Jak dbać o zęby po wybielaniu, aby zachowały swój śnieżnobiały kolor

Śnieżnobiały uśmiech jest w dzisiejszym świecie czymś pożądanym niemal przez wszystkich. Kto z nas nie chciałby się móc pochwalić nim w towarzystwie, prawda? Problem jednak w tym, że zachować zęby w bieli jest niezmiernie trudno – zwłaszcza, że pokarmy i napoje, które tak chętnie spożywamy na co dzień, bogate są w mnóstwo barwników. Samo poddanie się zabiegowi wybielania też nie wystarczy. Jeśli w odpowiedni sposób nie zmienimy swojego stylu życia, nasze zęby i tak za jakiś czas powrócą do pierwotnego koloru. Jak więc należy postępować, by ich śnieżnobiała barwa pozostała z nami jak najdłużej?

Dziś możemy wybielić swoje zęby na wiele różnych sposobów – i to zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu. Metody rozjaśniania szkliwa u dentysty są znacznie droższe, jednak dają również bardziej spektakularne efekty. Najczęściej stosowane są wśród nich zabiegi nakładkowego wybielania zębów oraz naświetlania szkliwa specjalnymi lampami.

W jaki sposób możemy wybielić swoje zęby?

Jeśli chodzi o nakładki, aby rozjaśnić przy ich pomocy szkliwo, należy wcześniej je przygotować, czyli pozwolić, by dentysta pobrał wycisk naszego uzębienia, na bazie którego następnie przygotowywane są nakładki. Z nich korzystać musimy już zgodnie z zaleceniami specjalisty w domu. Najczęściej stomatolog zaleca noszenie wypełnionych wybielającą substancją nakładek w nocy, przez około 7-14 dni. Rezultaty wybielania są stale kontrolowane przez dentystę. Cena nakładkowego wybielania zębów oscyluje w granicach 500-600 złotych.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się także wybielanie zębów przy pomocy lamp naświetlających. Daje ono najbardziej spektakularne efekty, i to już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie zębów lampą składa się z dwóch-trzech dwudziestominutowych sesji, podczas których specjalista naświetla posmarowane wybielającym preparatem zęby. Zabieg jest prawie bezbolesny (podczas niego może pojawiać się ewentualnie drobny ból związany z nadwrażliwością) i – jak wspomniano wyżej – daje znakomite efekty już po jednej wizycie. Niestety, jest także drogi – za wybielanie zębów lampą trzeba zapłacić około 1000 złotych.

Oprócz wybielania zębów pod kontrolą stomatologa w gabinecie stomatologicznym, mamy do dyspozycji także metody wybielania domowego. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju rozjaśniających szkliwo paskach, żelach, czy pastach do zębów. Wszystkie one nie dają wprawdzie tak dobrych rezultatów jak zabiegi przeprowadzane u dentysty, ale są relatywnie tanie i możemy korzystać z nich samodzielnie (oczywiście w sposób zgodny z zaleceniami producenta).

Jak dbać o zęby, aby ich biel pozostała z nami jak najdłużej? Oto siedem wskazówek

Zęby przebarwiają się dość łatwo, przez co u wielu osób efekt przeprowadzonego wybielania nie utrzymuje się zbyt długo. Co zrobić, by temu zaradzić? Najlepiej zastosować się do siedmiu poniższych wskazówek. Jeśli wdrożysz je w życie, rezultaty zabiegów wybielających pozostaną z Tobą nawet przez kilka lat!

1. Pamiętaj o „białych godzinach”

Ta zasada dotyczy zabiegów wykonanych w gabinetach stomatologicznych. Oznacza, że przez pierwsze dwie godziny od zabiegu należy wstrzymać się ze spożywaniem czegokolwiek i pić wyłącznie wodę mineralną. Przez dobę od wybielania trzeba natomiast unikać bardzo zimnych i gorących pokarmów (wszystko z uwagi na występującą w tym okresie nadwrażliwość). Nie zastosowanie się do „białych godzin” grozi szybkim przebarwieniem szkliwa, które przez pierwsze kilka dni od wykonania wybielania jest szczególnie narażone na działanie barwników.

2. Przestrzegaj „białej diety”

Wiecie już, że pierwsze kilka dni po zabiegu jest kluczowe, by nie zniweczyć efektów wybielania. Według specjalistów, minimum dwie doby od rozjaśnienia szkliwa należy bezwzględnie wykluczyć z jadłospisu wszelkie barwiące produkty, takie jak kawa, herbata, soki, ciemne owoce, itd. Możemy jeść wyłącznie rzeczy pozbawione barwników, czyli na przykład nabiał, drób, ryż czy ryby. Najbezpieczniej jest stosować białą dietę przez dwa tygodnie.

3. Porzuć palenie

Palenie ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie, w tym również na kondycję naszych zębów. Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie substancje wchodzące w reakcje ze składnikami preparatów wybielających, znacznie przyspieszając powstawanie na zębach przebarwień. Palenie trzeba porzucić minimum na dwie doby od wykonania zabiegu, ale w trosce o biel zębów i kondycję całego organizmu najlepiej to zrobić na stałe.

4. Szczotkuj zęby po każdym posiłku

Gdy już miną zalecane dwa tygodnie białej diety i znowu zaczniemy przyjmować barwiące pokarmy, konieczne stanie się zminimalizowanie ich ingerencji w kolor naszego szkliwa. W tym celu najlepiej jest szczotkować zęby po każdym posiłku. Pamiętajmy jednak, by nie robić tego bezpośrednio po jedzeniu, tylko odczekać 20-30 minut, i dopiero wyszczotkować uzębienie – wszystko po to, by pH w jamie ustnej zdołało się uregulować.

5. Myj zęby odpowiednią pastą

Przez pierwsze kilka miesięcy od wybielania szczotkuj zęby wyłącznie pastami o niskim współczynniku ścieralności. Wybielanie to dość inwazyjny zabieg, i nasze szkliwo jeszcze przez długi czas dochodzi po nim do siebie, co oznacza, że użytkowanie w krótkim okresie od wybielania past wybielających mogłoby być opłakane w skutkach. Chcąc utrzymać efekt wybielania, z tego typu specyfików możemy bezpiecznie korzystać dopiero około pół roku od zabiegu.

6. Regularnie odwiedzaj dentystę

Według specjalistów, wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. To odpowiedni okres, by dentysta mógł w porę zareagować na ewentualne, pojawiające się w naszej buzi problemy. Raz na sześć miesięcy należy też oczyszczać zęby z kamienia nazębnego przy pomocy zabiegu skalingu – dzięki niemu zachowamy zęby w możliwie najlepszej formie i opóźnimy konieczność ich ponownego wybielania.

7. Zmień sposób odżywiania

Białą dietę powinniśmy stosować przez czternaście dni od zabiegu, jednak po tym okresie warto zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe, tak aby białe i zdrowe zęby pozostały z nami możliwie najdłużej. Przede wszystkim unikajmy słodyczy, używek, picia dużych ilości kawy i herbaty. Włączmy za to do jadłospisu produkty takie jak jabłka (zawierają dużo wody, dzięki czemu neutralizują zebrane w jamie ustnej kolonie bakterii odpowiedzialne za nieświeży oddech), truskawki (pomimo swojego koloru nie przebarwiają zębów, a wręcz przeciwnie – posiadają dużą dawkę kwasu jabłkowego, który działa jak naturalny wybielacz), czy cebula (znajdziemy w niej olejki eteryczne, zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego).

Jak dbać o zęby po wybielaniu, aby zachowały swój śnieżnobiały kolor

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button