Szukaj szczoteczki

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę?

elektryczna szczoteczkaWszystkie szczoteczki elektryczne mają ważną wspólną cechę – aby funkcjonować muszą być podłączone do prądu bądź mieć naładowaną baterię (wtedy działają bezprzewodowo). Jednak różnią się sposobem działania i oddziaływania na powierzchnię zębów. Dostosowanie odpowiedniej główki zajmie nam chwilę, ale dzięki temu zapewnimy sobie najlepszą formę ochrony i wzmocnienia jamy zębowej.
Rodzaje szczoteczek
Istnieje kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych, a w związku z tym jest wiele sposobów na mycie zębów. Możemy sami wybrać najlepszą dla siebie lub skonsultować się ze swoim lekarzem stomatologiem, który po przebadaniu zębów pomoże nam zdecydować się na idealną. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

Obrotowe(rotacyjne)

to klasyczne szczoteczki z okrągłą główką obracające się na zmianę – raz w lewą raz w prawą stronę. Wykonują od 7 000 do prawie 9 000 ruchów na minutę.

Obrotowe-pulsacyjne

to unowocześnione szczoteczki wykonujące te same ruchy co szczoteczki rotacyjne, jednak posiadające dodatkowo ruch dociskający do zębów (pulsacyjny). Wykonują od 20 000 do 40 000 ruchów na minutę.

Soniczne (dźwiękowe)

główka szczoteczki przypomina tę tradycyjną. Jednak w przeciwieństwie do niej usuwaja płytkę dzięki pomocy wibracji. Czyści również większą powierzchnię niż główka szczoteczki obrotowej. Wykonuje od 30 000 do 42 000 ruchów na minutę.

Ultradźwiękowe

ten rodzaj szczoteczki wytwarza fale ultradźwiękowe (niesłyszalne dla człowieka) o częstotliwości 1,6Mz (96 000 000 pulsacji na minutę), które „niszczą” łańcuchy bakterii i dzięki temu najlepiej ze wszystkich szczoteczek czyszczą kieszonki przydziąsłowe.
Poza sposobem poruszania się główki warto też zwrócić uwagę na inne aspekty szczoteczek elektrycznych, czyli:

kształt główki

mają różne właściwości takie jak wybielanie, dokładne czyszczenie lub przeznaczone dla dla wrażliwych dziąseł

moc baterii

jeżeli dużo podróżujemy warto kupić szczoteczkę z wytrzymałą lub wymienną baterią, która długo wytrzyma

kształt i rozmiar

szczoteczka do zębów to przedmiot bardzo osobisty, warto dobrać sobie taką o odpowiedniej dla naszej dłoni konstrukcji i ciężkości

prędkość

nie zawsze potrzebujemy najszybszej szczoteczki. To jaka powinna być związane jest przede wszystkim z wielkością i rozmieszczeniem naszych zębów. Jeżeli odniesiemy się do tych uwag, wtedy wszystkie indywidualne potrzeby (zarówno fizyczne jak i psychiczne) zostaną zaspokojone, co jest najważniejszą kwestią.