Ranking past do szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne czyszczą zęby wielokrotnie szybciej od szczoteczek manualnych, przez co nie wszystkie pasty do zębów będą z nimi prawidłowo współpracowały. Dobór nieodpowiedniego preparatu nie tylko znacznie zmniejszy efektywność i komfort naszego mycia, ale może mieć również negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia – używanie wraz ze szczoteczkami sonicznymi past do zębów o wysokim współczynniku ścieralności (RDA), nierzadko kończy się bowiem podrażnieniami i uszkodzeniami szkliwa. Właśnie z uwagi na ten fakt, wybór pasty, z której będziesz korzystał myjąc zęby szczoteczką soniczną, powinien być gruntownie przemyślany i odpowiedzialny.

Czym powinna się charakteryzować pasta do szczoteczki sonicznej?

Szczoteczki soniczne to urządzenia, które działają za sprawą wbudowanego w swoją rękojeść silniczka. To on jest w stanie wprawić głowicę czyszczącą sprzętu w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, które podczas mycia ze śliny, wody i pasty do zębów tworzą w jamie ustnej mikroskopijnej wielkości bąbelki, uderzające w szkliwo i tym samym skutecznie wymiatające z niego bakterie.

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy korzystali ze szczoteczki sonicznej do spółki z jakąkolwiek pastą do zębów. Na żadnym preparacie nie znajdziemy bowiem oznaczeń w stylu „pasta przeznaczona wyłącznie do mycia zębów szczoteczkami manualnymi”. To jednak tylko teoria, bowiem praktyka wygląda nieco inaczej. Jeśli korzystając ze szczoteczki sonicznej będziesz czyścił jamę ustną niewłaściwą pastą do zębów, narazisz się na wystąpienie nadwrażliwości zębowej, która z biegiem czasu może doprowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa.

Czym więc powinna charakteryzować się odpowiednia pasta do szczoteczki sonicznej? Oto trzy najważniejsze elementy:

 • niski współczynnik ścieralności – szczoteczki soniczne pracują niezwykle szybko, a więc stosowanie do spółki z nimi preparatów o wysokiej zawartości drobinek ściernych prawdopodobnie szybko doprowadzi do kłopotów ze szkliwem. Pasta do szczoteczki sonicznej powinna mieć współczynnik ścieralności (RDA) nie wyższy niż 70;
 • gęsta konsystencja – to istotny czynnik głównie ze względu na skuteczność mycia. Pasty rzadkie w połączeniu z ruchami sonicznymi często bowiem ściekają z włosia szczoteczki, co sprawia, że nie myjemy zębów dostateczną ilością preparatu i tym samym nasze czyszczenie przestaje być tak efektywne jak powinno. Gdy wybierzesz pastę o gęstej konsystencji, ryzyko ściekania Ci jej po rękojeści będzie znacznie mniejsze;
 • brak środków silnie pieniących – szybkie działanie szczoteczek sonicznych sprawia, że każda pasta intensywniej rozpływa się w jamie ustnej. Jeśli wybrany przez Ciebie preparat dodatkowo będzie posiadał w swoim składzie SLS (laurylosiarczan sodu), czyli środek, odpowiadający za silne pienienie się pasty, to ilość zgromadzonej w jamie ustnej piany nie tylko znacznie zmniejszy komfort szczotkowania, ale również doprowadzi do zbyt szybkiego zakończenia mycia zębów.

Jakie składniki możemy znaleźć w porządnej paście do szczoteczki sonicznej?

Każda pasta do szczoteczki sonicznej zawiera w swoim składzie kilka podstawowych składników, które odpowiadają za ochronę zębów przed próchnicą, chorobami przyzębia oraz innymi groźnymi schorzeniami jamy ustnej. Dodatkowo, niektóre pasty do szczoteczek sonicznych posiadają w swoim składzie substancje wzmacniające szkliwo, wybielające zęby bądź też wykonujące inne, specjalistyczne zadania.

