Skąd się biorą przebarwienia na zębach

Naturalny kolor ludzkich zębów może przybierać od mlecznobiałej po żółtobrunatną barwę. Jeśli w Twoim przypadku mowa o tym pierwszym przypadku, możesz nazywać się sporym szczęściarzem, jednak nie dla każdego los był aż tak łaskawy – wiele osób nie jest zadowolonych z naturalnego kolorytu swojego szkliwa, poza tym nie sprzyja mu też nasz współczesny tryb życia, przepełniony produktami bogatymi w barwniki oraz używkami. Obecnie moda na biały uśmiech jest wielka jak nigdy, więc do gabinetów stomatologicznych przychodzi coraz więcej pacjentów mających ochotę poprawić kolor zębów. My w dzisiejszym artykule postanowiliśmy nakreślić Wam, jak to zrobić przy pomocy zarówno domowych, jak i profesjonalnych metod.

Jeszcze dwadzieścia lat temu popularne było rozjaśnianie zębów sodą oczyszczoną. Dziś już jednak wiemy, że stosowanie tej metody do poprawiania kolorytu szkliwa jest bardzo niebezpieczne; soda wprawdzie silnie ściera osady zalegające na powierzchni zębów, jednak jest przy tym również bardzo inwazyjna i może nam szkliwo poważnie uszkodzić. Stomatolodzy zalecają więc usuwać przebarwienia wyłącznie za pomocą sprawdzonych, bezpiecznych metod. Oto rekomendowane przez specjalistów sposoby na przebarwienia.

Zewnątrzpochodne przyczyny przebarwień zębów

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje przyczyn przebarwień zębów: zewnątrzpochodne oraz wewnątrzpochodne. Przyczyny zewnątrzpochodne są znacznie łatwiejsze do wyeliminowania, ponieważ atakują wyłączne cienką błonkę pokrywające zęby oraz powierzchniowe warstwy szkliwa. Nie ma więc zbyt dużego kłopotu, by pozbyć się ich także domowymi sposobami.

Do zewnątrzpochodnych przyczyn przebarwień zaliczamy między innymi:

  • spożywanie barwiących produktów, takich jak kawa, herbata, soki, kolorowe owoce i warzywa,
  • używki, wśród których królują papierosy i alkohol,
  • przyjmowanie niektórych antybiotyków,
  • stosowanie suplementów bogatych w preparaty żelaza,
  • niewłaściwą higienę jamy ustnej (zbyt rzadkie bądź niedokładne mycie zębów).

Najbardziej nieestetyczne i najtrudniejsze do usunięcia z zewnątrzpochodnych przebarwień zębów są przebarwienia powstałe na skutek palenia papierosów. Zazwyczaj przybierają one ciemny kolor, i w celu ich usunięcia często konieczne jest poddanie się profesjonalnym zabiegom wybielającym w gabinecie dentystycznym. Najczęściej do czynienia mamy jednak z przebarwieniami żółtawymi, będącymi efektem spożywania dużych ilości kawy, herbaty, coca-coli czy oranżady.

Wewnątrzpochodne przyczyny przebarwień zębów

Wewnątrzpochodne przyczyny przebarwień na zębach uważa się za znacznie trudniejsze do usunięcia i nie ma możliwości, by poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Wszystko dlatego, że wpływają one na ząb od wewnątrz, zaburzając jego strukturę. Mogą mieć różne barwy, od białej, przez żółtawą aż po brązową.

Do wewnątrzpochodnych przyczyn przebarwień zaliczamy między innymi:

  • wrodzone wady szkliwa,
  • zaburzenia hormonalne,
  • próchnicę zębową,
  • urazy zębów, zapalenia miazgi,
  • porfirę i alkaptonurię,
  • hiperbilirubinemię,
  • wiek.

Jak już podkreślono, przebarwienia na zębach związane z czynnikami wewnątrzpochodnymi są znacznie trudniejsze do wyeliminowania, a kluczem do tego jest zawsze zlokalizowanie i usunięcie źródła problemu. Niestety, w niektórych przypadkach nie jest to możliwe nawet przy poddaniu się profesjonalnym zabiegom wybielającym w gabinetach dentystycznych. W ostateczności trwałe przebarwienia można jednak zamaskować przy pomocy licówek, koron, czy też materiałów kompozytowych.

