Szczoteczka elektryczna a manualna

Szczoteczka elektryczna a manualna

Podstawowe pytanie, która szczoteczka jest lepsza: elektryczna czy manualna? Najlepszą decyzją jest osobiste przekonanie się, która bardziej nam odpowiada. Jednak jeżeli nie chcemy tracić czasu czy pieniędzy na próby – możemy przeczytać o najważniejszych aspektach przemawiających za korzystaniem z danego rodzaju szczoteczki.

Zalety szczoteczek elektrycznych

 • Wykonują znacznie więcej ruchów niż szczoteczka manualna. Najprostsze modele poruszają się z prędkością około 5.600 ruchów na minutę w czasie, kiedy bardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki soniczne są w stanie pracować, wykonując nawet 62.000 ruchów na minutę.
 • Wytrzymałość. Szczoteczki elektryczne mimo swojej ceny są produktami, z których będziemy mogli korzystać przez wiele długich lat.
 • Mają delikatniejsze włosie, nie podrażniają więc dziąseł, i dzięki temu doskonale usuwają bakterie oraz płytkę nazębną.
 • Korzystając z elektrycznej szczoteczki nie należy zastanawiać nad techniką mycia zębów, ponieważ mają wbudowane funkcje i po uprzednim dostosowaniu ich do swoich potrzeb wystarczy włączyć ją podczas mycia, a szczoteczka dobrze poradzi sobie z czyszczeniem zębów.
 • Kolejną zaletą jest masaż dziąseł, który jest wykonywany podczas regularnego mycia.
 • Elektryczne szczoteczki w większości mają wbudowany timer, który po 2 minutach informuje nas o tym, że możemy zakończyć mycie zębów. Najnowocześniejsze szczoteczki są zaopatrzone również w czujniki nacisku i cyfrowe wskaźniki pokazujące stan baterii bądź przypominające o konieczności wymiany główki (główkę wymienia się raz na trzy miesiące).
 • Są idealne dla dzieci oraz osób z ograniczonymi funkcjami motorycznymi.

Zalety szczoteczek manualnych

 • Wprawiona osoba możne wykonać szczoteczką manualną do 200 ruchów na minutę.
 • Szczoteczki manualne są zdecydowanie tańsze. Można zakupić je w dowolnym sklepie zarówno spożywczym jak i zajmującym się sprzedażą produktów dentystycznych. Najtańsze szczoteczki kosztują już od kilku złotych.
 • Nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. To najpowszechniejsza szczoteczka do zębów i użytkowana jest w pełni manualnie – samodzielnie dobieramy prędkość i czas mycia.
 • Szczoteczka elektryczna a manualnaDodatkowe akcesoria do szczoteczki – rynek oferuje nam ogromną ilość produktów, które możemy dokupić , jeżeli zależy nam na poprawieniu jakości mycia zębów, są to na przykład: nakładki do czyszczenia języka czy stymulatory dziąseł.
 • Dostępne są także jednorazowe produkty. W wielu punktach można kupić szczoteczki w zestawie z przygotowaną niewielką ilością pasty do zębów, dzięki temu idealnie nadaje się do szybkiego użytku gdy czujemy potrzebę umycia zębów. Po tej czynności możemy pozbyć się zakupionego produktu.
 • Szczoteczki manualne świetnie nadają się do zabrania w podróż. Można z nich skorzystać w każdej chwili bez martwienia się o to, czy jest wystarczająca ilość baterii, by spokojnie wyszczotkować zęby.

Nasz wybór

Poza własnymi preferencjami dobrze jest skontaktować się ze stomatologiem, który po przebadaniu naszej jamy ustnej i uzębienia pomoże podjąć decyzję. Wybór szczoteczki jest kwestią indywidualną i należy dostosować go tak, by w przyszłości nie uszkodzić zębów i dziąseł. Przed zakupem można też sprawdzić ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka elektryczna a manualna

Ranking najlepszych szczoteczek elektrycznych

Świadomość, jak istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej staje się w społeczeństwie coraz bardziej powszechna, jednak wciąż gros Polaków myje zęby…czytaj dalej

Szczoteczka elektryczna a manualna

Grzegorz Kaczmarek

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

2 komentarzy

 1. Szczoteczka tradycyjna to już przeżytek. I na serio nie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że jest to tańsze rozwiązanie – kupcie sobie Oral-B za jakąś stówkę i zobaczycie sami, jak się lepiej czyści zęby bez przepłacania. Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button