W zdecydowanej większości past do szczoteczek sonicznych znajdziemy:

 • substancje ścierne – dzięki nim, preparat jest w stanie ścierać ze szkliwa osady, doprowadzające do przebarwień. Najczęściej stosowane substancje ścierne to wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, węglan wapnia oraz hydroksyapatyt;
 • związki fluoru – to one zapewniają szkliwu ochronę przed próchnicą, tworzą na szkliwie specjalną warstwę ochronną, która uodparnia je na ataki szkodliwych bakterii. Mogą występować w paście w postaci fluorku sodu, monofluorofosforanu sodu, fluorku cyny lub aminofluorku. W niektórych pastach zastąpione są ksylitolem albo wyciągami z ziół;
 • konserwanty – za ich sprawą pasta jest przydatna do użytku przez naprawdę długi czas;
 • aromaty i substancje słodzące – sprawiają, że pasta ma akceptowalny, przyjemny posmak i zapach;
 • barwniki – nadają paście odpowiedniego koloru, najczęściej spotkamy się w składzie preparatów z tlenkiem tytanu, błękitem brylantowym czy biksyną pomarańczową;
 • substancje pieniące – delikatne detergenty, umożliwiające rozprowadzenie pasty po zębach.
 • woda – ma wpływ na konsystencję pasty.

Jak wybrać idealną pastę do szczoteczki sonicznej?

Z uwagi na rosnącą popularność szczoteczek sonicznych, coraz większa liczba producentów posiada w swojej ofercie pasty dostosowane do mycia zębów takimi urządzeniami. Jeśli nie wiesz, jaką pastą myć zęby do spółki ze swoją szczoteczką soniczną, specjalistyczne preparaty na pewno okażą się słusznym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Ceny wysokiej jakości past do szczoteczek sonicznych oscylują w granicach 30-40 złotych, a więc nie różnią się znacznie od cen pozostałych past do zębów. Wybierając odpowiedni preparat dla siebie, powinieneś baczną uwagę zwrócić przede wszystkim na jego skład – to on dostarczy Ci niezbędnych informacji, jak duży jest współczynnik ścieralności danej pasty, jak gęstą ma ona konsystencję i jakiego rodzaju znajdziesz w niej środki pieniące. Dzięki dokładnej analizie składu poszczególnych preparatów i zastanowieniu się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami, wybrać właściwą pastę do szczoteczki sonicznej powinno być Ci znacznie łatwiej.

W razie jakichkolwiek kłopotów z podjęciem odpowiedniej decyzji, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych past do szczoteczek sonicznych. Układając go, braliśmy pod uwagę skuteczność poszczególnych preparatów, ich konsystencję, liczbę zawartych w nich substancji ściernych i pieniących oraz smak. Swoje wybory konsultowaliśmy z cenionym ekspertami z branży stomatologicznej oraz konsumentami, bez których uprzejmości poniższy ranking nie mógłby powstać. Zapraszamy do lektury!

1. Smilesonic Sensitive - pasta na wrażliwe zęby i dziąsła

Na szczycie naszego rankingu najlepszych past do szczoteczek sonicznych umieściliśmy preparat od cenionego, brytyjskiego producenta Smilesonic. Produkt wykazuje wszystkie cechy, dzięki którym możemy go uznać za odpowiedni do mycia zębów ze szczoteczką soniczną: ma niski współczynnik ścieralności, odpowiednio gęstą konsystencję, a w jego składzie nie znajdziemy laurylosiarczanu sodu.

Ponadto zachwyca swoją skutecznością – bardzo efektywnie rozjaśnia zęby, odświeża oddech, świetnie radzi sobie z bakteriami próchniczymi, remineralizuje szkliwo. Całość dopełnia przyjemny, smak zwiększający komfort korzystania z pasty.

Skład: Glycerin, Aqua, Hydrated Silica, Potassium Citrate, Pentasodium Triphosphate, Xylitol, Cellulose Gum, Cocamidopropyl Betaine, Mentha Arvensis Leaf Oil, Sodium Fluoride, Stevioside, Menthol, Sodium Chloride, Mentha Piperita Oil, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Hydroxyapatite, CI 77891. Zawartość fluorku sodu: 1450 ppm F.

