Envil Gardło

Envil to lek, który dostaniemy w postaci tabletek. Wykazuje działanie antyseptyczne (odkażające) i miejscowo znieczulające.

Skład

Substancjami czynnymi preparatu Envil są: cetylopirydymowy chlorek, lidokainy chlorowodorek, glukonian cynku. W jednej tabletce do ssania znajdziemy: 1,5 mg cetylopirydyniowego chlorku, 1,0 mg lidokainy chlorowodorku oraz 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku).

Pozostałe substancje preparatu Envil to: mentol, celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, powidon, aspartam, kwas cytrynowy bezwodny, kroskarmeloza sodowa, talk, stearynian magnezu i glicerol.

Dawkowanie

Envil GardłoLek Envil należy przyjmować dokładnie tak, jak zaleca producent, lekarz lub farmaceuta. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące tego, jak stosować preparat, należy udać się do lekarza lub farmaceuty w celu zapytania o to, jak stosować te tabletki. I tak:

  • dorośli: ssać powoli jedną tabletkę co 1 lub 2 godziny; ważne, by nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę
  • dzieci powyżej 6 lat: ssać powoli jedną tabletkę co 2 lub 3 godziny; należy pamiętać, by nie przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.

Ważne, by tabletka Envil była ssana w jamie ustnej. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno jej ani żuć, ani połykać.

Działanie

Lek Envil zawiera trzy substancje czynne:

  • chlorek cetylopirydyniowy – to on działa odkażająco, bakteriobójczo oraz przeciwgrzybiczo
  • chlorowodorek lidokainy – jego zadaniem jest znieczulenie miejscowe, które łagodzi ból
  • glukonian cynku – pełni funkcję wspomagającą system odpornościowy organizmu.

Wskazania

Produktu tego powinno się używać kiedy wystąpi stan zapalny jamy ustnej lub gardła. Poza tym Envil może być używany jako pomoc przy leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, które są połączone z bólem gardła. Można go stosować także przy zapaleniu migdałków (anginie).

Przeciwwskazania

Leku Envil Gardło nie powinno się stosować, jeśli pacjent:

  • jest uczulony na chlorek cetylopirydyniowy, chlorowodorek lidokainy, cynku glukonian (którąś z substancji czynnych leku), inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • cierpi z powodu ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek
  • choruje na methemoglobinemię – to bardzo rzadka choroba krwi; objawia się tym, że krew traci zdolność przenoszenia tlenu do komórek organizmu.

Działania niepożądane

Niezbyt często (1 do 10 na 1.000 osób): miejscowe reakcje skórne, takie jak: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie.

Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10.000): ciężkie reakcje skórne, takie jak: wyprysk pęcherzowy lub pryszczowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione; pokrzywka; nadwrażliwość na światło słoneczne; ból głowy; zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, biegunka); wymioty, metaliczny smak w ustach: zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Bardzo rzadko (występują rzadziej niż u 1 osoby na 10.000): nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek.

Częstość nieznana (na podstawie obecnie dostępnych danych nie można określić, jak często występuje): drgawki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Z racji, że lek Envil posiada w swoim składzie aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny, nie powinien być stosowany u pacjentów chorych na fenyloketonurię. Warto zaznaczyć, że środek ten zawiera mannitol. Może on być przyczyną wystąpienia podrażnień żołądka oraz biegunki.

Stosowanie innych leków

Jeśli przyjmujemy inne leki, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. O środkach, które przyjmowaliśmy w ostatnim czasie lub, które zamierzamy przyjmować także należy poinformować lekarza.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek Envil powinno się stosować najlepiej godzinę przed lub po posiłku. Musimy przy tym pamiętać o konieczności zachowania ostrożności podczas picia gorących napojów i jedzenia gorących pokarmów. Wynika to z tego, że znieczulone na ciepło jama ustna i gardło mogą zostać w łatwy sposób poparzone. Poza tym należy ograniczyć przyjmowanie produktów mlecznych podczas stosowania leku, gdyż obniżają wchłanianie jednego z głównych składników leku (cynku).

Ciąża i karmienie piersią

Podczas ciąży należy koniecznie zapytać lekarza o to, czy można stosować ten lek. Tylko na podstawie jego decyzji możemy zdecydować o tym, czy będziemy go stosować.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Envil Gardło może być stosowany tylko u dzieci powyżej 6 roku życia.

Envil Gardło

Kacper Janiszewski

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button