Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

To podstawowe pytanie jakie zadawać sobie mogą osoby korzystające z jednego z wymienionych urządzeń, bądź planujące w najbliższej przyszłości stać się właścicielem szczoteczki napędzanej baterią. W skrócie można znaleźć kilka podstawowych różnic w wyglądzie oraz funkcjonowaniu tych rodzajów szczoteczek. Po zapoznaniu się z naszym artykułem będziesz wiedzieć, co będzie dla ciebie lepsze: szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Czas powstania

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Pierwsza pojawiła się szczoteczka elektryczna. Wyprodukowana w 1939 roku w Szwajcarii przez dr Philippe-Guy Woog’a szybko spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów i w ciągi kilkunastu lat znalazła miejsce w domach ludzi na całym świecie. Początkowo została stworzona z myślą o pacjentach, którzy posiadali ograniczone funkcje motoryczne. Nowy rodzaj szczoteczki miał ułatwić im maksymalnie czyszczenie zębów. Właśnie ze względu na to została wyposażona w silniczek, którego zadaniem stało się wprawianie w ruch główki szczoteczki.

W związku z żywym zainteresowaniem urządzeń postanowiono pójść krok dalej i stworzono odświeżony model – szczoteczkę soniczną. Pierwsze projekty powstały w roku 1990, jednak do powszechnej sprzedaży weszła 2 lata później. Jej działanie miało podobny cel, jednak kilka najważniejszych funkcji udoskonalono i zmieniono tak, że zaczęła czyścić zęby jeszcze dokładniej niż tradycyjny model szczoteczki elektrycznej.

Ruch główki szczoteczki i szybkość działania

Jest to najbardziej istotna różnica. Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-pulsacyjne i działa z prędkością co najmniej 5.600 ruchów na minutę (maksymalnie tych ruchów jest 8.800). Modele oscylacyjno-pulsacyjne jednocześnie wykonują także 40.000 pulsacji na minutę. Należy mieć to na uwadze, gdyż szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 200 ruchów na minutę, a i to tylko wtedy, kiedy jesteśmy odpowiednio wprawieni. Ponadto szczoteczki elektryczne z okrągłą główką pozwalają na lepsze dopasowywanie się do każdego zęba, umożliwiając dotarcie do zębów trzonowych oraz przestrzeni międzyzębowych.

Z kolei szczoteczka soniczna czyści w zupełnie odmienny sposób – za pomocą ruchów wymiatających i pulsacyjnych. Główka szczoteczki zostaje wprawiona w mikro drgania, które poza ścieraniem osadu z powierzchni zębów wytwarzają małe bąbelki aktywnie atakujące zabrudzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych. Końcówka szczoteczki sonicznej pracuje z prędkością od 31.000 aż do 91.000 ruchów na minutę. Szybkość ta będzie zależała od wybranego programu pracy. Szczoteczka soniczna różni się od tej elektrycznej także budową. Jej główka jest bowiem podłużna, co upodabnia ją do szczoteczki manualnej. Dzięki temu jest w stanie objąć nawet do 3 zębów jednocześnie. Warto wspomnieć, że rynek szczoteczek elektrycznych całkowicie zdominowała firma Braun Oral-B, natomiast wśród szczoteczek sonicznych wiodącym producentem jest marka Philips Sonicare.

Wbudowane tryby czyszczenia

Większość szczoteczek elektrycznych posiada od 2 do 6 trybów pracy (do codziennego czyszczenia, intensywnej pielęgnacji, delikatnego czyszczenia, wybielania, pielęgnacji dziąseł i czyszczenia języka). W szczoteczkach sonicznych najczęściej wyróżniamy tryb masujący dziąsła, czyszczący język, polerujący szkliwo bądź tzw. Gum Care (tryb normalny wzbogacony o dodatkową 1 minutę masażu dziąseł). Od tego jaką szczoteczkę wybierzemy będzie zależało, ile trybów czyszczenia będzie posiadała. Najprostsze modele dysponują mniejszą ilością programów pracy. Te bardziej rozbudowane mają ich więcej. Należy się jednak liczyć z tym, że będą one droższe.

Końcówki szczoteczek

Różnią się one przede wszystkim kształtem. Szczoteczki obrotowe posiadają główki okrągłe, które wykonują trzy rodzaje ruchów: oscylacyjne, zwrotne i pulsacyjne, których połączenie pozwala na usunięcie do 100% więcej płytki nazębnej niż ma to miejsce w przypadku szczoteczki manualnej.

