Czym jest skaling?

Skaling to rutynowy zabieg dentystyczny, mający na celu usunięcie kamienia nazębnego. Sam kamień jest efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przez którą nieusuwana płytka nazębna twardnieje i przeradza się właśnie w kamień. Osadu tego typu nie da się usunąć w domu, konieczna jest właśnie wizyta u dentysty. Sam kamień może z kolei spowodować poważne problemy z dziąsłami, kończące się nawet paradontozą i wypadnięciem zębów. Jak się przed tym uchronić? Przedstawiamy zabieg skalingu!
Skaling naddziąsłowy
Najczęściej stosowaną metodą skalingu jest skaling nadziąsłowy. Polega na pozbyciu się twardych złogów nazębnych z powierzchni korony zęba. Czyszczenie odbywa się za pomocą ultradźwięków. Kamień pod wpływem ultradźwięków pęka i w rezultacie odpada. Po dokładnym usunięciu niechcianego kamienia higienistka lub stomatolog poleruje zęby dla większej ochrony przed ponownym osadzeniem. Cena takiego zabiegu wynosi około 60 złotych za jeden łuk zębowy.
Skaling poddziąsłowy
Skalingiem tym usuwamy kamień z kieszeni dziąsłowej oraz korzenia zęba. W celu przeprowadzenia procedury, dentysta wykorzystuje skaler ultradźwiękowy oraz przyrząd zwany kiretem, dzięki któremu możliwe jest dotarcie do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Sama procedura jest jednak mało inwazyjna, dzięki czemu nie powoduje ona groźnych powikłań. Po usunięciu kamienia, dentysta poleruje ząb, co pozwala na spowolnienie nawrotu osadu. Możemy się też zdecydowac na dodatkową fluoryzację zęba, w celu jego wzmocnienia. Zabieg ten kosztuje około 150 złotych.
W jaki sposób dentysta przeprowadza skaling?
Sposobów jest kilka. Bardzo archaiczną, przestarzałą i praktycznie już niepraktykowaną formą skalingu jest metoda tradycyjna, wykorzystująca przedmioty manualne pokroju pilniczków, dłutek lub motyczek. Usuwanie kamienia takim sposobem jest jednak czasochłonne i niedokładne.
Inną formą skalingu jest metoda mechaniczna, wykorzystująca wiertło dentystyczne do usuwania kamienia. Nieco mniej inwazyjną metodą jest wykorzystywanie fal dźwiękowych lub ultradźwiękowych.
Nowocześniejszą metodą jest skaling laserowy oraz skaling chemiczny. Ten drugi polega na pokryciu zęba trzydziestoprocentowym roztworem perhydrolu, który rozpuszcza kamień. Po zakończonej procedurze, dentysta przepłukuje jamę ustną pacjenta. Z kolei w skalingu laserowym wykorzystujemy skaler jagowo-erbowy w celu nieinwazyjnego pozbycia się kamienia z powierzchni zęba.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Tak, ale tylko do skalingu wykonywanego metodami nowoczesnymi. Mowa tu o:
- Ciąży
- Rozrusznikach serca
- Pourazowym odklejaniu się siatkówki oka
W takich wypadkach, skaling przeprowadza się metodą tradycyjną. Należy przy tym pamiętać, że istnieje też ryzyko przedostania się drobnoustrojów do naszego krwiobiegu podczas leczenia. Jeśli cierpimy na choroby pokroju bakteryjnego zapalenia wsierdzia, należy poinformować o nich dentystę. Możemy w ten sposób uniknąć bardzo poważnych konsekwencji.
Podsumowanie
Jeśli boimy się dentysty, nie ma co się martwić. Skaling to zabieg, który odbywa się bezboleśnie. Głowice skalera są chłodzone wodą, dzięki czemu ból z pewnością nie będzie zagrożeniem. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości czy Tobie również dokucza kamień nazębny zgłoś się do specjalisty. W sytuacji nadmiaru kamienia nazębnego nie poradzimy sobie samodzielnie, dlatego tak ważny jest kontakt ze stomatologiem. Unikniemy w ten sposób poważnych problemów nie tylko z zębami, ale też dziąsłami.
Dwa razy w roku wykonuję skaling i piaskowanie. Dzięki temu nie muszę wybielać zębów, bo są czyste i schludne. Polecam wszystkim, którzy chcą pozbyć się skutecznie kamienia nazębnego.