Ranking najlepszych irygatorów

Usuwanie naleciałości z przestrzeni międzyzębowych jest nieodzowne, jeżeli chcemy uniknąć próchnicy i chorób dziąseł. Najwięcej osób wciąż korzysta w tym celu z nici dentystycznej, ale dla nitkowania istnieje również alternatywa. Mowa oczywiście o irygatorze stomatologicznym. Taki sprzęt eliminuje z jamy ustnej bakterie w sposób niezwykle precyzyjny i bezinwazyjny, a do tego jest niezmiernie łatwy w obsłudze.

Rosnąca popularność irygatorów stomatologicznych sprawia, że na rynku możemy spotkać coraz więcej tych urządzeń. Czym one się od siebie różnią? Przede wszystkim parametrami mycia oraz liczbą dołączonych do sprzętu akcesoriów. Jeśli również rozważasz zakup irygatora stomatologicznego, ale nie wiesz, na które z urządzeń się zdecydować, zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych irygatorów stomatologicznych w 2022 roku.

Jak wybrać najlepszy irygator dla siebie i całej rodziny?

Aby umiejętnie wybrać irygator, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Za ich sprawą znacznie łatwiej powinno nam być dobrać właściwy sprzęt do naszych potrzeb i oczekiwań. Pierwsze z nich dotyczy tego, kto ma korzystać z irygatora. Czy tylko my, czy może też osoby z naszego najbliższego otoczenia? W tym drugim wypadku lepszą opcję będzie stanowił irygator stacjonarny. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj w zestawie z nim znajdziemy większą liczbę końcówek oraz taki sprzęt oferuje większą skalę regulacji ciśnienia.

Osobom, które często podróżują, poleca się z kolei irygatory bezprzewodowe. Takie urządzenia mają mniejszy zbiornik na wodę, co wiąże się z tym, że łatwiej je zapakować do torby podróżnej czy plecaka. Irygator przenośny poleca się również osobom, które nie mają w łazience zbyt wiele wolnej przestrzeni, a także wszystkim, którzy mieliby problem z tym, aby trzymać urządzenie stale podłączone do kontaktu.

Nie bez znaczenia przy wyborze konkretnego irygatora jest oczywiście także cena sprzętu. Większość dobrej jakości irygatorów można nabyć za 200-300 złotych, ale na sklepowych półkach znajdziemy i takie, które kosztują nawet 500 złotych i więcej. To od nas zależy, jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na sprzęt. Kupując irygator, warto również zwrócić uwagę na jego markę. Ważne, by była ona sprawdzona, oraz – w przypadku, gdy nabywamy irygator od zagranicznego producenta – aby miała w Polsce swój serwis. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem zawsze będziemy wiedzieli, gdzie się zwrócić o pomoc.

Ranking najlepszych irygatorów 2023

Jeśli po udzieleniu sobie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, nadal będziecie mieli problem z wybraniem właściwego sprzętu, zajrzyjcie do naszego rankingu najlepszych irygatorów w 2023 roku. Pomysł na niego zrodził się z odwiecznych pytań pacjentów, które irygatory są najbardziej godne polecenia. Poszczególne miejsca w zestawieniu przyznawaliśmy sprzętom w oparciu o ich popularność (to, jak chętnie sięgali po nie konsumenci), a także opinie, jakich dostarczyli nam na ich temat cenieni eksperci z branży stomatologicznej. Obok opisu każdego z irygatorów, znajdą Państwo także ogólne informacje na jego temat oraz wady i zalety urządzenia, jakie udało nam się zauważyć i odnotować.

