Ranking nici dentystycznych

Wiele osób zapomina, jak istotne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w efekcie czego ponad 90% dorosłych Polaków cierpi na próchnicę. Warto mieć świadomość, że to w trudno dostępnych miejscach odkłada się najwięcej próchniczych bakterii, dlatego też wymagają one otoczenia taką samą opieką, jak wszystkie obszary, do których jest w stanie dotrzeć włosie szczoteczki. Najpopularniejszymi przyrządami do codziennego usuwania naleciałości z przestrzeni międzyzębowych pozostają nici dentystyczne. Obecnie możemy je zakupić w wielu różnych formach, przez co gros użytkowników ma problem z wyborem odpowiedniej nitki dla siebie. Mamy nadzieję, że niezdecydowanym właściwą decyzję pomoże podjąć nasz ranking najlepszych nici dentystycznych w 2022 roku.

Jakiego rodzaju nici dentystyczne możemy znaleźć na rynku?

Osoby, które dotąd nie miały do czynienia z nićmi dentystycznymi, z pewnością zainteresuje to, jakiego rodzaju nitki możemy znaleźć na sklepowych półkach. Producenci nas pod tym względem rozpieszczają i wybór jest naprawdę spory. Nikt, kto ma ochotę zaopatrzyć się w idealną nić dentystyczną dla siebie, nie powinien mieć z tym większego kłopotu.

Rodzaje nici dentystycznych:

  • Nici niewoskowane – najpopularniejsze nici dentystyczne. Wykonane są z kilkudziesięciu splecionych włókien nylonowych i stanowią dobrą opcję zwłaszcza dla osób mających ciasno stłoczone zęby. Ich cienka struktura umożliwia łatwe manewrowanie pomiędzy poszczególnymi szczelinami międzyzębowymi.
  • Nici woskowane – kolejne nici wykonane z nylonu. Mają podobny profil do nici niewoskowanych, ale jak sama nazwa wskazuje, ich włókna są delikatnie pokryte woskiem, co ułatwia wprowadzanie nici w przestrzenie międzyzębowe a także zwiększa jej odporność na pękanie. Z uwagi na obecność wosku, nici woskowane są jednak naturalnie grubsze od niewoskowanych, co sprawia, że mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób z ciasno stłoczonymi zębami.
  • Nici wybielające – nici dodatkowo nasączone substancjami usuwającymi przebarwienia i osad nazębny. Polecane szczególnie osobom, które chciałyby jeszcze dłużej utrzymać efekty wybielania przeprowadzonego w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.
  • Nici fluoryzowane – to z kolei nitki dodatkowo nasączone fluorem, świetnie sprawdzające się w chronieniu trudno dostępnych obszarów przed próchnicą, paradontozą i chorobami przyzębia.
  • Taśmy dentystyczne – są one w porównaniu do nici szersze i bardziej płaskie. Mogą być zarówno woskowane jak i niewoskowane. Dedykowane są zwłaszcza osobom, które mają większe odstępy pomiędzy zębami.
  • Niciowykałaczki – bardzo ciekawe rozwiązanie, stanowiące połączenie nici dentystycznej z wykałaczką. Niciowykałaczki z jednej strony mają ostre zakończenie, mogące nam służyć za wykałaczkę, a z drugiej nawleczony jest na nie niewielki fragment nici. Świetna opcja dla osób szukających produktu oferującego dwa w jednym.

Smak i długość nici dentystycznych

Większość dostępnych na rynku nici dentystycznych jest bezsmakowa, jednak osoby, które wolą produkty o przyjemnej woni, mają możliwość zaopatrzyć się w nici nasączone miętą. Takie nitki nie tylko świetnie radzą sobie z usuwaniem naleciałości z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, ale również doskonale odświeżają oddech. Po ich użyciu w naszych ustach jeszcze przez długi czas pozostaje atrakcyjny posmak. Nitki miętowe poleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na halitozę (kłopot nieprzyjemnego zapachu z ust).

Jeśli chodzi o długość nici dentystycznych, może być ona naprawdę różna. Na rynku znajdziemy króciutkie nici o długości 5 m, dłuższe o długości 25 m czy te najdłuższe, mające długość nawet do 50 m. Włókno nitki najczęściej nawinięte jest na rolkę i można je swobodnie rozwijać. W zestawie z niektórymi nićmi możemy też znaleźć specjalne nożyki, ułatwiające odcinanie nici, by potem z łatwością nawlec ją na palce.

Jak wybrać odpowiednią nić dentystyczną dla siebie?

