Blog

Gorączka i osłabienie po wyrwaniu zęba – kiedy powinieneś zacząć się martwić?

Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko pewnych powikłań, w tym również ekstrakcja zęba. Gorączka, ogólne osłabienie, ból i krwawienie, to najczęściej występujące przykre konsekwencje usunięcia zęba. Najczęściej dochodzi do nich na skutek zlekceważenia przez pacjenta zalecań stomatologa, czy też za sprawą chorób ogólnoustrojowych, takich jak na przykład cukrzyca. Kiedy powikłania po wyrwaniu zęba powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, oraz jak należy sobie z nimi radzić?

W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest bezwzględną koniecznością – dzieje się tak najczęściej gdy zęby są zniszczone w taki sposób, że nie ma możliwości, by odbudować je za sprawą stomatologii zachowawczej bądź protetycznej. Należy pamiętać, że z założenia wyrwanie zęba nie powinno wiązać się dla nas z żadnymi przykrymi konsekwencjami, a wystąpienie ich jest zjawiskiem patologicznym, do którego doprowadzają wspomniane wyżej czynniki, takie jak niezdyscyplinowanie pacjenta czy nękające nas choroby ogólnoustrojowe.

Jakie są przyczyny powikłań po wyrwaniu zęba?

Przyczyny powikłań po wyrwaniu zęba możemy podzielić na dwie grupy: miejscowe oraz ogólne. Do przyczyn miejscowych należą:

 • brak dyscypliny pacjenta (niestosowanie się do zaleceń stomatologa, palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej),
 • pozostawienie w ranie odłamków kostnych i zębowych,
 • niewyeliminowane, dawne zmiany zapalne,
 • zakażenia rany przez zalegające w jamie ustnej bakterie,
 • niewłaściwe przeprowadzenie zabiegu.

Przyczyny ogólne powikłań po wyrwaniu zęba wiążą się ze wszystkimi chorobami ogólnoustrojowymi, które nękają nasz organizm. Są to:

 • zaburzenia hormonalne (przede wszystkim cukrzyca),
 • miażdżyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia, niedokrwistość),
 • niedobory pokarmowe.

Skąd bierze się ból i opuchlizna po wyrwaniu zęba?

Ból jest najczęstszym powikłaniem występującym po ekstrakcji. Może on pojawiać się w każdym przypadku, nawet wówczas, gdy stosujemy się do zaleceń stomatologa i jesteśmy w pełni zdrowi – wszystko dlatego, że ekstrakcja tworzy w jamie ustnej ranę, która potrzebuje czasu, by się zagoić. Ból po wyrwaniu zęba pojawia się najczęściej w momencie, gdy przestaje działać znieczulenie, i – o ile nie trwa zbyt długo – nie powinien nas niepokoić. Aby sobie z nim poradzić, możemy stosować leki przeciwbólowe zarówno dostępne bez recepty (Ibuprofen, Paracetamol), jak i te przepisane nam przez lekarza (Nimesulid, Ketoprofen).

Bardzo często po ekstrakcji zęba mamy także do czynienia z opuchlizną. Ona również stanowi naturalną konsekwencję przeprowadzonego zabiegu, więc jeśli nie trwa dłużej niż trzy-cztery dni, nie powinna nas martwić (jeśli ból jest naprawdę silny i trwa powyżej kilku dni, konieczna jest wizyta u dentysty). Aby ją zredukować, w pierwszej dobie po ekstrakcji zaleca się pacjentom stosować zimne okłady.

Gorączka po wyrwaniu zęba – kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Zdarza się, że pacjenci skarżą się także na stan podgorączkowy po wyrwaniu zęba, któremu towarzyszy ogólne osłabienie. Przyczynę stanowią najczęściej zakażenia bakteryjne, które zazwyczaj mają związek z niezaleczonymi wcześniej zmianami zapalnymi. Jeśli gorączka po ekstrakcji zęba utrzymuje się dłużej niż dwa-trzy dni, powinniśmy bezwzględnie udać się na konsultację do stomatologa. Ten przepisze nam antybiotyki, które powinny powstrzymać rozwój zakażenia.

Należy pamiętać, by wszystkie zapisane przez lekarza medykamenty przyjmować zgodnie z zaleceniami, ponieważ w przeciwnym wypadku gorączka po ekstrakcji zęba zamiast zniknąć może się nasilać, przy okazji wiążąc się z przewlekłym bólem trudnym do powstrzymania nawet za sprawą środków przeciwbólowych.

Zapalenie zębodołu, czyli najgroźniejsze z możliwych powikłań

Najgroźniejszym i najbardziej bolesnym powikłaniem mogącym powstać po ekstrakcji zęba jest zapalenie zębodołu, zwane także zapaleniem kości zębodołu czy pustym zębodołem. Dochodzi do niego najczęściej poprzez palenie tuż po zabiegu papierosów czy stosowanie płynów do płukania ust.  Charakterystyczne objawy suchego zębodołu to silny, ostry, promieniujący do ucha i skroni ból, a także szary nalot, który zaczyna pokrywać ściany zębodołu. Newralgiczne miejsce jest także niezwykle wrażliwe na dotyk.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów zapalenia zębodołu, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Specjalista wyłyżeczkuje skrzep z zębodołu, oczyści ranę roztworem odkażającym, a następnie nałoży na nią specjalne lekarstwo. Leczenie zapalenia zębodołu jest zazwyczaj rozłożone na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym, zaś sama rana goi się około trzech tygodni.

Jak zapobiegać powikłaniom?

Aby nie doszło do powstania żadnego z wyżej opisanych powikłań, konieczne jest przede wszystkim ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Rozumiemy przez nie chociażby zagryzanie przez trzydzieści minut od zabiegu specjalnego tamponu, oraz powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około dwie godziny od czasu operacji.

To jednak nie wszystko. Główne zalecenia związane ze sposobem postępowania po ekstrakcji zęba nakreślono poniżej:

 • przez pierwszą dobę od zabiegu nie należy przepłukiwać niczym ust (zwłaszcza płynami do płukania!),
 • kilka dni od zabiegu trzeba powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu,
 • do czasu zagojenia się ran (czyli przez około tydzień), należy unikać spożywania gorących i pikantnych potraw, a także wysiłku fizycznego i schylania się,
 • przez pierwszą dobę po zabiegu, w celu wyeliminowania opuchlizny, zaleca się stosowanie zimnych okładów.

Kluczem w profilaktyce przed wystąpieniem powikłań jest także rzecz jasna odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć dwa razy dziennie, oczywiście uważając przy tym na okolice rany (nie należy ich podrażniać). Kilka dni po zabiegu można już włączyć do pielęgnacji zębów i dziąseł płyny do płukania, najlepiej te o działaniu antybakteryjnym, stworzone na bazie ziół.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button