1. Irygator bezprzewodowy Smilesonic H2O

Największym atutem irygatora bezprzewodowego Smilesonic H2O jest chyba wszechstronność. Urządzenie dostępne jest w 4 kolorach (wersja czarna, biała, niebieska i różowa) oraz oddaje do dyspozycji użytkownika pięć unikalnych trybów pracy. Są to: Soft (delikatne mycie), Medium (klasyczne czyszczenie), Strong (intensywne czyszczenie), Pulse (pielęgnacja dziąseł) oraz DIY („do it yourself”, czyli „zrób to sam”). My chcielibyśmy się skupić zwłaszcza na tym ostatnim programie czyszczącym. W nim możemy bowiem sterować generowanym strumieniem wody dowolnie w zakresie 0,5-7,6 bar. Możliwości czyszczenia są tu zatem właściwie nieograniczone. Wydaje się, że na polskim rynku nie ma obecnie innego irygatora bezprzewodowego,  który pozwalałby na tak swobodną, komfortową i spersonalizowaną irygację. Gwarantujemy: każdy, kto choć raz spróbuje mycia przestrzeni międzyzębowych w trybie DIY, zakocha się w nim bez pamięci!

Rodzaj irygatora: bezprzewodowy

Generowane ciśnienie: 0,5-7,6 bara

Tryby pracy: 5 trybów pracy (soft, medium, strong, pulse, DIY)

Pojemność zbiornika: 300 ml

Zawartość zestawu: irygator, 5 końcówek (klasyczna, periodontologiczna, ortodontyczna, usuwająca płytkę nazębną z okolc implantów i mostków, do do mycia języka), kabel ładowania USB z adapterem

Zalety:
 • wysokie ciśnienie pracy
 • 5 trybów pracy
 • tryb DIY
 • pięć specjalistycznych końcówek
 • duża pojemność zbiornika
 • 4 kolory do wyboru
Wady:
 • zbiornik na wodę mógłby być jeszcze większy, ale takie oferują tylko irygatory stacjonarne

2. Irygator stacjonarny Waterpik WP-100

Irygator Waterpik WP-100 to już prawdziwy klasyk. Użytkownicy sięgają po niego niezwykle chętnie, ponieważ w rozsądnej cenie oferuje właściwie wszystko, czego możemy oczekiwać od irygatora stacjonarnego. Urządzenie pracuje z wysokim, maksymalnym ciśnieniem o wartości 6,2 bara i ma pokaźny zbiornik na wodę o pojemności 600 ml, który pozwala na w pełni komfortową irygację, bez konieczności dolewania w trakcie pracy do sprzętu wody. Największą uwagę zwraca jednak aż 10-stopniowa skala regulacji ciśnienia wody, dzięki której sprzęt będzie stanowił doskonałą opcję dla całej rodziny.

Irygator został stworzony z bardzo solidnych materiałów, obsługuje się go bardzo łatwo. Do zestawu z nim producent dołączył aż siedem końcówek czyszczących: dwie końcówki klasyczne, końcówkę do czyszczenia języka, końcówkę do irygacji poddziąsłowej, końcówkę do oczyszczania aparatów ortodontycznych, końcówkę do oczyszczania miejsc wokół aparatów, implantów, mostów oraz koron, a także końcówkę o formie szczoteczki. Sprzęt dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej.

Rodzaj irygatora: stacjonarny

Generowane ciśnienie: 0,62-6,2 bara

Tryby pracy: 10-stopniowa skala regulacji ciśnienia wody

Pojemność zbiornika: 600 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: zasilanie sieciowe

Zawartość zestawu: irygator stacjonarny Waterpik WP-100, 7 końcówek czyszczących (dwie końcówki klasyczne, końcówka do czyszczenia języka, końcówka do irygacji poddziąsłowej, końcówka do oczyszczania aparatów ortodontycznych, końcówka do oczyszczania miejsc wokół aparatów, implantów, mostów oraz koron, a także końcówka w formie szczoteczki), pojemnik na końcówki

Zalety:
 • aż 10-stopniowa, płynna regulacja ciśnienia wody
 • duży zbiornik na wodę
 • siedem końcówek czyszczących w zestawie
 • bardzo solidne wykonanie
 • łatwa, intuicyjna obsługa
Wady:
 • ze względu na duże gabaryty, nie sprawdzi się w mniejszych łazienkach
 • dość głośna praca
 • praca uzależniona od podłączenia do gniazdka elektrycznego

