Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zalety

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu – to zabieg, na który decyduje się coraz więcej polaków. Niestety, cena takiej przyjemności odstrasza potencjalnych pacjentów. Zanim więc wybierzemy się do dentysty, by rozjaśnić uśmiech – spójrzmy na to, jakie są wady i zalety takiego zabiegu i czy warto go wykonać.

Jak przebiega wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zaletyPodczas pierwszej wizyty stomatologicznej, dentysta sprawdza stan uzębienia i poleca najodpowiedniejszą metodę wybielania zębów dla danej osoby. Następnie wspólnie ustala się harmonogram leczenia ewentualnych ubytków oraz oczyszczania zębów z kamienia nazębnego.

Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Pierwszą z metod wybielania z jakich można skorzystać w profesjonalnym gabinecie jest metoda nakładkowa. W przypadku jej wyboru, stomatolog pobiera wycisk zębów, na podstawie którego tworzy indywidualnie dopasowaną szynę wielorazowego użytku. Na następnej wizycie sprawdza, czy nakładki idealnie przylegają do uzębienia (by substancje aktywne nie drażniły dziąseł i błon śluzowych) i dołącza dla nich dobrany do pacjenta środek wybielający, najczęściej nadtlenek karbamidu bądź wodoru w odpowiednim stężeniu. Wypełnioną nim szynę nosi się przez okres jednego – dwóch tygodni, po kilka godzin dziennie lub na noc. Kurację można powtarzać pod okiem stomatologa co kilkanaście miesięcy. Przez cały okres jej stosowania należy stosować białą dietę.

Drugą z metod rozjaśniania zębów, z jakich możemy skorzystać w gabinecie stomatologicznym jest wybielanie lampą lub laserem. Wykonując ją, stomatolog smaruje zęby substancją aktywną, którą następnie naświetla, utleniając powierzchnię szkliwa. Efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu.

Zalety profesjonalnego wybielania zębów

Wśród zalet profesjonalnego wybielania zębów znajdują się:

  • wykonywanie zabiegu pod okiem stomatologa,
  • efekt można osiągnąć już podczas jednej wizyty,
  • zastosowane substancje aktywne są najwyższej jakości.

Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zaletyWady profesjonalnego wybielania zębów

Wady wybielania zębów u stomatologa to w szczególności:

  • wysoka cena zabiegu,
  • finalny efekt, który w przypadku wybielania lampą nie do końca da się przewidzieć,
  • dyskomfort podczas zabiegu,
  • możliwość podrażnienia dziąseł i błon śluzowych,
  • możliwość pojawienia się przejściowej nadwrażliwości zębów.

Należy pamiętać

Warto też mieć na uwadze fakt, że wybielanie zębów nie rozjaśni nam uzupełnień protetycznych, plomb, koron i mostów. Przez to może okazać się koniecznym wymienienie ich na jaśniejsze. Należy to zrobić na 2 tygodnie po wykonaniu zabiegu wybielania. Wcześniej zęby mogą być nieco podrażnione i z tego powodu nie warto ich dodatkowo obciążać.
Poza tym należy mieć na uwadze, że ostateczny odcień bieli zęby osiągają po upływie 10-14 dni po wykonaniu zabiegu. Z tego też powodu należy dać sobie na wstrzymanie z komentowaniem rzekomej małej skuteczności, gdyż pełny efekt nie jest widoczny zaraz po wykonaniu zabiegu. By się nim cieszyć, należy postawić na cierpliwość i dać sobie szansę cieszyć się uzyskanym efektem.

Wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, pozostaje najbezpieczniejszą metodą rozjaśniania uśmiechu. Pamiętaj, by nie ukrywać przed dentystą problemów takich, jak nadwrażliwość zębów czy krwawienie dziąseł – będą one miały wpływ na podjęcie decyzji o proponowanej metodzie wybielania. Warto też poznać najpopularniejsze środki do wybielania zębów w domu.

Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zalety

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

3 komentarzy

  1. Przydatny artykuł. Dzięki niemu dowiedziałam się czego mogę się spodziewać po pojawieniu się w gabinecie u dentysty. Wybielanie chciałabym już mieć za sobą. Nie mogę się doczekać chwili, w której oczaruję wszystkich (łącznie z sobą) moim lśniącym uśmiechem.

  2. Nie wiedziałam, że wybielanie zębów może powodować chwilową nadwrażliwość. Zastanowię się jeszcze, czy zdecyduję się to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button