Codzienna pielęgnacja zębów u dzieci w wieku 2 – 5 lat

dziewczynka myje zębyAby dziecko z chęcią podchodziło do mycia zębów dobrze jest wprowadzić ten nawyk już w okresie niemowlęcym. Maluch zaznajomiony ze szczotkowaniem z radością będzie kontynuować ten zwyczaj, starając się coraz bardziej usamodzielniać. Należy jednak pamiętać, że całkowicie samodzielne mycie zębów powinno zacząć się około 5 czy nawet 7 roku życia. Do tego czasu rodzic musi kontrolować to w jaki sposób dziecko myje zęby, udzielając mu wskazówek dotyczących poprawnej techniki mycia. Zadaniem dorosłych jest także zwrócenie uwagi na konieczność wyszczotkowania dokładnie wszystkich ząbków. Mycie zębów można uatrakcyjnić poprzez zakupienie kolorowej szczoteczki, używanie owocowej pasty oraz szczotkowanie zębów wspólnie z malcem. W ten sposób dziecko nauczy się, że czyszczenie jamy ustnej jest ważnym punktem dbania codziennie o zachowanie odpowiedniej higieny.

Wybór szczoteczki idealnej

Dla dzieci w wieku 2-5 lat dostępne są jedynie szczoteczki manualne. Najlepiej wybrać taką z małą główką, na której znajduje się włosie różnej długości (dzięki temu dotrze do wszystkich zakamarków jamy ustnej) oraz zwrócić uwagę na to, czy wybrany model został wyposażony w antypoślizgową rączkę. Zakup kolorowej szczoteczki, na której zostały nadrukowane postaci z ulubionych bajek z pewnością przykuje uwagę malucha, zachęcając tym samym do tego, by użytkować to urządzenie.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Należy dbać o prawidłowy rozwój zębów już od najwcześniejszych lat. Warto udać się do ortodonty w momencie wyrżnięcia się wszystkich mleczaków (dzieje się to około 3 roku życia). Lekarz sprawdzi czy zęby rosną prawidłowo oraz upewni się, że dziecko oduczyło się wszystkich niemowlęcych nawyków (ssania kciuka, smoczka czy używania butelki). W razie potrzeby zleci noszenie płytki przedsionkowej, czyli smoczka korygującego nieprawidłowy rozwój zgryzu. Jeżeli nie było żadnych obiekcji podczas pierwszej wizyty, to kolejna czeka nas dopiero za 5 lat (gdy dziecku wyjdą już stałe siekacze: dolne i górne). Wizyta u ortodonty powinna być poprzedzona udaniem się do dentysty, które następuje po wyrżnięciu się pierwszych ząbków.

Właściwa technika mycia zębów

Aby zęby były dokładnie wyczyszczone warto jest nauczyć dziecko właściwego sposobu mycia zębów. Wyróżniamy dwie podstawowe techniki:

• szorowanie
  • stosowanie ruchów okrężnych.

W pierwszym przypadku dziecko powinno poruszać szczoteczkę w przód i w tył delikatnie dociskając główkę szczoteczki. Druga metoda polega na rysowaniu kółek na zębach za pomocą trzymanego w dłoniach urządzenia – jest to technika trudniejsza i przeznaczona do nauki dla trochę starszych dzieci. Należy pamiętać, że podczas mycia jama ustna powinna być szeroko otwarta, a rozpoczęcie szczotkowania – zaczynać się w tylnej części zębów. Przed rozpoczęciem czyszczenia zębów, dziecko powinno przepłukać usta wodą, zaś ilość pasty do zębów na szczoteczce nie powinna być większa od ziarenka grochu (lub wielkości paznokcia u małego palca).

Szczotkowanie powinno przebiegać pod pełną kontrolą rodziców i trwać 2-3 minuty. Najlepiej, by dziecko po wieczornym myciu zębów nie spożywało już żadnych pokarmów ani napojów (oprócz wody niegazowanej). Dzięki tym wszystkim wskazówkom nasze dziecko szybko nauczy się jak ważna jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej i wpoi sobie właściwe nawyki, które zaprocentują w późniejszych latach życia. Jak to mówią, czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Warto o tym pamiętać, gdy dziecko będzie oponowało przed pójściem do łazienki, by przeprowadzić czynności higieniczne, w tym mycie zębów. Robienie tego regularnie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, która może prowadzić do powstania ubytków.

Warto pamiętać o tym, że próchnicą można się zarazić. Z tego powodu nie powinniśmy pozwalać, by dziecko brało do ust coś, co my w nich wcześniej trzymaliśmy, jeśli cierpimy na tę chorobę. Warto uważać także, by dziecko nie brało do ust czegoś, co przed chwilą trzymały w jamie ustnej inne dzieci. Nie jest wcale powiedziane, że ich rodzice dbają o to, by nie miały próchnicy.

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

5 (1 vote)