Listerine – płyny do płukania ust z długą historią

Czy wiedzieliście, że historia płynu Listerine sięga drugiej połowy XIX wieku? A konkretnie, roku 1865, kiedy to angielski chirurg, Joseph Lister, zaczyna przeprowadzać operacje po uprzednim rozpyleniu antyseptyku w powietrzu. Sprawia to, że coraz więcej ludzi daje się uratować, ponieważ spada ilość zgonów wywołanych zakażeniami. Jedenaście lat później, Lister uznał pracę doktora Josepha Lawrence’a, który w 1879 roku stworzył pierwszy płyn Listerine, nadając mu nazwę upamiętniającą nazwisko swego mentora.

Listerine – płyny do płukania ust z długą historiąKlasyczny Listerine był wykorzystywany nie tylko do przepłukiwania jamy ustnej, ale też do oczyszczania ran oraz jako antyseptyk chirurgiczny. W 1881 roku, dwa lata po jego wynalezieniu, firma Lambert Pharmaceutical wykupuje prawa do receptury płynu, który trafia komercyjnie do produkcji masowej. Podczas kolejnych lat jego wykorzystywania, badacze zauważają, że Listerine najlepiej sprawdza się do usuwania bakterii, żyjących w jamie ustnej. Od roku 1895 zaczyna on być także rekomendowany przez dentystów.

W 1914 roku, Listerine podbija Amerykę – można go kupować zarówno na receptę, jak i bez niej, zaś kampanie reklamowe wychwalają jego bakteriobójcze właściwości. Od tego właśnie momentu, płyn ten stał się coraz wyraźniejszym symbolem wykańczania prawidłowego szczotkowania. Korzystało z niego coraz więcej osób w kolejnych krajach, zaś renoma firmy rosła.

Wreszcie, w 2006 roku, po raz pierwszy padło stwierdzenie ze strony firmy Listerine, że ich płyn usuwa o 56% więcej płytki nazębnej, niż sama szczoteczka. Dowodem na prawdziwość tej tezy są lata 2007-2011, kiedy to produkty z serii Listerine Total Care zdobywają aż cztery nagrody dla produktów roku, w kategorii higieny jamy ustnej.

I chociaż innych płynów do płukania nie brakuje, to właśnie Listerine jest najczęściej wybieraną marką. Duża w tym zasługa marketingu, ponieważ ciężko jest sobie przypomnieć reklamę telewizyjną płynu innego, niż Listerine. Najważniejsza jest tu jednak renoma, ponieważ płyny tej marki faktycznie bronią obecnie tytułu topowych preparatów do kompletnego oczyszczenia jamy ustnej z bakterii. Utrata tej pozycji wiązałaby się z pójściem na marne ponad stu lat doskonalenia formuły oraz przekonywania ludzi do świetności marki.

Oczywiście, samych płynów Listerine jest już kilka. W tym artykule, postaramy się przybliżyć Wam część z nich.

Listerine Avanced White – zęby bielsze w dwa tygodnie

Listerine – płyny do płukania ust z długą historiąJeśli poszukujecie płynu Listerine, który nie tylko oczyszcza jamę ustną, ale także pomoże Wam uzyskać białe zęby, Listerine Advanced White jest preparatem dla Was. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od pierwszego przepłukania nim ust, płyn ten sprawi, że nasze szkliwo zacznie oszałamiać dużo bielszym kolorem.

W jego składzie znajdziemy olejki eteryczne z tymolu, eukaliptusa i mentolu, które bez większego trudu wnikają w płytkę nazębną, zabijając znajdujące się w jej wnętrzu bakterie. Pozwala to płynowi na dodatkowe oczyszczenie naszych zębów, redukując ryzyko kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Listerine Advanced White zawiera też w swoim składzie fluorek, który remineralizuje i wzmacnia szkliwo. Samo wybielanie płynem jest proste i bezpieczne – jego formuła jest delikatna i nieścierająca, oparta na powłoce ochronnej, która ogranicza powstawanie dodatkowych przebarwień. Jest to możliwe dzięki współpracy trójpolifosforanu sodowego oraz pirofosforanu tetrapotasu.

Produkt Listerine nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia. Dla najlepszej skuteczności należy stosować go rano i wieczorem, wlewając do kubka 10 ml płynu Listerine. Płukanie jamy ustnej powinno trwać około minuty.

Listerine Cool Mint – redukcja płytki nazębnej i usuwanie bakterii

Listerine – płyny do płukania ust z długą historiąPłyn Listerine, jak sama nazwa wskazuje, jest mocno odświeżający – płucząc nim usta, poczujemy mocny, miętowy smak oraz chłodzące uczucie w jamie ustnej. Ze względu na swoją siłę, płyn też potrzebuje zaledwie 30 sekund, aby w pełni pozbyć się bakterii z jednoczesnym odświeżeniem oddechu.