Dobór właściwej nici dentystycznej z pewnością ułatwi nam nitkowanie, a także uczyni je bardziej ukierunkowanym na nasze indywidualne potrzeby. Rozpatrując poszczególne produkty, powinniśmy przede wszystkim myśleć o stanie swojej jamy ustnej i tym, co będzie dla niej w danym momencie najlepsze. Jeśli jesteśmy użytkownikami niewprawionymi w nitkowanie bądź też dopiero rozpoczynającymi swoją przygodę z nićmi dentystycznymi, warto byśmy postawili na specjalne nici pęczniejące. Jak sama nazwa wskazuje, nici te pęcznieją pod wpływem kontaktu ze śliną, co sprawia, że jeszcze lepiej wypełniają przestrzenie pomiędzy zębami i są bezpieczniejsze w użytkowaniu – mniejsze jest ryzyko podrażnienia nimi dziąseł.

Zwróćmy również uwagę na to, by wybrana przez nas nić nie była zbyt sztywna – taką nicią bowiem dużo trudniej manewrować w jamie ustnej, może poza tym ona wywoływać podrażnienia i krwawienie, szczególnie u osób, które mają problemy z właściwym korzystaniem z nici.

Ile kosztuje nić dentystyczna?

Ceny nici dentystycznych nie są zbyt wysokie, więc tym bardziej warto w nie zainwestować. Najtańszą, krótką nitkę możemy nabyć już za około 5 złotych, a najdroższe nici od najbardziej rekomendowanych producentów kosztują około 20 złotych. Na cenę nici wpływ mają – poza marką i długością – takie czynniki jak miejsce, w którym dokonujemy zakupów oraz rodzaj nici.

Ranking nici dentystycznych 2023

Układając ranking najlepszych nici dentystycznych w 2023 roku, braliśmy pod uwagę takie elementy jak trwałość nici, jej elastyczność, bezpieczeństwo użytkowania, rodzaj, oraz ogólny stosunek ceny do jakości. Rozmieszczając poszczególne nici na danych pozycjach w zestawieniu, czerpaliśmy nie tylko z własnych doświadczeń, ale również wiedzy cenionych ekspertów i stomatologów. Nie bez znaczenia były również zgromadzone przez nas opinie użytkowników. Co z tego wyszło? Zachęcamy do przejrzenia rankingu najlepszych nici dentystycznych 2023!

1. Nić dentystyczna Oral-B Super Floss

Miejsce pierwsze w naszym rankingu przypadło nici Oral-B Super Floss. To nić o wyjątkowej konstrukcji, składająca się z trzech części: usztywnionej końcówki, dzięki której mamy możliwość łatwego manewrowania nicią pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami międzyzębowymi, cienkiej gąbki, minimalizującej ryzyko podrażnień, a także samej nici. Według producenta, Oral-B Super Floss to nitka szczególnie dobrze sprawdzająca się u osób z aparatami ortodontycznymi, mostami, i implantami, a zapewniania te potwierdzają zadowoleni z jej usług użytkownicy.

Co godne uwagi, nici nie musimy przecinać samodzielnie – w opakowaniu znajduje się 50 już przyciętych pasków nitki (każdy o długości 60 cm), co znacznie zwiększa komfort korzystania z produktu. Nić została nasączona miętą i doskonale odświeża oddech – z jej usług powinni być więc zadowoleni użytkownicy borykający się z kłopotem halitozy. Według ekspertów, umiejętne korzystanie z nici pozwala usunąć płytkę nazębną nawet z miejsc poniżej linii dziąseł. Zachęcać do zakupu może również cena Oral-B Super Floss – produkt możemy nabyć już za około 12 złotych.

2. Nić dentystyczna Oral-B Essential Floss

Drugie miejsce w naszym zestawieniu okupuje kolejny produkt spod szyldu znanej marki Oral-B. Oral-B Essential Floss to nić niesamowicie funkcjonalna, skuteczna, bezpieczna, a przy tym tania – możemy ją nabyć nawet za mniej niż 10 zł. W opakowaniu znajduje się aż 50 m nici, a więc produkt wystarcza na długi czas, nie ma też najmniejszego problemu z odcinaniem poszczególnych kawałków nici – w zestawie z nią otrzymujemy bowiem specjalny, ostry haczyk, dzięki któremu możemy szybko i łatwo przeciąć nitkę dokładnie w tym miejscu, w którym sobie tego życzymy.

