Ranking płynów do płukania ust

Szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych to nie wszystko. Specjaliści rekomendują, by każdego dnia uzupełniać wykonywanie tych czynności o przepłukiwanie jamy ustnej specjalistycznymi płukankami. W jakim celu? Preparaty te są w stanie docierać tam, gdzie nie sięga ani szczoteczka, ani nitka dentystyczna, i tym samym zapewniać nam jeszcze efektywniejsze czyszczenie. Stanowią więc wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zapewnić sobie maksymalną ochronę przed płytką nazębną i próchnicą.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów płynów do płukania ust, w tym te o specjalistycznym działaniu wybielającym, odświeżającym czy remineralizującym. Dzięki naszemu rankingowi najlepszych płynów do płukania ust dowiesz się, które z nich są najbardziej godne uwagi.

Czym jest i jak działa płyn do płukania ust?

Według ekspertów, stosowanie w ramach uzupełnienia codziennej higieny jamy ustnej płynu do płukania pozwala usunąć nawet 99% bytujących w naszej buzi bakterii. Czynność ta jest więc bardzo pożyteczna, jednak wciąż przez wielu naszych rodaków niedoceniana.

Jak sama nazwa wskazuje, płyn do płukania ust ma formę ciekłą. Składa się on przede wszystkim z fluoru, soli cynku oraz związków amoniowych. Wszystkie te substancje sprawiają, że preparat doskonale radzi sobie z bakteriami próchniczymi oraz przebarwieniami. Oczywiście, skład poszczególnych płukanek może się nieco różnić w zależności od tego, jakie jest przeznaczenie danego specyfiku oraz kto jest jego producentem. Najczęściej oprócz fluoru, soli cynku i związków amoniowych w płynach do płukania ust spotkamy chlorheksydynę, hydroksyapatyt, ksylitol, a także wyciągi z ziół (szałwii, rumianku, mięty) i substancje nadające płukance odpowiedniego smaku i barwy.

Aby przepłukiwanie jamy ustnej specjalistycznym płynem miało sens, trzeba przeprowadzać je regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Według ekspertów, płukać jamę ustną płukanką należy około 30 sekund, gdyż dokładnie tyle czasu jest potrzebne, aby substancja mogła dotrzeć do wszystkich rejonów naszej jamy ustnej. Przepłukiwanie ust płynem jest bardzo pożyteczne, ale musimy pamiętać, że nie może nam zastąpić szczotkowania – płyny do płukania ust potrafią zbierać z powierzchni szkliwa jedynie bakterie pozostałe po szczotkowaniu, natomiast nie umożliwiają one tak precyzyjnego czyszczenia jamy ustnej jak szczoteczki. Nie myśl więc, że korzystanie z płynu uprawnia Cię do odpuszczenia szczotkowania – nic bardziej mylnego. Dzięki płukance Twoje czyszczenie zębów szczoteczką będzie po prostu jeszcze bardziej skuteczne.

Jakie są rodzaje płynów do płukania ust?

Obecne dziś na rynku płyny do płukania ust potrafią dostosowywać się do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Posiadają zróżnicowany skład i działanie, dzięki czemu każdy może wśród nich znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Najpopularniejsze płyny do płukania ust to płyny o działaniu:

 • antybakteryjnym – najpopularniejsze płukanki, posiadające najbardziej ogólne działanie. W ich składzie najczęściej znajdziemy fluor, ksylitol, czasem też alkohol, jednak środek ten współcześnie coraz częściej zastępowany jest ekstraktami z naturalnych ziół. Przeciwdziałają powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego;
 • przeciwpróchniczym – próchnica to choroba, z którą zmaga się ponad 90% społeczeństwa, i która w ostateczności może prowadzić nawet do utraty zębów. Płyny przeciwpróchnicze tworzone są na bazie fluoru bądź chlorheksydyny. Doskonale radzą sobie zwłaszcza z bakteriami próchniczymi zalegającymi w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej;
 • wybielającym – to płyny cieszące się wśród użytkowników szczególnie dużą popularnością. Zawierają w swoim składzie fluor, hydroksyapatyt, chlorheksydynę, a także substancje ścierne, umożliwiające ściąganie ze szkliwa barwiących osadów. Płyny te szczególnie dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie zabiegów wybielających przeprowadzanych za pomocą innych środków, w celu podtrzymania uzyskanych efektów;
 • remineralizującym – to płukanki stworzone głównie z myślą o osobach borykających się z nadwrażliwością zębową. Odbudowują szkliwo najczęściej za sprawą zawartego w swoim składzie hydroksyapatytu. Oczywiście świetnie sprawdzają się także w usuwaniu ze szkliwa płytki nazębnej i innych codziennych nalotów;
 • wspomagającym leczenie ortodontyczne – trudno dostępne miejsca znajdujące się wokół elementów aparatu ortodontycznego są szczególnie narażone na formowanie się próchnicy. Płyny tego rodzaju mają specjalną konsystencję, która ułatwia wnikanie im we wszystkie newralgiczne, wymagającego precyzyjnego czyszczenia obszary. Wśród ich składników najczęściej znajdziemy chlorheksydynę, fluor oraz związki redukujące dolegliwości bólowe związane z procesem prostowania się zgryzu;
 • odświeżającym – to płukanki dedykowane przede wszystkim tym, którzy zmagają się z kłopotem nieprzyjemnego zapachu z ust (halitozy). Najczęściej oparte są na bazie chlorheksydyny, która pomaga usuwać złogi nazębne i zapobiega powstawaniu nowych, oraz szałwii, eukaliptusa czy mięty, a zatem naturalnych specyfików, neutralizujących przykre zapachy;
 • wspomagającym mycie zębów dzieci – to specjalne płukanki, o wyjątkowo delikatnym i subtelnym składzie. Najmłodsi często mają problem z właściwym doczyszczaniem ząbków, więc stosowanie uzupełniająco płynów do płukania może być dla nich zbawienne. Płukanki dla dzieci charakteryzują się atrakcyjnymi, najczęściej owocowymi smakami, które dodatkowo zachęcają do regularnego sięgania po płyn. Nie posiadają fluoru, albo mają w swoim składzie ten pierwiastek jedynie w śladowych ilościach.