W jego składzie znajdziemy salicylan metylu oraz olejki eteryczne z eukaliptusa, tymolu i mentolu. Pozwala to na usunięcie płytki nazębnej i zapobiegnięcie odkładaniu się kamienia nazębnego, który jest główną przyczyną parodontozy i chorób przyzębia.

Z płynu Listerine możemy korzystać także dłuższy czas, ponieważ jego skład został opracowany w taki sposób, aby nie naruszać równowagi flory bakteryjnej jamy ustnej. Korzystanie z tego produktu jest bardzo proste – wystarczy nalać 20 ml płynu do kubeczka, po czym płukać jamę ustną przez 30 sekund. Po zakończonym płukaniu po prostu wypluwamy płyn. Z produktu korzystamy dwa razy dziennie, po porannym i wieczornym szczotkowaniu.

Listerine Fresh Burst – 24 godziny ochrony w 30 sekund

Listerine – płyny do płukania ust z długą historiąW składzie tego płynu Listerine znajdziemy tradycyjne olejki eteryczne, stosowane w produktach Listerine – salicylan metylu, oraz olejki z tymolu, mentolu i eukaliptusa. Pozwalają one na osłabienie płytki nazębnej zalegającej na szkliwie po zakończonym szczotkowaniu, co zniweluje ryzyko później zmian próchniczych oraz zapalenia dziąseł.

Formuła płynu Listerine została opracowana tak, aby nie naruszał on równowagi flory bakteryjnej, powodując tym samym jeszcze większe ryzyko powstawania próchnicy. Dzięki temu, możliwe jest stosowanie go jako zwykłego płynu do codziennego użytku.

Płyn Listerine stosujemy dwa razy dziennie, płucząc nim usta przez pół minuty po zakończonym szczotkowaniu. Do kubka wystarczy wlać 20 ml preparatu. Powłoka ochronna wytwarzana przez płyn Listerine będzie chronić nasze zęby przez 24 godziny, gwarantując nam nie tylko uczucie świeżości, ale też pełną ochronę przed próchnicą.

Listerine Green Tea – płyn odświeżający o smaku zielonej herbaty

Listerine – płyny do płukania ust z długą historiąNaturalny płyn Listerine, który oprócz olejków eterycznych Listerine, osłabiających działanie płytki nazębnej, zawiera w sobie zieloną herbatę. Pozwala ona na pozostawienie w naszych ustach świeżego, herbacianego smaku, utrzymującego się przez dłuższy czas po zakończonym płukaniu. W jego składzie znajdziemy też remineralizujący szkliwo fluorek.

Z płynu Listerine może korzystać każda grupa wiekowa. Należy jednak pamiętać, że o ile dorośli płuczą zęby 20 ml płynu, tak dzieci w wieku 6-12 lat powinny stosować jedynie połowę tej wartości, z powodu nieco silniejszego składu.

Preparat ten stosujemy rano i wieczorem, po każdym szczotkowaniu. Jego działanie jest takie samo, jak w przypadku Fresh Burst – nasze zęby będą mieć zapewnione 24-godzinną ochronę. Jedyna różnica tkwi właśnie w smaku zielonej herbaty.

Listerine Nightly Reset – pełna ochrona, także nocą

Bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej Listerine, przeznaczony do użytku przed snem. A ponieważ w nocy nasze zęby są narażone na działanie kwasów pochodzących z artykułów spożywczych, wymagają one kompleksowej ochrony. Produkt ten powstał po to, aby im to zapewnić.

Badania udowadniają, że płyn do płukania ust Listerine wzmacnia szkliwo sześciokrotnie lepiej, niż pasty z fluorem. A ponieważ jest on w stanie dotrzeć tam, gdzie nie może sięgnąć włosie szczoteczki, stanowi on jedną z najlepszych metod remineralizacji szkliwa. Jego skład pozwala mu na redukcję płytki nazębnej oraz pozbycie się większej ilości bakterii. Najważniejsze jest jednak to, że redukuje on wytwarzanie kwasów cukrowych, które osłabiają szkliwo. Próchnica nie będzie nam już wówczas straszna!

Produkt Listerine stosujemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Do kubka wlewamy 15 ml płynu, płucząc nim zęby i dziąsła przez 60 sekund. Płyn nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 12 roku życia.