Nić Oral-B Essential Floss ma miętowy posmak, więc stanowi dobrą opcję dla osób, które przy okazji czyszczenia przestrzeni międzyzębowych chciałyby nieco odświeżyć oddech. Pokryta jest woskiem, co ułatwia wprowadzanie jej w trudno dostępne miejsca. Według użytkowników, nić jest bardzo delikatna i nie powoduje podczas nitkowania podrażnień. Eksperci zauważają z kolei fakt, że Oral-B Essential Floss jest bardzo wytrzymała, nie strzępi się, a także nie zostaje pomiędzy zębami.

3. Nić dentystyczna Jordan Everyday Floss

Ostatnie miejsce na podium w naszym rankingu najlepszych nici dentystycznych należy do nici Jordan Everyday Floss. To kolejna długa, bo aż 50-metrowa nić, która będzie nam służyć przez wiele tygodni. Długość to jednak nie jedyny atut tego produktu – nitka bardzo łatwo wsuwa się między zęby, nie jest też zbyt twarda, dzięki czemu nie powoduje podrażnień oraz krwawienia. Jordan Everyday Floss dodatkowo została nasączona fluorem, co sprawia, że zapewnia użytkownikowi jeszcze lepszą ochronę przed próchnicą i dba o szkliwo zębów.

Nitka ma miętowy smak i zapach, dzięki czemu będzie też stanowiła świetną opcję dla osób, które chciałyby poprzez nitkowanie odświeżyć oddech. Łatwo wprowadza się ją pomiędzy zęby, ponieważ została pokryta niewielką warstwą wosku. Jedyna wada produktu, którą dostrzegli konsumenci, to fakt, że nić ma skłonności do rozdwajania się po wejściu między zęby, co utrudnia skuteczne nitkowanie. Za niespełna 9 złotych trudno jednak znaleźć na rynku równie wartościowy produkt.

4. Nić dentystyczna Elgydium Clinic Dental Floss Expanding

Tuż za podium uplasowała się 25-metrowa nić Elgydium Clinic Dental Floss Expanding. To nić pęczniejąca, a więc rozszerzająca się pod wpływem kontaktu z wodą. Dzięki temu jeszcze lepiej wypełnia przestrzenie międzyzębowe i skuteczniej oczyszcza je z codziennych osadów. Nitka będzie świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają korzystanie z nici dentystycznej, bądź też nie mają w nitkowaniu wprawy, gdyż posiada miękkie włókna i nie podrażnia dziąseł.

Nić ma przyjemny, miętowy smak, który długo po jej użyciu pozostawia w jamie ustnej uczucie świeżości. Elgydium Clinic Dental Floss Expanding została nasączona działającą przeciwzapalnie chlorheksydyną oraz woskiem, dzięki któremu produkt maksymalnie łatwo wsuwa się w przestrzenie pomiędzy zębami. Wykonano ją z 276 włókien, splecionych z solidnych, trwałych materiałów, za sprawą których nitka nie jest podatna na urywanie się. Jedyny mankament produktu to fakt, że nie do końca sprawdza się on w przypadku użytkowników aparatów ortodontycznych – gdy nić pęcznieje, trudno manewrować nią pomiędzy zamkami. Koszt Elgydium Dental Floss Expanding to około 15 złotych.

5. Nić dentystyczna Colgate Total Pro Gum Health

Kolejna wysokiej jakości nić dentystyczna w naszym rankingu, na którą warto zwrócić uwagę. Colgate Total Pro Gum Health wyróżnia się przede wszystkim swoją wysoką skutecznością – dzięki niej efektywnie, a przy tym bezinwazyjnie możemy oczyścić wszystkie przestrzenie międzyzębowe. Nitka ma mocne, niestrzępiące się włókna, które jednak są przy tym delikatne dla dziąseł; z nici można korzystać więc nawet przy stanach zapalnych dziąseł, i to właśnie użytkownikom z takimi problemami głównie się ją poleca.

Nić ma aż 50 metrów długości, więc wystarcza na naprawdę długi czas. Konsumenci zwracają uwagę także na niewielkie, poręczne opakowanie, w którym dystrybuowana jest Colgate Total Pro Gum Health – bardzo komfortowo się je otwiera, poza tym bez trudu można umieścić je w torebce czy plecaku, i korzystać z nici w każdych warunkach, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Eksperci jako na mankament produktu wskazują jednak jego bezwonność, przez którą nić nie posiada właściwości odświeżających oddech.

