Budowa szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Od klasycznych szczoteczek elektrycznych różnią się one nie tylko sposobem czyszczenia i prędkością pracy, ale również budową.

Podstawę każdej szczoteczki sonicznej stanowi rękojeść, wewnątrz której znajduje się silniczek wprawiający głowicę urządzenia podczas pracy w odpowiednie ruchy. Na rękojeści szczoteczki sonicznej znajdują się zazwyczaj jeden bądź dwa przyciski, które służą do włączania i wyłączania sprzętu oraz przełączania pomiędzy jego kolejnymi trybami czyszczącymi. Głowica czyszcząca szczoteczki sonicznej nie jest okrągła, a podłużna. Tego typu wyprofilowanie ułatwia przewodzenie podczas mycia fal dźwiękowych, a także pozwala objąć szczoteczce swoim zasięgiem większą część uzębienia. Urządzenia soniczne wyposażone są w wiele trybów pracy, funkcji oraz udogodnień, które zwiększają jakość naszego codziennego mycia zębów.

Rękojeść szczoteczki sonicznej

Rękojeść szczoteczki sonicznej odgrywa główną rolę w pracy całego urządzenia. To w niej znajduje się silniczek, który zaraz po tym, gdy włączamy szczoteczkę, wprawia jej końcówkę w charakterystyczne drgania. W rękojeści szczoteczki sonicznej znajdziemy jednak nie tylko wspomniany silniczek. Chowa ona pod swoją obudową:

 • elektryczny silnik,
 • płytę sterowniczą,
 • akumulator,
 • przycisk (przyciski) do włączania/wyłączania szczoteczki oraz zmiany jej trybu pracy,
 • cewkę indukcyjną ładowarki.

Pracę elektrycznego silnika oraz akumulatora szczoteczki sonicznej przez cały czas nadzoruje płyta sterownicza. Wiele z rękojeści szczoteczek sonicznych jest wyposażonych w specjalny rodzaj obudowy, który gwarantuje im wodoodporność. Rękojeści dostępne są w różnych wersjach i kolorach, w zależności od rodzaju i producenta danego sprzętu.

Głowica czyszcząca szczoteczki sonicznej

W klasycznych szczoteczkach elektrycznych możemy się spotkać z okrągłymi główkami czyszczącymi, natomiast urządzenia soniczne mają je podłużne. To najważniejszy szczegół, który gołym okiem pozwala nam odróżnić szczoteczkę soniczną od elektrycznej. Podłużny kształt końcówki umożliwia szczoteczce emitowanie drgań, pozwala jej też objąć podczas mycia większy obszar.

Głowice czyszczące stanowią jedyny element wymienny szczoteczki sonicznej. Możemy je dowolnie nakładać i ściągać z trzonka rękojeści, dostępne są w różnych wersjach, z różnie ułożonym włosiem i z różną jego twardością. Najpopularniejsze końcówki do szczoteczek sonicznych to końcówki ze średniej twardości włóknami, przeznaczone do klasycznego, codziennego mycia, ale użytkownicy chętnie sięgają także po końcówki wybielające (z twardymi włóknami), do delikatnego czyszczenia (z miękkimi włóknami), oraz ortodontyczne (z dłuższym włosiem po środku i krótszym na bokach).

Końcówki do szczoteczek sonicznych w sposób naturalny ulegają zużyciu, dlatego producenci zalecają ich wymianę przynajmniej raz na trzy miesiące. Końcówki nadają się jednak do wymiany także w każdej sytuacji, gdy ich włókna ulegną deformacji bądź po przebyciu przez nas choroby pokroju grypy czy przeziębienia (wszystko z uwagi na bytujące na nich wówczas bakterie).

Funkcje i udogodnienia zainstalowane w szczoteczkach sonicznych

Współczesne szczoteczki soniczne wyposażane są w wiele funkcji i udogodnień, które mają nam jeszcze bardziej usprawnić codzienne mycie zębów, uczynić je bardziej komfortowym. Najpopularniejsze modele znajdziesz w naszym rankingu najlepszych szczoteczek sonicznych. Często na ich wyposażenie składają się:

 • Tryby pracy – współczesne szczoteczki soniczne oferują od jednego do nawet sześciu takich trybów. W każdym z nich szczoteczka pracuje z nieco inną częstotliwością, koncentrując się tym samym na nieco innych zadaniach. Do dyspozycji mamy między innymi tryby klasycznego mycia, wybielające, masujące dziąsła, delikatnego mycia, czy polerujące.
 • Smartimer – zegar, który odmierza zalecane przez stomatologów dwie minuty czyszczenia. Po tym czasie automatycznie wyłącza szczoteczkę, dając nam jasny sygnał, że myliśmy zęby przez właściwy czas.
 • Quadpacer – trzydziestosekundowy interwał, który co pół minuty za sprawą krótkiego sygnału bądź wstrzymania na chwilę pracy szczoteczki, daje nam znać, że nadeszła pora do obmycia kolejnej partii uzębienia. Ten czasomierz dba o to, byśmy podczas czyszczenia zadbali o pielęgnację wszystkich czterech obszarów jamy ustnej.
 • Wskaźnik stanu naładowania baterii – informuje nas, kiedy należy podłączyć szczoteczkę do ładowarki. Współczesne szczoteczki soniczne na jednym naładowaniu są w stanie wytrzymać  od tygodnia do nawet dwóch miesięcy (przy założeniu, że myjemy zęby dwa razy dziennie po dwie minuty).
 • Czujnik siły nacisku – za sprawą specjalnego sygnału dźwiękowego ostrzega użytkownika o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do szkliwa. Automatycznie w takiej sytuacji spowalnia pracę urządzenia, chroniąc nas przed podrażnieniami.
 • Moduł Bluetooth – umożliwia zsynchronizowanie pracy szczoteczki z aplikacją na smartfonie. Dzięki temu, mamy możliwość śledzenia procesu mycia zębów na bieżąco na ekranie własnego telefonu.

Sposób działania szczoteczki sonicznej

Mechanizm, który posiadają szczoteczki soniczne, działa zupełnie inaczej niż ten, z którym możemy się spotkać w klasycznych szczoteczkach elektrycznych z okrągłymi głowicami czyszczącymi. Po włączeniu przez nas szczoteczki, jej głowica czyszcząca zostaje wprawiona w ruch pulsacyjny, a zatem delikatnie drgający. Najbardziej zaawansowane modele soniczne w ciągu minuty są w stanie wykonywać nawet 96 000 drgań, co bezpośrednio przekłada się na ich skuteczność działania.

Drgania, które wykonuje głowica czyszcząca szczoteczki sonicznej, pobudzają podczas mycia do złączenia się ze sobą ślinę, wodę i pastę do zębów. Z tej mieszanki tworzą miliony malutkich bąbelków, które to uderzają w powierzchnię szkliwa i trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, efektywnie obmywając je z bakterii. Specjaliści są zgodni, że technologia czyszczenia zastosowana w szczoteczkach sonicznych jest obecnie najskuteczniejsza i najbardziej bezpieczna w codziennym myciu uzębienia.

Budowa szczoteczki sonicznej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button