Szczoteczki soniczne dla dzieci – jaką wybrać?

Według stomatologów, najmłodsi powinni rozpocząć codzienne szczotkowanie już w momencie, gdy w ich jamie ustnej pojawią się pierwsze ząbki mleczne. Oczywiście, początkowo mycie uzębienia powinno się odbywać w asyście rodzica, jednak z czasem, gdy już maluch nieco podrośnie i opanuje prawidłową technikę szczotkowania ząbków przy pomocy szczoteczki manualnej, będziemy mogli śmiało zaopatrzyć go w szczoteczkę soniczną. Warto to zrobić z kilku powodów: po pierwsze, soniczna szczoteczka dla dzieci zapewnia znacznie skuteczniejsze mycie od manualnej. Po drugie, jest ona w pełni bezpieczna dla maluchów, więc nie musimy się obawiać, że nasze szkraby podrażnią sobie wrażliwe ząbki.

W jaki sposób działają szczoteczki soniczne dla dzieci?

Szczoteczki soniczne dla dzieci nie różnią się pod względem technologii działania od urządzeń w wersjach dla dorosłych. Główka szczoteczki sonicznej dla dzieci porusza się ruchem wymiatającym, a zatem tym najbardziej rekomendowanym przez stomatologów. W trakcie mycia, w jamie ustnej maluszka wytwarzają się miliony mikrobąbelków, które to penetrują wszystkie trudno dostępne obszary, efektywnie obmywając je z bakterii.

Na czym zatem polega różnica pomiędzy szczoteczką soniczną dla dziecka, a tą w wersji dla dorosłych? Przede wszystkim sprowadza się ona do znacznie mniej intensywnego tempa pracy – szczoteczki soniczne dla dzieci poruszają się z prędkością od 16 000 do 31 000 drgań dźwiękowych na minutę (w zależności od tego, dla dziecka w jakim wieku dedykowany jest dany model). Dzięki temu, są skuteczne, ale jednocześnie w pełni bezpieczne dla naszych maluszków. Urządzenia dla dorosłych potrafią pracować nawet dwa razy szybciej.

Kolejna różnica to wielkość główki czyszczącej. Szczoteczka soniczna dla małych dzieci posiada ją odpowiednio niewielką, dzięki czemu dzieci są w stanie z łatwością manewrować nią w jamie ustnej, nie uszkadzając sobie przy tym szkliwa ani dziąseł. Urządzenia w wersjach dla najmłodszych charakteryzują się również kolorowymi rękojeściami, czy odgrywanymi w trakcie mycia melodyjkami – wszystko po to, by uprzyjemnić dziecku szczotkowanie, sprawić, by wzbudzało ono w maluszku pozytywne skojarzenia.

Kiedy najlepiej zakupić dziecku szczoteczkę soniczną?

Obecnie na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne w wersjach nawet dla niemowlaków, jednak my radzimy, by zakupić dziecku urządzenie soniczne dopiero w momencie, gdy szkrab ukończy trzy latka. Zanim wprowadzimy naszą pociechę w świat sonicznego mycia, warto po prostu, by nauczyła się ona właściwie korzystać ze szczoteczki manualnej, a także wyrobiła w sobie właściwe nawyki higieniczne.

Szczoteczki soniczne dla dzieci – jaką wybrać?

Niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki będzie korzystało nasze dziecko w trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej, najważniejsze, by maluch regularnie mył ząbki dwa razy dziennie. To absolutna podstawa. Jako rodzice pamiętajmy o tym, że do nas należy obowiązek uświadomienia dziecku, jak ważna jest pielęgnacja jamy ustnej, a także nadzorowania mycia przez dziecko ząbków aż do momentu, w którym szkrab nie nabierze wprawy w odpowiednim posługiwaniu się szczoteczką.

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru szczoteczki sonicznej dla dziecka?

