Czyszczenie irygatora
Irygatory dentystyczne to urządzenia skuteczne jak żadne inne w codziennym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. Wśród korzyści, wynikających z ich użytkowania, należy wymienić wzmożoną ochronę przed próchnicą w miejscach trudno dostępnych, poprawę kondycji dziąseł czy odświeżenie oddechu. Żeby jednak irygator właściwie spełniał swoje zadanie i służył nam przez długi czas, musi być w odpowiedni sposób pielęgnowany. Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele środków pomagających w utrzymywaniu irygatora w czystości, wśród których najpopularniejszy jest preparat o nazwie Redesept.
Dlaczego tak istotne jest regularne czyszczenie irygatora?
Na każdym sprzęcie – zwłaszcza takim, który do pracy wykorzystuje wodę – z biegiem czasu gromadzą się osady i bakterie. Nie inaczej jest z irygatorem. Jeśli nie będziemy o niego dostatecznie dbać, z pewnością z czasem na jego zbiorniku, wężyku czy wewnątrz urządzenia zacznie odkładać się kamień. Za jego sprawą wydajność naszego sprzętu w najlepszym wypadku może znacznie spaść, a w najgorszym – irygator może nawet przestać działać.
Najpopularniejsze usterki, które mają związek z niewłaściwą pielęgnacją irygatora to przerwy w przepływie wody przez końcówkę, spadek intensywności generowanego strumienia wody, oraz problemy z prawidłowym uruchamianiem się sprzętu. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja urządzenia nie tylko negatywnie wpływa na sam irygator, ale również na nasze zdrowie – osadzające się na sprzęcie bakterie po połączeniu się z wodą mogą bowiem niszczyć zęby i dziąsła.
Czym należy czyścić irygator?
Irygator dentystyczny możemy czyścić zarówno przy użyciu domowych sposobów, jak i specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Popularną, tanią i łatwą metodą do usuwania ze sprzętu kamienia jest zastosowanie kwasku cytrynowego połączonego z wodą. Nasi rodzice i dziadkowie często używali takiego roztworu do odkamieniania chociażby czajników. Pamiętajmy jednak, aby zanim zastosujemy kwasek cytrynowy, dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi naszego irygatora i upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do oczyszczania nim urządzenia.
Kwasek cytrynowy jest niezłym sposobem na oczyszczenie irygatora, jednak najskuteczniejsze w tym aspekcie są oczywiście specjalistyczne, przeznaczone do tego preparaty. Najpopularniejszym z nich jest preparat o nazwie Redesept. Dzięki niemu, możemy bardzo skutecznie usunąć z irygatora kamień, zdezynfekować sprzęt oraz oczyścić go z codziennych osadów. Oprócz irygatora, środkiem Redesept możemy także czyścić szczoteczki, uchwyty do szczoteczek, kubki oraz maski inhalacyjne.
Czyszczenie irygatora dentystycznego w 5 prostych krokach
Niezależnie od tego, z jakiego roztworu będziemy korzystali (przygotowanego samodzielnie na bazie kwasu cytrynowego czy też profesjonalnego środka Redesept) czyszczenie irygatora wygląda podobnie. Możemy sprowadzić je do 5 prostych kroków.
1. Napełniamy zbiornik irygatora ciepłą (ale nie gorącą) wodą i wsypujemy do niego niewielką ilość preparatu czyszczącego (zgodnie z zaleceniami producenta).
2. Włączamy irygator i czekamy, aż zgromadzony w zbiorniku płyn przepłynie przez wężyk i pompę urządzenia.
3. W momencie, gdy końcówka zacznie „wypluwać” roztwór, wyłączamy irygator i odstawiamy go na około 30 minut. To wystarczający czas, by preparat zadziałał w pełni.
4. Po upływie 30 minut, wylewamy ze zbiornika mieszaninę wody z preparatem i wlewamy do niego czystą wodę.
5. Raz jeszcze uruchamiamy irygator i czekamy, aż jego zbiornik się opróżni. Czynność powtarzamy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że usunęliśmy ze sprzętu wszystkie zanieczyszczenia i jest on gotowy do działania.
Rekomenduje się, by irygator oczyszczać raz na 2-3 miesiące, choć w niektórych wypadkach oczyszczanie sprzętu może być konieczne częściej. Mówimy to zwłaszcza o sytuacji, gdy nie korzystaliśmy z urządzenia przez dłuższy czas bądź woda, której używamy do irygacji, jest bardzo twarda (taka ciecz prowokuje częstsze odkładanie się kamienia).
Jak zapobiegać nadmiernemu odkładaniu się na irygatorze kamienia i osadów?
Nadmierne odkładanie się na irygatorze kamienia i osadów ma zazwyczaj związek z niewłaściwą eksploatacją sprzętu. Jeśli będziesz pamiętał o trzech poniższych zasadach, nie będziesz musiał usuwać z urządzenia zanieczyszczeń częściej niż raz na kilka miesięcy.
1. Pamiętaj o wylewaniu ze zbiornika irygatora wody. Każdorazowo po użyciu sprzętu należy wylać z jego zbiornika resztki wody, najlepiej jest także włączyć na chwilę urządzenie i pozwolić, by jej resztki mogły swobodnie wypłynąć. Zaleganie w zbiorniku wody sprzyja namnażaniu się bakterii i odkładaniu kamienia.
2. Pozwól irygatorowi wyschnąć. Zawsze po użyciu irygator należy pozostawić w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie wyschnąć, to samo należy zrobić z jego zbiornikiem na wodę. Zawilgocenie sprzętu również stwarza bowiem przyjazne środowisko do rozwoju bakterii.
3. Stosuj wodę przefiltrowaną. Ograniczaj nalewanie do irygatora wody z kranu, gdyż jest ona bardzo twarda i powoduje wzmożone odkładanie się kamienia. W zamian staraj się korzystać z wody przefiltrowanej.