3. Irygator bezprzewodowy Panasonic EW 1411

Na podium umieściliśmy także sprzęt firmowany logiem Panasonic. Irygator Panasonic EW 1411 cieszy się wśród konsumentów bardzo dużą popularnością głównie ze względu na swój stosunek ceny do jakości. W jego przypadku za około 200 złotych otrzymujemy maksymalne ciśnienie pracy o wartości 5,9 bara, aż cztery tryby czyszczące (jet, interdental, air in regular oraz air in soft), a także zbiornik o pojemności 130 ml. Na jednym naładowaniu urządzenie jest w stanie pracować około 15 minut. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że sprzęt generuje dwa rodzaje strumienia wody: skupiony oraz napowietrzony.

Panasonic EW 1411 to sprzęt bardzo poręczny i łatwy w obsłudze. Jego stację ładującą można zamontować w łazience, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni. W zestawie z urządzeniem użytkownik znajdzie dwie klasyczne końcówki czyszczące.

Rodzaj irygatora: bezprzewodowy

Generowane ciśnienia: 2,0-5,9 bara

Tryby pracy: 4 programy

Pojemność zbiornika: 130 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: do 15 minut

Zawartość zestawu: Irygator bezprzewodowy Panasonic EW 1411, dwie klasyczne końcówki czyszczące, ładowarka, dwa wkręty umożliwiające przymocowanie stacji ładującej do ściany

Zalety:
 • dwa rodzaje strumienia wody
 • dość wysokie, maksymalne ciśnienie pracy
 • korzystna cena
 • możliwość wyjmowania zbiornika na wodę
 • możliwość przymocowania stacji ładującej na ścianie
Wady:
 • niewielki zbiornik na wodę
 • krótki czas pracy na jednym naładowaniu
 • tylko dwie dysze czyszczące w zestawie

4. Irygator bezprzewodowy Seysso Oxygen Travel

Irygator od znanej, polskiej marki Seysso. Jego zalety to przede wszystkim skuteczność sprzętu, jego wszechstronność oraz popularność, jaką cieszy się wśród użytkowników. Urządzenie potrafi pracować z bardzo wysokim maksymalnym ciśnieniem 6,2 bara, które w przypadku irygatorów bezprzewodowych jest rzadko spotykane. Na pełnym naładowaniu potrafi wytrzymać do 70 minut, co również stanowi wynik ponadprzeciętny. Do zaproponowania Seysso Oxygen Travel ma nam trzy programy czyszczące: Normal, Soft oraz Pulse.

W zestawie ze sprzętem otrzymujemy trzy końcówki czyszczące: do klasycznego mycia, do oczyszczania kieszeni dziąsłowych oraz do pielęgnacji aparatów ortodontycznych. Irygator ze względu na swoje parametry świetnie sprawdza się zarówno w podróży, jak i podczas użytku domowego.

Rodzaj irygatora: bezprzewodowy

Generowane ciśnienie: 2,7-6,2 bara

Tryby pracy: 3 programy czyszczące

Pojemność zbiornika: 150 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: 70 minut

Zawartość zestawu: irygator bezprzewodowy Seysso Oxygen Travel, 3 dysze czyszczące (klasyczna, do czyszczenia kieszeni dziąsłowych, do pielęgnacji aparatów ortodontycznych), ładowarka

Zalety:
 • wysokie, maksymalne ciśnienie pracy
 • trzy różne programy czyszczące do wyboru
 • długi czas pracy na jednym naładowaniu
 • trzy zróżnicowane końcówki w zestawie
 • lekkość, poręczność, ergonomiczne wyprofilowanie
 • świetne sprawdza się zarówno w podróży, jak i podczas użytku domowego
Wady:
 • brak płynnej regulacji ciśnienia
 • niewielki zbiornik na wodę

5. Irygator stacjonarny Waterpik WP-660

Tuż za podium naszego rankingu umieściliśmy kolejny irygator cenionej marki Waterpik. Irygator stacjonarny Waterpik WP-660 jest najbardziej zaawansowanym sprzętem do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w rodzinie amerykańskiego producenta. Urządzenie ma nam do zaproponowania 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, w tym to maksymalne o wartości aż 6,8 bara. Ponadto, do dyspozycji daje dwa programy czyszczące: Floss (generuje prosty i skupiony strumień wody, przeznaczony jest do standardowej irygacji) oraz Massage (masuje i stymuluje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie). Dodatkowo, urządzenie ma zainstalowany czasomierz, odmierzający za nas właściwy czas irygacji.

