Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

Fakt, że dzieci znajdujące się w okresie niemowlęcym nie mają jeszcze wykształconych ząbków, nie zwalnia rodziców z obowiązku dbania o pielęgnację jamy ustnej maluszków. Często zdarza się bowiem, że w skutek zaniedbań higienicznych już u kilkumiesięcznych dzieci pojawia się pleśniawka, czyli biały nalot na śluzówce jamy ustnej. Aby przeciwdziałać wszelkim niepożądanym konsekwencjom zdrowotnym, lekarze zalecają więc przecieranie specjalnym wacikiem dziąseł maluszków przynajmniej raz dziennie. Jak jeszcze powinna wyglądać higiena jamy ustnej u niemowlęcia, oraz kiedy najlepiej zaopatrzyć dziecko w szczoteczkę do zębów?

W jaki sposób należy dbać o jamę ustną najmłodszych dzieci?

Lekarze są zgodni co do tego, że o higienę jamy ustnej dziecka należy zacząć dbać już w okresie noworodkowym (czyli od pierwszego miesiąca życia). Jeszcze zanim u szkraba wykształcą się pierwsze mleczaki, możemy oczyszczać buzię malucha z resztek pokarmu jałowym kawałkiem gazy bądź tetry nawiniętej na palec wskazujący. Taka praktyka pozwoli uniknąć dziecku problemów ze wspomnianymi wcześniej pleśniawkami, i sprawi, że w przyszłości ograniczone zostanie ryzyko pojawienia się na mleczakach próchnicy.

No dobrze, ale co zrobić, gdy w jamie ustnej maluszka, po wielu nieprzespanych, pełnych płaczu i rozgoryczenia nocach, w końcu pojawi się pierwszy ząbek? Wówczas koniecznie musimy już rozejrzeć się za pierwszą szczoteczką dla dziecka.

Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt. Teoretycznie, gdy w jamie ustnej szkraba nie ma jeszcze żadnych ząbków, wydaje się to przecież bezcelowe. Gros rodziców uznaje, że najlogiczniej jest poprzestać na oczyszczaniu buzi malucha specjalnym, jałowym gazikiem. Tymczasem według specjalistów, pierwszą szczoteczkę najlepiej jest jednak zakupić dziecku jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka.

Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

Szczególnie dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w popularne ostatnio szczoteczki z gryzaczkami – tego typu produkty mogą stanowić doskonałe rozwiązanie w etapie przejściowym pomiędzy przecieraniem wałów dziąsłowych, a rozpoczęciem korzystania z właściwej szczoteczki dla niemowląt. Zanim dziecko będzie mogło pochwalić się pierwszym ząbkiem,  możemy podawać mu szczoteczkę przy kąpieli do gryzienia, żucia, czy zabawy, tak, by maluch mógł jak najszybciej oswoić się z tego typu produktem.

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka?

Gdy w końcu wybierzemy się do sklepu z zamiarem kupienia maluchowi pierwszej szczoteczki do zębów, możemy doznać małego zawrotu głowy – sklepowe półki uginają się obecnie od różnego typu produktów, charakteryzujących się różną wielkością czy twardością włosia. Jak zatem wybrać ten odpowiedni? Warto z pewnością zajrzeć do naszego rankingu szczoteczek sonicznych i elektrycznych dla dzieci.

Przede wszystkim, pierwsza szczoteczka dla dziecka powinna posiadać odpowiednio niewielką główkę czyszczącą; tak, by z łatwością można było nią manewrować w buzi szkraba. Małe gabaryty głowicy sprawią, że podczas szczotkowania włókna produktu nie podrażnią też błon śluzowych dziecka. Kolejna istotna rzecz to twardość włosia – w przypadku pierwszej szczoteczki dla dziecka, powinno być ono możliwie miękkie. Dobrze, by wybrana przez nas szczoteczka posiadała też antypoślizgowy, ergonomiczny uchwyt, dzięki któremu będzie dobrze leżała w dłoni rodzica i znacznie tym samym ułatwi mu pracę.

Ważne są także odpowiednio dobrane kolory – im przyjemniejsze barwy będzie posiadała wybrana przez nas szczoteczka, tym przychylniej będzie spoglądało na nią dziecko. I prawdopodobnie tym chętniej będzie przystępować do codziennej pielęgnacji.

Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

Ranking szczoteczek sonicznych i elektrycznych dla dzieci

O pielęgnację jamy ustnej należy dbać już od pierwszych miesięcy życia. Rzecz jasna, najmłodsze dzieci nie są jeszcze na tyle świadome, by móc…czytaj dalej

Czy szczoteczka elektryczna jest dobrym wyborem dla najmłodszych dzieci?

Wiele osób zadaje nam pytania, kiedy najlepiej jest włączyć do higieny jamy ustnej dziecka szczoteczkę elektryczną. Czy można to zrobić już po pojawieniu się pierwszych mleczaków? Otóż nie istnieje żadna zasada, która jasno określałaby, kiedy kupić dziecku szczoteczkę elektryczną. Przyjmuje się jednak, że najlepiej to zrobić w momencie, gdy szkrab ukończy trzy latka – wszystko dlatego, że dzieci będące w tym wieku zazwyczaj mają opanowaną już prawidłową technikę mycia szczoteczką manualną, oraz są dostatecznie świadome, by pod nadzorem rodziców właściwie użytkować szczoteczki elektryczne.

Naszym zdaniem, pierwszą szczoteczką w życiu dziecka powinna być jednak szczoteczka manualna. Dopiero po jakimś czasie, gdy dziecko nauczy się już nią szczotkować ząbki, możemy zakupić szkrabowi szczoteczkę elektryczną.

Technika mycia zębów mlecznych

Sposób obmywania jamy ustnej najmłodszych dzieci jest nieco inny niż w przypadku dorosłych. Mleczaki są bardzo wrażliwymi ząbkami, w dodatku w początkowej fazie jest ich w buzi niewiele, co sprawia, że trzeba o nie zadbać ze szczególną uwagą.

Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

W przypadku, gdy zakupiliśmy już dziecku szczoteczkę elektryczną, zadanie mamy dość znacznie ułatwione – praca z urządzeniem elektrycznym wymaga bowiem niewielkiego zaangażowania. Aby wyszczotkować nim jamę ustną szkraba, należy po prostu przyłożyć szczoteczkę prostopadle do zęba, odczekać kilka sekund, i przesunąć głowicę na kolejny ząb. Czynność tę powtarzamy na wszystkich zębach, uwzględniając przy tym powierzchnie boczne oraz żujące.

Mycie ząbków najmłodszych przy użyciu szczoteczek manualnych wymaga od nas znacznie więcej wprawy. Mleczaki należy szczotkować ruchami kolistymi, czyli używając metody Fonesa. „Kółeczka” wykonujemy na powierzchniach policzkowych i wargowych, powierzchnie żujące zaś obmywamy ruchem posuwistym.

Optymalny, zalecany przez stomatologów czas mycia ząbków to dwie-trzy minuty, jednak mówimy tutaj o sytuacji, gdy w jamie ustnej znajdują się wszystkie bądź niemal wszystkie zęby. W przypadku dzieci, które posiadają zaledwie kilka ząbków, przestrzeganie zalecanego czasu mycia nie jest aż tak bardzo istotne, liczy się tutaj przede wszystkim zachowanie właściwej techniki i zadbanie o to, by po oczyszczeniu buzi wszystkie ząbki dziecka były czyste.

Porady pielęgnacyjne

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej maluszka pozwoli uniknąć mu groźnych chorób, oraz sprawi, że jego zęby stałe będą w przyszłości zdrowe i trwałe. Oto kilka porad, jak dbać o to, by ząbki najmłodszych dzieci przez cały czas pozostawały w dobrej kondycji:

1. Karm dziecko piersią. Badania potwierdziły, że czynność ta stymuluje prawidłowy rozwój zgryzu.

2. Podawaj dziecku wyłącznie smoczek ortodontyczny.

3. Unikaj podawania dziecku cukru – zwłaszcza w formie słodzonych płynów. Nie zanurzaj też smoczka w słodkich roztworach.

4. Szczotkuj ząbki maluszka pastami z niewielką ilością fluoru (do 500 ppm). Pierwiastek ten doskonale wzmacnia i chroni szkliwo świeżo wyrżniętych zębów.

5. Jako że małe dzieci nie potrafią jeszcze właściwie odpluwać pasty i płukać buzi wodą, po zakończeniu szczotkowania, zawsze usuń z buzi malucha resztki pasty przy pomocy nawiniętej na palec gazy.

6. Na pierwszą wizytę do stomatologa udaj się z dzieckiem zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Następnie odwiedzaj ze szkrabem specjalistę regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy konieczne jest używanie szczoteczki do zębów dla niemowląt?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button