Blog

Piaskowanie zębów – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Piaskowanie zębów ma na celu pozbycie się płytki nazębnej, która zbiera się na powierzchni naszego uzębienia. Zadaniem tego zabiegu jest także zniwelowanie przebarwień i drobnych ilości kamienia nazębnego, który mógł pozostać po wykonaniu skalingu. Zabieg piaskowania wykonuje się często przed wybielaniem zębów. Można go stosować także jako uzupełnienie skalingu.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Do wykonania tego zabiegu zostaje wykorzystana piaskarka stomatologiczna, która jest źródłem strumienia wody pod ciśnieniem. Stosując piaskowanie, dodajemy do tej cieczy drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu), jak i inne składniki (w tym pęcherzyki powietrza). Taki skład zapewnia, że wyczyszczona zostanie każda, nawet trudnodostępna przestrzeń znajdująca się wewnątrz naszej jamy ustnej. Do wnętrza ust pacjenta stomatolog wprowadza odsysacz, który ma zbierać zużyty drobny proszek gromadzący się podczas zabiegu. Po tym jak zęby zostaną oczyszczone z osadów, należy poddać je fluoryzacji. Piaskowanie może zostać przeprowadzone nie tylko przez dentystę, ale także przez higienistę dentystycznego.

Co robić po piaskowaniu zębów?

Przede wszystkim przez najbliższe 48 godzin po zabiegu pacjent powinien żywić się produktami z tak zwanej białej diety. Stomatolodzy zaznaczają, że nie należy zaraz po zabiegu sięgać po papierosa, kawę, herbatę i inne napoje barwiące. Jeśli nie zastosujemy się do tych zaleceń, możemy spowodować u siebie przebarwienia zębów. Po tym jak upłyną dwie pełne doby od przeprowadzenia zabiegu, można wrócić do swoich nawyków. Trzeba jednak pamiętać o tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej po wykonaniu piaskowania. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej. Samo szczotkowanie to będzie zdecydowanie za mało. Trzeba także używać nici dentystycznej i płynu do płukania ust.

Piaskowanie zębów - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Kto może skorzystać z piaskowania?

 • palacze
 • miłośnicy kawy, herbaty i innych napojów barwiących
 • ci, którzy poddali się wybielaniu zębów
 • ci, którzy są podatni na występowanie przebarwień zębów
 • ci, którzy noszą aparat ortodontyczny
 • ci, których zęby nachodzą na siebie

Jak często powinno się powtarzać zabieg?

Osoby, które wymieniliśmy wyżej powinny udawać się do gabinetu dentystycznego na zabieg co kilka miesięcy. Jeśli zabieg jest jedynie profilaktyczny, możemy wykonywać go raz do roku. Osoby stosujące piaskowanie zębów systematycznie, zauważają u siebie wiele pozytywnych efektów. Należą do nich między innymi usuwanie zgromadzonego osadu na zębach, a także pozbywanie się przebarwień. Dodatkowo nasze uzębienie staje się chronione przed różnymi chorobami dziąseł i zębów. Co więcej, zabieg zapewnia zdrowie i estetyczny wygląd zębów.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Oto czynniki, które sprawiają, że zabiegu nie można wykonać:

 • alergia na sodę lub inny składnik, który zostanie użyty przez dentystę podczas zabiegu
 • wrzody na którejś z części układu pokarmowego
 • zranione bądź bolesne błony śluzowe jamy ustnej
 • stany zapalne dziąseł
 • stany zapalne jamy ustnej

Czy piaskowanie zębów boli?

Odpowiedzią na to pytanie jest: nie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort może powodować jedynie konieczność siedzenia z otwartymi ustami przez około 20-30 minut. Długość ta zależy od ilości osadu. Tym, co jeszcze może wywoływać uczucie dyskomfortu jest słony posmak płynu. Natomiast po samym zabiegu możemy przez kilka godzin odczuwać podrażnienie dziąseł.

Podsumowanie

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, które charakteryzuje się wysoką skutecznością. Zabieg może być przeprowadzany nie tylko z powodów estetycznych, ale także ze względów zdrowotnych. Pozwala on bowiem pozbyć się osadu nazębnego, który może przemienić się w kamień nazębny. Przeciwdziała to także rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Nic nie czyści przestrzeni międzyzębowych tak dobrze jak piaskowanie. Dzięki temu zabiegowi żeby staną się zdrowsze, gładsze i jaśniejsze.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button