Ranking irygatorów stacjonarnych

Irygatory stacjonarne to urządzenia dedykowane wszystkim, którzy oczekują najwyższej jakości mycia, możliwie wielu stopni regulacji ciśnienia wody do dyspozycji oraz maksymalnego komfortu czyszczenia. Tego typu sprzęt odpowie na potrzeby osób najbardziej ceniących sobie praktyczność, chcących oczyszczać przestrzenie międzyzębowe w domu, najlepiej do spółki z innymi użytkownikami. Irygatory stacjonarne wyposażone są w duże zbiorniki na wodę, dzięki czemu umożliwiają nam przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności dolewania w trakcie mycia do pojemnika cieczy. To udogodnienie ma jednak również swoją ciemną stronę – jak wspomniano wyżej, sprawia ono, że irygator stacjonarny nadaje się tylko do użytku domowego, w dodatku – ze względu na konieczność stałego podłączenia do prądu – musimy dla niego mieć wygospodarowane w łazience miejsce w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Charakterystyka irygatorów stacjonarnych

Irygator stacjonarny posiada formę myjki ciśnieniowej, z której pod dużym ciśnieniem w stronę przestrzeni międzyzębowych wyrzucana jest woda. Wygląda on trochę jak myjka ciśnieniowa znana nam z myjni samochodowych, tyle że jest oczywiście znacznie mniejszy i dostosowany do oczyszczania zębów. Irygator doskonale zastępuje w codziennej pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych nić dentystyczną oraz szczoteczkę międzyzębową. W odróżnieniu od irygatora bezprzewodowego, ma zainstalowany duży zbiornik na wodę (o pojemności nawet 650 ml), który daje możliwość przeprowadzenia pełnego czyszczenia bez konieczności dolewania wody. Minus takiego rozwiązania to jednak gabaryty irygatora stacjonarnego, z uwagi na które tego typu sprzęt nie nadaje się do zabrania w podróż.

Pokaźne rozmiary irygatorów stacjonarnych wiążą się jednak nie tylko z dużymi zbiornikami na wodę, ale także z tym, że irygator stacjonarny posiada zazwyczaj większą moc od tego przenośnego oraz daje użytkownikowi do dyspozycji więcej programów czyszczących. Współczesne irygatory stacjonarne potrafią generować maksymalne ciśnienie wody o wartości 6,9 bar, a ponadto mają do zaproponowania nawet 10-stopniową skalę regulacji tego ciśnienia. Wszystko to sprawia, że są one w codziennym myciu przestrzeni międzyzębowych maksymalnie skuteczne i komfortowe.

Wszechstronność irygatorów stacjonarnych sprawia, że dopasowują się do potrzeb wszystkich, włącznie z użytkownikami cierpiącymi na rozmaite choroby jamy ustnej czy też tymi, którzy noszą aparaty ortodontyczne, mosty albo protezy.

Wybór właściwego irygatora stacjonarnego

Wobec mnogości dostępnych na rynku irygatorów stacjonarnych, wiele osób zastanawia się, jak wybrać ten odpowiedni dla siebie, na jakie elementy sprzętu zwrócić szczególną uwagę. Oto nasze podpowiedzi:

