Czy wybielanie zębów jest opłacalne?

Czy wybielanie zębów jest opłacalne?

Zdrowie stało się w ostatnich latach tematem numer jeden. Uprawiamy sport, jemy zdrowe rzeczy, regularnie badamy się pod każdym kątem. Pod lupę wzięto również zęby, z tego powodu rozwinęła się technologia i technika mycia zębów o dbania o ich wygląd. Masowo zaczęto rozgłaszać pogląd, który twierdzi że białe zęby to zdrowe zęby. Czy tak jest w rzeczywistości i co zyskamy doprowadzając je do takiego stanu?

Co zrobić, by cieszyć się lśniącym usmiechem?

Powstało wiele chemicznych jak i naturalnych sposobów na wybielanie zębów. Podstawową formą ich pielęgnacji jest mycie przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Jeśli chodzi o szczoteczkę to możemy korzystać zarówno z modeli manualnych, jak i elektrycznych. W przypadku szczoteczek elektrycznych możemy dobrać specjalne końcówki whitening, które posiadają twardsze włosie, pomagające dokładnie usunąć przebarwienia. Dodatkowo część szczoteczek posiada specjalny tryb jakim jest wybielanie. Praca szczoteczki jest wtedy nastawiona na jak najdokładniejsze mycie, które pozwoli usunąć przebarwienia.

Poza tym ważnym jest to, jakiej pasty używamy. Przy wybielaniu warto stosować taką, która ma wysoki współczynnik ścieralności RDA. Musi on wynosić ponad 70. Należy jednak pamiętać, by korzystać z takiej pasty dwa razy w tygodniu. Inaczej możemy uszkodzić sobie szkliwo. Nie wolno stosować jej przy myciu zębów szczoteczką elektryczną, gdyż w połączeniu z doskonałym ścieraniem jakie ta zapewnia, na pewno spowodujemy uszkodzenia tkanek zęba. W tym przypadku warto postawić na pasty, które są dedykowane szczoteczkom elektrycznym. Mają one niższy współczynnik RDA, gorzej się pienią, ale w połączeniu z urządzeniem elektrycznym zapewniają jeszcze większą skuteczność.

Kolejnym przedmiotem, który należy mieć w swojej łazience jest nić dentystyczna lub irygator. Pozwalają one pozbyć się resztek pokarmów, osadów i zanieczyszczeń z trudnodostępnych miejsc, zwłaszcza z przestrzeni międzyzębowych.

Ostatnim krokiem na ostateczne wyczyszczenie zębów jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej – pomaga on zabić resztki pozostałych bakterii. Po takim odświeżeniu możemy być pewni, że usunięte zostały wszystkie składniki zabrudzające. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej wykazują działanie wybielające. Okazuje się to doskonałym wsparciem przy stosowaniu szczoteczki elektrycznej z końcówką whitening, czy też manualnej szczoteczki i dobranej do niej pasty wybielającej.

Zalety i wady wybielania

Czy wybielanie zębów jest opłacalne?

Szybkie i profesjonalne gabinety gwarantują nam pożądane wybielenie zębów. Efekt takiego zabiegu widoczny jest już po kilku dniach. Można się zacząć cieszyć promiennym i hollywoodzkim uśmiechem, którego pozazdroszczą inni. Dzięki stałej pielęgnacji i zrezygnowaniu z mocno barwiących płynów (wino, kawa, herbata) efektem będziemy cieszyli się przez bardzo długo czas. Domowe zabiegi nie są mniej skuteczne, jedynym minusem jest to, że na efekt czekamy znacznie dłużej (co najmniej tydzień), jednak dzięki wytrwałości możemy niższym nakładem pieniędzy uzyskać wyśniony efekt. Jedyną negatywną stroną wybielania zębów jest to, że przez użycie mocnej chemii możemy uwrażliwić dziąsła. Przez kilka dni zęby będę obolałe, ale z czasem objawy znikną. Dlatego osobom z nadwrażliwością dziąseł wybielanie zębów jest niewskazane.

Odpowiedni dobór

Wybranie metody wybielania zębów należy dobrać przede wszystkim do nas. Głównym ograniczeniem są pieniądze. Te najskuteczniejsze metody są najdroższe, jednak wykazują one większą skuteczność, a uzyskany efekt utrzyma się dłużej. Taki rodzaj wybielenia zębów jest też najmniej podrażniający, a zabieg trwa niedługą chwilę. To opcja zdecydowanie najprostsza. Jednak osoby nie posiadające w zanadrzu takiej ilości gotówki bądź pragnące samodzielnie zmierzyć się z problemem mogą zrobić to samo w domu. Metody te nie są trudne do wprowadzenia i z pewnością efekt jaki sobie zamierzymy będzie spełniony. Opcja doboru odpowiedniego rodzaju jest w naszych rękach.

