Ranking środków wybielających

Eksperci od wizerunku przekonują, że uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę w wyglądzie drugiego człowieka. A przecież jak nas widzą, tak nas piszą. Właśnie dlatego niezmiernie istotne jest, by nasze zęby były nie tylko zdrowe, ale również atrakcyjnie białe. Osiągnięcie nieskazitelnie wyglądających zębów nie jest jednak łatwe. Szczególnie dziś, gdy nasza dieta w dużej mierze oparta jest o produkty przebarwiające szkliwo (kawę, herbatę, kolorowe owoce, używki). Z pomocą przychodzą środki wybielające – dzięki nim, w domowych warunkach mamy szansę poprawić kolor uzębienia nawet o kilka ton.
Do środków wybielających zaliczamy wszelkie, dostępne w aptekach, drogeriach i specjalistycznych sklepach branżowych paski wybielające, nakładki wybielające, wybielające proszki oraz pasty. Jak wybrać spośród nich najlepszy produkt dla siebie? Możecie to zrobić chociażby sugerując się naszym rankingiem najbardziej wartościowych środków wybielających.
Dlaczego nasze zęby się przebarwiają?
Któż z nas nie marzy o zdrowym, pięknym uśmiechu? Nie musicie odpowiadać. Każdy. Takie mamy czasy. Niestety, mało kto może się jednak nim poszczycić. Kolor uzębienia większości społeczeństwa jest daleki od tego, który widzimy u osób znajdujących się na okładkach czasopism czy też celebrytów pracujących w telewizji. Wpływ na to ma kilka czynników, wśród których należy wyróżnić:
- nieprawidłową higienę jamy ustnej – niedokładne, nieregularne mycie zębów, a także zaniedbywanie podczas codziennej pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych sprawia, że na powierzchni szkliwa zaczynają gromadzić się niekorzystnie wpływające na wygląd zębów osady;
- nawyki żywieniowe – nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy czy herbaty? Lubisz wiśnie, jagody, oraz inne kolorowe owoce? Nie stronisz od używek? Wszystkie te produkty mają niebagatelny wpływ na kolor uzębienia;
- przyjmowane leki – niekorzystnie na barwę szkliwa wpływają zwłaszcza antybiotyki z grupy tetracyklin, a także leki przyjmowane w związku z nadciśnieniem, niedokrwieniem serca czy niewydolnością krążenia;
- czynniki genetyczne – niektórzy z nas mają naturalnie ciemniejszy kolor zębów (wpadający w żółty bądź szary). Niestety, w takiej sytuacji nie pomogą nam nawet najlepsze zabiegi wybielające, ale jeżeli koniecznie chcemy móc pochwalić się białymi zębami, możemy przykryć oryginalny kolor uzębienia licówkami;
- wiek – należy mieć świadomość, że zęby w naturalny sposób tracą swoją biel wraz z wiekiem.
W przypadku, gdy kolor naszego uzębienia nie jest taki, jakiego byśmy sobie życzyli z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej, rozwiązaniem kłopotu jest oczywiście sumienniejsze przyłożenie się do codziennego szczotkowania i nitkowania zębów. W każdej z pozostałych sytuacji (wyłączając czynniki genetyczne), poprawić kolor szkliwa mogą nam pomóc rekomendowane, wysokiej jakości środki wybielające.
Szybkie sposoby na wybielenie zębów w domu
Nikt z nas nie lubi wizyt u dentysty. Choć dziś nie wiążą się już one z takim dyskomfortem jak niegdyś, to wciąż odczuwamy przed nimi lęk i stres. Najwygodniej byłoby więc wybielić zęby w domu, prawda? Doskonale to rozumiemy! Co więcej, znamy na to sposób. W warunkach domowych bez kłopotu i relatywnie niedrogo możesz rozjaśnić swoje szkliwo przy pomocy wybielających past, nakładek czy pasków.
Takie artykuły wybielają zęby, eliminując ze szkliwa barwiące osady. Robią to na jeden z dwóch sposobów: albo za sprawą mechanicznego usuwania płytki nazębnej, albo poprzez enzymatyczne rozpuszczanie zalegającej na szkliwie błony białkowej. Oba procesy są w pełni bezpieczne (nie wywołują podrażnień ani nadwrażliwości), o ile korzystamy z danego środka wybielającego zęby w sposób zgodny z zaleceniami producenta.