2. Profesjonalna pasta remineralizująca i wybielająca WhiteWash

Pasta remineralizująca i wybielająca WhiteWash to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z kłopotem wrażliwych zębów. Produkt naprawdę skutecznie zwalcza nadwrażliwość, a także doskonale radzi sobie z odbudową i regeneracją uszkodzonego szkliwa za sprawą fluorku sodu, ksylitolu oraz hydroksyapatytu.

W składzie preparatu znajdziemy między innymi takie specyfiki jak hydroksyapatyt, ksylitol oraz fluor (nie zawiera on za to zwiększającego ryzyko próchnicy cukru). Pasta przeznaczona jest dla osób powyżej siódmego roku życia.

Fluor: 1450 ppmF.

Skład: Sorbitol, calcium carbonate, aqua, hydroxyapatite, glycerin, sodium lauryl sulfate, sodium monofluorophosphate, PEG-1500, cellulose gum, L-menthol, mentha piperita (peppermint) oil, titanium dioxide, methylparaben, stevioside, chitosan, ascorbic acid (vitamin C), xylitol.

3. Seysso Protection and Safe Whitening – pasta do szczoteczek sonicznych

Trzecie miejsce w zestawieniu przyznaliśmy specjalistycznej paście przeznaczonej do szczoteczek sonicznych od polskiej marki Seysso. Produkt działa na bazie kombinacji mikrocząsteczek hydroksyapatytu, ksylitolu, cytrynianu cynku oraz azotanu potasu. Dzięki połączeniu tych wszystkich składników, doskonale radzi sobie z usuwaniem próchniczych bakterii, wzmacnia dziąsła oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy z ust. Preparat posiada też działanie wybielające. Użytkownicy wśród jego głównych atutów wymieniają ponadto wydajność – aby skutecznie wyszczotkować pastą Seysso jamę ustną, wystarczy nałożyć na włosie szczoteczki jej bardzo niewielką ilość.

W paście nie znajdziemy żadnych kontrowersyjnych związków, takich jak fluorki, siarczany, parabeny czy laurylosiarczan sodu.

Skład: Sorbitol, Hydrated Silica, Glycerin, Aqua, Hydroxyapatite, Silica, PEG-8, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Xylitol, Poloxamer 407, Potassium nitrate, Zinc Citrate, Tetrapotassium pyrophosphate, Mentha Piperita oil, Cellulose gum, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Menthol, Sodium Saccharin, Mica, Aroma, Titanium Dioxide, CI 74160.

4. Profesjonalna pasta wybielająca WhiteWash

Kolejna pasta oznaczona szyldem WhiteWash. Produkt zachwyca przede wszystkim swoją skutecznością w wybielaniu zębów – jeśli chcesz poprzez codzienne mycie rozjaśnić kolor szkliwa, z pewnością okaże się ona dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem.

Co istotne, pasty WhiteWash bezpiecznie możemy używać do klasycznego, codziennego czyszczenia zębów, ponieważ posiada ona niski współczynnik ścieralności (RDA 65). Zawarty w preparacie fluor o stężeniu 1000 ppm skutecznie zabezpiecza zęby przed próchnicą, natomiast ekstrakty z aloesu, zielonej herbaty oraz pestek grejpfruta mocno odświeżają oddech.

Fluor: 1000 ppmF.

Skład: Sorbitol, Aqua, Silica, Glycerin, Sodium Lauryl Sulfate, PEG-1500, Cellulose Gum, Menthol, Sodium Monofluorphosphate, Aroma, Sodium Benzoate, Xylitol, Aloe Barbadensis Anethole, Citrus Paradisi Fruit (Grapefruit) Extract, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), CI 77820 (Silver), Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract, Limonene.

5. Pasta wybielająca RocsPro Delicate Whitening Sweet Mint

Na kolejnym miejscu uplasowała się pasta RocsPro Delicate Whitening Sweet Mint. Uznaliśmy, że produkt zasługuje na tak wysoką lokatę głównie z uwagi na swój skład, który w dużej mierze opiera się na specyfikach pochodzenia naturalnego. Właśnie ze względu na ten fakt – pomimo że pasta posiada silne właściwości wybielające – może być ona stosowana codziennie. Poza tym, produkt remineralizuje szkliwo, chroni przed próchnicą, odświeża oddech (dzięki zawartości delikatnej, słodkiej mięty), zmniejsza też ewentualne kłopoty z dziąsłami. Innymi słowy – wszystko tutaj się zgadza.

