Wybór irygatora stacjonarnego

Irygator stacjonarny to sprzęt polecany przede wszystkim osobom, które zamierzają korzystać z urządzenia w domu oraz mają w łazience dużo wolnej przestrzeni. Z uwagi na wiele oferowanych opcji mycia, a także dużą liczbę dostępnych dysz czyszczących, stanowi on także świetną propozycję dla całej rodziny. Aby zakup irygatora stacjonarnego był jednak naprawdę udany, warto go gruntownie przemyśleć. Liczba końcówek czyszczących, skala regulacji ciśnienia czy pojemność zbiornika to elementy, na które powinieneś zwrócić baczną uwagę podczas dokonywania zakupu tego rodzaju sprzętu.

Dlaczego warto postawić na irygator stacjonarny?

Do wyboru mamy obecnie dwa rodzaje irygatorów: stacjonarny oraz bezprzewodowy. Ten drugi to opcja dedykowana zwłaszcza osobom, które sporo czasu spędzają poza domem i chcą mieć możliwość oczyszczania przestrzeni międzyzębowych w dowolnej chwili i miejscu. Irygator stacjonarny, ze względu na swoje gabaryty, takiej możliwości nie daje. Polecany jest on więc zwłaszcza użytkownikom, zamierzającym korzystać z urządzenia we własnej łazience.

Stateczność i spore gabaryty irygatora stacjonarnego mają jednak swoje niepodważalne atuty. Najważniejszy z nich to fakt, że w dużej podstawie irygatora stacjonarnego producenci mają szansę zainstalować znacznie silniejszy silniczek, który pozwala urządzeniu pracować na znacznie wyższym, maksymalnym ciśnieniu (w niektórych modelach wynoszącym nawet do 6,9 bara). Bardziej intensywna praca strumienia wody ma oczywiście swoje bezpośrednie przełożenie na jakość pracy irygatora.

Kolejny atut irygatora stacjonarnego to duży zbiornik na wodę. W irygatorach bezprzewodowych ma on pojemność od 70 do 210 ml, co sprawia, że przeprowadzenie pełnej irygacji wymaga od nas dwu-trzykrotnego uzupełniania zbiornika wodą. W przypadku irygatorów stacjonarnych nie ma tego problemu, ponieważ ich zbiornik na ciecz jest znacznie bardziej pojemny – mieści on od 450 do 650 ml. Komfort pracy irygatora stacjonarnego również jest więc znacznie większy.

Irygator stacjonarny oferuje nam też od irygatora bezprzewodowego znacznie więcej opcji czyszczenia. W niektórych modelach zainstalowana jest nawet 10-stopniowa skala regulacji ciśnienia wody, co umożliwia bezproblemowe dobranie odpowiedniego sposobu pracy do własnych potrzeb. Do irygatorów stacjonarnych możemy też zazwyczaj dopasować więcej końcówek niż do irygatorów bezprzewodowych.

Droga do podjęcia właściwej decyzji zakupowej

Co oznacza to, że zakup irygatora stacjonarnego należy gruntownie przemyśleć? Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Przede wszystkim zanim się na nie wybierzemy, przeanalizujmy stan własnej jamy ustnej. Zastanówmy się, czy nie borykamy się z żadnymi dolegliwościami pokroju krwawienia czy bolesności dziąseł, czy nie dopada nas nadwrażliwość zębowa. Odpowiedzmy sobie także na pytanie, czy zamierzamy korzystać ze sprzętu sami czy też do spółki na przykład z członkami rodziny.

W przypadku, gdy dopadają nas chociażby problemy dziąsłowe, warto poszukać modelu irygatora stacjonarnego oferującego specjalny tryb do masażu dziąseł. Do tego dobrze by było, abyśmy mogli dopasować do swojego urządzenia specjalną dyszę do delikatnego mycia (na nią uwagę powinny zwrócić także osoby z nadwrażliwością zębową). Dla osób, mających zamiar korzystać z irygatora wraz z innymi użytkownikami, godne polecenia są irygatory proponujące wiele programów czyszczących oraz co najmniej kilka stopni regulacji mycia.

Nie bez znaczenia jest oczywiście także nasz budżet – zastanówmy się, urządzeniami w jakim przedziale cenowym jesteśmy zainteresowani. Pamiętajmy przy tym, że najtańsze irygatory stacjonarne wiążą się z kosztem około 150 złotych, natomiast te najdroższe potrafią kosztować nawet w okolicach 500 złotych. Polecamy również zajrzeć do naszego rankingu irygatorów stacjonarnych.

Wybór irygatora stacjonarnego

Ranking irygatorów stacjonarnych

Irygatory stacjonarne to urządzenia dedykowane wszystkim, którzy oczekują najwyższej jakości mycia, możliwie wielu stopni…czytaj dalej

Na jakie elementy irygatora stacjonarnego należy zwrócić uwagę?

Po udzieleniu sobie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, nadejdzie czas wybrania właściwego modelu urządzenia. Rozpatrując poszczególne irygatory stacjonarne, uwagę należy zwrócić na takie elementy wyposażenia sprzętu jak:

  • liczba końcówek wymiennych – sprawdź, ile i jakiego rodzaju otrzymasz wraz z danym irygatorem od producenta dysz czyszczących. Zorientuj się również, jakie końcówki ewentualnie w przyszłości będziesz mógł na własną rękę dokupić do sprzętu (to szczególnie ważne w przypadku osób, które chcą korzystać z irygatora do spółki z innymi),
  • skala regulacji ciśnienia wody – na rynku możemy spotkać się zarówno z irygatorami proponującymi jeden sposób czyszczenia, jak i tymi, które umożliwiają uwalnianie wody nawet na dziesięć różnych sposobów. Według nas najlepiej zawsze opcji czyszczenia mieć w zanadrzu jak najwięcej,
  • tryby pracy – większość irygatorów oferuje jeden tryb podstawowego mycia, ale są też takie, które poza klasycznym czyszczeniem, mają nam do zaproponowania również opcję masażu dziąseł. Uwagę zwrócić na nią powinny zwłaszcza osoby z nadwrażliwością czy krwawieniem dziąseł,
  • moc generowanego ciśnienia – czym silniejsze maksymalne ciśnienie, tym irygator skuteczniej jest w stanie eliminować z przestrzeni międzyzębowych szkodliwe osady. Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą pracować z maksymalnym ciśnieniem o wartości nawet 7 barów.
  • pojemność zbiornika – jeśli chodzi o zbiorniki irygatorów stacjonarnych, mają one pojemność od 450 do 650 ml. Obie pojemności wystarczają do przeprowadzenia irygacji bez konieczności dolewania wody, jednak czym większy zbiornik, tym większy komfort mycia,
  • dodatkowe akcesoria – wśród nich królują przede wszystkim pojemniki do higienicznego  przechowywania końcówek, czy też specjalne kapturki ochronne na końcówki. Nie są nam one niezbędne, ale na pewno mogą okazać się przydatne i stanowią dodatkowy atut produktu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe elementy, a także przeanalizujemy stan swojej jamy ustnej, nie powinniśmy mieć kłopotu z wybraniem właściwego urządzenia. Nie zapomnijmy też zadbać o to, by sprzęt, na który się zdecydujemy, pochodził od sprawdzonego, godnego zaufania producenta i by był objęty możliwie długą gwarancją.

Wybór irygatora stacjonarnego

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button