Budowa i obsługa szczoteczki ultradźwiękowej

Szczoteczka ultradźwiękowa jest najbardziej nowoczesną i najszybszą szczoteczką elektryczną, jaką możemy obecnie spotkać na rynku. Z uwagi na swoje wyprofilowanie i sposób działania często bywa ona przez użytkowników utożsamiana z siostrzaną szczoteczką soniczną, jednak podobne spoufalanie ze sobą obu szczoteczek jest błędne. Szczoteczka ultradźwiękowa to bowiem urządzenie po pierwsze od szczoteczki sonicznej działające znacznie szybciej, po drugie dedykowane nieco innej grupie użytkowników.

Podstawę każdej szczoteczki ultradźwiękowej stanowi oczywiście rękojeść, wewnątrz której znajdziemy silnik elektryczny, odpowiadający za wprawianie końcówki urządzenia podczas pracy w niesamowicie szybkie drgania. Na rękojeści szczoteczki umocowana jest głowica czyszcząca, która w przypadku urządzeń ultradźwiękowych ma podłużny kształt (przypomina w tym aspekcie końcówki szczoteczek manualnych i sonicznych). Głowica czyszcząca szczoteczki ultradźwiękowej jest przystosowana do emitowania fal ultradźwiękowych, które docierają nawet do 5 mm poniżej linii dziąseł (żadne inne szczoteczki nie są w stanie docierać tak daleko).

Rękojeść szczoteczki ultradźwiękowej

Rękojeść szczoteczki ultradźwiękowej z pozoru może przypominać rękojeść szczoteczki sonicznej. Znajdziemy na niej jeden przycisk, który służy do włączania i wyłączania szczoteczki oraz zmiany jej trybu pracy, a także dwie diody: jedna z nich stanowi wskaźnik działania ultradźwięków, a druga stan naładowania baterii. Wewnątrz rękojeści szczoteczki ultradźwiękowej umieszczony jest silniczek elektryczny, wprawiający końcówkę w drgania, płyta sterownicza, akumulator oraz cewka indukcyjna ładowarki.

Obecnie jedynym, godnym uwagi producentem szczoteczek ultradźwiękowych jest firma Megasonex. Dystrybuowane przez nią urządzenia mają jednolite, białe obudowy.

Głowica czyszcząca szczoteczki ultradźwiękowej

Głowica czyszcząca szczoteczek ultradźwiękowych ma podłużny kształt, dostosowany do emitowania fal ultradźwiękowych. Podłużny kształt w połączeniu z falami ultradźwiękowymi sprawia, że szczoteczki są w stanie docierać podczas czyszczenia nawet 5 mm poniżej linii dziąseł (dla porównania włókna szczoteczek sonicznych są w stanie docierać poniżej linii dziąseł 4 mm).

Końcówki szczoteczek ultradźwiękowych są elementami wymiennymi, co oznacza, że użytkownik samodzielnie może ja nakładać i ściągać z trzonka szczoteczki. Dostępne są w trzech wersjach: z miękkimi włóknami, ze średniej twardości włóknami oraz w formie skrobaka do języka.

Końcówki w wersji „Soft” pozwalają na wyjątkowo delikatne czyszczenie i dedykowane są głównie osobom z wrażliwymi dziąsłami. Końcówki „Medium” również świetnie sprawdzą się u użytkowników z różnymi schorzeniami jamy ustnej, ale przy okazji są przystosowane do bardziej efektywnego wymiatania codziennej płytki nazębnej. Skrobak do języka pozwala natomiast usunąć naleciałości z języka, chroniąc nas tym samym przed problemem nieświeżego oddechu.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych szczoteczek elektrycznych, głowice czyszczące urządzeń ultradźwiękowych trzeba zamieniać na nowe przynajmniej raz na trzy miesiące, oraz zawsze, gdy dostrzeżemy ich jakiekolwiek zdeformowanie. Końcówki nadają się także do wymiany po przebyciu przez nas bakteryjnych chorób typu grypy czy przeziębienia.