W składzie preparatu nie znajdziemy ani laurylosiarczanu sodu, ani parabenów czy fluoru. Jego 100 ml pojemność wystarcza na długi czas użytkowania.

Skład: Sorbitol, Silica, Glycerin, Aqua, Xylitol, Cocamidopropyl Betaine, Flavor, Xanthan gum, Calcium Glycerophosphate, Bromelain, Sodium Benzoate, Magnesium Chloride, Sodium Saccharin, o-cymen-5-ol.

6. Pasta wybielające Yotuel All In One Snowmint

Yotuel All In One Snowmint to pasta świetnie współpracująca ze wszystkimi typami szczoteczek do zębów. Spośród pozostałych produktów wyróżnia się ona tym, że do oczyszczania szkliwa i chronienia go przed nadwrażliwością wykorzystuje nadtlenek karbamidu. Produkt ma niski współczynnik ścieralności, jest też bardzo delikatny, gdyż nie zawiera w swoim składzie żadnych elementów wzmagających pienienie się. Idealna opcja do codziennego mycia zębów.

W składzie preparatu znajdziemy elementy skutecznie wzmacniające szkliwo zębów: fluor, ksylitol oraz fluorek sodu.

Fluor: 1470 ppmF.

Skład: Glycerin, Xylitol, Potassium Citrate, Silica, Dicalcium Phosphate, Aroma, Titanium Dioxide, Cocamidopropyl Betaine, Potassium Fluoride, Carbomer, Urea Peroxide.

7. Pasta wybielająca Rocs Magic Whitening

Kolejne miejsce w rankingu przyznaliśmy paście Rocs Magic Whitening. Produkt ten wybiela nasze zęby używając do tego specjalnych mikro granulek, które znakomicie rozpuszczają podczas mycia płytkę nazębną, głęboko oczyszczając i polerując szkliwo. Pasta zawiera w swoim składzie specjalny kompleks Mineralin, składający się z naturalnego enzymu bromeliny, ksylitolu, glicerofosforanu wapnia oraz chlorku magnezu – wszystkie te specyfiki poza wspomaganiem w usuwaniu płytki nazębnej chronią zęby przed próchnicą, zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego i niwelują problem krwawienia dziąseł. Jako jedyny mankament preparatu niektórzy wskazują niewielką pojemność jego opakowania (60 ml).

W składzie pasty nie znajdziemy fluoru, SLS, parabenów, triksolanu czy chlorheksydyny. Jest ona przeznaczona do stosowania wyłącznie przez osoby dorosłe.

Skład: Sorbitol, Silica, Glycerin, Aqua, Xylitol, Cocamidopropyl Betaine, Flavor, Xanthan gum, Calcium Glycerophosphate, Bromelain, Magnesium Chloride, Sodium Saccharin, Sodium Benzoate, o-cymen-5-ol, Titanium Dioxide, CI 73360.

8. Pasta wybielająca Blanx Aktywna Ochrona Szkliwa

Pasta spod szyldu Blanx to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które poszukują specyfiku intensywnie wybielającego o bardzo niskim wskaźniku ścieralności (RDA 20). Z uwagi na swoją delikatność, produkt – jako jedna z nielicznych past wybielających na rynku – jest również odpowiedni dla osób mających wrażliwe zęby. Blanx Aktywna Ochrona Szkliwa zawdzięcza swoją skuteczność trzem głównym składnikom: krzemionce (usuwa z powierzchni szkliwa przebarwienia), jonom fluoru (zapewniają szkliwu ochronę przed okładaniem się kamienia nazębnego) oraz arktycznym porostom (wzmacniają szkliwo raz dziąsła, przywracają zębom biel). Wszystkie te składniki działają na bazie technologii mikrosfer, która sprawia, że poszczególne składniki uwalniane są stopniowo, działając w ten sposób jeszcze dłużej.

Pasta zawiera w swoim składzie fluorek sodu, natomiast pozbawiona jest silnie pieniącego SLS-u (laurylosiarczanu sodu).