Na rynku znajdziemy także płyny z alkoholem, jak i te pozbawione tej substancji. Alkohol dodaje się do płukanek dlatego, że wykazuje on działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. W dłuższej perspektywie etanol może jednak wysuszać śluzówkę, więc wiele osób woli wybierać płyny pozbawione alkoholu.

Jak wybrać płyn do płukania ust dla siebie?

Wybór właściwego płynu do płukania ust to nie tak prosta sprawa, jak niektórym może się wydawać. Aby go dokonać świadomie, uprzednio należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Po pierwsze, zastanówmy się, czy nie borykamy się z żadnymi problemami jamy ustnej, to znaczy paradontozą, krwawieniem dziąseł, nieświeżym oddechem, itp. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się rzecz jasna płyn znoszący te kłopoty bądź je redukujący. Druga rzecz to efekty, jakie chcemy osiągnąć poprzez korzystanie z płynu – może być tak, że za sprawą stosowania płukanki chcesz na przykład rozjaśnić szkliwo, albo też dodatkowo zabezpieczyć się przed próchnicą. W każdej z tych sytuacji, powinieneś postawić na specjalistyczny, służący do tego preparat. Trzecia sprawa to skład płynu – przemyśl, jakie składniki powinny znaleźć się w Twojej ulubionej płukance, a jakich wolisz unikać.

Osobom, które mają problem z wybraniem właściwego płynu do płukania, przydatny może okazać  się nasz ranking najlepszych płukanek. Układając go, braliśmy pod uwagę skuteczność poszczególnych produktów, ich skład, konsystencję, smak oraz ogólny stosunek ceny do jakości. Wszystkie swoje wybory konsultowaliśmy ze współpracującymi z nami ekspertami z branży stomatologicznej oraz użytkownikami. Zachęcamy do zapoznania się z rankingiem.

Ranking najlepszych płynów do płukania ust

1. Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej Elgydium Anti Plaque

Na samym szczycie naszego rankingu znalazł się antybakteryjny płyn od znanej i cenionej marki Elgydium. Produkt zdecydowaliśmy się docenić głównie ze względu na jego stosunek ceny do jakości – kosztuje bowiem około 20 złotych, a oferuje doskonałą ochronę przed próchnicą, świetnie wzmacnia i remineralizuje szkliwo, a do tego jest praktycznie bezinwazyjny, co sprawia, że mogą obmywać nim jamę ustną nawet dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. Na skuteczność produktu kluczowy wpływ mają trzy elementy: fluorinol (remineralizuje i wzmacnia szkliwo), ksylitol (jest naturalnym słodzikiem, chroni zęby przed próchnicą), oraz wyciąg z grejpfruta (oczyszcza szkliwo z codziennych osadów). Idealna opcja dla wszystkich, którzy chcą wznieść swoje codzienne czyszczenie na jeszcze wyższy poziom.

