Szukaj szczoteczki

Pasta do zębów i jej składniki

pastaDobór odpowiedniej pasty do zębów jest sprawą podstawową. Myjemy zęby już od najmłodszych lat, a pasta zmienia się wraz z nami. Jej wybór należy dostosować do rodzaju uzębienia jakie posiadamy, ewentualnych dolegliwości bądź noszonych aparatów ortodontycznych czy protez. Pasta może być naszym sprzymierzeńcem oraz lekarstwem – działać wybielająco, bakteriobójczo, a nawet łagodzić stany zapalne czy poradzić sobie z nadwrażliwością. Stosowanie tej właściwej pozwoli nam zmniejszyć ilość ewentualnych wizyt u dentysty, a to duża ulga dla kieszeni i naszych nerwów.

Najważniejsze składniki i właściwości past do zębów

 

  • Substancje pieniące, czyli detergenty. Mają za zadanie usuwać płytkę nazębną oraz hamować rozwój bakterii i próchnicy.
  • Substancje ścierne i polerujące, to najważniejsze składniki pasty do zębów. Ich funkcja polega na usuwaniu resztek jedzenia, osadu, a także przebarwień. Dostępne są różne stopnie ścieralności zawarte w paście (ich oznaczenie to RDA). Im wyższe stężenie tych substancji tym silniejsze działanie wybielające pasty. Jednak nie należy używać pasty z RDA > 100, ponieważ może to doprowadzić do niszczenia zębów.
  • Triklosan, to popularny składnik każdej pasty. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
  • Fluor. Spotykany jest zazwyczaj jako  fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cyny lub amino fluorek. Maksymalna zawartość fluoru w paście, to 1500 ppm. Fluor jest podstawowym składnikiem działającym przeciwpróchniczo oraz doskonale obniża nadwrażliwość zębów. Może być używany już od 1 roku życia. W jaki sposób działa fluor? Obniża on pH szkliwa, dzięki czemu spowalnia rozwój bakterii próchnicowych oraz wzmacnia i uodparnia zęby.
  • Ekstrakty ziołowe. Mają działanie odświeżające, przeciwbólowe, przeciwpróchnicze oraz łagodzą stany zapalne i zmniejszają nadwrażliwość i krwawienia dziąseł. Najczęściej występujące ekstrakty, to szałwia, rozmaryn, mięta oraz rumianek.

 

Przed zakupem pasty do zębów warto jest skonsultować się z dentystą. Dzięki przebadaniu stanu naszej jamy ustnej pomoże ustalić odpowiednie składniki, które koniecznie powinny być zawarte w naszej paście. Jeżeli cierpimy na jakieś dolegliwości, to może nawet wypisać receptę na odpowiedni produkt możliwy do zakupienia w aptece. Należy też pamięać o doborze właściwej szczoteczki do zębów – może być tak, że potrzebujemy twardszej bądź o wiele bardziej miękkiej. Tak uzbrojeni możemy rozpocząć codzienną pielęgnację jamy ustnej.