Jak jednak poradzić sobie z istniejącymi już przebarwieniami?

Możemy stosować specjalne paski czy żele wybielające. Ich skuteczność jest oceniana bardzo wysoko, a pozwalają na to, by za rozsądną cenę przeprowadzić wybielanie w warunkach domowych. Paski stosuje się przez 7 dni, dwa razy w ciągu dnia. Zapewniają widoczny efekt wybielania. Kiedy jednak nasza kość jest naturalnie żółta, na nic się one zdadzą. Wtedy potrzeba czegoś silniejszego. Takim rozwiązaniem jest zdecydowanie wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz dentysta przeprowadzi wybielanie zębów. Warto przed nim wykonać skaling i piaskowanie, bo zabiegi te pomagają pozbyć się kamienia nazębnego i przebarwień bez konieczności wprowadzania wysoko stężonego środka wybielającego. Czasami okażą się wystarczające i wybielanie jako takie nie będzie już nam potrzebne. Specjalista może także naświetlić nasze zęby odpowiednim narzędziem, co sprawi, że efekt otrzymamy już po kilku dniach. Taka forma wybielania jest jednak najdroższa. Mniej popularne są sztyfty i pędzelki, a nimi także można przeprowadzić wybielanie zębów. Nakłada się je każdego dnia i spłukuje, a jaśniejsze zęby otrzymujemy po około 2 tygodniach.

Czy wybielanie niszczy szkliwo zębów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym dla zdrowia naszego uzębienia. Odpowiedzią na to pytanie jest: tak. Zabieg ten jest bezpieczny wtedy, kiedy przeprowadzamy go pod okiem lekarza dentysty, który służy nam swoją wiedzą i radą. Z tego też powodu lepiej zdecydować się na wybielanie zębów w gabinecie, jednak ze względu na wysoki koszt takiego zabiegu, nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Warto zatem zapytać stomatologa o to, jak najbezpieczniej przeprowadzić wybielanie w warunkach domowych i zastosować się do jego zaleceń.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Wszystko będzie zależało od wybranej metody. Pasty wybielające możemy dostać już za kilkanaście złotych. Te droższe mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Niewiele więcej zapłacimy za paski czy żele wybielające, a zazwyczaj okazują się one skuteczniejsze. Kuracja 7 dniowa pozwala wyraźnie rozjaśnić żeby. W wypadku pasty do zębów na efekty trzeba czekać znacznie dłużej. Co do zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym, to mamy do wyboru dwie możliwe metody: nakładkową i laserową. Pierwsza z nich to koszt rzędu od 600 do 800 złotych. Druga – około 2000 złotych. Poza tym wymaga, by w gabinecie stomatologicznym pojawić się 2-4 razy w odstępie tygodniowym. Jeśli nasze żeby są martwe lub znajdują się na nich duże przebarwienia, warto rozważyć założenie koron porcelanowych lub licówek. Takie rozwiązanie może być czasem bardziej opłacalne niż wybielanie.

Czy wybielanie zębów jest opłacalne?

Ranking środków wybielających

Eksperci od wizerunku przekonują, że uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę w wyglądzie drugiego człowieka…czytaj dalej

Co po wybielaniu?

Jak pisaliśmy wcześniej, po wybielaniu zębów należy przestrzegać diety ubogiej w produkty barwiące takie jak kawa, herbata, kolorowe napoje gazowane, czerwone wino czy buraczki. Należy też zapomnieć o swoim nikotynowym nałogu i odłożyć na bok paczki papierosów, które do tej pory paliliśmy. Wtedy zapewnimy sobie, że efekt utrzyma się jak najdłużej. Dodatkowo warto pojawiać się regularnie na wizytach u stomatologa. Kiedy poczujemy, ze nasze zęby znów wymagają wybielania, możemy je przeprowadzić. Najczęściej następuje to po około 2 latach od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w gabinecie. Nawet jeśli nie zdecydujemy się już więcej go powtórzyć, nasze zęby nigdy nie wrócą do stanu przed jego przeprowadzeniem. Zawsze będą już jaśniejsze, co stanowi pocieszenie dla wszystkich tych, którym zależy na tym, by zaoszczędzić swoje pieniądze.

Czy wybielanie zębów jest opłacalne?

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

2 komentarzy

  1. Chyba każdy chce mieć piękny,, biały uśmiech. Wybielanie jest drogą do tego, by zmienić kolor zębów na jaśniejszy. Jasne, że jest to opłacalne!

  2. Ważne, żeby było przeprowadzane z głową. Wtedy i tylko wtedy się opłaca. Zdrowie jest najważniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button