Skład: Aqua, Glycerin, Hydrated Silica, Sorbitol, PEG-32, Silica, Cellulose Gum, Sodium Lauryl Sulfate, Xylitol, Aroma, Cetraria Islandica Extract, Usnea Barbata Extract, Mentha Piperita Oil, Sodium Monofluorophosphate, Sodium Fluoride, Anethole, Menthol, Tocopheryl Acetate, Magnesium Acetylmethionate, Manganese Acetylmethionate, Copper Acetylmethionate, Methylsilanol Mannuronate, Sodium Saccharin, Titanium Dioxide, Methylparaben, Propylparaben, Eugenol, Limonene, CI 74160.

9. Pasta wybielająca Beyond Pearl White Sensitive

W naszym rankingu postanowiliśmy także znaleźć miejsce dla pasty Beyond Pearl White Sensitive. Produkt wprawdzie każe nam długo czekać na efekty użytkowania (wybiela zęby dopiero po kilkunastu tygodniach stosowania), ale zasługuje na uwagę ze względu na swoją wydajność (sprzedawany jest w opakowaniu o pojemności 120 ml) a także atrakcyjny smak. Preparat działa na bazie opatentowanej formuły Calprox, dzięki której zawarte w paście składniki efektywniej wnikają w ścianki zębów i utrzymują efekty wybielania jeszcze dłużej.

W paście znajdziemy fluor i laurylosiarczan sodowy. Jest ona odpowiednia dla osób powyżej szóstego roku życia.

Skład: Azotan potasu 5%, Fluorek sodu, Sorbitol, uwodniony dwutlenek krzemu, woda, Propanediol, Laurylosiarczan sodowy, celuloza, PEG 400, Hydroxyetyloceluloza, wyciąg z liści gaulterii rozesłanej, puder perłowy, benzoesan sodu, dwutlenek tytanu, sacharynian sodu, Hydroxyapatyt, nadtlenek wapnia, nadtlenoboran sodu, skrobia zea mays.

Czy z pasty do szczoteczki sonicznej można korzystać z innymi szczoteczkami?

Pasty do szczoteczek sonicznych – tak jak wszystkie inne dostępne na rynku pasty do zębów – mają za zadanie przede wszystkim skutecznie eliminować z zębów codzienne naleciałości i chronić nas przed próchnicą oraz chorobami przyzębia. Jeśli więc posiadasz szczoteczkę manualną albo elektryczną z okrągłą główką czyszczącą, również możesz śmiało z nich korzystać.

Od tradycyjnych past do zębów produkty dedykowane do szczoteczek sonicznych różnią się tylko niskim wskaźnikiem ścieralności, bardziej gęstą konsystencją oraz brakiem środków silnie pieniących w składzie. Pasty te nazywa się dedykowanymi do szczoteczek sonicznych, ponieważ są dla tych urządzeń przyjazne, ale równie dobrze potrafią one współpracować z każdą inną szczoteczką do zębów.

Jakie specjalistyczne zadania mogą wypełniać pasty do szczoteczek sonicznych?

Pasty do szczoteczek sonicznych to produkty nie tylko chroniące zęby przed próchnicą, pomagające nam utrzymać jamę ustną w ogólnym zdrowiu. Wiele z tych preparatów wypełnia różne zadania dodatkowe, ukierunkowane na indywidualne potrzeby konsumenta. Wśród past do szczoteczek sonicznych znajdziemy produkty o działaniu:

 • wybielającym (w ich składzie znajdziemy silne środki ścierne, takie jak na przykład dwuwęglan sodu albo krzemionka; zawierają nie więcej niż 1500 ppm fluoru, a ich współczynnik RDA nie przekracza 70),
 • przeciwdziałającym nadwrażliwości zębowej (takie pasty charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnikiem ścieralności, mają subtelne i łagodne działanie. W ich składzie znajdziemy hydroksyapatyt, azotan potasu bądź inne kompleksy mineralizujące),
 • przeciwdziałającym paradontozie i chorobom dziąseł (to pasty, które posiadają funkcję remineralizowania zębów, zapewniające zębom dodatkową ochronę przed osadzaniem się bakterii. Działają profilaktycznie, antybakteryjnie i regenerująco).
Back to top button