Zbiornik irygatora Waterpik WP-660 ma pojemności 600 ml, co umożliwia przeprowadzenie pełnego mycia bez konieczności robienia „dolewek” wody. W zestawie z urządzeniem możemy liczyć na aż siedem końcówek (dwie tradycyjne, do czyszczenia języka, poddziąsłowa, ortodontyczna, do czyszczenia implantów, do manualnego czyszczenia).

Rodzaj irygatora: stacjonarny

Generowane ciśnienia: 0,68 – 6,8 bara

Tryby pracy: 2 programy + 10-stopniowa skala regulacji ciśnienia wody

Pojemność zbiornika: 600 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: zasilanie sieciowe

Zawartość zestawu: Irygator stacjonarny Waterpik WP-660, siedem końcówek czyszczących (dwie tradycyjne, do czyszczenia języka, poddziąsłowa, ortodontyczna, do czyszczenia implantów, do manualnego czyszczenia), pojemnik na końcówki

Zalety:
 • dwa programy pracy
 • wysokie, maksymalne ciśnienie pracy
 • 10-stopniowa skala regulacji
 • obecność czasomierza
 • aż siedem końcówek czyszczących w zestawie
Wady:
 • ze względu na swoje gabaryty zajmuje w łazience dużo miejsca
 • działanie uzależnione od gniazdka elektrycznego
 • wysoka cena

6. Irygator bezprzewodowy Panasonic EW 1511

Waszą uwagę chcielibyśmy zwrócić również w stronę irygatora Panasonic EW 1511. Dlaczego w naszej opinii jest on godny polecenia? Przede wszystkim chodzi o zastosowanie w nim technologii ultradźwiękowej. Jak zapewnia producent, dzięki niej jesteśmy w stanie usunąć podczas pojedynczego czyszczenia z jamy ustnej jeszcze więcej bakterii. Urządzenie pracuje z maksymalną prędkością 6,47 bara, ma zbiornik na wodę o przyzwoitej jak na irygator bezprzewodowy pojemności 200 ml, a także proponuje pracę na pięć różnych sposobów.

Panasonic EW 1511 znakomicie sprawdzi się zarówno w podróży, jak i domu. Godna odnotowania jest także zainstalowana w nim funkcja szybkiego ładowania – sprzęt ładuje się bowiem zaledwie w godzinę. Wynagradza nam to jego krótki czas pracy na pełnym naładowaniu, który wynosi jedynie około 10 minut.

Rodzaj irygatora: bezprzewodowy

Generowane ciśnienia: maksymalne 6,47 bara

Tryby pracy: 5 programów czyszczenia

Pojemność zbiornika: 200 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: około 10 minut

Zawartość zestawu: Irygator bezprzewodowy Panasonic EW 1511, dwie końcówki klasyczne, ładowarka

Zalety:
 • szeroki zakres regulacji ciśnienia wody
 • wysokie, maksymalne ciśnienie pracy
 • wykorzystanie do pracy technologii ultradźwiękowej
 • krótki czas ładowania (zaledwie godzina!)
 • jak na irygator przenośny, pokaźnej wielkości zbiornik na wodę
Wady:
 • wysoka cena
 • do dyspozycji tylko klasyczne końcówki
 • krótki czas pracy na jednym naładowaniu (jedynie około 10 minut)

7. Irygator stacjonarny Waterpik WP-160 Ultra Plus

Z irygatora stacjonarnego Waterpik WP-160 Ultra Plus zadowoleni będą z pewnością wszyscy sympatycy poczciwego modelu WP-100. Opisywany w tym miejscu sprzęt jest bowiem ulepszoną wersją swojego starszego brata. Również uświadczymy w jego przypadku aż 10-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, ale to maksymalne o wartości aż  6,8 bara. Poza tym, od irygatora WP-100 różni urządzenie także obecność przycisku on/off, który umożliwia nam wstrzymanie generowanego strumienia wody w każdej chwili. Wysoki komfort pracy zapewnia nam zainstalowany w irygatorze zbiornik, którego pojemność wynosi aż 600 ml.

