Szukaj szczoteczki

Historia szczoteczki elektrycznej

szczoteczka elektryczna1939

Broxodent to pierwsza na świecie szczoteczka elektryczna, która została wynaleziona w Szwajcarii przez dr Philippe-Guy Woog’a. Powstała ona z myślą o osobach z ograniczonymi funkcjami motorycznymi oraz o pacjentach ortodontycznych, mając na celu umożliwiać i ułatwiać im codzienne mycie zębów. Początkowo produkowano ją w Szwajcarii (potem przeniesiono fabryki do Francji) dla firmy Broxo SA.

1959

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się pierwsze szczoteczki elektryczne i od samego początku cieszą się one ogromną popularnością.

1961

Wprowadzenie pierwszej szczoteczki elektrycznej z bezprzewodową ładowarką. Ze względu na baterię zawartą wewnątrz szczoteczki obudowa jest hermetycznie zamknięta, aby woda nie dostała się do środka urządzenia. Dlatego nie posiadają one żadnych kontaktów metalowych – ładowanie odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej (podobnie jak w transformatorze).

1987

Producenci opracowali kolejną funkcję szczoteczki elektrycznej – pojawił się model z obrotową końcówką o nazwie Interplak.

Historia szczoteczki elektrycznej1990

Rozwój rynku oraz wysoka sprzedaż szczoteczek prowadzi do powstawania ich nowych rodzajów. Pierwsza to szczoteczka soniczna. Posiada ona inną częstotliwość oraz rodzaj wibracji niż szczoteczka elektryczna. Druga to szczoteczka ultradźwiękowa, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do czyszczenia zębów i wykonuje około 192 milionów ruchów na godzinę.

1992

Urządzenia zostają ulepszone o nowy transformator step-dow, który sprawia, że szczoteczki będą pracować przy niskim napięciu (12, 16 lub 24V). Dzięki temu można używać ich w łazienkach, ponieważ nie korzystają już z prądu przemiennego.

Szczoteczki elektryczne otrzymują certyfikat FDA (Agencja Żywności i Leków).

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.