Soniczne szczoteczki posiadają końcówki podłużne, dzięki czemu łatwiej jest je wprowadzić w głębsze partie jamy ustnej, a co za tym idzie – dokładniej ją wyczyścić. Wykonują one ruchy wymiatające, które zostały przez lekarzy dentystów uznane za bezpieczniejsze dla dziąseł. Z tego właśnie powodu na szczoteczki soniczne powinni zwrócić uwagę wszyscy ci użytkownicy, którzy mają problemy z krwawieniem dziąseł i nadwrażliwością. Możemy spotkać następujące końcówki:

 • końcówki podstawowe – używane są do klasycznego czyszczenia zębów; mają posłużyć do tego, by pozbyć się płytki nazębnej, dzięki czemu szkliwo pozostanie czyste i gładkie
 • końcówki dla osób z nadwrażliwością dziąseł (Sensitive) – jak sama nazwa wskazuje, zostały przeznaczone do czyszczenia zębów dla osób, które cierpią z powodu nadwrażliwości dziąseł, a także tym, którym odsłaniają się szyjki zębów; różnią się od końcówek podstawowych tym, że mają delikatniejsze włosie
 • końcówki wybielające – ich zadaniem jest wypolerowanie szkliwa, co sprawi, że zęby nabiorą połysku; dzięki temu uzyskamy wrażenie bielszych zębów, rozjaśnionych o kilka odcieni
 • końcówki ortodontyczne – zostały dedykowane osobom, które są w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego; charakterystycznym dla nich jest to, że posiadają przerwę we włosiu; dzięki temu mają pozwolić na dokładniejsze wyczyszczenie zamków oraz poszczególnych elementów aparatu.

Funkcje szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?Zarówno tradycyjne szczoteczki elektryczne, jak i szczoteczki soniczne, posiadają szereg funkcji, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Oto one:

 • tryb czyszczenia – najczęściej spotkamy się z 3 trybami: tradycyjnym (czyszczenie trwa 2 minuty z mocną siłą nacisku), delikatnym (mycie zajmuje 2 minuty; szczoteczka wywiera jednak mniejszy nacisk na płytkę zęba), a także pulsacyjnym (jego zadaniem jest stymulowanie i masowanie dziąseł)
 • wskaźnik siły nacisku – to właśnie on wysyła informacje o tym, czy nacisk jaki wywieramy na nasze zęby nie jest zbyt duży; jeśli zbyt mocno dociskamy włosie szczoteczki do powierzchni zębów, zapali się specjalna dioda lub szczoteczka zwolni obroty
 • timer – to funkcja, która jest niezwykle przydatna; odmierza bowiem czas mycia zębów; po upłynięciu zalecanych 2 minut czyszczenia, szczoteczka automatycznie przestaje działać
 • wskaźnik poziomu baterii – na wyświetlaczu szczoteczki pojawia się informacja o mocy naładowania baterii; kiedy ten zaczyna maleć, szczoteczka wysyła sygnał, że należy ją naładować
 • quadpacer – ta funkcja odpowiada za wyłączenie się na sekundę szczoteczki po upłynięciu 30 sekund, które powinniśmy przeznaczyć na wyczyszczenie jednej ćwiartki jamy ustnej; po tym czasie możemy skupić się na myciu kolejnej ćwiartki i tak aż wyszczotkujemy całą jamę ustną
 • moduł Bluetooth – przyda się szczególnie osobom, które nie są pewne swojej techniki mycia zębów; dzięki darmowym aplikacjom, które można ściągnąć na urządzenia mobilne, niewprawieni użytkownicy mogą uczyć się, jak poprawnie szczotkować zęby

Cena

W tym punkcie korzystniej wypadają klasyczne urządzenia obrotowe. Są tańsze i dostępne również w zwykłych sklepach i supermarketach. Szczoteczki soniczne kosztują więcej, jednak w zestawie otrzymujemy spore wyposażenie : dodatkowe końcówki, wiele trybów pracy, przydatne akcesoria oraz wytrzymalszą baterię.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Wybór szczoteczki do zębów powinien być przede wszystkim podjęty zgodnie z własnymi preferencjami czyszczenia oraz budżetem, jakim dysponujemy. Polecamy też nasz specjalistyczny ranking szczoteczek elektrycznych. Szczoteczki elektryczne są bardzo proste w obsłudze, nie zawierają wielu dodatkowych opcji, a komfort szczotkowania jest znacznie wyższy w porównaniu ze zwykłymi szczoteczkami. Urządzenia te doskonale nadają się dla osób początkujących, dzieci oraz osób starszych. Soniczne szczoteczki to komfortowe produkty, które w profesjonale sposób czyszczą zęby, wybielają, niszczą bakterie powodujące próchnice, a także intensywnie odświeżają. Są wyposażone w dodatkowe programy (tj. wskaźniki kontrolujące siłę nacisku czy stan baterii), a także tryby pracy. Dzięki nim codzienna pielęgnacja jamy ustnej wyjdzie nam zdecydowanie na zdrowie.

Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej?

Grzegorz Kaczmarek

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

3 komentarzy

 1. Zrazu pewnego spotkały się szczoteczka elektryczna i soniczna. Pozornie bardzo dobrze się dogadywały jednak okazało się, że chcą się tak naprawdę wygryźć, zająć więcej miejsca na sklepowej półce. Która wygra? Następny odcinek w przyszły czwartek.

 2. Moduł Bluetooth mają już dzisiaj nawet szczoteczki. Do czego ten świat zmierza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button