2. Płyn do płukania ust Ziaja Mintperfect Active

Na samym szczycie naszego rankingu znalazł się antybakteryjny płyn od znanej i cenionej marki Elgydium. Produkt zdecydowaliśmy się docenić głównie ze względu na jego stosunek ceny do jakości – kosztuje bowiem około 20 złotych, a oferuje doskonałą ochronę przed próchnicą, świetnie wzmacnia i remineralizuje szkliwo, a do tego jest praktycznie bezinwazyjny, co sprawia, że mogą obmywać nim jamę ustną nawet dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia. Na skuteczność produktu kluczowy wpływ mają trzy elementy: fluorinol (remineralizuje i wzmacnia szkliwo), ksylitol (jest naturalnym słodzikiem, chroni zęby przed próchnicą), oraz wyciąg z grejpfruta (oczyszcza szkliwo z codziennych osadów). Idealna opcja dla wszystkich, którzy chcą wznieść swoje codzienne czyszczenie na jeszcze wyższy poziom.

3. Płyn do płukania ust Listerine Original

Na podium rankingu znaleźliśmy także miejsce dla płynu Listerine Original. Czym sobie na to zasłużył? Przede wszystkim swoją skutecznością w eliminowaniu z jamy ustnej szkodliwych bakterii oraz doskonałą ochroną przed próchnicą. Produkt wspaniale odświeża oddech, zapobiega formowaniu się kamienia nazębnego. Jego pewien mankament stanowi jednak fakt, że zawiera alkohol, przez co stosowany w dłuższej perspektywie może wysuszać śluzówkę jamy ustnej.

4. Eludril Classic 0,10% płyn do płukania jamy ustnej

Czwarte miejsce przypadło płynowi spod szyldu cenionej marki Eludril. Płukanka Eludril Classic 0,10% to odpowiedź przede wszystkim na potrzeby osób noszących aparaty nazębne. Preparat ma specjalną konsystencję, która umożliwia mu przenikanie do wszystkich trudno dostępnych obszarów,  takich jak miejsca w okolicach zamków, łuków i innych części aparatu, i skuteczne obmywanie z nich bakterii. Za sprawą zawartości chlorheksydyny w stężeniu 0,10% produkt działa kojąco i przeciwzapalnie, dzięki czemu poleca się stosować go także po rozmaitych zabiegach chirurgicznych jamy ustnej. Jego jedyny mankament to tak naprawdę cena – 500 ml płynu to wydatek rzędu około 43 złotych.

5. Profilaktyczny płyn do płukania jamy ustnej L’Angelica

Płyn L’Angelica z pewnością zwróci uwagę osób, które poszukują produktów zawierających w swoim składzie wyłącznie naturalne, ziołowe specyfiki. W preparacie znajdziemy ekstrakty z szałwii oraz mięty, które pomagają chronić zęby przed próchnicą i kamieniem nazębnym. Płukanka wykazuje działanie odświeżające i antybakteryjne, działa łagodząco i ułatwia gojenie się ran. Pomaga także przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej w jamie ustnej. Co również istotne dla osób pragnących żyć w zgodzie z naturą, nie była testowana na zwierzętach i posiada certyfikaty ICEA (Etycznego i Społecznego Instytutu Certyfikacji) oraz AIAB (Włoskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Biologicznego).

6. Płyn do płukania ust Lacalut Activ

Lacalut Activ to płyn do płukania dedykowany osobom, które poszukują produktu działającego profilaktycznie przed próchnicą, paradontozą i krwawieniem dziąseł. Preparat świetnie radzi sobie z odpowiedzialnym za powstawanie próchnicy osadem dzięki zawartemu w swoim składzie fluorkowi glinu (w stężeniu 225 ppm). Ma też specjalną konsystencję, która umożliwia mu bardzo dokładną pielęgnację miejsc znajdujących się wokół aparatów ortodontycznych oraz protez. Nie znajdziemy w jego składzie alkoholu. Jedyny mankament produktu to jego charakterystyczny smak, który nie wszystkim odpowiada.

7. Płyn do płukania ust Listerine Smart Rinse

To specjalistyczna płukanka dla dzieci. Dlaczego zdecydowaliśmy się umieścić ją w zestawieniu? Głównie z uwagi na znakomite właściwości przeciwpróchnicze. Wszystko za sprawą zawartego w preparacie fluorku, którego niskie stężenie (100 ppm) jest dla najmłodszych w pełni bezpieczne. Produkt posiada przyjemny smak, który nie zniechęca dzieci do higieny jamy ustnej, a jego nakrętka ma formę dozownika, dzięki któremu maluchy nie wylewają płynu. Listerine Smart Rinse może być użytkowany już przez dzieci, które ukończyły szósty rok życia.

8. Płyn do płukania ust Baikadent

To płukanka o bardzo ciekawym, oryginalnym składzie. Znajdziemy w niej wyciąg z tarczycy bajkalskiej rośliny, który gwarantuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, łagodzące oraz kojące.  Wszystko to sprawia, że płyn okaże się doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zmagają się z problemem krwawiących dziąseł, czy też formujących się nad wyraz często aft oraz pleśniawek. W preparacie nie znajdziemy alkoholu ani barwników i może być on stosowany już przez dzieci, które ukończyły szósty rok życia. Słabsze strony preparatu to wydajność i relatywnie wysoka cena.

