Budowa i obsługa irygatora bezprzewodowego

Irygator przenośny to wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy poszukują sprzętu do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w podróży. Ze względu na niewielkie gabaryty oraz podręczność, bez trudu można zapakować go do torby, plecaka czy walizki, i mieć ze sobą wszędzie tam, gdzie tylko chcemy. Irygatory przenośne charakteryzują się znacznie mniejszymi zbiornikami na wodę od irygatorów stacjonarnych, a ich ładowanie odbywa się za pomocą ładowarek indukcyjnych. Najbardziej zaawansowany sprzęt tego rodzaju oferuje nam do wyboru kilka trybów czyszczących oraz zróżnicowane dysze do specjalistycznego mycia zębów.

Czym jest irygator przenośny/turystyczny?

Irygator przenośny składa się z czterech głównych elementów: rękojeści, na której zlokalizowane są przyciski do włączania i wyłączania sprzętu oraz zmiany jego trybu i intensywności pracy, przyczepionego do tylnej części rękojeści niewielkiego pojemnika na wodę, dyszy czyszczącej oraz bazy ładującej.

Rękojeść irygatora przenośnego

Irygatory przenośne pracują dokładnie na tej samej zasadzie, co irygatory stacjonarne. Wewnątrz ich rękojeści umiejscowiony jest specjalny silniczek elektryczny, który wprawia w ruch pompę urządzenia. Ta połączona jest zarówno ze zbiorniczkiem na wodę, jak i dyszą czyszczącą. Gdy włączamy irygator, woda zgromadzona w jego zbiorniku poprzez pompę zostaje skierowana do wężyka, a następnie do końcówki czyszczącej, z której uwalniana jest w sposób pulsujący. Intensywność działania strumienia wody może być różna w zależności od rodzaju wybranego przez nas sprzętu, a także jego trybu pracy. Najbardziej zaawansowane irygatory przenośne są w stanie pracować z maksymalną mocą strumienia wynoszącą 5,2 bara.

Na rękojeści irygatora przenośnego znajdziemy też włącznik/wyłącznik urządzenia, a także ewentualnie przycisk do regulacji intensywności pracy. Wysokiej jakości irygatory bezprzewodowe oferują nam najczęściej od jednego do pięciu programów czyszczących, co znacząco ułatwia użytkownikowi dobranie sposobu mycia do własnych potrzeb.

Przyczepione do tylnej części rękojeści irygatorów przenośnych pojemniki na wodę, jak wspomniano wcześniej, są raczej niewielkie, zwłaszcza gdy porówna się je z pojemnikami montowanymi do irygatorów stacjonarnych. Ich pojemność wynosi jedynie od 70 do 210 ml, co zmusza użytkownika podczas czyszczenia do kilkukrotnego uzupełniania wody w zbiorniku. Dla niektórych to niekomfortowe, ale musimy pamiętać, że zainstalowanie w irygatorze przenośnym większego pojemnika mijałoby się z celem, ponieważ wówczas straciłby on swój podręczny charakter.

Baza ładująca irygatora przenośnego ładuje nasz sprzęt od czterech do ośmiu godzin, a irygator na jednym naładowaniu jest w stanie wytrzymać od 5 do 14 dni użytkowania (jeśli przyjmiemy, że myjemy przestrzenie międzyzębowe dwa razy dziennie).

Dysze czyszczące irygatora przenośnego

Do irygatorów przenośnych możemy dopasować różnego rodzaju dysze czyszczące. Najbardziej zaawansowane irygatory mają na rękojeści umieszczony przycisk, który pozwala nam w dowolnym momencie wznawiać i wstrzymywać uwalniany z nich podczas czyszczenia strumień wody.

Wraz z irygatorem przenośnym, zazwyczaj otrzymujemy od producenta od jednej do czterech dysz czyszczących. Oprócz klasycznych końcówek, do dyspozycji mamy też dysze do oczyszczania koron, mostów i implantów, dysze ortodontyczne oraz dysze do oczyszczania obszarów poddziąsłowych.

Dysze do irygatorów przenośnych są oczywiście elementami wymiennymi i ulegającymi z biegiem czasu zużyciu. Większość producentów zaleca ich wymianę raz na pół roku.

Jakie funkcje i udogodnienia oferują użytkownikowi irygatory przenośne?

