Ranking past do zębów

Szczoteczka elektryczna pracuje z prędkością ponad 40 000 ruchów na minutę. To nieporównywalnie więcej niż podczas mycia tradycyjną szczoteczką do zębów. Z tego powodu niezwykle ważny jest wybór właściwej pasty do zębów, ponieważ używanie nieodpowiednich produktów może przyczynić się do osłabienia i nieodwracalnego zniszczenia szkliwa.

Obecnie szczoteczki elektryczne i soniczne są coraz popularniejsze i wiele osób zastanawia się nad tym, która pasta do zębów będzie pasowała do używanego przez nich modelu szczoteczki. Większość nie wie też czym kierować się podczas zakupu i jakie właściwości pasty są najważniejsze.

Najważniejsze właściwości pasty do zębów

Kluczowym czynnikiem jest skład pasty oraz ilość występujących w nim mikrocząsteczek lub środków ściernych i polerujących (abrazyjnych). W odróżnieniu od zwyczajnych szczoteczek, podczas elektrycznego mycia efekt działania pasty jest większy z powodu szybkich i intensywnych ruchów szczoteczki elektrycznej. Można w ten sposób łatwo uszkodzić szkliwo oraz podrażnić okolice dziąseł. Znalezienie pasty do zębów z niską zawartością składników ściernych powinno być priorytetem podczas wyboru produktu do stosowania z szczoteczką soniczną lub elektryczną.

Czym kierować się podczas zakupu past?

Poszukując odpowiedniej pasty do szczoteczek elektrycznych należy zwracać uwagę na współczynnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Zgodnie z wytycznymi stomatologów, pasta do zębów stosowana z szczoteczką elektryczną lub soniczną powinna mieć RDA w przedziale od około 30 do 70. Pasta do zębów dla dzieci musi być łagodniejsza i w takim przypadku współczynnik ścieralności powinien kształtować się na poziomie 20-50.

Najlepsze produkty

W naszym rankingu prezentujemy bezpieczne, a zarazem skuteczne pasty do zębów przeznaczone do stosowania z szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi. Wszystkie wymienione produkty charakteryzują się odpowiednim składem i właściwościami. Nasz ranking past to zestawienie różnych produktów, które oprócz czyszczenia są pomocne w wybielaniu zębów, remineralizacji i poprawie kondycji szkliwa. Lista polecanych past do zębów powstała po kilkunastotygodniowych testach osób z różnymi typami zębów oraz korzystających z aparatów ortodontycznych. W naszym rankingu można znaleźć produkty kosztujące od około 29 do 40 złotych.

1. Smilesonic Sensitive - pasta na wrażliwe zęby i dziąsła

Zdecydowany lider naszego zestawienia, który wykazuje się dużą skutecznością oraz właściwościami przeciwpróchniczymi, remineralizującymi i wybielającymi. To doskonałe połączenie najważniejszych czynników sprawiających, że to wysokiej jakości produkt. Pasta Smilesonic Sensitive charakteryzuje się przyjemnym miętowym posmakiem, który doskonale odświeża jamę ustną.  W składzie znajdziemy min. hydroksyapatyt, ksylitol i fluor ułatwiające usuwanie osadu i utrzymywanie odpowiedniej bieli zębów.

Pasta Smilesonic Sensitivenie zawiera cukru, a wyciskanie pasty jest banalnie proste. Produkt jest przeznaczony do codziennego stosowania przez osoby powyżej 7 roku życia. Pasta jest dedykowana do wszystkich typów szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Środek dobrze radzi sobie z nadwrażliwościami zębów, odświeża oddech i przywraca zębom naturalną biel już po kilku tygodniach stosowania.

Skład: Glycerin, Aqua, Hydrated Silica, Potassium Citrate, Pentasodium Triphosphate, Xylitol, Cellulose Gum, Cocamidopropyl Betaine, Mentha Arvensis Leaf Oil, Sodium Fluoride, Stevioside, Menthol, Sodium Chloride, Mentha Piperita Oil, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Hydroxyapatite, CI 77891. Zawartość fluorku sodu: 1450 ppm F.

2. SEYSSO Protection and Safe Whitening – pasta do szczoteczek sonicznych

Pasta, która powstała z myślą o użytkownikach szczoteczek sonicznych. W jej składzie znajdziemy mikrocząsteczeki hydroksyapatytu, ksylitolu, cytrynianu cynku i azotanu potasu. Połączenie wspomnianych składników dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia nazębnego oraz bakterii. Dodatkowo pasta całkowicie usuwa nieprzyjemny zapach z ust i pomaga wzmocnić dziąsła oraz zęby. Właściwości pasty dopasowano tak, by była w pełni bezpieczna i efektywna w użyciu z różnymi typami szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Dużym plusem jest jej wydajność – do szczotkowania wystarcza mała ilość produktu.

