Hemisekcja zęba

Hemisekcja zęba – w rozwoju współczesnej stomatologii najlepsze jest to, że możemy obecnie uratować także najbardziej chore zęby, skazane jeszcze niedawno tylko i wyłącznie na usunięcie. Jedną z najbardziej imponujących metod jest zabieg chirurgiczny, nazywany hemisekcją zęba. Przeprowadza się go na zębach wielokorzeniowych, najczęściej trzonowcach. W leczonym zębie korona i korzeń zostają od siebie oddzielone, pozostawiając nam jedynie zdrowy fragment zęba. Cała reszta zostaje odbudowana protetycznie. Zabieg ten wykonuje się na zwykłym znieczuleniu miejscowym, nie jest wymagany anestezjolog.
Kiedy hemisekcja jest rekomendowana?
- Złamania korony i korzeni zębów, także te pionowe
- Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe
- Silna próchnica
- Ubytek kości
- Zmiany zapalne w okolicy korzenia
Przeciwwskazania
Jeżeli zęba nie można odbudować protetycznie, hemisekcja nie może zostać przeprowadzona – zabieg ten opiera się właśnie na protetycznej odbudowie zęba. Kolejnym przeciwwskazaniem jest tu zaawansowana choroba przyzębia, na przykład paradontoza. Zęby rozchwiane nie mogą być leczone w ten sposób, ponieważ w wyniku badania mogłyby wypaść kompletnie.
Kiedy zdecydować się na ten zabieg?
Hemisekcja zęba pozwala uniknąć ekstrakcji. Można ją wykonać przy złamaniach korony i korzeni zębów, niepoprawnie przeprowadzonego leczenia kanałowego oraz przy silnej próchnicy. W każdym z tych wypadków ocali nasz ząb.
Jak przebiega zabieg hemisekcji?
Na początek wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba, dzięki któremu dentysta będzie w stanie ocenić, czy nasz ząb nadaje się do takiego leczenia, czy też nie. Na początku badania, ząb zostaje znieczulony miejscowo. Następnie dentysta używa wiertła, którym oddziela on chorą część zęba od tej, która ma zostać zachowana. Na sam koniec, kleszczami usuwa się odseparowany korzeń i część korony. Jeżeli zabieg był bardziej inwazyjny, konieczne jest też założenie szwów. Odbudowa protetyczna następuje po około sześciu tygodniach, kiedy rana wokół leczonego zęba zagoi się.
Rekonwalescencja po zabiegu
Decydując się na przeprowadzenie hemisekcji zęba, zgadzamy się na to, by poddać się poważnemu i czasochłonnemu zabiegowi. Po jego przeprowadzeniu przez kilka godzin nie można nic jeść ani pić ani gorących, ani zimnych napojów. Z racji, że po wykonaniu zabiegu może dojść do pojawienia się opuchlizny i bólu zęba, powinniśmy być na to przygotowani. najlepiej zaopatrzyć się w środek przeciwbólowy zawczasu. Pomoże on uśmierzyć ból. Jeśli ten nie minie po upływie kilku dni, powinniśmy koniecznie udać się do dentysty. Może okazać się, że potrzebny będzie antybiotyk. Do walki z bólem możemy wykorzystać także zimny okład.