6. Nić dentystyczna Active Expanding Floss

Active Expanding Floss to następne nici pęczniejące, które ujęliśmy w zestawieniu. Dzięki swojemu „pęcznieniu” pod wpływem wody, świetnie wypełniają przestrzenie międzyzębowe i jeszcze lepiej radzą sobie z płytką nazębną i osadami. Nitki wyposażono w bardzo trwałe, wytrzymałe włókna, co sprawia, że są odporne na strzępienie się. Nasączono je zarówno wzmacniającym szkliwo fluorem, jak i wspaniale odświeżającą oddech miętą.

Długość nici to aż 50 metrów, a więc korzystać z niej możemy przez naprawdę długi czas. Nici bardzo łatwo się przycina, więc komfort ich użytkowania jest naprawdę wysoki. Niektórzy użytkownicy narzekają jedynie na ich zbyt intensywny, miętowy posmak (może on przeszkadzać zwłaszcza dzieciom), a także to, że ich szpula czasami się zacina, utrudniając rozplątywanie nitki.

7. Niciowykałaczki Cleanpik Easy Flosspicks

To jedyne niciowykałaczki w naszym rankingu. Dlaczego zdecydowaliśmy się ująć w zestawieniu akurat je? Przede wszystkim z uwagi na ich poręczność – użytkownicy zwracają uwagę, że doskonale leżą w dłoni i bardzo łatwo się nimi manewruje. Ponadto warto wspomnieć o wytrzymałości niciowykałaczek Cleanpik – są one odporne na strzępienie i rozerwanie. Posiadają też odpowiednią grubość, dzięki czemu z łatwością wsuwa się je między zęby.

W opakowaniu znajduje się 50 niciowykałaczek Cleanpik Easy Flosspicks – to zestaw, który wystarcza na naprawdę długi czas. Produkty są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, poza tym są przystosowane do wielokrotnego użytku – po ich użyciu, wystarczy je jedynie umyć pod bieżącą wodą. Jedyne minusy niciowykałaczek to ich długość (nitki są stosunkowo krótkie, przez co trudno nimi dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych) oraz fakt, że osoby mające większe dłonie mają problem z ich właściwym chwyceniem. Cleanpik Easy Flosspicks można nabyć za około 10 złotych.

Nawet najbardziej zaawansowana szczoteczka elektryczna nie będzie w stanie dotrzeć do wszystkich newralgicznych miejsc w jamie ustnej – to już wiemy. Mimo to, wiele osób nie korzysta z nitek dentystycznych, co prowadzi do wspomnianej wcześniej próchnicy. Ale nie tylko. Jakimi jeszcze konsekwencjami grozi zaniedbanie higieny trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej?

Oprócz próchnicy częstą konsekwencją nieoczyszczania przestrzeni międzyzębowych są nieestetyczne przebarwienia. Na ich skutek nawet pomimo wybielenia zębów nie wszystkie obszary uzębienia wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Kolejna sprawa to odkładający się w szczelinach pomiędzy zębami kamień nazębny – z trudno dostępnych miejsc szczególnie trudno go później usunąć, a zalegający przez dłuższych czas na zębach kamień może prowadzić do zapalenia dziąseł. Poprzez stany zapalne najprostsza droga już do paradontozy, a nawet wypadnięcia zębów.

W jaki sposób korzystać z nici dentystycznej?

Skoro wiemy już, dlaczego warto usuwać resztki pokarmu z przestrzeni pomiędzy zębami, jakiego rodzaju nici dentystyczne mamy do dyspozycji oraz które z nich są najbardziej godne polecania, warto się w końcu zapoznać z właściwą techniką nitkowania. Tym bardziej, że jak pokazuje doświadczenie, gros użytkowników nie wie, jak operować nicią, by korzystanie z niej było efektywne i bezpieczne.

Najlepiej nitkowanie przeprowadzać po każdym posiłku, jednak warto, by odbywało się ono przynajmniej dwa razy dziennie, tuż przed wyszczotkowaniem zębów. Pierwszy krok to oderwanie około 50-centymetrowego kawałka nitki i nawleczenie jej wokół palców środkowych bądź wskazujących obu rąk, tak aby przestrzeń między nimi wynosiła około 2,5- 5 centymetrów. Napięty fragment nitki należy ostrożnie wprowadzić w interesującą nas przestrzeń międzyzębową, najlepiej nieco poniżej linii dziąseł. Nić należy prowadzić po przestrzeni ruchami od góry do dołu, nigdy na odwrót ani na boki. Do oczyszczenia każdej kolejnej przestrzeni międzyzębowej trzeba używać nowego fragmentu nici, dbając o to, by ta pozostawała cały czas napięta.

Back to top button