Czyszczenie irygatora

Irygatory dentystyczne to urządzenia skuteczne jak żadne inne w codziennym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. Wśród korzyści, wynikających z ich użytkowania, należy wymienić wzmożoną ochronę przed próchnicą w miejscach trudno dostępnych, poprawę kondycji dziąseł czy odświeżenie oddechu. Żeby jednak irygator właściwie spełniał swoje zadanie i służył nam przez długi czas, musi być w odpowiedni sposób pielęgnowany. Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele środków pomagających w utrzymywaniu irygatora w czystości, wśród których najpopularniejszy jest preparat o nazwie Redesept.

Dlaczego tak istotne jest regularne czyszczenie irygatora?

Na każdym sprzęcie – zwłaszcza takim, który do pracy wykorzystuje wodę – z biegiem czasu gromadzą się osady i bakterie. Nie inaczej jest z irygatorem. Jeśli nie będziemy o niego dostatecznie dbać, z pewnością z czasem na jego zbiorniku, wężyku czy wewnątrz urządzenia zacznie odkładać się kamień. Za jego sprawą wydajność naszego sprzętu w najlepszym wypadku może znacznie spaść, a w najgorszym – irygator może nawet przestać działać.

Najpopularniejsze usterki, które mają związek z niewłaściwą pielęgnacją irygatora to przerwy w przepływie wody przez końcówkę, spadek intensywności generowanego strumienia wody, oraz problemy z prawidłowym uruchamianiem się sprzętu. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja urządzenia nie tylko negatywnie wpływa na sam irygator, ale również na nasze zdrowie – osadzające się na sprzęcie bakterie po połączeniu się z wodą mogą bowiem niszczyć zęby i dziąsła.

Czym należy czyścić irygator?

Irygator dentystyczny możemy czyścić zarówno przy użyciu domowych sposobów, jak i specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Popularną, tanią i łatwą metodą do usuwania ze sprzętu kamienia jest zastosowanie kwasku cytrynowego połączonego z wodą. Nasi rodzice i dziadkowie często używali takiego roztworu do odkamieniania chociażby czajników. Pamiętajmy jednak, aby zanim zastosujemy kwasek cytrynowy, dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi naszego irygatora i upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do oczyszczania nim urządzenia.

Kwasek cytrynowy jest niezłym sposobem na oczyszczenie irygatora, jednak najskuteczniejsze w tym aspekcie są oczywiście specjalistyczne, przeznaczone do tego preparaty. Najpopularniejszym z nich jest preparat o nazwie Redesept. Dzięki niemu, możemy bardzo skutecznie usunąć z irygatora kamień, zdezynfekować sprzęt oraz oczyścić go z codziennych osadów. Oprócz irygatora, środkiem Redesept możemy także czyścić szczoteczki, uchwyty do szczoteczek, kubki oraz maski inhalacyjne.

Czyszczenie irygatora dentystycznego w 5 prostych krokach

Niezależnie od tego, z jakiego roztworu będziemy korzystali (przygotowanego samodzielnie na bazie kwasu cytrynowego czy też profesjonalnego środka Redesept) czyszczenie irygatora wygląda podobnie. Możemy sprowadzić je do 5 prostych kroków.

1. Napełniamy zbiornik irygatora ciepłą (ale nie gorącą) wodą i wsypujemy do niego niewielką ilość preparatu czyszczącego (zgodnie z zaleceniami producenta).

2. Włączamy irygator i czekamy, aż zgromadzony w zbiorniku płyn przepłynie przez wężyk i pompę urządzenia.

3. W momencie, gdy końcówka zacznie „wypluwać” roztwór, wyłączamy irygator i odstawiamy go na około 30 minut. To wystarczający czas, by preparat zadziałał w pełni.

4. Po upływie 30 minut, wylewamy ze zbiornika mieszaninę wody z preparatem i wlewamy do niego czystą wodę.

5. Raz jeszcze uruchamiamy irygator i czekamy, aż jego zbiornik się opróżni. Czynność powtarzamy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że usunęliśmy ze sprzętu wszystkie zanieczyszczenia i jest on gotowy do działania.

Rekomenduje się, by irygator oczyszczać raz na 2-3 miesiące, choć w niektórych wypadkach oczyszczanie sprzętu może być konieczne częściej. Mówimy to zwłaszcza o sytuacji, gdy nie korzystaliśmy z urządzenia przez dłuższy czas bądź woda, której używamy do irygacji, jest bardzo twarda (taka ciecz prowokuje częstsze odkładanie się kamienia).

Jak zapobiegać nadmiernemu odkładaniu się na irygatorze kamienia i osadów?

Nadmierne odkładanie się na irygatorze kamienia i osadów ma zazwyczaj związek z niewłaściwą eksploatacją sprzętu. Jeśli będziesz pamiętał o trzech poniższych zasadach, nie będziesz musiał usuwać z urządzenia zanieczyszczeń częściej niż raz na kilka miesięcy.

1. Pamiętaj o wylewaniu ze zbiornika irygatora wody. Każdorazowo po użyciu sprzętu należy wylać z jego zbiornika resztki wody, najlepiej jest także włączyć na chwilę urządzenie i pozwolić, by jej resztki mogły swobodnie wypłynąć. Zaleganie w zbiorniku wody sprzyja namnażaniu się bakterii i odkładaniu kamienia.

2. Pozwól irygatorowi wyschnąć. Zawsze po użyciu irygator należy pozostawić w miejscu, w którym będzie mógł swobodnie wyschnąć, to samo należy zrobić z jego zbiornikiem na wodę. Zawilgocenie sprzętu również stwarza bowiem przyjazne środowisko do rozwoju bakterii.

3. Stosuj wodę przefiltrowaną. Ograniczaj nalewanie do irygatora wody z kranu, gdyż  jest ona bardzo twarda i powoduje wzmożone odkładanie się kamienia. W zamian staraj się korzystać z wody przefiltrowanej.

Czyszczenie irygatora

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button