 • liczba stopni regulacji ciśnienia wody – istotna zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy korzystać z irygatora wraz z innymi użytkownikami; dzięki szerokiej skali regulacji, każdemu domownikowi łatwiej będzie dobrać sposób pracy sprzętu do własnych potrzeb;
 • liczba dostępnych dysz czyszczących – jeśli chcesz kupić irygator dla całej rodziny, zwróć uwagę i na ten element. Innego rodzaju dysze są bowiem odpowiednie do chociażby do czyszczenia kieszeni dziąsłowych, masażu dziąseł, czy też pielęgnacji miejsc wokół aparatów ortodontyczny, mostów i implantów;
 • moc maksymalnego, generowanego ciśnienia – irygatory stacjonarne potrafią generować maksymalne ciśnienie wody o wartości od 5 do nawet 6,9 bara. Intensywniejsze mycie nie dla wszystkich jest odpowiednie, ale pomaga jeszcze efektywniej czyścić przestrzenie pomiędzy zębami;
 • pojemność zbiornika na wodę – urządzenia mają zainstalowany zbiornik o pojemności od 450 do 650 ml. Czym większy zbiornik, tym większy komfort irygacji, choć nawet 450 ml pojemność wystarczy nam na przeprowadzenie mycia bez konieczności dolewania wody;
 • dodatkowe akcesoria – w zestawie z niektórymi irygatorami stacjonarnymi możemy znaleźć chociażby specjalne kapturki ochronne na dysze czyszczące czy też pojemniki umożliwiające higieniczne i komfortowe przechowywanie dysz. Podobne akcesoria nie są nam oczywiście niezbędne, ale ułatwiają właściwą konserwację końcówek czyszczących.

Najtańsze irygatory stacjonarne to wydatek rzędu 200 złotych, natomiast te najdroższe, oferujące najwięcej opcji mycia i wysoką, maksymalną moc generowanego ciśnienia wody, kosztują nawet 500-600 złotych. Wysoka cena sprzętu nie zawsze wiąże się jednak z najwyższą jakością – dlatego przed zakupem irygatora stacjonarnego powinieneś zrobić dokładne rozeznanie w oferowanych przez rynek produktach, zastanowić się, które z nich są w stanie odpowiedzieć na Twoje indywidualne potrzeby.

Wszystkim niezdecydowanym właściwą decyzję zakupową może pomóc podjąć poniższy ranking najlepszych irygatorów stacjonarnych. Układając go, braliśmy pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, a zatem maksymalną moc generowanego strumienia wody poszczególnych irygatorów, ich skalę regulacji ciśnienia, liczbę dostępnych dysz czyszczących, pojemność zbiornika na wodę, wygląd zewnętrzny oraz stosunek ceny do jakości. Poszczególne sprzęty na danych pozycjach pomagali nam umieszczać eksperci z branży stomatologicznej, nie bez znaczenia były również nasze prywatne odczucia dotyczące analizowanych urządzeń oraz zdanie, jakie mają na ich temat użytkownicy.

Ranking irygatorów stacjonarnych 2023

1. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional

Pierwsze miejsce w naszym rankingu przypadło irygatorowi Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional. Dlaczego? Przede wszystkim za wszechstronność – urządzenie to oferuje nam wszystko, czego potrzeba do przeprowadzenia skutecznego, ukierunkowanego na potrzeby użytkownika czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Sprzęt ma do zaproponowania 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, która dodatkowo wsparta jest dwoma trybami pracy (Floss i Massage). Jego pojemnik na wodę ma pojemność 600 ml, a maksymalne ciśnienie pracy to 6,9 bara. Dodatkowo, producent zainstalował w irygatorze czasomierz, który odmierza za nas właściwy czas trwania irygacji. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to sprzęt, który ze szczytów rankingów najlepszych irygatorów do zębów prawdopodobnie nie zostanie zepchnięty jeszcze długo.

2. Waterpik WP-100 E

Drugą lokatę w naszym zestawieniu przyznaliśmy ciągle najlepiej sprzedającemu się irygatorowi na rynku, poczciwemu Waterpik WP-100 E. Sprzęt ten jest starszy od wszystkich pozostałych ujętych w rankingu urządzeń, ale bynajmniej w niczym od nich nie odstaje. Ba! W stosunkowo niskiej cenie ma nam do zaproponowania naprawdę wiele – zarówno 10-stopniową  skalę regulacji ciśnienia wody, jak i pojemny zbiornik na wodę (650 ml) oraz wysokie, maksymalne ciśnienie pracy (6,2 bara). Na uwagę zasługuje również fakt, że w zestawie z irygatorem otrzymujemy aż siedem dysz czyszczących (o sześciu różnych profilach).