Pasta SEYSSO nie zawiera fluorku, siarczanów, laurosiarczanu sodu (SLS), parabenów.

Skład: Sorbitol, Hydrated Silica, Glycerin, Aqua, Hydroxyapatite, Silica, PEG-8, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Xylitol, Poloxamer 407, Potassium nitrate, Zinc Citrate, Tetrapotassium pyrophosphate, Mentha Piperita oil, Cellulose gum, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Menthol, Sodium Saccharin, Mica, Aroma, Titanium Dioxide, CI 74160

3. Profesjonalna pasta wybielająca WhiteWash

Pasta przeznaczona do wybielania zębów, która może być bez przeszkód stosowana do codziennego szczotkowania. W jej składzie znajdziemy  cząsteczki srebra mające silne właściwości wybielające i wzmacniające szkliwo. Pasta jest w pełni bezpieczna ze względu na niski współczynnik ścieralności  (RDA=65) i dzięki zastosowaniu fluoru skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy. Produkt mocno odświeża całą jamę ustną, a wyraźne efekty wybielania są już widoczne po kilku tygodniach stosowania.

Pasta zawiera fluor (1000ppmF).

Skład: Sorbitol, Aqua, Silica, Glycerin, Sodium Lauryl Sulfate, PEG-1500, Cellulose Gum, Menthol, Sodium Monofluorphosphate, Aroma, Sodium Benzoate, Xylitol, Aloe Barbadensis Anethole, Citrus Paradisi Fruit ( Grapefruit) Extract, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), CI 77820 ( Silver), Camellia Sinensis Leaf ( Green Tea) Extract, Limonene

4. Pasta wybielająca RocsPro Delicate Whitening Sweet Mint

Pasta do zębów, która dobrze nadaje się do wykorzystania ze szczoteczkami elektrycznymi oraz posiada silne właściwości wybielające szkliwo. Produkt można stosować codziennie, a w jego składzie znajdziemy całkiem sporo naturalnych składników. RocsPro Delicate sprawnie usuwa zanieczyszczenia i intensywnie odświeża.

Pasta NIE zawiera fluoru, laurylosiarczanu sodu, parabenów.

Skład: Sorbitol, Silica, Glycerin, Aqua, Xylitol, Cocamidopropyl Betaine, Flavor, Xanthan gum, Calcium Glycerophosphate, Bromelain, Sodium Benzoate, Magnesium Chloride, Sodium Saccharin, o-cymen-5-ol

5. Pasta wybielająca Yotuel All In One Snowmint

Produkt, w którego składzie znajdziemy nadtlenek karbamidu odpowiadający za czyszczenie oraz wzmacnianie zębów przed nadwrażliwościami. Pastę Yotuel All In One można stosować codziennie, a jej właściwości zapewniają komfortowe i skuteczne mycie. Warto zaznaczyć, że pasta do zębów Youtel jest niezwykle delikatna i charakteryzuje się niskim wskaźnikiem ścieralności. Można bez przeszkód stosować ją z różnymi typami szczoteczek.

Pasta zawiera fluor (1470 ppm), ksylitol i fluorek sodu.

Skład: Glycerin, Xylitol, Potassium Citrate, Silica, Dicalcium Phosphate, Aroma, Titanium Dioxide, Cocamidopropyl Betaine, Potassium Fluoride, Carbomer, Urea Peroxide.

6. Pasta wybielająca Rocs Magic Whitening

Pasta o właściwościach polerująco-wybielających, w której składzie znajdziemy specjalne mikrogranulki. Rocs Magic Whitening dokładnie usuwa przebarwienia i dobrze radzi sobie z codziennym czyszczeniem zębów. Drobnym minusem jest mała pojemność opakowania.

Pasta NIE zawiera fluoru, SLS, parabenów, triclosanu i chlorheksydyny.

Skład: Sorbitol, Silica, Glycerin, Aqua, Xylitol, Cocamidopropyl Betaine, Flavor, Xanthan gum, Calcium Glycerophosphate, Bromelain, Magnesium Chloride, Sodium Saccharin, Sodium Benzoate, o-cymen-5-ol, Titanium Dioxide, CI 73360

7. Pasta wybielająca Blanx Aktywna Ochrona Szkliwa

Pasta o silnym działaniu wybielającym, która ma bardzo niski współczynnik ścieralności (RDA=20). Produkt idealnie nadaje się do codziennego mycia bardzo wrażliwych zębów. W jej składzie znajdziemy dużo naturalnych składników, których działanie nie opiera się na ścieraniu, ale stopniowym rozpuszczaniu osadu, zanieczyszczeń oraz przebarwień.

