Kiretaż

Kiretaż jest zabiegiem, mającym na celu oczyszczenie kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego, będącego efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Sam zabieg przynależy do dziedziny zwanej periodontologią, będącą specjalizacją dentystyczną, skupiającą się na przyzębiu. Dlaczego kiretaż jest tak istotny? Ponieważ kamienia nazębnego nie można pozostawić w kieszonkach – jego nagromadzenie się sprawia, że dno kieszonki, zwane przyczepem nabłonkowym, zaczyna ulegać stopniowemu zniszczeniu. Powoduje to powiększenie się szczeliny, co doprowadza do stopniowego rozchwiania się zębów, które ostatecznie wypadają. Nie inaczej jest też z korzeniem zęba, wystawionym na działanie kamienia – jego obecność może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego. A ponieważ kamień znajduje się już dość głęboko, konieczne jest wykonanie łyżeczkowania kieszonki, zwanego właśnie kiretażem. Należy je przeprowadzić, gdy samo usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej nie przynosi spodziewanych efektów.

Jakie są przyczyny wystąpienia chorób przyzębia?

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej, która polega na tym, że w niewystarczający sposób usuwa się płytkę bakteryjną i kamień nazębny
  • nieodpowiednie wypełnienia zębów
  • nieszczelne (źle dopasowane) korony i mosty
  • choroby ogólne, które mogą powodować spadek odporności organizmu.

Jak wygląda rozpoznanie?

Każda osoba, u której pojawiają się choroby przyzębia, zaczyna odczuwać szereg dolegliwości, które powinny być jasnym sygnałem, że należy jak najszybciej interweniować. Pierwszym krokiem powinno być zdecydowanie udanie się na wizytę do stomatologa, który pomoże rozpoznać, co niedobrego dzieje się z zębami. Może się okazać, że zostaniemy skierowani do specjalisty periodontologa, który najlepiej będzie potrafił zająć się naszymi zębami w sytuacji konieczności wykonania kiretazu.

Jednak zanim do tego dojdzie, doświadczony lekarz zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Dzięki temu zobaczy podgląd wszystkich zębów i kości żuchwy i szczęki. Pozwoli to ocenić, czy problemem jest wyłącznie zapalenie dziąseł, czy proces chorobotwórczy dotyczy też kości wyrostka zębodołowego. Należy wyraźnie zaznaczyć różnicę między tymi dwoma schorzeniami, gdyż w obu przypadkach inaczej będzie się miała sprawa rokowania i postępowania terapeutycznego.

Zapalenie dziąseł można skutecznie wyleczyć, gdyż jest stanem odwracalnym. Co ważne, nie obejmuje tkanek znajdujących się głęboko pod dziąseł. Mimo, że towarzyszą mu zaczerwienienie i krwawienie podczas szczotkowania zębów lub w trakcie badania polegającego na sondowaniu kieszonek lub szczelin dziąsłowych, nie jest tak groźne jak proces chorobotwórczy dotyczący też kości wyrostka zębodołowego.

Z kolei zapalenie przyzębia to choroba, atakująca tkanki położone głębiej. Oznacza to, że sięga do kości, która z czasem ulega zanikowi. Kiedy postępuje, zaczynają się tworzyć patologiczne kieszonki, mające głębokość powyżej 3 mm. To właśnie w nich gromadzą się bakterie i resztki pokarmowe. Przez to stan zapalny podtrzymuje się. Jeśli nic z tym nie zrobimy, z czasem zęby zaczynają się chwiać, co prowadzi w dalszej perspektywie do ich wypadania. Zapalenie przyzębia może przebiegać na dwa sposoby:

  • przewlekły – polega na tym, że powierzchnie zębów zostają zajęte przez proces chorobotwórczy z mniejszym nasileniem; występuje częściej
  • agresywny – na samym początku zajęte zostają zęby trzonowe oraz siekacze; co ciekawe, osoby, u których najczęściej występuje ta forma zapalenia, są młode i ogólnie zdrowe; dziwi fakt, że błyskawicznie postępujący proces chorobowy nie jest zupełnie zależny od tego w jaki sposób dba się o higienę jamy ustnej.

Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Zanim wykonany zostanie kiretaż, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad lekarski. Jest to konieczne ze względu na to, że wiele chorób uniemożliwia podanie znieczulenia lub wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą, który leczy daną chorobę.

Powinniśmy koniecznie poinformować stomatologa, jeśli cierpimy z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych: nadciśnienia, stanu po zawale serca, zakrzepowego zapalenia naczyń, niewyrównanej cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorób nerek czy marskości wątroby.