Domowe sposoby walki z przebarwieniami

W przypadku zewnątrzpochodnych, niewielkich przebarwień, skuteczne w walce z nimi mogą okazać się nawet „domowe” sposoby rozjaśniania szkliwa. Poprzez sposoby „domowe” sposoby nie mamy jednak na myśli stosowania do wybielania zębów sody oczyszczonej czy innych niesprawdzonych specyfików, a korzystanie z rekomendowanych przez stomatologów, przetestowanych i bezpiecznych preparatów.

W warunkach domowych możemy wybielić swoje zęby za pomocą:

  • wybielających past do zębów – tego typu specyfiki charakteryzują się wyższą ścieralnością niż tradycyjne pasty, a w ich składzie znajdziemy zazwyczaj specjalne drobinki ścierne, pomagające usuwać ze szkliwa powierzchniowe przebarwienia. Wybielającą pastę należy jednak dobrać umiejętnie: najlepiej, by jej współczynnik ścieralności nie był wyższy niż 100 RDA, ponieważ bardziej intensywne pasty w dłuższej perspektywie mogą podrażniać nam szkliwo. Z past wybielających nie należy też korzystać dłużej niż przez zalecany przez producenta okres;
  • pasków wybielających – cieszą się one w społeczeństwie rosnącą popularnością. Zalety pasków to relatywnie wysoka skuteczność, łatwa aplikacja i pełne bezpieczeństwo. Paski przykleja się na zęby dwa razy dziennie na około dwadzieścia minut, i już zazwyczaj po kilku dniach ich użytkowania widoczne są bardzo dobre efekty. Obecnie można je dostać w większości aptek i drogerii;
  • żeli wybielających – stosuje się je zazwyczaj w gabinetach dentystycznych, ale istnieje też możliwość, by otrzymać zestaw wybielający do domowego użytku. Żele wstrzykuje się w specjalne szyny, które na noc należy zakładać na zęby. Dają bardzo dobre efekty rozjaśniające, jednak w przypadku żeli przeznaczonych do używania w domu, na rezultaty trzeba poczekać zwykle od dwóch do czterech tygodni.

Stosowanie wybielających past, pasków, czy żeli warto uzupełniać korzystaniem ze specjalnych, rozjaśniających szkliwo płukanek. Pamiętajmy też, by przez cały okres wybielania unikać spożywania produktów barwiących, gdyż mogłoby to zniweczyć efekty.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest zdecydowanie skuteczniejsze niż domowe rozjaśnienie barwy szkliwa, ale też przy tym też sporo droższe. Dzięki niemu, możemy jednak uzyskać naprawdę spektakularne efekty, i nierzadko poradzić sobie także z przebarwieniami wewnątrzpochodnymi.

W gabinecie stomatologicznym możemy poddać się takim zabiegom wybielającym jak:

  • skaling – jego główny cel do usunięcie kamienia nazębnego, jednak przy okazji skalingu mamy też szansę bardzo dobrze rozjaśnić szkliwo i usunąć z niego powierzchowne przebarwienia. Bezpośrednio po skalingu poleca się też przeprowadzenie piaskowania, które pomoże usunąć powierzchniowe osady za pomocą wystrzeliwanych pod ciśnieniem ziarenek specjalnego piasku;
  • wybielanie zębów żelem – za pomocą żelu możemy także wybielić swoje zęby w gabinecie stomatologicznym. W tym celu lekarz najpierw robi wycisk naszego uzębienia, na podstawie którego następnie w pracowni protetycznej powstają specjalnie przygotowane dla nas, idealnie dopasowane do zębów nakładki. Trzeba je zakładać na noc przez kilka kolejnych dni, a lekarz stale monitoruje efekty ich działania;
  • wybielanie zębów laserem – to najnowocześniejsza i najszybsza metoda na rozjaśnienie barwy szkliwa. Polega na nałożeniu nam przez dentystę na zęby specjalnego żelu wybielającego, który następnie przez dwie-trzy dwudziestominutowe sesje jest naświetlany specjalną lampą aktywującą. Metoda ta daje znakomite efekty już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym (czas wizyty to mniej więcej półtorej godziny), jednak jest też relatywnie droga (cena laserowego wybielania zębów waha się w okolicach 1000 złotych).
Skąd się biorą przebarwienia na zębach

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button