Skład: Aqua, Glycerin, Hydrated Silica, Sorbitol, PEG-32, Silica, Cellulose Gum, Sodium Lauryl Sulfate, Xylitol, Aroma, Cetraria Islandica Extract, Usnea Barbata Extract, Mentha Piperita Oil, Sodium Monofluorophosphate, Sodium Fluoride, Anethole, Menthol, Tocopheryl Acetate, Magnesium Acetylmethionate, Manganese Acetylmethionate, Copper Acetylmethionate, Methylsilanol Mannuronate, Sodium Saccharin, Titanium Dioxide, Methylparaben, Propylparaben, Eugenol, Limonene, CI 74160

8. Pasta wybielająca Beyond Pearl White Sensitive

Produkt przeznaczony do mycia i wybielania wrażliwych zębów. Działanie pasty opiera się na specjalnej technologii Calprox, która wnika w ścianki zębów i utrzymuje przez dłuższy czas efekt wybielania. Pierwsze zmiany w kolorze zębów są widoczne dopiero po kilkunastu tygodniach stosowania. Warto jednak odnotować dużą pojemność opakowania i przyjemny smak pasty.

Skład: Azotan potasu 5%, Fluorek sodu, Sorbitol, uwodniony dwutlenek krzemu, woda, Propanediol, Laurylosiarczan sodowy, celuloza, PEG 400, Hydroxyetyloceluloza, wyciąg z liści gaulterii rozesłanej, puder perłowy, benzoesan sodu, dwutlenek tytanu, sacharynian sodu, Hydroxyapatyt, nadtlenek wapnia, nadtlenoboran sodu, skrobia zea mays.

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Pasta do zębów do jeden z podstawowych produktów do higieny jamy ustnej. Do jej głównych zadań należy dokładne oczyszczenie jamy ustnej przy pomocy substancji aktywnych oraz materiału abrazyjnego, a także dostarczenie zębom niezbędnych substancji, które je wspierają. Pastę do zębów należy dobrać indywidualnie. Choć te produkty są do siebie pozornie podobne – mogą się zasadniczo między sobą różnić. Na co więc należy zwracać uwagę przy wyborze?

Czym powinna się charakteryzować dobra pasta wybielająca?

Jeśli poszukujemy produktu, który w sposób znaczący rozjaśni barwę naszego szkliwa, z pewnością naszą uwagą zwrócą pasty wybielające. Dokonując wyboru takiego produktu, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo; jak wspomniano wcześniej, pasta nie powinna posiadać zbyt silnych właściwości ściernych, gdyż może to grozić podrażnieniem szkliwa, natomiast zaleca się za to, by była wyposażona w odpowiednią zawartość fluoru, pozwalającą cały czas chronić nasze szkliwo przed próchnicą.

Czym jeszcze powinna charakteryzować się dobra pasta wybielająca?

 • możliwie niskim współczynnikiem ścieralności RDA,
 • zawartością fluoru nieprzekraczającą 1500 ppm,
 • zawartością substancji posiadających silne właściwości ścierne, takich jak na przykład dwuwęglan sodu i krzemionka.

Czym powinna charakteryzować się dobra pasta na nadwrażliwość zębową?

Pasty na nadwrażliwość zębową stanowią doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy borykają się wszelkimi bólami związanymi nie tylko ze spożywaniem bardzo gorących i zimnych pokarmów, ale również ze szczotkowaniem. Działanie past na nadwrażliwość polega na redukowaniu oraz likwidowaniu objawów dolegliwości, poprzez zamykanie otwartych ujść kanalików zębowych.

Wartościowe tego typu produkty powinny:

 • mieć niski stopień ścieralności RDA,
 • zawierać składniki zamykające kanaliki zębowe, takie jak hydroksyapatyt, azotan potasu, czy też inne kompleksy mineralizujące zęby,
 • mieć łagodny smak.

Czym powinna się charakteryzować dobra pasta na paradontozę i choroby dziąseł?

Jeśli cierpisz na paradontozę, bądź też inne choroby dziąseł, z pewnością będziesz najbardziej zainteresowany pastą przeznaczoną do walki z tymi schorzeniami. Czym powinna się one charakteryzować? Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu jej zakupu? Pasta przeznaczona do walki z paradontozą i chorobami dziąseł powinna:

 • remineralizować zęby i zapewniać im ochronę przed ponownym osadzaniem się bakterii,
 • wykazywać działanie antybakteryjne i przyspieszać regenerację tkanek,
 • spowalniać procesy odkładania się płytki nazębnej,
 • działać profilaktycznie poprzez metodyczne wzmacnianie zębów i dziąseł.

