Blog

Olej kokosowy a zęby

O pozytywnych efektach stosowania oleju kokosowego wie wielu z nas. Jest on częstym składnikiem kosmetyków, o bardzo dobrym oddziaływaniu na paznokcie, włosy i skórę. Na tym jednak jego cudowne właściwości się nie kończą – także nasza jama ustna i zęby zyskują na zdrowiu dzięki temu naturalnemu remedium. Olej ten pozyskiwany jest z twardego miąższu orzecha kokosowego, zaś zapotrzebowanie na niego w dalszym ciągu nie wykazuje oznak zmniejszenia. Przez pewien czas był on nawet popularnym składnikiem gastronomicznym, wykorzystywanym chociażby do smażenia potraw. Jak się jednak okazało, jego właściwości, wykorzystywane w ten sposób, nie wydają się być zbyt pomocne, dlatego też obecnie skupiamy się jedynie na sięganiu po olej kokosowy w celach poprawy naszego wyglądu.

W jaki sposób olej kokosowy oddziałuje na nasze zęby i jamę ustną?

Zanim zaczniemy kokosową kurację, powinniśmy pamiętać, że nie może być to pierwszy lepszy olej pochodzenia kokosowego – nie może on zawierać żadnych dodatków, będąc nierafinowanym, organicznym i tłoczonym na zimno. Omówmy zatem korzystne oddziaływanie tego naturalnego preparatu na naszą jamę ustną:

 • Substancje zawarte w oleju kokosowym (kwas laurynowy, kwas karponowy) pomagają zwalczyć bakterie, grzyby oraz stany zapalne wewnątrz jamy ustnej, powstrzymując też ich dalsze rozprzestrzenianie. Czyni to olej kokosowy idealnym środkiem przeciwpróchniczym, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania ubytków.
 • Ponieważ olej ten jest w stu procentach naturalny, pozwala na pozbycie się związków lotnych siarki z naszego oddechu.
 • Substancja ta pozwala też na oczyszczenie zębów z kamienia, zaś po dwóch tygodniach zauważymy, że szkliwo stało się o kilka tonów bielsze.
 • Jak wspomnieliśmy powyżej, olej kokosowy pomaga nam pozbyć się kamienia nazębnego. Dzięki temu, podrażnione dziąsła zostaną złagodzone, zaś ich krwawienie z czasem ustępuje.

Olej kokosowy a zęby

Jak płukać jamę ustną olejem kokosowym?

 • Płukanie powinno odbywać się rano, zanim jeszcze zjemy śniadanie
 • Do jednorazowego płukania wykorzystujemy 1-2 łyżeczki oleju, nie więcej
 • Jamę ustną i zęby płuczemy przez około 20 sekund
 • Nie połykamy oleju, ponieważ w ten sposób ponownie pozwolimy bakteriom dostać się do organizmu
 • Po wypluciu oleju, jamę ustną należy przepłukać ciepłą wodą

Ciekawostka

Oleju kokosowego możemy użyć nie tylko do wykonania płukanek. Może on stać się także jednym ze składników skomponowanej przez nas pasty. Wystarczy dodać do niego sod ę oczyszczoną, miętę lub szałwię, by móc szczotkować nim zęby.

Nie wolno zapomnieć

Pamiętajmy jednak, że efekty płukania jamy ustnej olejem kokosowym nie są widoczne od razu, wymagając od nas stosowania go nawet przez kilka miesięcy. Jest to też jedynie suplement podstawowej higieny jamy ustnej, nie powinniśmy nim zastępować generalnego szczotkowania ani wizyt kontrolnych.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

4 komentarzy

 1. Olej kokosowy? To coś takiego w ogóle działa? Brzmi jak coś, co chciałby mi wcisnąć jakiś homeopatyczny znachor od diety na raka. Ktoś może potwierdzić, że to serio takie dobre jest?

 2. Od kilku tygodni stosuję olej kokosowy, bo słyszałam, że działa doskonale na poprawę stanu włosów i zębów. Piszę tutaj, żeby potwierdzić jego skuteczność. Problem z kamieniem nazębnym już mnie nie dotyczy, a nie musiałam iść na skaling do dentysty.

 3. Ja płukam zęby olejem sezamowym ale mam zamiar zmienić na kokosowy, ponieważ jest najlepszy. Chcę sprostować że płukanie lub raczej ssanie oleju ma trwać od 5 do 20 minut, nie 20 sekund, u mnie to działa, nie tylko na zęby ale na zatoki i bolące ucho, pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button