Odpowiednia pasta na krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn, wśród których do najczęstszych należy zaliczyć niewłaściwą higienę jamy ustnej, zapalenie dziąseł, oraz choroby przyzębia. Szczególnie często pojawia się ono podczas takich czynności jak szczotkowanie i nitkowanie jamy ustnej, a leczenie krwawienia najczęściej sprowadza się do wykonania w gabinecie stomatologicznym zabiegu skalingu (usunięcia kamienia nazębnego), a także stosowania preparatów o właściwościach wspomagających. Wśród ów preparatów prym wiodą specjalne pasty na krwawiące dziąsła.

Krwawienie dziąseł nie powinno być bagatelizowane, ponieważ często jest źródłem wielu groźnych chorób jamy ustnej, które pozostawione same sobie z czasem będą tylko się pogłębiać. Z uwagi na ten fakt, gdy tylko dostrzeżemy u siebie krwawienie, powinniśmy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Z krwawieniem dziąseł borykają się osoby w każdym wieku. Dochodzi do niego na skutek działania różnych czynników drażniących bądź też z powodu zaburzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej krwawienie objawia się podczas codziennych czynności higienicznych, takich jak szczotkowanie i nitkowanie, ale czasem też – zwłaszcza w stanach zaawansowanych – występuje samoistnie.

Krwawiące dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte i rozpulchnione. Czasem powodują nieprzyjemny zapach z ust, w najbardziej zaawansowanych fazach wiążą się też z szybko postępującym bólem. Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł to:

 • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • zapalenia dziąseł,
 • choroby przyzębia,
 • urazy mechaniczne,
 • niewłaściwie założone plomby dentystyczne,
 • ciąża.

Zapewne Wielu z Was dziwi, że wśród przyczyn krwawienia dziąseł znalazła się ciąża. Otóż czasem kobiety znajdujące się w stanie błogosławionym, na skutek zmian hormonalnych, w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży przechodzą przez tak zwane „ciążowe zapalenie dziąseł”. Wówczas ich dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione, jednak na szczęście dolegliwości te ustępują zazwyczaj zaraz po porodzie. Aby im zapobiegać, dobrym rozwiązaniem może okazać się pasta na krwawiące dziąsła w ciąży, taka jak chociażby Meridol Ochrona Dziąseł.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej – najczęstsza przyczyna krwawienia dziąseł

Niedostateczna bądź niewłaściwie przeprowadzana higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną występowania krwawienia dziąseł. Mycie zębów zbyt rzadko albo niedokładnie prowadzi do odkładania się na zębach płytki nazębnej, która po jakimś czasie, pochłaniając składniki mineralne i ślinę, twardnieje i przeistacza się w kamień nazębny. Ten z kolei stanowi doskonałe miejsce dla rozwoju kolejnych warstw płytki nazębnej i powstawania właśnie krwawienia.

Częstym, niewłaściwym zabiegiem higienicznym prowadzącymi do krwawienia jest także wywieranie podczas mycia szczoteczką zbyt silnego nacisku na szkliwo i dziąsła, a także generalnie używanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej szczoteczki ze zbyt twardym włosiem. W przestrzeniach międzyzębowych do krwawienia dochodzi z kolei zazwyczaj na skutek nieumiejętnego nitkowania.

Jak zwalczać problem krwawiących dziąseł?

W przypadku dostrzeżenia u siebie problemu krwawiących dziąseł, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa. Specjalista zbierze wywiad lekarski oraz przeprowadzi skrupulatne badanie jamy ustnej w celu zidentyfikowania źródła kłopotu, a także nakreślenia odpowiedniej metody leczenia.

W razie krwawienia związanego z nieprawidłową higieną jamy ustnej czy też zapaleniem dziąseł, najczęściej wykonuje się zabieg skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Po operacji lekarz zaleca pacjentowi szczególnie uważne dbanie o pielęgnację zębów i dziąseł, często też dodatkowo rekomenduje stosowanie płynów do płukania czy żeli wspomagających walkę z krwawieniem.

Aby zapobiegać rozwojowi czy wykształcaniu się kłopotów z krwawieniem, zaleca się ponadto:

 • korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek o miękkim włosiu,
 • regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych,
 • przynajmniej raz na pół roku odwiedzanie w celach kontrolnych stomatologa,
 • masaż dziąseł (możemy go wykonywać także palcami, oczywiście trzeba to wówczas robić ostrożnie i delikatnie, a także pamiętać o tym, by zawsze mieć czyste ręce),
 • dobór odpowiedniej pasty na krwawiące dziąsła.

Jak wybrać pastę na krwawiące dziąsła? Na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju past na krwawiące dziąsła. W takim wypadku zawsze pojawia się pytanie o to, jak zidentyfikować tę odpowiednią, tę, która na pewno nam pomoże. Rozpatrując poszczególne produkty, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład.

Odpowiednia pasta na krwawiące dziąsła

Ranking past remineralizujących

Próchnica jest problemem, z którym zmaga się ponad 90% społeczeństwa. Niestety, nasz współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu ubytków – cały czas jesteśmy…czytaj dalej

Bardzo dobrze w walce z krwawiącymi dziąsłami sprawdzają się preparaty tworzone na bazie chlorheksydyny – szczególnie mowa tu o specyfikach firmy GUM, KIN czy Curasept. Chlorheksydyna doskonale zwalcza wszelkie objawy krwawienia i zapobiega powstawaniu ich w przyszłości, a dodatkowo posiada działanie przeciwzapalne. Oprócz chlorheksydyny, dobrze by było, by nasza pasta na krwawiące dziąsła posiadała również aminofluorek oraz fluorek cynawy, a także zioła, wśród których wyróżnić należy szałwię oraz rumianek. Osoby korzystające ze szczoteczek sonicznych z pewnością zainteresuje ranking najlepszych past do szczoteczek sonicznych.

Pasty na krwawiące dziąsła zazwyczaj przeznaczone są do tradycyjnego, codziennego stosowania, jednak zanim zaczniemy je użytkować, zawsze należy zapoznać się z zaleceniami przedstawionymi na opakowaniu przez producenta. Wspomnieliśmy już wyżej, że warto zwrócić uwagę na pasty na krwawiące dziąsła spod szyldu GUM, KIN, oraz Curasept – do wiodących dystrybutorów tego typu specyfików należałoby także zaliczyć marki Ajona, Elgydium, oraz L’Angelica.

Odpowiednia pasta na krwawiące dziąsła

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button