Wspominaliśmy już, że wśród środków wybielających, którymi możemy wybielić zęby w warunkach domowych, należy wyróżnić:
- pasty wybielające – stanowią najpopularniejszą metodę domowego wybielania zębów. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Zapewne ze względu na swoją ogólnodostępność, niską cenę, oraz łatwość w użyciu. Pasty wybielające posiadają podobne działanie jak wszystkie inne pasty (ich głównym zadaniem jest również ochrona przed próchnicą), ale dodatkowo posiadają w swoim składzie drobinki ścierne, umożliwiające eliminowanie ze szkliwa barwiących osadów;
- paski wybielające – również popularne środki służące do rozjaśniania barwy szkliwa. Są proste w użyciu, a efekty ich stosowania można dostrzec już po kilku dniach (to ich duża przewaga nad pastami wybielającymi, które rozjaśniają zęby znacznie wolniej). Paski nasączone są specjalnym żelem, który tworzony jest na bazie nadtlenku wodoru. Należy je nakładać na górne i dolne zęby dwa razy dziennie na około 20-30 minut;
- nakładki wybielające – sposób ich działania i aplikowania na zęby jest dość podobny jak pasków wybielających. Różnicę stanowi jednak to, że nakładki wybielające mają formę szyn i najczęściej działają jeszcze intensywniej;
- proszki wybielające – stanowią swego rodzaju nowość w grupie środków wybielających zęby. Bardzo szybko zaskarbiły sobie jednak sympatię użytkowników ze względu na swoją skuteczność oraz bezpieczeństwo. Proszki należy nakładać na wilgotne włosie szczoteczki i klasycznie obmywać nimi zęby przez 2-3 minuty. Najpopularniejszym z nich jest opierający swoją skuteczność na węglu aktywnym, czarny proszek Coco Glam.
Wszystkie te produkty potrafią nam zagwarantować zadowalające efekty wybielające, jednak musimy pamiętać, że nie zapewnią tak spektakularnego rozjaśnienia szkliwa jak profesjonalne zabiegi dostępne w gabinetach stomatologicznych. Aby domowe wybielanie było na pewno bezpieczne, producenci nasączają bowiem wspomniane wyżej środki ograniczoną liczbą środków ściernych (mowa tu głównie o nadtlenku wodoru i karabamidzie), co sprawia, że wybielanie zębów trwa nieco dłużej i jest dość subtelne. Jeśli zatem chcemy rozjaśnić szkliwo w sposób szybki i spektakularny, musimy i tak udać się dentysty.
Godne polecenia środki do wybielenia zębów w domu
Pasta wybielająca, paski wybielające, a może wybielający proszek? Na który produkt się zdecydować? Zapewne takie pytanie pojawia się teraz w głowie większości z Was. Niestety musimy Was trochę rozczarować – uniwersalna odpowiedź nie istnieje. To, jaki środek wybielający okaże się najlepszy akurat dla Ciebie, jest zależne od Twoich indywidualnych oczekiwań, przyzwyczajeń, gustu.
Zanim rozpoczniesz zakupy, na pewno powinieneś zastanowić się, jak szybko chciałbyś rozjaśnić swoje zęby, jakie specyfiki powinny znaleźć się w Twoim wybielającym preparacie (a jakich wolałbyś uniknąć), o ile ton masz ochotę poprawić kolor uzębienia oraz jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na wybielający zestaw. Po przeanalizowaniu wszystkich tych aspektów, wybór właściwego preparatu wybielającego będzie znacznie łatwiejszy.
Mamy nadzieję, że przydatny w nim okaże się dla Ciebie także nasz ranking najlepszych środków wybielających zęby. Uwzględniliśmy w nim najbardziej rekomendowane specyfiki zarówno przez ekspertów z branży stomatologicznej, jak i użytkowników. Rozmieszczając poszczególne środki na pozycjach, braliśmy pod uwagę wszystkie aspekty, mające kluczowy wpływ na ich jakość: skuteczność, szybkość działania, wygodę stosowania, skład, bezpieczeństwo oraz adekwatność ceny.
