Szukaj szczoteczki

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Podstawowe pytanie jakie zadawać sobie mogą osoby korzystające z jednego z wymienionych urządzeń, bądź planujące w najbliższej przyszłości stać się właścicielem szczoteczki napędzanej baterią.  W skrócie można znaleźć kilka podstawowych różnic w wyglądzie oraz funkcjonowaniu szczoteczek:

Czas powstania

soniczna vs elektryczna

Pierwsza pojawiła się szczoteczka elektryczna. Wyprodukowana w 1939 roku w Szwajcarii szybko spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów i w ciągi kilkunastu lat znalazła miejsce w domach ludzi na całym świecie. W związku z żywym zainteresowaniem urządzeń postanowiono pójść krok dalej i stworzono odświeżony model – szczoteczkę soniczną. Pierwsza powstała w roku 1990. Jej działanie miało podobny cel, jednak kilka najważniejszych funkcji udoskonalono i zmieniono.

Ruch główki szczoteczki

Jest to najbardziej istotna różnica. Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy obrotowe (rotacyjne) i działa z prędkością 8 800 ruchów/min – w porównaniu szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 300 ruchów. Szczoteczka soniczna czyści w zupełnie odmienny sposób – za pomocą ruchów pulsacyjnych (mikro drgań), które poza ścieraniem osadu z powierzchni zębów wytwarzają małe bąbelki aktywnie atakujące zabrudzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Końcówka szczoteczki sonicznej pracuje z prędkością do 62 000 pulsacji/min.

Wbudowane tryby czyszczenia

Większość szczoteczek elektrycznych posiada od 2 do 3 trybów pracy (normalny, wybielający oraz delikatny). Szczoteczki soniczne wzbogacone są również o kilka dodatkowych – najczęściej wyróżniamy jeszcze tryb masujący dziąsła, czyszczący język, polerujący szkliwo bądź tzw. GumCare (tryb normalny wzbogacony o dodatkową 1 minutę masażu dziąseł).

Końcówki szczoteczek

Różnią się przede wszystkim kształtem. Szczoteczki obrotowe posiadają główki okrągłe – dzięki temu najlepiej pracują i usuwają zanieczyszczenia. Soniczne szczoteczki posiadają końcówki podłużne, dzięki czemu łatwiej jest je wprowadzić w głębsze partie jamy ustnej, a co za tym idzie – dokładniej czyścić jamę ustną.

Cena

którą szczoteczkę wybrać?W tym punkcie korzystniej wypadają klasyczne urządzenia obrotowe. Są tańsze i dostępne również w zwykłych sklepach i supermarketach. Szczoteczki soniczne kosztują więcej, jednak w zestawie otrzymujemy spore wyposażenie : dodatkowe końcówki, wiele trybów pracy, przydatne akcesoria oraz wytrzymalszą baterię.

 

Wybór szczoteczki do zębów powinien być przede wszystkim podjęty zgodnie z własnymi preferencjami czyszczenia oraz budżetem. Szczoteczki elektryczne są bardzo proste w obsłudze, nie zawierają wielu dodatkowych opcji, a komfort szczotkowania jest znacznie wyższy w porównaniu ze zwykłymi szczoteczkami. Urządzenia te doskonale nadają się dla osób początkujących, dzieci oraz osób starszych. Soniczne szczoteczki to komfortowe produkty, które w profesjonale sposób czyszczą zęby, wybielają, niszczą bakterie powodujące próchnice, a także intensywnie odświeżają. Są wyposażone w dodatkowe programy (tj. wskaźniki kontrolujące siłę nacisku czy stan baterii), a także tryby pracy. Dzięki nim codzienna pielęgnacja jamy ustnej wyjdzie nam zdecydowanie na zdrowie.