Blog

Co może oznaczać sen o zębach?

Wiele osób uważa, że sny zawierają wiele informacji. Są one jednak ukryte w symbolach, które od wieków próbujemy odczytać. Patrzymy na to jednak z przymrużeniem oka. Ten wpis będzie pokazywać możliwości interpretacji snu o zębach.

Sen o zębach oczami naukowców

Wiemy, że takie sny pojawiają się bardzo często u różnych ludzi na całym świecie. Kiedy szukamy jego interpretacji, możemy spotkać się z różnymi ideami. Będą one często zależały od miejsca, w jakim powstają. Stare wierzenia ludowe skupiają się na tym, że zęby śnią się nam, by zaznaczyć subtelnie, że czekają nas jakieś negatywne wydarzenia, takie jak na przykład choroba lub utrata majątku. Dzisiaj uważa się jednak, że mogą mieć inne znaczenie. Zygmunt Freud, neurolog i twórca psychoanalizy, twierdził, że sny o zębach mają związek z seksualnością. Kobiety śnią według niego o zębach, gdy pragną potomstwa, a u mężczyźni, gdy nieświadomie boją się impotencji. Z kolei jego następca – Gustaw Jung, psychiatra i psycholog, uważał, że sen o zębach może wyrażać obawę przed utratą zdrowia, młodości i sił.

Co może oznaczać sen o zębach?
Sny o zębach – inspiracja dla artystów

Jak możemy interpretować sen o zębach?

Sny o zębach możemy podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich, czyli ta o pięknych, zdrowych zębach będzie dotyczyła czekającego nas powodzenia, sukcesów i dobrobytu materialnego. Z kolei marzenie senne o zepsutych lub wypadających zębach może informować nas o czekającym nas niepowodzeniu lub porażce.

To jednak nie wszystko. Sny o zębach mogą też być pewną formą metaforycznej refleksji nad naszymi dotychczasowymi osiągnięciami. Sen tego typu może też mieć bardzo prywatny charakter – być może coś nas trapi, sprawia, że czujemy się gorsi lub niedojrzali, w porównaniu ze znajomymi?

Sen o zębach może być też oznaką tego, że czujemy się niedowartościowani, brzydcy. No i oczywiście, jeśli bolą nas zęby, sen o nich z pewnością może oznaczać po prostu to, ze jesteśmy przejęci koniecznością wizyty u dentysty!

Kilka propozycji interpretacji snów:

  • wizyta u dentysty – należy rozwiązać niewyjaśnione sprawy, od których do tej pory uciekaliśmy
  • ból zębów – sugeruje, że w naszym życiu są takie plany i ambicje, których nie udało nam się zrealizować, a nie warto o nie zabiegać; można też patrzeć na to, jak na zapowiedź dobrej passy
  • sen o sztucznych zębach – może mówić nam, że mamy uważać na nowo poznane osoby, a także mieć się szczególnie na baczności, jeśli chodzi o interesy z nimi
  • mycie zębów we śnie – sugeruje, że niepotrzebnie staramy się być przesadnie dokładnymi, poprawnymi czy perfekcyjnymi; nie możemy być idealni; poza tym mówi o tym, że niedługo odwiedzą nas nasi bliscy; tacy, których dawno nie widzieliśmy
  • wypadające zęby – tutaj jest wyjątkowo ciekawie. Zależnie od tego, w jakim stanie są zęby, interpretacja snu prezentuje się inaczej. Zęby chore sygnalizują uporanie się z pewnym uporczywym problemem. Jeśli wypadł nam ząb zdrowy, oznacza to, że może czas już najwyższy udać się do lekarza w świecie rzeczywistym. Jeśli wypadnięciu zębów towarzyszyła krew, oznacza to, że nasze marzenia mogą się spełnić. Jej brak może jednak symbolizować utratę czegoś, zarówno rzeczy materialnej, jak i przyjaciela.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button