Ranking środków wybielających
1. Coco Glam – proszek wybielający, usuwający przebarwienia na bazie węgla aktywnego z drzewa kokosowego
Czarny, wybielający proszek, którego popularność ciągle rośnie. Specyfik opiera całą swoją skuteczność na świetnie radzącym sobie z codziennymi przebarwieniami węglu aktywnym. Zawiera w swoim składzie również odświeżającą miętę oraz wygładzający powierzchnię szkliwa ekstrakt z pomarańczy. Preparat nie tylko wybiela zęby, ale chroni je również przed próchnicą i chorobami dziąseł. Dodatkowy plus to łatwa aplikacja – proszek wystarczy nałożyć na wilgotne włosie szczoteczki, a następnie zwyczajnie wyszczotkować nim zęby. Jego koszt to 70-80 złotych.
Skład: aktywny węgiel organiczny z kokosa, naturalna glinka bentonitowa, ekstrakt z mięty, ekstrakt ze skórki pomarańczy.
2. Biała Perła – system wybielający w 10 dni
Na uwagę zasługuje także system wybielający od naszej rodzimej marki Biała Perła. Produkt oferuje rozjaśnianie szkliwa w trzech etapach: pierwszy polega na wyszczotkowaniu uzębienia żelem inicjującym, drugi to nałożenie na zęby specjalnym pędzelkiem żelu aktywującego, a trzeci – pokrycie uzębienia żelem wybielającym. Wszystko może brzmi odrobinę skomplikowanie, ale jest łatwe i nie zajmuje więcej niż 10 minut. System należy stosować 2 razy dziennie przez 10 kolejnych dni, pozwala on nam rozjaśnić zęby nawet o 5 odcieni. Cena kuracji wybielającej od marki Biała Perła to 70-80 złotych.
Skład żelu inicjującego: Aqua, Sorbitol, Glycerin, Silica, Cellulose Gum, Sodium Citrate, Sodium Lauryl Sulfate, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Potassium Nitrate, Sodium Saccharin, Menthol, Sodium Fluoride, Xanthan Gum, Mentha Piperita Oil, Glucise Oxidase, Methylparaben, Cl42090. Zawatrość fluoru 1300ppm.
Skład żelu aktywującego: Aqua, Sodium Chloride, Xanthan Gum, Methylparaben.
Skład żelu wybielającego: Aqua, Carbimer, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Urea Peroxide, Glucose Oxidase, Methylparaben, Mentha Piperita Oil.
3. BlanX White Shock + BlanX LED Bite – zaawansowany system wybielania
Główne zalety produktu to jego szybkość działania (produkt zauważalnie wybiela szkliwo już po pierwszym użyciu!), łatwość aplikowania (aby skorzystać z zestawu, wystarczy umieścić na zębach dołączoną do zestawu nakładkę i naświetlić ją lampą), oraz bezpieczny skład (w skład preparatu wybielającego nie wchodzą nadtlenki i środki chemiczne, zamiast nich BlanX White Shock wykorzystuje do wybielania specjalne mikrokryształki). Zestaw nie jest też zbyt drogi – jego koszt to 50-60 złotych. Idealna opcja dla wszystkich, którzy chcą rozjaśnić zęby w warunkach domowych szybko i relatywnie tanio.
Skład: Aqua, Sorbitol, Hydrated Silica, Isopropyl Alkohol, PEG-32, Silica, Sodium Lauryl Sulfate, Cellulose Gum,Glycerin, Aroma, Titanium Dioxide Hydroxyapatite Cluser (ACTILUX), Tetrapotassium Pyrophospate, Cetraria Islandia Extract, Usnea Barbata Extract, Sodium Saccharin, Sodium Benzoate, Phenoxyetanol, Benzyl Alkohol, Eugenol, Limonene, CI 42090.
4. Paski wybielające Crest 3D Whitestrips Professional Effects
Bardzo skuteczne i łatwe w użyciu paski wybielające, o których wysokiej jakości najlepiej świadczy fakt, że bardzo często korzystają z nich w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych lekarze. Produkty nie są nasączone żadnych kontrowersyjnymi, zbyt intensywnie działającymi związkami. To, co wyróżnia paski Crest 3D Whitestrips wśród innych podobnych artykułów, to możliwość w trakcie ich użytkowania jedzenia i picia. Efekty korzystania z pasków są widoczne po około dwóch-trzech tygodniach, a utrzymywać się potrafią nawet przez rok. Koszt kuracji to 80-100 złotych.
