące od 62 000 do 96 000 drgań sonicznych na minutę. W teorii, czym szybciej dana szczoteczka pracuje, tym efektywniej jest ona w stanie poradzić sobie z codziennymi osadami. Wysoka prędkość pracy może być jednak zgubna dla osób cierpiących chociażby na nadwrażliwość zębową, więc zarówno ci użytkownicy, jak i wszyscy, którzy wolą subtelniejsze czyszczenie, zadowolą się szczoteczkami działającymi nieco wolniej.
  • Programy czyszczenia – współczesne szczoteczki soniczne są nam w stanie zaoferować od jednego do nawet sześciu takich programów, w tym między innymi programy klasycznego mycia, wybielające, polerujące, czy do mycia zębów wrażliwych. Większa liczba trybów pracy jest polecana wszystkim, którzy lubią mieć szeroki wachlarz możliwości, a także zamierzają korzystać z urządzenia do spółki z innymi domownikami.
  • Sposób zasilania/pojemność akumulatora – ma duży wpływ na komfort pracy urządzenia. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno szczoteczki soniczne zasilane akumulatorowo, jak i bateryjnie, urządzenia ze słabszym, jak i mocniejszym akumulatorem (niektóre szczoteczki na jednym naładowaniu wytrzymują tydzień, inne nawet do dwóch miesięcy). W dłuższej perspektywie na pewno najlepszym rozwiązaniem okaże się szczoteczka soniczna zasilana akumulatorowo, z akumulatorem możliwie najbardziej wytrzymałym.
  • Dostępność końcówek – warto sprawdzić, jak wiele i jakiego rodzaju jesteśmy w stanie dokupić do danej szczoteczki końcówek czyszczących. Dobrze jest mieć do dyspozycji ich jak najwięcej, zwłaszcza, gdy zamierzamy korzystać ze szczoteczki do spółki z innymi domownikami. Popularne rodzaje głowic czyszczących to te przeznaczone do codziennego mycia (ze średniej twardości włosiem), wybielające (z twardym włosiem), oraz końcówki do delikatnego czyszczenia (z miękkim włosiem).
  • Dodatkowe funkcje – uzupełniają codzienne mycie, podnoszą jego jakość i komfort. Niemal każdy model soniczny jest obecnie wyposażony w dwa czasomierze, które za użytkownika odmierzają odpowiedni czas czyszczenia zębów, wiele modeli ma też zainstalowany czujnik siły nacisku, chroniący nas przed podrażnieniami. Niektóre, bardziej zaawansowane szczoteczki soniczne posiadają także moduł Bluetooth, który umożliwia zsynchronizowanie pracy urządzenia z aplikacją na smartfonie i na bieżąco, na ekranie telefonu śledzenie własnych postępów w szczotkowaniu.

Pamiętajmy również o tym, by kupować szczoteczki soniczne jedynie ze sprawdzonych, rekomendowanych miejsc, gdyż tylko wówczas będziemy mieli pewność co do oryginalności danego produktu. Najlepiej też, by zakupiona przez nas szczoteczka pochodziła spod szyldu znanego, cenionego producenta i była objęta co najmniej dwuletnią gwarancją.

Wybór szczoteczki sonicznej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button