Historia szczoteczki elektrycznej

Historia szczoteczki elektrycznej1939

Broxodent to pierwsza na świecie szczoteczka elektryczna, która została wynaleziona w Szwajcarii przez dr Philippe-Guy Woog’a. Powstała ona z myślą o osobach z ograniczonymi funkcjami motorycznymi oraz o pacjentach ortodontycznych, mając na celu umożliwiać i ułatwiać im codzienne mycie zębów.

Mycie zębów było dla podopiecznych dr Woong’a nie lada wyzwaniem, które znacznie nadwyrężało ich siły. Nowy typ szczoteczki czyścił bardzo dokładnie przez co została pozytywnie odebrana. Początkowo produkowano ją w Szwajcarii. Następnie produkcja została przeniesiona do fabryki we Francji dla firmy Broxo SA, co wynikało z dużego zainteresowania

urządzeniem.

1959

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się pierwsze szczoteczki elektryczne i od samego początku cieszą się one ogromną popularnością.

1960

Uruchomiona zostaje produkcja seryjna pod nazwą Broxodent od firmy Squibb dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa się popularyzacja urządzenia.

1961

To rok, kiedy General Electric wprowadził na rynek pierwszą szczoteczkę elektryczną z bezprzewodową ładowarką. Ze względu na baterię zawartą wewnątrz szczoteczki obudowa jest hermetycznie zamknięta, aby woda nie dostała się do środka urządzenia. Z tego względu urządzenie nie posiada żadnych kontaktów metalowych – ładowanie odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej (podobnie jak w transformatorze). Pozwoliło to na korzystanie z urządzenia w innym miejscu niż była ładowana, co znacznie ułatwiło korzystanie z niej. Końcówka takiej szczoteczki wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne.

1987

Producenci opracowali kolejną funkcję szczoteczki elektrycznej – pojawił się model z obrotową końcówką o nazwie Interplak.

Historia szczoteczki elektrycznej1990

Rozwój rynku oraz wysoka sprzedaż szczoteczek prowadzi do powstawania ich nowych rodzajów. Pierwsza to szczoteczka soniczna. Posiada ona inną częstotliwość oraz rodzaj wibracji niż szczoteczka elektryczna. Druga to szczoteczka ultradźwiękowa, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe do czyszczenia zębów i wykonuje około 192 milionów ruchów na godzinę. Niektórzy nazywają je szczoteczkami „bezdotykowymi”, co dobrze oddaje ich charakter.

1992

Urządzenia zostają ulepszone o nowy transformator step-dow, który sprawia, że szczoteczki pracują przy niskim napięciu (12, 16 lub 24 V). Dzięki temu można używać ich w łazienkach, ponieważ nie korzystają już z prądu przemiennego. Poza tym szczoteczki elektryczne otrzymują certyfikat FDA (Agencja Żywności i Leków).

Lata 90. XX wieku to czas, kiedy sprzedaż szczoteczek elektrycznych była notowana w wysokości aż 25% urządzeń sprzedawanych na świecie. Wtedy też zaczęła rozwijać się prężnie linia szczoteczek sonicznych. Dają one możliwość wybrania programu czyszczenia. Dodatkowo posiadają timer, który odmierza czas potrzebny na szczotkowanie zębów. Od tego czasu szczoteczki elektryczne są stale rozwijane. Nowe projekty skupiają się na ulepszeniu budowy główki i wprowadzeniu nowych opcji takich jak ruch pulsacyjny czy programy do masowania dziąseł i czyszczenia języka. Wszystko to sprawia, że szczoteczki elektryczne, jakie możemy dzisiaj spotkać w sklepie są jeszcze bardziej atrakcyjne. Zalety i wady poszczególnych modeli opisujemy w naszym rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych.

Historia szczoteczki elektrycznej

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

4 komentarzy

  1. w 1990 roku nie miałem pojęcia, że były produkowane już szczoteczki soniczne
    czy w Polsce były one dostępne?

  2. Kto by pomyślał??? podczas II wojny istniały takie nowoczesne urządzenia… Szwajcarzy to jednak mają łeb jak sklep…

  3. Co raz to nowsze ulepszenia:) Niedługo dojdzie do tego, że szczoteczki będą same za nas myły ha ha

  4. plus jest taki że nie ma możliwości porażenia prądem. dużo o tym myślałem na jakiej zasadzie to działa. super artykuł, pozdrawiam autorkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button