Co wchodzi w skład pasty do zębów?

Ze względu na skład, możemy podzielić pasty do zębów na:

 • tradycyjne,
 • homeopatyczne,
 • organiczne – które zawierają głównie substancje pochodzenia ekologicznego,
 • ziołowe – wzbogacone ekstraktami z ziół.

Zazwyczaj pasty do zębów składają się w większości z tzw. substancji bazowych oraz z substancji, dodatkowych, pomocniczych, które determinują przeznaczenie danego produktu. W skład większości past wchodzą:

 • woda,
 • substancje ścierne, które mają za zadanie usuwać płytkę nazębną oraz powierzchowne przebarwienia,
 • substancje pieniące – detergenty, których obecność ułatwia rozprowadzanie pasty,
 • substancje aktywne – związki fluoru, wyciągi z ziół, związki działające przeciwdrobnoustrojowo. Ich głównym zadaniem jest wzmacnianie szkliwa zębów
 • oraz jego ochrona przed próchnicą,
 • substancje dodatkowe, barwniki.

Rodzaje tradycyjnych past do zębów

Pasty uniwersalne – to te najczęściej spotykane w sklepach i w aptekach. Ich zadaniem jest dokładnie oczyszczać jamę ustną oraz chronić zęby i dziąsła. Najczęściej dodawany jest do nich fluor, który wspomaga działanie przeciwpróchnicowe. Niektóre z nich – zazwyczaj nazwane familijne – mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

Pasty dla dzieci – to środki, których przeznaczenie jest różnicowane w zależności od wieku dziecka. Mają chronić zęby przed próchnicą oraz łagodzić bolesność dziąseł w okresie wyżynania się zębów. Ze względu na to, że dzieci często nie potrafią odpluwać – ilość niektórych substancji (np. fluoru) jest w takich pastach ograniczona. Często są one wzbogacane o lubiane przez najmłodszych walory smakowe oraz intensywne kolory, które mają zachęcić ich do dbania o zęby. Taka pasta powinna mieć także niski wskaźnik RDA.

Pasty do „zadań specjalnych”
Niektóre z past do zębów, poza oczyszczaniem jamy ustnej, są przeznaczone także do wykonywania innych zadań.

Pasty wybielające – charakteryzują się wysoką (niekiedy nawet do 60%) zawartością materiału abrazyjnego, który intensywnie ściera przebarwienia z powierzchni zębów. Mają więc wysoki wskaźnik RDA. Ich stosowanie pozwala na rozjaśnienie zębów o jeden – dwa odcienie. Nie należy ich stosować przez czas dłuższy, niż jest to zalecane na opakowaniu (zazwyczaj dwa miesiące), ponieważ mogą uszkadzać szkliwo.

Pasty dla osób z nadwrażliwością zębów – są kierowane do osób, które mają problem z wrażliwymi zębami i dziąsłami, a mycie zębów zwykłą pastą może kończyć się dla nich dyskomfortem. Pasty te zawierają związki zamykające kanaliki zębinowe (takie jak azotan potasu,  hydroksyapatyt czy chlorek strontu), dzięki którym ból związany z nadwrażliwością jest minimalizowany. Takie środki powinny mieć niski poziom RDA oraz łagodny smak.

Pasty przeciwko paradontozie oraz na podrażnione dziąsła – tego typu produkty mają za zadanie łagodzenie stanów zapalnych dziąseł, ich wzmacnianie. Powinny przyspieszać odbudowę tkanek a także opóźniać odkładanie się płytki nazębnej. Pasty które są stosowane przez osoby z chorymi dziąsłami nie mogą mieć wysokiego współczynnika RDA, ponieważ może to działać drażniąco i zaogniać istniejące już problemy. Często zawierają one zwiększoną dawkę fluoru, wyciągi ziołowe oraz koenzym Q10.

Pasty oczyszczające protezy – nie każdy jest świadom tego, że protezy wymagają takiego samego poziomu higieny, jak własne zęby. Pasty do tego przeznaczone powinny dokładnie oczyszczać protezy z resztek pokarmowych, nie niszcząc przy tym ich powierzchni.

Pasty opóźniające starzenie się zębów – ich głównym zadaniem jest odbudowa szkliwa oraz ochrona dziąseł przed cofaniem się.

Back to top button