Współczesne irygatory przenośne pozwalają użytkownikowi dopasować mycie zębów do własnych potrzeb. Więcej informacji o ich możliwościach znajdziesz w rankingu najlepszych irygatorów przenośnych. Sprawiają, że czyszczenie staje się łatwe i komfortowe. Wszystko za sprawą takich usprawnień jak:

  • Tryby pracy – urządzenia proponują od jednego do nawet pięciu trybów czyszczących. W każdym z nich strumień wody ma inną siłę, co sprawia, że odpowiedni sposób czyszczenia bez trudu powinny odnaleźć wśród nich zarówno osoby lubiące intensywniejsze czyszczenie, jak i ci, którzy na przykład z uwagi na problemy dziąsłowe preferują subtelniejsze działanie irygatora.
  • Wskaźnik naładowania baterii – jest umieszczony na obudowie urządzenia. Informuje nas, kiedy należy podłączyć sprzęt do bazy ładującej.
  • Przycisk on/off – znajduje się na rękojeści, pozwala w dowolnym momencie wstrzymywać i wznawiać pracę strumienia wody.

Jakie dodatkowe akcesoria możemy znaleźć w zestawach z irygatorami przenośnymi?

Producenci do irygatorów przenośnych często dołączają również dodatkowe akcesoria, umożliwiające bardziej higieniczne konserwowanie sprzętu, czy też jego łatwiejsze transportowanie z miejsca na miejsce. Z irygatorami przenośnymi w zestawie możemy otrzymać:

  • Etui podróżne – dzięki niemu łatwo schować irygator do torby czy plecaka, nie obawiając się, że osiądą na nim osady i zabrudzenia.
  • Pudełka na końcówki – umożliwiają higieniczne przechowywanie końcówek.
  • Akcesoria umożliwiające zamontowanie irygatora na ścianie – to na przykład specjalne uchwyty, dzięki którym możemy wygodnie i szybko przymocować irygator w najbardziej optymalnym dla nas miejscu.

Jak myć zęby irygatorem przenośnym?

Irygator przenośny jest urządzeniem polecanym dosłownie wszystkim – z powodzeniem mogą myć nim zęby zarówno osoby zdrowe, jak i użytkownicy cierpiący na różne schorzenia jamy ustnej, typu krwawienia czy bolesności dziąseł, itp. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty, w szczególności dobrze sprawdzi się on w przypadku osób, które chcą mieć możliwość oczyszczania trudno dostępnych obszarów w jamie ustnej, będąc poza domem.

Zabierając irygator w podróż, pamiętajmy o tym, by umieścić go w torbie czy plecaku tak, aby nie osadzały się na jego rękojeści bakterie i zabrudzenia; świetnym rozwiązaniem jest na przykład włożenie sprzętu do etui. Transportując irygator bezprzewodowy, dbajmy również o to, by jego końcówki się ze sobą w torbie nie stykały i aby również nie były narażone na osadzanie się na nich bakterii.

Jak działa irygator przenośny?

Jeśli chodzi o samo mycie zębów irygatorem bezprzewodowym, nie jest ono czynnością specjalnie skomplikowaną. Powinno ono przebiegać w opisany poniżej sposób.

1. Napełniamy zbiornik irygatora letnią wodą. Ważne, by nie była ona zbyt ciepła ani zbyt zimna, bo zmniejszy to komfort pracy i narazi nas na problemy zdrowotne.

 2. Nakładamy na trzon urządzenia wybraną przez nas końcówkę.

3. Płuczemy irygator. Aby to zrobić, kierujemy sprzęt nad zlew i włączamy go na kilka chwil na najwyższe obroty, pozwalając w ten sposób, by ze zbiornika i węża urządzenia wydostały się resztki wody i ewentualne zanieczyszczenia.

4. Wkładamy irygator do ust, pamiętając przy tym, by nie dociskać jego dyszy czyszczącej do zębów. Końcówka podczas mycia powinna znajdować się w odległości kilku centymetrów od uzębienia.

5. Wybieramy właściwy dla nas tryb czyszczący.

6. Włączamy irygator za pomocą znajdującego się na rękojeści przycisku. Myjemy jamę ustną zaczynając od zębów trzonowych, i stopniowo prowadząc strumień wody wzdłuż linii dziąseł. Każdy ząb powinien być obmywany przez nas około dwie sekundy.

7. Gdy w zbiorniku zaczyna brakować wody, wyłączamy sprzęt, uzupełniamy pojemnik w ciecz, a następnie kontynuujemy pracę.

8. Cały proces irygacji zębów irygatorem bezprzewodowym powinien nam zająć około dwie minuty. Po tym czasie możemy wyłączyć sprzęt (tym samym przyciskiem, którym go włączaliśmy).

9. Oczyszczamy irygator, obmywając pod bieżącą wodą jego dyszę, a także wypłukujemy ze zbiornika urządzenia resztki wody.

10. Pozostawiamy sprzęt w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie wyschnąć i nie będą osadzać się na nim bakterie.

Budowa i obsługa irygatora bezprzewodowego

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button