Skład: Water, Glycerin, Hydrogen Peroxide, Carbomer, Polyvinylpyrrolidone (PVP), PEG Acrylates Copolymer, Sodium Hydroxide, Sodium Saccharin.
5. Opalescence Toothpaste Original – wybielająca pasta do zębów
Pasta Opalescence Toothpaste Original bardzo dobrze radzi sobie z wybielaniem zębów, ale jeszcze lepiej sprawdza się jako produkt podtrzymujący efekty wybielania, osiągnięte chociażby w wyniku profesjonalnego zabiegu przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym. Produkt zawiera w swoim składzie fluorek sodu (o stężeniu 0,25%), który wspomaga skuteczną walkę z przebarwieniami i zalegającymi na szkliwie zanieczyszczeniami. Poza tym, w preparacie w zdecydowanej większości znajdziemy składniki naturalne, w pełni bezpiecznie chroniące i wzmacniające zęby od wewnątrz. Dzięki niskiemu wskaźnikowi ścieralności, pasta może być użytkowana nawet przez dzieci, które ukończyły sześć lat. Jej koszt to około 30 złotych za tubkę o pojemności 133g.
Skład: Glycerin, Water (aqua), Silica, Sorbitol, Xylitol, Flavor(aroma), Sodium Lauryl Sulfate, Poloxamer 407, Carbomer, Sodium Benzoate, Sodium Fluoride, Sodium Hydroxide, Sucralose, Xanthan Gum, CI 42090, CI 19140, CI 77019, CI 77891
Jak długo utrzyma się efekt wybielania przeprowadzonego w domu?
Wybielanie zębów – niezależnie od tego, czy przeprowadzane w domu, czy w gabinecie stomatologicznym – nie jest w stanie poprawić naturalnego koloru szkliwa. Wszystkie środki, które służą do rozjaśnienia barwy szkliwa, mają na celu jedynie usunięcie z zębów przebarwiających osadów i przywrócenie uzębieniu pierwotnej, oryginalnej barwy.
Jak długo powinien utrzymać się rezultat wybielania przeprowadzonego przy użyciu jednego z rekomendowanych środków wybielających? To zależy głównie od naszego trybu życia. Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknymi, śnieżnobiałymi zębami, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę; mamy tu na myśli ograniczenie spożywania barwiących produktów (kawy, herbaty, większości owoców, niektórych warzyw). Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie na stałe z palenia tytoniu. Ponadto, aby efekt przeprowadzonego wybielania utrzymał się jak najdłużej, warto co jakiś czas stosować wybielające pasty oraz płyny do płukania ust.
Jeżeli będziemy stosować się do wszystkich powyższych zaleceń, nasze zęby będą mogły pozostać białe nawet przez dwa lata od momentu ich rozjaśnienia.
Kto nie powinien wybielać zębów?
Każdy ze środków, który przedstawiliśmy w rankingu został wielokrotnie przebadany i przetestowany przez ekspertów z branży stomatologicznej, dlatego też stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta nie powinno wiązać się dla nas z żadnymi przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Oczywiście tylko jednak w momencie, gdy stan naszej jamy ustnej pozwala na bezpieczne rozjaśnienie szkliwa.
Istnieją bowiem sytuacje, w których wybielanie zębów jest niewskazane. Zaliczamy do nich:
- próchnicę (przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji wybielającej należy wypełnić wszystkie ubytki próchnicze),
- paradontozę,
- epilepsję,
- cukrzycę,
- choroby nowotworowe,
- nadwrażliwość zębów,
- przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza tych z grupy tetracyklin),
- ciążę i okres karmienia piersią (nigdy bowiem nie przeprowadzono badań, które mogłyby wykazać, czy substancje wybielające w jakikolwiek sposób wpływają na zdrowie przyszłej matki oraz rozwój płodu),
- uczulenie na którąś z substancji wybielających,
- wiek (zabiegom wybielającym nie powinny poddawać się osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia).
Nawet jeśli jednak w naszym przypadku teoretycznie nie istnieją żadne przeciwskazania do przeprowadzenia wybielania, zawsze warto skonsultować tę chęć z własnym dentystą. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji wybielającej powinniśmy także poddać się w gabinecie stomatologicznym zabiegowi skalingu (usunięcia kamienia nazębnego).