3. Panasonic EW 1611

Firma Panasonic bryluje zwłaszcza w produkcji irygatorów bezprzewodowych, ale irygatorem Panasonic EW 1611 udowadnia, że również irygatory stacjonarne potrafi produkować naprawdę skutecznie. Omawiany sprzęt oprócz 10-stopniowej skali regulacji ciśnienia i maksymalnej mocy pracy o wartości 6,4 bara, oferuje nam również pracę w technologii ultradźwiękowej (jako jedyny produkt na rynku). Zbiornik urządzenia ma pojemność 600 ml, co swobodnie pozwala przeprowadzić irygację bez konieczności dolewania wody. Niektórzy wprawdzie narzekają, że irygator pracuje zbyt głośno, ale ten drobny mankament nie wpływa na fakt, że jest on jednym z najbardziej godnych polecenia.

4. Waterpik WP-300 E2 Nano Traveler

Tuż za podium uplasował się najmniejszy irygator w zestawieniu. Waterpik Nano Traveler WP – 300E2 został zaprojektowany tak, aby służyć użytkownikowi zarówno w domu, jak i podróży. To chyba jedyny irygator stacjonarny, który będziesz mógł swobodnie zabrać ze sobą na biwak, wycieczkę i inne wyjazdy, i choćby z uwagi na ten fakt warto na niego zwrócić uwagę. Sprzęt oferuje maksymalne ciśnienie pracy o mocy 5,5 bara, oraz 3 różne stopnie regulacji mocy. Jego zbiornik ma pojemność 450 ml, co przekłada się na 100 sekund nieustannej irygacji. W zestawie z urządzeniem znajdziemy atrakcyjne dodatki, ułatwiające nam korzystanie ze sprzętu w podróży – adapter do kontaktów z mniejszym napięciem i pokrowiec.

5. Waterpik WP-112 E2 Ultra Black

Waterpik WP-112 E2 Ultra Black to irygator wyróżniający się przede wszystkim swoim eleganckim, nowoczesnym wyglądem. Aspekt wizualny nie jest jednak jego jedynym atutem –sprzęt daje do dyspozycji użytkownikowi 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, włącznie z tym maksymalnym o wartości 6,2 bara. Zbiornik na wodę urządzenia ma pojemność 600 ml, natomiast w zestawie z irygatorem użytkownik może liczyć na siedem dysz czyszczących. Gdybyśmy do dyspozycji mieli tutaj jeszcze dwa tryby pracy, Waterpik WP-112 E2 Ultra Black na pewno znalazłby się na podium.

6. Waterpik WP-70E2 Ultra

Waterpik WP-70E2 Ultra to jedna z ciekawszych propozycji w kategorii cena-jakość. Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowo dużym zbiornikiem na wodę – posiada on pojemność aż 1000 ml, a więc o komfort irygacji w żaden sposób nie musimy się martwić. 6-stopniowa skala regulacji ciśnienia wody pozwala urządzeniu działać na częstotliwości od 0,7 do 5,5 bara, natomiast do zestawu ze sprzętem producent dołączył 4 dysze czyszczące. Waterpik WP-70E2 Ultra wprawdzie nie działa na tak dużej częstotliwości jak irygatory wymienione wcześniej, nie ma nam do zaoferowania również 10-stopniowej skali regulacji ciśnienia, ale z uwagi na komfort czyszczenia, który oferuje, na pewno zasługuje na uwagę.

7. Waterpik WP-250 E2 Nano

To irygator szczególnie zasługujący na uwagę osób, które niewielkim kosztem chcą się zaopatrzyć w dobrej jakości sprzęt do irygowania miejsc trudno dostępnych. Urządzenie ma 3-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, w tym to maksymalne o mocy 5,5 bara, a także zbiornik na wodę o pojemności 450 ml. Jego największy atut to jednak kompaktowy charakter – wspomniany zbiornik można łatwo składać i rozkładać, co ułatwia nam zabranie sprzętu w podróż. Co godne podkreślenia, irygator jest również energooszczędny i bardzo cichy. Wszystkie te cechy z nawiązką wynagradzają dość skąpe wyposażenie.