Warto, byśmy dokonali wyboru szczoteczki sonicznej dla naszego dziecka świadomie. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Warto też zajrzeć do przygotowanego przez nas RANKINGU SZCZOTECZEK DLA DZIECI Poniżej zaprezentowano najważniejsze elementy, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • Rodzaj główki czyszczącej – na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne 3+, 7+, i tym podobne. Ważne, byśmy zwracali baczną uwagę na tego typu oznaczenia, ponieważ szczoteczki dedykowane starszym szkrabom, wyposażone są w odpowiednio większe głowice. Kupując szczoteczkę, weźmy więc pod uwagę wiek dziecka i to, czy główka czyszcząca zainstalowana w danym modelu nie okaże się za duża.
  • Szybkość ruchów – już wcześniej podkreśliliśmy, że szczoteczki soniczne dla najmłodszych potrafią się poruszać z prędkością od 16 000 do 31 000 drgań na minutę. Mniejsze ruchy są dedykowane młodszym dzieciom, te intensywniejsze – nieco starszym. Pamiętajmy, że szczoteczka soniczna 3+ nie powinna wykonywać więcej niż 16 000 drgań w ciągu minuty.
  • Czasomierze – na szczęście posiada je zdecydowana większość szczoteczek sonicznych dla dzieci. Piszemy „na szczęście”, ponieważ to bardzo przydatne udogodnienia, zwiększające jakość i komfort mycia maluchów. Dzięki nim, dziecko nie musi już samemu kontrolować dwuminutowego czasu szczotkowania (po dwóch minutach automatycznie wyłączają szczoteczkę), „timery” co trzydzieści sekund sygnalizują też dziecku, kiedy należy zmienić myty obszar jamy ustnej.
  • Tryby pracy – niektóre szczoteczki soniczne dla dzieci posiadają jeden, podstawowy tryb mycia, inne mają ich kilka. Według nas, liczba programów czyszczących nie ma w przypadku najmłodszych aż tak dużego znaczenia (doświadczenie mówi, że dzieci i tak korzystają zazwyczaj z jednego trybu), jeśli jednak twój maluch cierpi chociażby na problemy z dziąsłami, być może powinieneś rozważyć zakupienie mu szczoteczki oferującej nieco więcej opcji.
  • Sposób zasilania  – na rynku znajdziemy zarówno dziecięce szczoteczki soniczne zasilane bateryjnie, jak i akumulatorowo. Jeśli chcemy, by nasze dziecko z jednego urządzenia korzystało przez dłuższy okres, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ta druga opcja – wymienianie baterii jest na dłuższą metę niekomfortowe i nieekonomiczne.
  • Aplikacja na smartfon – najbardziej zaawansowane szczoteczki soniczne dla dzieci oferują możliwość połączenia pracy szczoteczki ze specjalną aplikacją na smartfonie; dzięki temu, maluch może na ekranie swojego telefonu na bieżąco śledzić postępy w szczotkowaniu. Aplikacje dopingują najmłodszych do skrupulatnego mycia zębów, nagradzają dzieci za coraz lepsze wyniki. Z pewnością będą stanowiły doskonałą opcję dla każdego dziecka, które nie lubi szczotkować swoich ząbków, bądź ta czynność zwyczajnie je nudzi.
  • Atrakcyjny wygląd – nie oszukujmy się: dla dzieci sposób prezencji produktu ma znaczenie największe. Bardzo istotne jest więc, by szczoteczka po prostu się naszemu maluchowi podobała; by miała przyjemny, kolorowy, wzbudzający pozytywne skojarzenia wygląd. Obecnie wielu producentów oferuje chociażby możliwość spersonalizowania przez dziecko rękojeści produktu za pomocą specjalnych naklejek, popularne jest też zdobienie rączek czyszczących znanymi postaciami z bajek. Najlepiej udaj się z dzieckiem na zakupy i pozwól, by to maluch wybrał produktu, który pod względem wizualnym najbardziej leży w jego guście.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna dla dziecka?

Najtańsze szczoteczki soniczne dla dzieci kosztują już około 50 złotych, natomiast za najbardziej zaawansowane modele tego typu urządzeń przyjdzie nam zapłacić mniej więcej 250 złotych. Biorąc pod uwagę to, jakie korzyści wiążą się dla maluszków z sonicznym myciem, oraz ile kosztują urządzenia w wersjach dla dorosłych, wspomniane sumy nie wydają się być wygórowanymi. Najpopularniejsze, godne polecenia szczoteczki soniczne dla dzieci pochodzą od takich producentów jak Philips Sonicare, Brush-Baby, oraz Seysso.

Szczoteczki soniczne dla dzieci – jaką wybrać?

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button