Szukaj szczoteczki

Hemisekcja zęba

5 sierpnia 2018

W rozwoju współczesnej stomatologii najlepsze jest to, że możemy obecnie uratować także najbardziej chore zęby, skazane jeszcze niedawno tylko i wyłącznie na usunięcie. Jedną z najbardziej imponujących metod jest zabieg chirurgiczny, nazywany hemisekcją zęba. Przeprowadza się go na zębach wielokorzeniowych, najczęściej trzonowcach. W leczonym zębie korona i korzeń zostają od siebie oddzielone, pozostawiając nam jedynie zdrowy fragment zęba. Cała reszta zostaje odbudowana protetycznie. Zabieg ten wykonuje się na zwykłym znieczuleniu miejscowym, nie jest wymagany anestezjolog.

Kiedy hemisekcja jest rekomendowana?

  • Złamania korony i korzeni zębów, także te pionowe
  • Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe
  • Silna próchnica
  • Ubytek kości
  • Zmiany zapalne w okolicy korzenia

 

 

Przeciwwskazania

Jeżeli zęba nie można odbudować protetycznie, hemisekcja nie może zostać przeprowadzona – zabieg ten opiera się właśnie na protetycznej odbudowie zęba. Kolejnym przeciwwskazaniem jest tu zaawansowana choroba przyzębia, na przykład paradontoza. Zęby rozchwiane nie mogą być leczone w ten sposób, ponieważ w wyniku badania mogłyby wypaść kompletnie.

Jak przebiega zabieg hemisekcji?

Na początek wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba, dzięki któremu dentysta będzie w stanie ocenić, czy nasz ząb nadaje się do takiego leczenia, czy też nie. Na początku badania, ząb zostaje znieczulony miejscowo. Następnie dentysta używa wiertła, którym oddziela on chorą część zęba od tej, która ma zostać zachowana. Na sam koniec, kleszczami usuwa się odseparowany korzeń i część korony. Jeżeli zabieg był bardziej inwazyjny, konieczne jest też założenie szwów. Odbudowa protetyczna następuje po około sześciu tygodniach, kiedy rana wokół leczonego zęba zagoi się.