Szukaj szczoteczki

Sposoby na brzydki zapach z ust

nieświeży oddechNieświeży oddech jest jedną z najbardziej przykrych rzeczy jakie mogą się nam zdarzyć. Jednak nie mówimy tu o zwykłym zaniedbaniu mycia zębów i tego konsekwencjach, a bardzo popularnej chorobie – halitozie. Cierpi na nią około 30 – 45 % społeczeństwa. Są to wysokie statystyki, jednak jak w przypadku wielu chorób, możemy ją skutecznie leczyć.

Brzydki zapach jest wynikiem bakterii rozkładających resztki pokarmu w naszej jamie ustnej. Ich występowanie jest naturalne, jednak czasami wytwarzające się lotne związki siarki mają dużo bardziej intensywny zapach niż powinny. Bakterie te znajdują się w tylnej części języka oraz gardła.

Jak powstaje halitoza?

Choroba pojawić się może w dwóch przypadkach: przy czynnikach zewnętrznych oraz wewnętrznych. W pierwszej wersji jej powstawanie wywoływać może specyficzna dieta (częste spożywanie potraw pikantnych, zawierających czosnek, cebulę, tuńczyka czy silnie pachnące przyprawy) lub dieta odchudzająca oraz palenie papierosów i częste picie alkoholu. Jeżeli przypuszczamy, że to właśnie może być powodem nieświeżego oddechu, to spróbujmy na jakiś czas wyeliminować je z naszego codziennego jadłospisu. Gdy po kilku tygodniach (2 -3) nie zauważymy różnicy, wtedy warto jest skonsultować się z lekarzem bądź dentystą – zostaniemy specjalnie przebadani pod kątem rozwoju niektórych nieprzyjemnych chorób, które towarzyszą lub wywołują brzydki zapach z ust.

Wyróżnić można także czynniki wewnętrzne powodujące halitozę:

 

 • Zapalenia dziąseł oraz przyzębia
 • Suchość w jamie ustnej
 • Proteza (i niewłaściwa ich pielęgnacja)
 • Infekcje zatok, gardła, lub zapalenia migdałków
 • Choroby ogólnoustrojowe

 

Dlatego dopiero wyleczenie podstawowego problemu będzie mogło całkowicie i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Do tego czasu warto jest zadbać o właściwą i dokładną higienę jamy ustnej.

Żegnaj nieświeży oddechu!

płyn do płukania ustAby pozbyć się brzyskiego zapachu z jamy ustnej najczęściej wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad dotyczących codziennej higieny jamy ustnej. Najważniejsze z nich to:

 

 • Kup specjalistyczną szczoteczkę do zębów
 • Używaj pasty do zębów z zawartością triklosanu (wykazuje on działanie antybakteryjne)
 • Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie
 • Czyść język i codziennie nitkuj przestrzenie międzyzębowe
 • Używaj płynu do płukania jamy ustnej (najlepszy, to ten zawierający alkohol)
 • Odwiedzaj dentystę dwa razy w ciągu roku

 

Takie działanie z pewnością zniweluje problem, zaś zadbanie o właściwą i zdrową dietę zdecydowanie w tym pomoże. Nieświeży oddech jest bowiem nieakceptowalny dosłownie wszędzie –  w relacjach z bliskimi jak i znajomymi. Warto zatroszczyć się o siebie.