Szukaj szczoteczki

Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zalety

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu – to zabieg, na który decyduje się coraz więcej polaków. Niestety, cena takiej przyjemności odstrasza potencjalnych pacjentów. Zanim więc wybierzemy się do dentysty, by rozjaśnić uśmiech – spójrzmy na to, jakie są wady i zalety takiego zabiegu i czy warto go wykonać.

Jak przebiega wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Podczas pierwszej wizyty stomatologicznej, dentysta sprawdza stan uzębienia i poleca najodpowiedniejszą metodę wybielania zębów dla danej osoby. Następnie wspólnie ustala się harmonogram leczenia ewentualnych ubytków oraz oczyszczania zębów z kamienia nazębnego.

Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Pierwszą z metod wybielania z jakich można skorzystać w profesjonalnym gabinecie jest metoda nakładkowa. W przypadku jej wyboru, stomatolog pobiera wycisk zębów, na podstawie którego tworzy indywidualnie dopasowaną szynę wielorazowego użytku. Na następnej wizycie sprawdza, czy nakładki idealnie przylegają do uzębienia (by substancje aktywne nie drażniły dziąseł i błon śluzowych) i dołącza dla nich dobrany do pacjenta środek wybielający, najczęściej nadtlenek karbamidu bądź wodoru w odpowiednim stężeniu. Wypełnioną nim szynę nosi się przez okres jednego – dwóch tygodni, po kilka godzin dziennie lub na noc. Kurację można powtarzać pod okiem stomatologa co kilkanaście miesięcy. Przez cały okres jej stosowania należy stosować białą dietę.

Drugą z metod rozjaśniania zębów, z jakich możemy skorzystać w gabinecie stomatologicznym jest wybielanie lampą lub laserem. Wykonując ją, stomatolog smaruje zęby substancją aktywną, którą następnie naświetla, utleniając powierzchnię szkliwa. Efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu.

Zalety profesjonalnego wybielania zębów

Wśród zalet profesjonalnego wybielania zębów znajdują się:

  • wykonywanie zabiegu pod okiem stomatologa,
  • efekt można osiągnąć już podczas jednej wizyty,
  • zastosowane substancje aktywne są najwyższej jakości.

Wady profesjonalnego wybielania zębów

Wady wybielania zębów u stomatologa to w szczególności:

  • wysoka cena zabiegu,
  • finalny efekt, który w przypadku wybielania lampą nie do końca da się przewidzieć,
  • dyskomfort podczas zabiegu,
  • możliwość podrażnienia dziąseł i błon śluzowych,
  • możliwość pojawienia się przejściowej nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, pozostaje najbezpieczniejszą metodą rozjaśniania uśmiechu. Pamiętaj, by nie ukrywać przed dentystą problemów takich, jak nadwrażliwość zębów czy krwawienie dziąseł – będą one miały wpływ na podjęcie decyzji o proponowanej metodzie wybielania. Warto też poznać najpopularniejsze środki do wybielania zębów w domu.