Mycie zębów metodą Bass. Na czym polega?

Codzienne mycie zębów pozwala nam utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej, a także uniknąć próchnicy, chorób przyzębia, czy innych przykrych konsekwencji zdrowotnych. O skuteczności szczotkowania decyduje rodzaj szczoteczki, z jakiej korzystamy, typ dobranej pasty do zębów, oraz obrana metoda mycia. Według naukowców z University Collage London obecnie najbardziej polecaną techniką szczotkowania jest metoda Bassa’a. Na czym opiera się jej skuteczność, i kto w szczególności powinien myć nią zęby?

Blisko 75% użytkowników skarży się na okresowe występowanie krwawienia podczas szczotkowania. U jego źródeł najczęściej leżą choroby jamy ustnej, ale nie tylko – częstą przyczyną pojawiania się po myciu zębów krwi jest niewłaściwe mycie. Błędem, który pojawia się zazwyczaj w trakcie tej czynności, jest tak zwane „szorowanie” zębów, które przynosi więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepszym sposobem oczyszczania jamy ustnej jest zastosowanie metody Bass, czyli tej, która będzie przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań.

Ile powinno trwać mycie zębów?

Zanim scharakteryzujemy metodę Bass, warto ustalić, ile tak naprawdę powinno trwać mycie zębów. Większość specjalistów jest zdania, że odpowiedni czas szczotkowania wynosi dwie minuty – czy można dać temu wiarę?

Istotnie, dwie minuty to optymalny czas szczotkowania w przypadku większości użytkowników, jednak warto mieć świadomość, że na to, czy będzie on wystarczający byśmy mieli właściwie umyte zęby, ma wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich – i najistotniejszym – jest obrana metoda mycia. Druga kwestia to szczoteczka, z której korzystamy (elektryczna czy manualna). Nie bez znaczenia jest tutaj również rodzaj wykorzystywanej pasty do zębów.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy po dwuminutowym szczotkowaniu nasze zęby zostały odpowiednio doczyszczone, zawsze możemy zrobić tak zwany „test języka”. Wykonuje się go bardzo prosto: wystarczy przesunąć językiem po powierzchni zębów, i spróbować wyczuć, czy zęby są odpowiednio śliskie i czyste. Dobrym rozwiązaniem aby sprawdzić skuteczność naszego mycia, jest także zastosowanie specjalnych płynów wybarwiających płytkę nazębną. Dzięki nim, jak na dłoni możemy dostrzec miejsca, które wymagają otoczenia dodatkową opieką przed bakteriami.

W jaki sposób powinno się myć zęby?

Mycie zębów musi być przede wszystkim skuteczne. Niestety, jak pokazują badania, większość z naszych rodaków nie przykłada do tej czynności należytej uwagi, co przekłada się na zatrważający odsetek wśród Polaków próchnicy. Szczotkowanie powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, i trwać około dwie minuty (choć w przypadku niektórych grup użytkowników nawet trochę dłużej). Pamiętajmy jednak, że na samym szczotkowaniu higiena zębów i dziąseł się nie kończy – aby właściwie oczyścić jamę ustną, konieczne jest także jej regularne nitkowanie (przynajmniej raz dziennie), oraz przepłukiwanie ust przy pomocy płynów do płukania.

Najbardziej rekomendowane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej są obecnie szczoteczki elektryczne – wszystko dlatego, że pracują one niezwykle szybko, co pozwala usunąć jeszcze więcej szkodliwych bakterii. Korzystając ze szczoteczek elektrycznych, nie musimy też dbać o odpowiednią technikę czyszczenia, ponieważ odpowiednie ruchy wykonują one za nas (w zależności od zastosowanej technologii, mogą być to ruchy wymiatające czy oscylacyjno-rotacyjne połączone z pulsacjami).

Metoda Bass – czyszczenie zębów na najwyższym możliwie poziomie?

Metoda Bass uchodzi przez specjalistów za tak skuteczną głównie ze względu na efektywność, z jaką jesteśmy za jej sprawą w stanie usuwać bakterie z kieszonek dziąsłowych. Czyszczenie zębów metodą Bass polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni do okolic kieszonek dziąsłowych, w taki sposób, by było one skierowane do wierzchołków korzeni. Myjąc zęby, musimy wykonywać niewielkie, poziome ruchy drgająco-wibrujące. To dzięki nim, włosie szczoteczki jest w stanie wniknąć w kieszonki dziąsłowe i oczyścić tym samym okolicę przydziąsłową.

Mycie zębów metodą Bass. Na czym polega?

Czyszcząc zęby, wykonujemy około pięć powtórzeń – każde po mniej więcej trzydzieści ruchów. Przy szczotkowaniu metodą Bass’a należy pamiętać o tym, by nie poruszać włosiem szczoteczki zbyt gwałtownie, gdyż może to spowodować uszkodzenie szkliwa i obnażenie korzeni.

Według nas, obok metody Roll (czyli tak zwanej metody „dziąsło-zęby”), metoda Bass jest najskuteczniejsza w codziennej pielęgnacji. Szczególnie dobrze sprawdzi się ona u osób mających problem z zachowaniem higieny w okolicach przydziąsłowych. Aby uzyskać możliwie najwyższą jakość czyszczenia, warto obie metody mycia (Roll i Bass) stosować zamiennie.

Metoda Bass a inne „wibracyjne” metody szczotkowania

Wśród „wibracyjnych” metod szczotkowania wyróżniamy także metody Stillmana i Chartersa. Wprawdzie to ta Bass’a uchodzi za najskuteczniejszą i najpopularniejszą, jednak warto również choćby pokrótce opisać inne metody opierające się na tworzeniu wibracji.

Metoda Stillmana również polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i skierowaniu jej w kierunku korzenia. W odróżnieniu od czyszczenia zębów metodą Bass, przy tej metodzie mycia włosie szczoteczki musi jednak znajdować się częściowo na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Tak ułożone włókna podciąga się do góry w kierunku powierzchni żujących, jednocześnie wykonując ruch poprzecznie-wibrujący o niewielkich drganiach. Metoda Stillmana szczególnie dobrze sprawdza się na przykład w przypadku recesji dziąseł. Metoda Chartersa pod względem sposobu ułożenia włosia szczoteczki nie różni się od metod Bass’a i Stillmana. Szczoteczkę układamy pod kątem 45 stopni, lecz w przypadku tej metody powinno być ono skierowane do płaszczyzny zgryzowej. Włosie musi się znajdować częściowo na dziąśle, częściowo na koronie zęba. Podczas szczotkowania musimy wykonywać ruchy obrotowe, wywierając na dziąsła jednoczesny, równomierny nacisk. Metoda Chatersa jest trudna do opanowania i wymaga od użytkownika dużej wprawy i umiejętności, dlatego też nie będzie odpowiednia dla każdego. Szczotkowanie nią zębów może okazać się wyjątkowo efektywne w przypadku osób z chorobami przyzębia

Mycie zębów metodą Bass. Na czym polega?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button