9. Ochronno-wybielający płyn do płukania BlanX Biorepair Plus

W składzie większości produktów do pielęgnacji jamy ustnej spod szyldu firmy BlanX znajdziemy specjalne cząsteczki MicroRepair, które w swojej budowie przypominają szkliwo i doskonale mineralizują uzębienie oraz zabezpieczają je przed próchnicą. Nie inaczej jest z płynem BlanX Biorepair Plus. Płukanka ta oprócz właściwości mineralizujących i przeciwpróchniczych wykazuje także działanie kojące, odświeżające oraz wybielające – doskonale usuwa z powierzchni szkliwa nieestetyczne przebarwienia. Jedyne wątpliwości wśród niektórych użytkowników wzbudza cena produktu (płyn kosztuje około 30 złotych).

10. Vademecum płyn do płukania ust + pasta do zębów (2w1)

Ranking postanowiliśmy zamknąć produktem od firmy Vademecum. Jego istotne atuty to – poza bardzo dobrym działaniem przeciwpróchniczym, odświeżającym i antybakteryjnym – niewielkie, kompaktowe rozmiary, które umożliwiają nam zabranie go w podróż, a także fakt, że za jednym zamachem oferuje nam wartościowy płyn do płukania i pastę do zębów. Vademecum jest bowiem produktem o specjalnej konsystencji, który umożliwia użytkownikowi korzystanie z niego na dwa sposoby – właśnie jako z pasty do zębów i płukanki. Produkt na pewno jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i choćby z uwagi na to zasługuje na nasze zainteresowanie, nawet pomimo faktu, że wielu użytkowników narzeka, że jako płyn do płukania spisuje się jednak trochę poniżej oczekiwań.

W jaki sposób należy myć usta płynem do płukania?

Przepłukiwać usta płynem do płukania możemy zarówno przed wyszczotkowaniem zębów, jak i zaraz po wykonaniu tej czynności. Wypłukanie ust bezpośrednio przed użyciem szczoteczki daje możliwość rozmiękczenia osiadłej na szkliwie płytki nazębnej, i tym samym łatwiejszego jej późniejszego usunięcia. Skorzystanie z płynu zaraz po wymyciu zębów pozwala natomiast jeszcze bardziej wzmocnić zęby, zapewnić im dodatkową ochronę przed próchnicą, oraz usunąć naleciałości z miejsc, do których nie była w stanie dotrzeć szczoteczka. Dobrym pomysłem jest także przemywanie ust płynem do płukania pomiędzy posiłkami. Taka praktyka ułatwia bowiem zachowanie jamy ustnej w odpowiedniej czystości i minimalizuje ryzyko namnażania się bakterii.

Pamiętajmy jednak, że z korzystaniem z płynu do płukania nie można przesadzać – używanie płukanki zbyt często może bowiem prowadzić do przebarwień zębów i języka a także przesuszenia błon śluzowych. Według specjalistów, optymalnie jest korzystać z płynu do płukania ust 2-3 razy dziennie.

Dlaczego warto korzystać z płynów do płukania?

Mycie zębów szczoteczką oraz usuwanie naleciałości z miejsc trudno dostępnych przy pomocy nitki dentystycznej to absolutnie niezbędne, podstawowe czynności, które każdy z nas powinien wykonywać w ramach pielęgnacji jamy ustnej codziennie. Dodatkowe przepłukiwanie ust płynem nie jest konieczne, ale bardzo pożyteczne i na pewno warto je praktykować. Mamy nadzieję, że niezdecydowanych przekonają do tego korzyści, które wiążą się z regularnym korzystaniem z płynów do płukania.

Możemy wśród nich wymienić:

 • wzmocnienie szkliwa i dziąseł,
 • jeszcze skuteczniejsze usuwanie naleciałości z najtrudniej dostępnych obszarów (tych, do których nie jest w stanie dotrzeć włosie szczoteczki),
 • możliwość wyregulowania poziomu pH jamy ustnej,
 • skuteczną ochronę przed próchnicą, paradontozą oraz chorobami dziąseł,
 • rozjaśnienie barwy szkliwa poprzez zredukowanie przebarwień,
 • odświeżenie oddechu.

Jak widać, korzyści wynikających z użytkowania płynu do płukania ust jest naprawdę wiele. Warto więc regularnie przepłukiwać usta płukankami. Tym bardziej, że są one produktami stosunkowo niedrogimi (porządny płyn do płukania o pojemności 500 ml możemy nabyć za około 20 złotych), a płukanie nimi jamy ustnej nie zajmie nam dziennie więcej niż minutę (przy założeniu, że będziemy płukali usta dwa razy na dobę przez zalecane trzydzieści sekund).

Back to top button