Jak używać szczoteczki elektrycznej w 10 krokach

1. Naładuj szczoteczkę

ładowanie szczoteczki elektrycznejJeżeli nie naładujemy modelu elektrycznego, wtedy będzie tylko zwykłą, manualną szczoteczką. Dlatego warto zawsze trzymać urządzenie w ładowarce – będziemy wtedy całkowicie pewni, że nadaje się ono do użytkowania. Należy również pamiętać, by trzymać szczoteczkę zawsze w zasięgu dłoni, jednak nie zostawiać przy zlewie, aby nie doszło do jej przypadkowego uszkodzenia.

2. Zachowuj szczoteczkę w dobrym stanie

Szczoteczka będąca w dobrym stanie posiada miękkie, nie wyginające się nylonowe włókna. Aby tak zostało należy co trzy miesiące wymieniać główkę szczoteczki. Czasami trzeba to robić częściej. Ma to miejsce wtedy, kiedy zauważymy że szczotkowanie jest mniej przyjemne bądź włókienka wypadają. Najnowsze modele posiadają specjalne włosie, które odbarwiając się informuje o konieczności wymiany główki. Dzięki temu zawsze wiemy w jakim stopniu zużycia jest nasza końcówka.

3. Namocz szczoteczkę

Na mokrą główkę szczoteczki nałóż niewielką ilość pasty do zębów, która jest przeznaczona do szczoteczek elektrycznych. Może to być także zwykła pasta, jednak należy pamiętać o tym, by miała ona niski współczynnik ścieralności RDA. Inaczej moglibyśmy uszkodzić sobie szkliwo zębów. Pamiętaj, by nie nakładać zbyt dużo pasty, ponieważ będzie się mocniej pieniła, a to doprowadzi do chęci szybszego zakończenia mycia zębów. Należy też pamiętać o tym, by najpierw włożyć szczoteczkę do ust, a dopiero później ją włączyć. Inaczej pasta spadnie ze szczoteczki.

4. Podziel swoje zęby na cztery części

Czyli na część lewą i prawą część zarówno na górze, jak i na dole. Należy zacząć mycie od części górnej i przechodzić do partii dolnych. Zęby trzeba myć szczoteczką pod kątem 45 stopni, dokładnie tak jak gdybyśmy używali szczoteczki manualnej. To jedno się nie zmienia.

5. Myj dokładnie

szczoteczki elektrycznePoświęć 30 sekund na każdą partię myjąc zęby na zewnątrz, wewnątrz oraz pomiędzy zębami (nowoczesne szczoteczki posiadają timer, który powiadomi nas o tym, że minął już czas na jedną część partii). Łącznie na myciu spędzimy 2 minuty chyba, że wybierzemy tryb Deep Clean, który jest rozszerzony o jeszcze jedną minutę. Przy tym warto zapamiętać: jeżeli jedliśmy kwaśne pokarmy bądź piliśmy napoje gazowane czy sok pomarańczowy należy z myciem zębów poczekać co najmniej 30-60 minut od zakończonego posiłku, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia szkliwa. By umyć żeby wystarczy przyłożyć do nich szczoteczkę i czekać aż sama wykona swoje zadanie. Tradycyjne szczoteczki elektryczne obejmują jeden ząb, natomiast modele soniczne są w stanie objąć 2-3 zęby na raz.

6. Wyczyść język

Warto delikatnie wyczyścić język, by pozbyć się pozostałych bakterii, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Część szczoteczek ma nawet specjalny tryb, w którym czyszczenie języka staje się jeszcze bardziej efektywne. Dobrze jest skorzystać z tej możliwości.

7. Wypłucz usta

Należy nabrać wody do ust i dokładnie je przepłukać, po czym wypluć wodę. Ta czynność jest rekomendowana przez badaczy, którzy twierdzą że w ten sposób oczyszczamy jamę ustną z pozostałości pasty, resztek bakterii oraz fluoru. Jeśli nasze dziecko myje zęby szczoteczką elektryczną, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy wypluwa pastę zwłaszcza wtedy, kiedy zaczęło już używać środka z fluorem. Wynika to z tego, że zbyt duża ilość tego pierwiastka może przyczynić się do powstania choroby zwanej fluorozą. Można ją łatwo rozpoznać, gdyż na zębach pojawiają się charakterystyczne kredowe plamy.

8. Umyj szczoteczkę do zębów

By zrobić to dobrze należy wyciągnąć główkę szczoteczki z rączki i dokładnie wypłukać ją pod bieżącą wodą. Następnie trzeba wytrzeć ją do sucha przez ponownym założeniem jej do rączki. Warto wyczyścić też trzonek, na którym zbierają się pozostałości po paście do zębów.

9. Przepłucz usta płynem do płukania ust

płukanie ustNie jest to punkt wymagany, jednak warto poświęcić chwilę na to, by zastanowić się nad jego zasadnością. Jeżeli posiadamy płyn do płukania ust, to w tym momencie możemy go zastosować (płyn należy trzymać w ustach przez około 30 sekund). Pomoże to zabić pozostałe po szczotkowaniu bakterie. Może także zapewnić uczucie odświeżenia w jamie ustnej. Niektóre płyny cechuje to, że wykazują dodatkowo działanie wybielające.

10. Odłóż rączkę do ładowarki

Trzymaj szczoteczkę w ładowarce, by zawsze była gotowa do użycia. Dzięki takiemu postępowaniu nie spotkamy się z sytuacją, gdy nie będziemy mogli umyć zębów, bo bateria okaże się nie naładowana.

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

5 (3 votes)

1. Przebudzona 6 lutego 2018