Budowa i obsługa szczoteczki ultradźwiękowej

Ranking szczoteczek ultradźwiękowych

Szczoteczki ultradźwiękowe to najnowsze szczoteczki, jakie mają nam obecnie do zaoferowania producenci. Z pozoru przypominają szczoteczki soniczne…czytaj dalej

Funkcje dodatkowo wspierające czyszczenie

Na komfort i bezpieczeństwo szczoteczek ultradźwiękowych niebagatelny wpływ mają zainstalowane w nich dodatkowe funkcje i usprawnienia. Należą do nich:

  • Tryby czyszczenia – szczoteczki ultradźwiękowe mogą oferować ich kilka, co pozwala użytkownikowi jeszcze łatwiej dostosować sposób czyszczenia do indywidualnych potrzeb. Urządzenia firmy Megasonex proponują trzy programy pracy: normalny (szczoteczka wytwarza 18 000 wibracji na minutę oraz ultradźwięki), delikatny (szczoteczka wytwarza 9 000 wibracji na minutę oraz ultradźwięki) oraz bez ruchu (szczoteczka nie wytwarza żadnych wibracji, a jedynie ultradźwięki).
  • Czasomierz – szczoteczki ultradźwiękowe potrzebują nieco więcej czasu, aby pozbyć się z jamy ustnej codziennych zabrudzeń. Zainstalowany w nich czasomierz odmierza nie dwie, a trzy minuty, po których automatycznie wyłącza urządzenie. Dodatkowe sześćdziesiąt sekund mycia jest przeznaczane na wybielenie ścianki szkliwa, a także poprawienie ukrwienia dziąseł poprzez ich subtelny masaż.
  • Wskaźnik fal ultradźwiękowych – fal ultradźwiękowych nie widać ani nie słychać, dlatego też szczoteczki tego typu są wyposażone w specjalny wskaźnik, który informuje użytkownika, czy w danym momencie szczoteczka emituje fale ultradźwiękowe czy też nie.
  • Wskaźnik stanu naładowania baterii – informuje użytkownika o tym, kiedy należy podłączyć urządzenie do ładowarki w celu naładowania baterii. Na jednym naładowaniu szczoteczki ultradźwiękowe są w stanie wytrzymać około dwa tygodnie.

Sposób działania szczoteczki ultradźwiękowej

W swoim sposobie działania szczoteczki ultradźwiękowe są podobne do szczoteczek sonicznych. Tyle że wszystko robią znacznie szybciej. Po uruchomieniu szczoteczki ultradźwiękowej, jej głowica czyszcząca zostaje wprawiona w ruch, który doprowadza do wytwarzania się fal ultradźwiękowych o częstotliwości 1,6 MHz, która jest równa 96 000 000 pulsacji na minutę (szczoteczki soniczne poruszają się z maksymalną prędkością 96 000 drgań na minutę). Co warte podkreślenia, ultradźwięki działają na tak wysokiej częstotliwości, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich zarejestrować. Skuteczność i bezpieczeństwo ich pracy zostały potwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków już dwadzieścia lat temu. Wybór najlepszych urządzeń można znaleźć w naszym rankingu szczoteczek ultradźwiękowych.

Ultradźwięki emitowane przez szczoteczki ultradźwiękowe nie tylko doskonale rozbijają codzienną płytkę nazębną, ale wykazują też silne działanie antybakteryjne. Dzięki nim, mamy szansę zniszczyć połączone łańcuchy bakterii, tym samym chroniąc się przed wieloma groźnymi chorobami. Fale ultradźwiękowe czyszczą zęby niezwykle subtelnie i delikatnie, mają pozytywny wpływ na dziąsła, zapewniają długotrwałe uczucie świeżości. Potrafią również łagodzić stany zapalne jamy ustnej, oraz leczyć i regenerować różnego rodzaju rany skóry, z uwagi na co niekiedy szczoteczki ultradźwiękowe bywają nazywane szczoteczkami „terapeutycznymi”.

Budowa i obsługa szczoteczki ultradźwiękowej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button