Jak wybielić martwego zęba

„Martwymi” zębami nazywamy zęby pozbawione żywej miazgi. Z obumarciem zęba najczęściej mamy do czynienia po leczeniu kanałowym – lekarz w jego trakcie żywą miazgę usuwa z premedytacją, ponieważ czynność ta zazwyczaj stanowi jedyną szansę na uratowanie zęba. Tak czy owak, często zdarza się, że z czasem martwy ząb ciemnieje i pojawiają się na nim nieestetyczne przebarwienia. Wówczas pacjenci zastanawiają się, w jaki sposób takiego zęba można wybielić, i czy jest to w ogóle możliwe. Współczesna stomatologia na szczęście jest tak zaawansowana, że oferuje rozwiązania pozwalające uporać się także z przebarwieniami zębów martwych.

Jak dochodzi do przebarwień zębów martwych?

Do przebarwień zębów martwych dochodzi najczęściej na skutek kontaktu zębów z barwiącym pożywieniem i płynami, a zatem w taki sam sposób, w jaki najczęściej pojawiają się także przebarwienia na innych zębach. Szczególnie silnie przebarwiające zęby produkty to kawa, herbata, soki, oraz kolorowe warzywa i owoce. Niezwykle negatywnie na kolor naszego szkliwa wpływają także używki, zwłaszcza papierosy.

Przebarwienia martwych zębów niekiedy występują jednak również samoistnie, na skutek pourazowego krwawienia miazgi zęba. W wyniku tego procesu martwy ząb zmienia kolor z białego na żółty, szary, brązowy, bądź nawet czarny. Zdarza się także, że przebarwienie występuje za sprawą zastosowanych przez lekarza w trakcie leczenia kanałowego preparatów, takich jak bar, jod bądź srebro. W ich efekcie martwy ząb przybiera barwę pomarańczowo-czerwoną, ciemnoczerwoną, szarą lub czarną.

Przygotowanie do wybielania zębów martwych

Przed rozpoczęciem wybielania zębów martwych, lekarz dokonuje szczegółowej diagnostyki i oceny stanu naszego uzębienia. Obejmuje ona przede wszystkim badanie RTG, na bazie którego specjalista ma szansę przeanalizować stan zęba i określić, czy jego leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo. Jeśli tak nie było, konieczne jest re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe. Dopiero po właściwym wyleczeniu zęba, możliwe jest przejście do jego wybielania.

Pamiętać jednak należy przy tym, że zawsze bezwzględne przeciwskazanie do przystąpienia do rozjaśniania barwy martwego zęba stanowią takie czynniki jak:

  • niewyleczona próchnica, ubytki, źle założone bądź nieszczelne wypełnienia,
  • stany zapalne dziąseł,
  • choroby przyzębia, bruksizm, mocno pościerane i zniszczone zęby (zwłaszcza w przypadku koron i licówek),
  • nałogowe palenie tytoniu,
  • ciąża,
  • alergie na składniki preparatów wybielających.

Walking Bleaching, czyli metoda stopniowego wybielania termokatalitycznego

Wybielanie zębów martwych wymaga od specjalisty zastosowania specjalnych technik, które umożliwią rozjaśnienie zęba pozbawionego żywej miazgi w sposób skuteczny, a jednocześnie bezpieczny. Wykorzystuje się  do tego substancje wybielające bądź zabiegi z zakresu protetyki stomatologicznej.

Jedną z najpopularniejszych metod wybielania martwych zębów jest tak zwana metoda Walking Bleaching. Przypomina ona nieco wybielanie zębów za pomocą lampy Beyond, i polega na umieszczeniu preparatu wybielającego (najczęściej jest nim nadboran sodu) wewnątrz komory zęba oraz częściowo na jego powierzchni. Następnie lekarz na pokryte specyfikiem miejsce zakłada szczelny opatrunek, który pozostaje na zębie przez kolejne trzy, cztery dni. Po tym okresie czynność się powtarza, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów (najczęściej zabieg powtarzany jest dwu-trzykrotnie).

Koszty Walking Bleachingu mogą nieco się różnić w zależności od gabinetu stomatologicznego i miasta, w jakim poddajemy się zabiegowi, ale zazwyczaj oscylują wokół kwoty 250 złotych za jeden ząb.

Power Bleaching – szybkie, intensywne wybielanie

Power Bleaching to metoda zasadniczo nie różniąca się od Walking Bleachingu, działająca w podobny sposób. Jej niepodważalnym atutem jest jednak szybkość – za pomocą Power Bleachingu możemy rozjaśnić martwy ząb już w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Tak szybkie rozjaśnienie newralgicznego zęba możliwe jest dzięki dodatkowemu zastosowaniu lampy emitującej światło i ciepło. Lekarz, po zaaplikowaniu na ząb wkładu wybielającego, przez kilka minut naświetla go wspomnianą lampą, po czym usuwa preparat i powtarza ten proces. Zazwyczaj, do uzyskania optymalnego efektu, konieczne są dwa, trzy powtórzenia zabiegu. Ostatni etap to zamknięcie martwego zęba wypełnieniem tymczasowym, które po kilku dniach się ściąga i po pozytywnym zweryfikowaniu efektów wybielania, zamienia na wypełnienie stałe.

Koszty Power Bleachingu zazwyczaj niewiele odbiegają od Walking Bleachingu, oscylując w okolicach 300 złotych.

Licówki

Niestety, wybielanie zębów martwych metodami Walking Bleaching oraz Power Bleaching nie zawsze może przynieść oczekiwane efekty, a nawet jeśli je przyniesie, po jakimś czasie mogą one zaniknąć. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się założenie dobrej jakości licówek porcelanowych, które mogą utrzymywać się na zębach nawet przez kilka, kilkanaście lat (ich trwałość jest w dużej mierze uzależniona od higieny jamy ustnej pacjenta).

Licówki to mocowane na powierzchni zębów płytki, które doskonale maskują niekorzystny kolor uzębienia. Lekarz przykleja je na naturalne, przebarwione zęby, sprawiając tym samym, że kolor uzębienia staje się niezwykle atrakcyjny. Niestety, aby był on jednolity, i by martwy ząb pokryty licówką nie wyróżniał się wśród innych zębów, często konieczne jest założenie licówek także na pozostałe zęby, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami – licówki kompozytowe kosztują około 250-350 złotych za jeden ząb, zaś porcelanowe od 800 złotych do nawet 1500 złotych za wybielenie jednego zęba.

Korony

W przypadku, gdy martwy ząb ma nie tylko niekorzystny kolor, ale także jest złamany bądź zdeformowany, stomatolog może nam zaproponować założenie na niego korony. Korony protetyczne pozwalają bowiem nie tylko rozjaśnić, ale również odbudować ząb, tym samym przywracając mu atrakcyjny, zgodny z naszymi oczekiwaniami wygląd.

Lekarz przed założeniem korony szlifuje ząb, dzięki czemu możliwe jest zrekonstruowanie nawet znacznych ubytków. Korony znacznie poprawiają kolor zębów i uchodzą za wypełnienia bardzo trwałe – w zależności od nawyków żywieniowych i higienicznych pacjenta, mogą pozostawać na zębach przez kilka, kilkanaście lat. Za ich wadę może niestety jednak uchodzić wysoka cena – jedna korona na podbudowie metalowej to koszt pomiędzy 600-900 złotych, korona pełnoceramiczna kosztuje około 1000 złotych, zaś mocowana na implancie korona cyrkonowa to cena nawet 2000 złotych.

Jak wybielić martwego zęba

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button