Listerine Professional – na specjalne przypadki

W skład tej linii produktów wchodzą dwa płyny Listerine – Sensitivity Therapy dla zębów wrażliwych i Professional Gum Therapy na zapalenie dziąseł. Pierwszy z nich wykorzystuje szczawian potasu, który wchodzi w reakcję z wapniem, tworząc w ten sposób kryształki, które zatykają odsłonięte kanaliki zębowe i uśmierzają ból związany z nadwrażliwością zębów. Z każdym kolejnym stosowaniem, działanie płynu zyskuje na sile, ponieważ kryształki utrzymują się w zębinie przez dłuższy czas.

Z kolei płyn Listerine Professional Gum Therapy opiera swoje działanie na technologii LAE, czyli chlorowodorku estru stylowego lauroiloargininy. Wytwarza ona powłokę ochronną, chroniącą zęby przez osadzaniem się na nich kolejnych bakterii. Stosowanie płynu wspomaga regenerację dziąsła. Płyn nie przebarwia zębów, może być stosowany jako codzienny preparat do płukania ust.

Bez względu na wybrany przez nas preparat, linia produktów Listerine Professional oferuje nam w pełni nieszkodliwy skład, który, dzięki możliwości długoterminowego stosowania, pozwala nawet na stopniową redukcję naszego problemu z nadwrażliwością lub chorobami dziąseł.

Listerine – płyny do płukania ust z długą historią

Listerine Smart Rinse – łagodnie miętowy płyn dla dzieci

W składzie tego delikatnego płynu dla dzieci Listerine znajdziemy składniki aktywne, obecne w innych produktach Listerine, których ilość została jednak zredukowana na tyle, aby produkt nie był zbyt mocny dla młodszego użytkownika. Dla przykładu, tradycyjny zestaw trzech olejków eterycznych zastąpiono samym olejkiem z mentolu. Płyn zawiera też bardzo małą dawkę fluorku (100 ppm), który remineralizuje szkliwo, chociaż jego ilość jest na tyle mała, aby nie zaszkodzić młodym zębom.

Płyn Listerine oczyszcza całą jamę ustną, pozbywając się szkodliwych bakterii i zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy i kamienia nazębnego. Warto tu też wspomnieć o funkcji, jaką jest barwienie pozostałego na szkliwie osadu. Dzięki temu, dziecko będzie widzieć, których zębów nie udało mu się poprawnie oczyścić, co pozwala na poprawę skuteczności szczotkowania.

Z produktu Listerine korzystamy dwa razy dziennie, stosując 10 ml do każdego płukania, które powinno trwać 60 sekund. Butelkę wyposażono też w wygodny dozownik.

Listerine Zero – dla tych, którzy nie lubią alkoholu

Seria płynów Listerine dla ludzi, którzy preferują łagodniejsze płukanki bezalkoholowe. I chociaż generalnie cechują się one nieco niższą skutecznością, niż te wykorzystujące ten składnik, tak Listerine w dalszym ciągu pamięta o tym, że produkt do płukania jamy ustnej powinien oferować swojemu użytkowniku jak najlepszą ochronę, bez względu na swoje przeznaczenie. Tak właśnie powstały płyny z serii Zero.

W składzie płynu Listerine Zero znajdziemy wszystkie składniki aktywne, które można znaleźć w innych płynach tego producenta – olejki eteryczne oraz chlorek cynku i fluorek. Największą różnicę stanowi łagodniejszy smak, za którym stoi brak alkoholu. Jego ochronne działanie jest jednak porównywalne z innymi płukankami Listerine. Jest to też idealny wybór dla ludzi, którzy noszą aparaty nazębne.

Z płynu korzystamy dwa razy dziennie, wykorzystując 20 ml na każde płukanie. Jednorazowe oczyszczanie jamy ustnej powinno trwać 30 sekund.

Marka dla każdego

Jak widzicie, płyny Listerine oferują nam szeroką gamę produktów, przeznaczonych dla użytkowników o różnych preferencjach i potrzebach. I chociaż w naszym artykule przedstawiliśmy jedynie większość dostępnych płynów tego producenta, z pewnością sami już dostrzegliście, jak różnorodna jest jego oferta. Jeśli poszukujemy odmiany w naszym płynie do płukania jamy ustnej, warto jest przyjrzeć się, o jakich płynach Listerine nie powiedzą nam telewizyjne reklamy.

Listerine – płyny do płukania ust z długą historią

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

2 komentarzy

  1. Płyny tak samo mainstreamowe co solidne, aczkolwiek bardziej dla zdrowych zębów. Jak ktoś ma większe problemy z jamą ustną, radziłbym jednak sięgać po bardziej wyspecjalizowane marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button