Irygator stacjonarny czy przenośny

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów dentystycznych: stacjonarne oraz przenośne. Oba typy urządzeń różnią się od siebie gabarytami, pojemnością zbiornika, podręcznością, zakresem generowanego ciśnienia wody, a także rodzajem zasilania. Każdy, kto rozważa zakup irygatora dentystycznego, po pierwsze powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, który rodzaj sprzętu będzie dla niego właściwszy. Aby to zrobić, warto zapoznać się ze specyfiką irygatora stacjonarnego i przenośnego. Polecamy też przygotowany przez nas ranking irygatorów.

Podstawowe różnice pomiędzy oboma typami urządzeń

Irygator dentystyczny to zaawansowany sprzęt do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Posiada on formę myjki ciśnieniowej, która obmywa z jamy ustnej bakterie za sprawą generowanej pod dużym ciśnieniem wody. Jak wiecie, na sklepowych spółkach możemy się spotkać z irygatorami stacjonarnymi oraz przenośnymi. Różnice pomiędzy oboma typami urządzeń sprowadzają się do pięciu elementów:

 • Wielkość – irygator stacjonarny jest znacznie większy niż ten przenośny. Jego podstawa mieści w sobie silniczek, który pobudza urządzenie do pracy, a także włącznik urządzenia, pokrętło do regulacji ciśnienia strumienia oraz przewód zasilający sprzęt. Na podstawie znajdziemy pokaźny zbiornik na wodę, zaś odrębną jej część stanowi przymocowana rękojeść, do której dopasowujemy dysze czyszczące. Irygator bezprzewodowy natomiast wszystkie swoje elementy (zbiornik na wodę, włączniki, silniczek elektryczny) mieści w dobrze leżącej w dłoni, niedużej rękojeści.
 • Pojemność zbiornika – znacznie większe zbiorniki posiadają irygatory stacjonarne, co sprawia, że irygowanie nimi zębów jest bardziej komfortowe. Tego typu irygatory są wyposażone w pojemniki o pojemności od 450 do 650 ml, a zatem pozwalają użytkownikowi przeprowadzić pełną irygację bez konieczności dolewania do zbiornika wody. Irygatory przenośne, z uwagi na swoje małe gabaryty, zbiorniki mają dużo mniejsze – najczęściej o pojemności od 70 do 210 ml. Sprawia to, że podczas jednego czyszczenia trzeba uzupełniać je wodą dwu-trzykrotnie.
 • Podręczność – irygator stacjonarny to sprzęt, który został przystosowany do użytkowania w domu. Urządzenie musi stać w łazience na płaskiej powierzchni, najlepiej w pobliżu gniazdka, aby można było z niego skorzystać zawsze gdy zajdzie taka potrzeba. Irygator bezprzewodowy z kolei, dzięki swoim niewielkim gabarytom, jest znacznie bardziej podręczny. Bez trudu zapakujesz go do torby czy walizki i zabierzesz ze sobą w każdą podróż.
 • Zakres generowanego ciśnienia – na większym ciśnieniu zazwyczaj pracują irygatory stacjonarne; wśród nich można spotkać nawet modele, które są w stanie oczyszczać jamę ustną z mocą blisko 7 barów. Dla porównania, najbardziej zaawansowane irygatory przenośne pracują z maksymalnym ciśnieniem około 5 barów. Eksperci potwierdzają, że silniejsza moc strumienia bezpośrednio przekłada się na lepsze efekty czyszczące.
 • Rodzaj zasilania – irygatory stacjonarne są zasilane sieciowo, a zatem aby mogły pracować, muszą być podłączone do prądu; właśnie dlatego dobrze jest przetrzymywać je w okolicach gniazdka. Irygatory przenośne są natomiast ładowane za pomocą ładowarek indukcyjnych, a ich czas pracy na jednym naładowaniu wynosi w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli około 70 minut, co wystarcza mniej więcej na tydzień użytkowania sprzętu.
Irygator stacjonarny czy przenośny

Ranking najlepszych irygatorów

Usuwanie naleciałości z przestrzeni międzyzębowych jest nieodzowne, jeżeli chcemy uniknąć próchnicy i chorób dziąseł. Najwięcej osób…czytaj dalej

Dla kogo irygator stacjonarny?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego urządzenia, powinniśmy zastanowić się, gdzie zamierzamy korzystać z irygatora, jakie efekty chcemy osiągnąć poprzez mycie nim zębów, oraz czy zamierzamy użytkować sprzęt samemu czy też z innymi domownikami. Irygator stacjonarny to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które:

 • oczekują najwyższej jakości mycia i możliwie wielu opcji czyszczenia do dyspozycji,
 • posiadają w łazience wystarczająco dużo miejsca i są w stanie bezproblemowo postawić irygator w okolicach gniazdkach,
 • zamierzają korzystać z urządzenia do spółki z innymi użytkownikami,
 • planują oczyszczać przestrzenie międzyzębowe jedynie w domu,
 • chcą oczyszczać newralgiczne obszary w sposób w pełni komfortowy.

Dla kogo irygator przenośny?

Wiecie już, komu może okazać się przydatny irygator stacjonarny, teraz czas więc pochylić się nad irygatorem przenośnym. On z kolei odpowie na potrzeby użytkowników, którzy:

 • sporo czasu spędzają poza domem,
 • poszukują urządzenia do mycia przestrzeni międzyzębowych, z którego będą mogli korzystać zawsze, gdy tylko najdzie ich taka ochota, w każdym miejscu i o każdej porze,
 • zamierzają korzystać z irygatora indywidualnie,
 • nie mają w łazience zbyt wiele wolnej przestrzeni,
 • cenią sobie proste i skuteczne czyszczenie, a wszelkie dodatkowe opcje mycia uważają za zbędne.

Wyposażony w tę wiedzę możesz iść na zakupy. To, na który typ irygatora się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie.

Irygator stacjonarny czy przenośny

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button