Zabieg nie może zostać wykonany przy ostrej białaczce, a także nowotworze jamy ustnej. Warto odpuścić sobie przeprowadzenie kiretazu w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie jeśli wcześniej wystąpiły już poronienia.

Jak wygląda zabieg kiterażu?

KiretażNa początek, dentysta musi ocenić głębokość kieszonek, w których zalega kamień. Jeśli kieszonka ma głębokość do 5 mm, wykonany zostanie kiretaż zamknięty. Pozwala on na usunięcie złogów bez nacięcia dziąsła i odsłonięcia korzenia. Jeżeli kieszonka jest jednak głębsza, konieczne jest wykonanie kiretażu otwartego, polegającemu na nacięciu dziąsła i odsłonięciu korzenia. Ze względu na inwazyjność tego zabiegu, na dziąsła należy nałożyć opatrunek po zakończonym łyżeczkowaniu.

Do przeprowadzenia zabiegu dentysta używa tzw. kiret. Pozwalają one na usuniecie zapalnie zmienionych tkanek oraz briofilu bakteryjnego, który zalega w kieszonce dziąsłowej. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić powierzchnie korzenia z kamienia i płytki nazębnej (zabieg SRP). Dzięki temu usunięta zostaje duża ilość bakterii i zapalnie zmienionych tkanek kieszonki dziąsłowej, co sprawia, że jest mniej miejsca na zaleganie płytki nazębnej. Oba te procesy prowadzą do uwolnienia kieszeni dziąsłowej z zanieczyszczeń. Dzięki temu pokrywa się ona nowym niezmienionym zapalnie nabłonkiem. Niestety, utracone w procesie chorobowym dziąsło nie odbuduje się. Z tego powodu widoczne recesje nadal pozostaną niezmienione.

Ostatnio popularnym stało się wykonywanie kiretażu laserowego. To najnowocześniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. By ją wykonać, korzysta się z diody emitującej wiązkę światła. Dzięki temu można pozbyć się większości bakterii, które do tej pory żyły na powierzchni korzenia. Tak wykonany zabieg zapewnia mniejsze krwawienie, a także szybsze gojenie. Mówi się, ze zabieg może być stosowany jako samodzielny lub jako uzupełnienie tradycyjnej techniki, którą wykonuje się ręcznie przy użyciu kiret.

Ze względu na naturę samego kiretażu, pacjentowi zawsze podaje się znieczulenie miejscowe. I chociaż sama procedura przebiega bezboleśnie, tak przez kilka dni będziemy musieli liczyć się ze skutkami ubocznymi. Wargi i policzki mogą zsinieć, pojawia się obrzęk, czasowa utrata czucia w dziąsłach oraz niewielkie krwawienie. W skrajnych przypadkach może też wystąpić rozchwianie zębów oraz ich nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy.

Higiena jamy ustnej po zabiegu łyżeczkowania

Efekty uboczne mogą zostać zredukowane, a czas gojenia skrócony, poprzez przestrzeganie reguł prawidłowej higieny jamy ustnej. Zaraz po samej procedurze, powinniśmy unikać gwałtownego pochylania głowy, przez które może dojść do przekrwienia dziąseł. Przez dwa dni od zakończonego kiretażu powinniśmy też unikać alkoholu i palenia papierosów. Z kolei przez około tygodnia należy stosować się do odpowiedniej diety, pozbawionej pokarmów twardych, zaś składającej się przede wszystkim z miękkiego, półpłynnego pożywienia.

A co z samą higieną? Tutaj również musimy postawić na delikatność. Zęby powinno się oczyszczać miękką szczoteczką przeznaczoną specjalnie dla osób po zabiegach chirurgicznych. Szczotkując uzębienie, należy oczyszczać tylko same korony. Jamę ustną należy przepłukiwać tylko i wyłącznie zwykłą wodą. Aby nie uszkodzić szwów, odpuśćmy sobie na pewien czas nitkowanie/irygację przestrzeni międzyzębowych.

Pomimo tych wyrzeczeń, sam zabieg kiretażu pozwala nam na kompletne wyleczenie stanów zapalnych oraz odbudowę kieszonek dziąsłowych, które zawsze powinny być płytkie. Po zakończonym okresie gojenia się, możemy powrócić do naszych regularnych nawyków.

Ile kosztuje kiteraż?

Za wykonanie kiretażu zamkniętego zapłacimy około 100-150 złotych. Cena za kiretaż otwarty to około 250 złotych. Musimy jednak mieć na uwadze, że to, ile będziemy musieli zapłacić za zabieg będzie zależało w głównej mierze od tego, ile zębów on obejmie.

Kiretaż

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button