Calcium pantothenicum

Calcium pantothenicum – w składzie leku Calcium pantothenicum znajdziemy pantotenian wapnia, który jest połączeniem kwasu pantotenowego (witaminy B5) i wapnia. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że kwas pantotenowy u ludzi występuje głównie w koenzymie A. Jest on związkiem niezbędnym do przeprowadzenia wielu procesów metabolicznych, zwłaszcza w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Poza tym kwas pantotenowy bierze udział w procesach wzrostowych organizmu, wpływa na regenerację skóry, wzrost włosów i paznokci.

Calcium pantothenicumChcąc uzupełnić niedobory kwasu pantotenowego warto sięgnąć po ten preparat. Można go stosować zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu niedoborom tego związku w organizmie. Poza tym Calcium pantothenicum bywa stosowany w stomatologii do tego, by pomagać w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz przy zapaleniach przyzębia.

Inne składniki leku to: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, talk, magnezu stearynian.

Calcium pantothenicum ma formę białych, okrągłych, obustronnie wypukłych tabletek. W opakowaniu znajdziemy 2 blistry po 25 tabletek. Pudełeczko, w którym zostały one umieszczone jest tekturowe.

Przed zastosowaniem leku Calcium pantothenicum

Zanim zastosujemy lek Calcium pantothenicum powinniśmy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na którykolwiek z jego składników. Szczególną uwagę podczas przyjmowania preparatu powinny zwrócić osoby z hiperkalcemią, kamicą nerkową, a także zaburzeniami czynności nerek. Należy stosować się do określonego przez producenta dawkowania. Poza tym decydując się na zakup leku, powinniśmy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych przez nas w ostatnim czasie lekach, nawet tych stosowanych bez recepty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stosowanie preparatu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy innych urządzeń, które są w ruchu.

Stosowanie leku Calcium pantothenicum

Jeśli lekarz nie zaleci nam, by stosować lek Calcium pantothenicum inaczej, powinniśmy stosować się do wskazań zawartych w ulotce, które podają następujący schemat dawkowania leku:

  • dorośli: jedna lub dwie tabletki (100 do 200 mg) od dwóch do trzech razy na dobę; widzimy więc, że nie stosujemy więcej niż 6 tabletek na dobę (600 mg)
  • dzieci od 4 lat: jedna tabletka (100 mg) od dwóch do czterech razy na dobę; w ciągu doby dziecko nie powinno dostać więcej niż 4 tabletki (400 mg).

Jeśli zdarzy nam się zażyć większą niż zalecaną dawkę, możemy spodziewać się, że wystąpi u nas biegunka i zatrzymanie wody w organizmie. Jeśli tak się stanie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Co do pomijania dawki, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie należy brać podwójnej, by uzupełnić tę pominiętą. Należy wziąć zaplanowaną ilość leku Calcium pantothenicum w wyznaczonym czasie.

Przechowywanie leku Calcium pantothenicum

Ważnym jest, by lek trzymać w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25oC. Poza tym powinno być ono niedostępne dla dzieci. Musimy też zwracać uwagę na datę ważności, która została umieszczona na opakowaniu. Po jej upłynięciu należy pozbyć się leku.

Calcium pantothenicum

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button