Podobnie jak w przypadku modelu WP-100, w zestawie ze sprzętem znajdziemy siedem końcówek czyszczących (dwie tradycyjne, do czyszczenia języka, poddziąsłowa, ortodontyczna, do czyszczenia implantów, do manualnego czyszczenia). Wszystko to sprawia, że produkt stanowi wspaniałą opcję dla całej rodziny.

Rodzaj irygatora: stacjonarny

Generowane ciśnienie: 0,68-6,8 bara

Tryby pracy: 10-stopniowa skala regulacji ciśnienia

Pojemność zbiornika: 600 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: zasilanie sieciowe

Zawartość zestawu: Irygator stacjonarny Waterpik WP-160 Ultra Plus, siedem końcówek czyszczących (dwie końcówki klasyczne, końcówka do czyszczenia języka, końcówka do irygacji poddziąsłowej, końcówka do oczyszczania aparatów ortodontycznych, końcówka do oczyszczania miejsc wokół aparatów, implantów, mostów oraz koron, a także końcówka w formie szczoteczki), pojemnik na końcówki

Zalety:
 • 10-stopniowa regulacja ciśnienia
 • maksymalna moc pracy o wartości 6,8 bara
 • pojemny zbiornik na wodę
 • w stosunku do modelu WP-100 znacznie cichsza praca
 • obecność przycisku on/off, który umożliwia wstrzymywanie strumienia wody w dowolnym momencie
Wady:
 • spore gabaryty, z uwagi na które sprzęt zajmuje w łazience dużo miejsca
 • uzależnienie od gniazdka elektrycznego

8. Irygator stacjonarny Oral-B Professional Care OxyJet MD20

Irygator od znanej na całym świecie marki Oral-B stanowi ciekawą opcję przede wszystkim dla osób borykających się z problemami dziąsłowymi. Urządzenie generuje maksymalne ciśnienie o wartości 3,8 bara, które wielu może na pierwszy rzut oka wydawać się zbyt niskie. Tymczasem to zabieg celowy – sprzęt ma bowiem być dla dziąseł i zębów maksymalnie bezpieczny. Urządzenie generuje dwa rodzaje strumienia wody: pierwszy – wirujący – odpowiada bezpośrednio za masaż dziąseł, i usuwa płytkę nazębną z miejsc tuż poniżej ich linii. Drugi – skupiony – usuwa naleciałości z przestrzeni międzyzębowych.

Oral-B Professional Care OxyJet MD20 to irygator bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu z łatwością powinny myć nim zęby nawet dzieci czy osoby starsze. Sprzęt oferuje 5-stopniową skalę regulacji ciśnienia wody, a w zestawie z nim oprócz czterech dysz wymiennych znajdziemy dwie śruby umożliwiające przymocowanie urządzenia do ściany.

Rodzaj irygatora: stacjonarny

Generowane ciśnienie: maksymalne 3,8 bara

Tryby pracy: 5-stopniowa skala regulacji ciśnienia

Pojemność zbiornika: 600 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: zasilanie sieciowe

Zawartość zestawu: Irygator stacjonarny Oral-B Professional Care OxyJet MD20, cztery dysze wymienne, pojemnik na wymienne końcówki, dwie śruby umożliwiające montaż sprzętu na ścianie

Zalety:
 • 5-stopniowa skala regulacji
 • pojemny zbiornik na wodę
 • dwa rodzaje strumienia wody
 • łatwa, intuicyjna obsługa
 • możliwość przymocowania sprzętu do ściany
Wady:
 • niskie, maksymalne ciśnienie pracy, które może nie odpowiadać osobom oczekującym precyzyjniejszego mycia
 • uzależnienie od gniazdka elektrycznego

9. Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-450

Tym sprzętem powinni zainteresować się wszyscy, którzy poszukują irygatora bezprzewodowego z możliwie dużym zbiornikiem, umożliwiającym przeprowadzenie pełnej irygacji na jednym dolaniu wody. Właśnie taki zbiornik znajdziemy w irygatorze Waterpik WP-450. Pojemność aż 210 ml to jednak nie jedyny atut urządzenia. Sprzęt ma nam do zaproponowania także dwa tryby pracy: jeden z mocą 2,4 bara, a drugi generujący ciśnienie o wartości 4,8 bara. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, dlatego bezproblemowo będą z niego korzystały także osoby starsze.

Do zestawu ze sprzętem producent dołączył cztery dysze czyszczące (jedną klasyczną, jedną do czyszczenia mostów i implantów, jedną ortodontyczną oraz jedną do oczyszczania powierzchni języka). Waterpik WP-450 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej.

Rodzaj irygatora: bezprzewodowy

Generowane ciśnienie: 2,4-4,8 bara

Tryby pracy: 2 programy czyszczenia

Pojemność zbiornika: 210 ml

Czas pracy na jednym naładowaniu: do około siedmiu dni

Zawartość zestawu: Irygator bezprzewodowy Waterpik WP-450, cztery dysze wymienne (klasyczna, do czyszczenia mostów i implantów, ortodontyczna oraz do oczyszczania powierzchni języka), ładowarka

Zalety:
 • jak na irygator bezprzewodowy pokaźnej wielkości zbiornik na wodę
 • cztery różne końcówki w zestawie
 • możliwość wyjmowania zbiornika na wodę
 • łatwa obsługa
Wady:
 • praca na tylko dwóch różnych ciśnieniach
 • niskie, maksymalne ciśnienie

Dlaczego warto kupić irygator?

Według stomatologów, najwięcej bakterii prowadzących do formowania się próchnicy bytuje w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej. Niestety, nawet najlepszą szczoteczką nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. Rozwiązanie w takim wypadku stanowi skorzystanie z nici dentystycznej bądź irygatora stomatologicznego. Ta pierwsza opcja nie zawsze jednak się sprawdza, ponieważ aby nitkowanie było efektywne, należy umiejętnie operować nicią w jamie ustnej, a niestety wiele osób ma z tym nie lada kłopot. Co więcej, w wyniku niewłaściwego używania nici dentystycznej bardzo często dochodzi do podrażnień, skaleczeń oraz uszkodzeń błon śluzowych i dziąseł.

Wszyscy, którzy mają problem z właściwym posługiwaniem się nicią, bądź też nitkowania zwyczajnie nie lubią, powinni rozważyć zakup irygatora stomatologicznego. Ten sprzęt jest znacznie prostszy i wygodniejszy w użyciu, a do tego efektywniej od nici ściąga z przestrzeni pomiędzy zębami bakterie. Poza tym, irygator potrafi oczyszczać miejsca poniżej linii dziąseł, a więc te, do których nawet nić nie ma dostępu. Dzięki niemu, mamy szansę znacznie zminimalizować ryzyko próchnicy, chorób dziąseł oraz występowania problemu nieświeżego oddechu. Sprzęt ten pozwala po prostu wznieść codzienną pielęgnację jamy ustnej na jeszcze wyższy poziom.

Reasumując, irygator z pewnością świetnie sprawdzi się u osób, które:

 • zmagają się z problemami dziąsłowymi (krwawieniem dziąseł, stanami zapalnymi),
 • mają ciasno stłoczone zęby,
 • noszą aparaty ortodontyczne, mosty, protezy,
 • pragną uporać się z kłopotem nieświeżego oddechu,
 • nie lubią bądź nie potrafią właściwie nitkować zębów,
 • chcą jeszcze lepiej oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Wszystkie zaprezentowane w naszym rankingu irygatory stomatologiczne z pewnością będą stanowiły znakomitą opcję zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz osób starszych.

Back to top button