8. Braun Oral-B Professional Care Oxyjet MD20

Ostatni irygator w naszym zestawieniu to propozycja od amerykańskiego potentata, czyli marki Oral-B. Irygator Oral-B Professional Care OxyJet MD20 usuwa z jamy ustnej bakterie przy wykorzystaniu do tego specjalnych mikrobąbelków, na które składa się woda sprzężona z powietrzem. Do tego, generuje również dwa rodzaje strumienia wody – masujący miejsca poniżej linii dziąseł i skupiony, koncentrujący się na przestrzeniach międzyzębowych. Zbiornik na wodę urządzenia ma pojemność 600 ml, natomiast do zestawu ze sprzętem producent dołączył cztery dysze czyszczące. Dlaczego u nas „dopiero” ósme miejsce? Przede wszystkim z uwagi na efektywność technologii mikrobąbelków – według wielu ekspertów, nie wnosi ona do mycia niczego nowego, a zamiast niej lepiej sprawdza się zwyczajna, kilkustopniowa możliwość regulacji mocy strumienia, której irygator stacjonarny Oral-B nie oferuje.

Kto powinien rozważyć zakup irygatora stacjonarnego?

Irygatory stacjonarne to urządzenia przede wszystkim dla osób, które oczekują najwyższej jakości mycia przestrzeni międzyzębowych i ze sprzętu zamierzają korzystać w warunkach domowych. Wysokie maksymalne ciśnienie pracy, szeroka skala regulacji ciśnienia wody oraz duże zbiorniki na wodę to elementy, które sprawiają, że z tego typu irygatorów korzysta się komfortowo, a mycie nimi przestrzeni międzyzębowych jest niezwykle efektywne.

Jeśli jednak zamierzasz kupić irygator stacjonarny, musisz pamiętać, że sprzęt tego typu – ze względu na swoje gabaryty – zajmuje dużo wolnej przestrzeni. Osoby z mniejszymi łazienkami często mają problem ze znalezieniem dla niego miejsca. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę fakt, że irygator stacjonarny, aby pracować jak należy, musi być podłączony do prądu, a więc najlepiej umieścić go w łazience gdzieś, gdzie będziesz mógł w każdej chwili zasilić go elektrycznie.

Irygator stacjonarny to również doskonała opcja dla całej rodziny – jeśli Twój mąż, syn, córka, ojciec czy mama również chce myć zęby irygatorem, śmiało możesz kupić urządzenie, które będzie służyło kilku osobom. Wystarczy tylko, że każdy z domowników będzie miał swoją własną dyszę czyszczącą.

Dlaczego warto zainwestować w irygator stacjonarny?

Użytkowanie irygatora stacjonarnego niesie za sobą wiele korzyści, co potwierdzają zarówno eksperci z branży stomatologicznej, jak i użytkownicy. Myjąc zęby takim sprzętem, możesz znacznie poprawić kondycję jamy ustnej, a nawet wyeliminować z niej niektóre choroby. Najważniejsze zalety mycia zębów irygatorem stacjonarnym to:

 • niezwykle skuteczne usuwanie bakterii, osadów i resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej,
 • minimalizowanie ryzyka formowania się próchnicy i innych groźnych chorób w miejscach stycznych zębów,
 • możliwość dobrania sposobu czyszczenia do własnych potrzeb i preferencji,
 • możliwość korzystania z jednego urządzenia przez nawet kilka osób (w przypadku, gdy każda posiada swoją własną dyszę czyszczącą),
 • efektywne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc wokół aparatów ortodontycznych, mostów oraz protez,
 • poprawa ukrwienia oraz ogólnej kondycji dziąseł,
 • skuteczna walka z halitozą (nieprzyjemnym zapachem z ust).
Back to top button