Metoda mycia zębów roll (obrotowo-wymiatająca)

Wyróżniamy dwie obrotowe metody mycia zębów: metodę Fonesa i metodę roll. Ta pierwsza jest dużo mniej skomplikowana, przez co poleca się ją dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Niestety, jest też przy okazji mało skuteczna w czyszczeniu obszarów stycznych zębów. Jeśli chodzi o metody obrotowe, osobom dorosłym poleca się więc korzystanie z metody roll. Na czym ona polega? Jakie są wady i zalety tego sposobu czyszczenia zębów?

Kto powinien myć zęby metodą roll?

Niezależnie od tego, jaką wybierzesz metodę mycia zębów, szczotkowanie powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty. Uzupełniać należy je nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych, pielęgnacją języka i stosowaniem antybakteryjnych płynów do płukania ust. Jeśli zaniedbasz wykonywanie tych wszystkich koniecznych czynności, grozi Ci nie tylko próchnica, ale również choroby przyzębia, czyli rozmaite schorzenia dziąseł.

Najpopularniejszą chorobą przyzębia jest zapalenie dziąseł. Charakteryzuje się ono zaczerwienieniem dziąseł, ich rozpulchnieniem i krwawieniem. Nieleczone ewoluuje, uszkadzając tkanki, więzadła i kości otaczające zęby. W ostatniej fazie zapalenia dziąseł dochodzi do utraty uzębienia. Osoby, które dotknęło zapalenie dziąseł, powinny udać się do stomatologa. W gabinecie dentystycznym specjalista diagnozuje problem i planuje jego leczenie. Najczęściej sprowadza się ono do profesjonalnego oczyszczenia jamy ustnej (na przykład zabiegiem skalingu) oraz przepisania pacjentowi specjalistycznych płukanek i – ewentualnie – antybiotyków.

Metoda mycia zębów roll u pacjentów z zapaleniami przyzębia sprawdza się doskonale. Wszystko dlatego, że jest ona dla dziąseł praktycznie bezinwazyjna, a do tego pozwala świetnie oczyścić obszary przydziąsłowe. Ta technika czyszczenia jest polecana także nastolatkom. Młodzież jest już bowiem wystarczająco dojrzała, aby przestać myć zęby sposobem „kółeczkowym”, a przyswojenie metody roll może stanowić dobrą podstawę pod naukę innych, bardziej skomplikowanych sposobów czyszczenia.

Jak powinno wyglądać czyszczenie zębów metodą roll?

Metodę roll nie bez powodu nazywa się „obrotowo-wymiatającą”. W trakcie czyszczenia nią zębów trzeba wykonywać ruchy obrotowe, które powinny być wspomagane „wymiataniem” bakterii ze szkliwa. Całość może nieco przypominać zamiatanie podłogi i taki też jest sposób działania tej metody.

Metoda mycia zębów roll (obrotowo-wymiatająca)

W pierwszym kroku należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do łuku zębowego. Włosie czyszczące powinno być w tym momencie przysunięte do dziąseł, ale nie może się z nim stykać. Następnie zaczynamy wykonywać szczoteczką ruchy obrotowo-wymiatające (jak miotłą, gdy zbieramy kurze) od dziąseł w stronę korony zęba. Na oczyszczenie każdej powierzchni najlepiej jest poświęcić około 5-6 ruchów. W trakcie mycia należy pamiętać o tym, by omijać przyszyjkowe części zębów, ponieważ mogłoby to je uszkodzić.

Metoda roll jest bardzo delikatna i dość intuicyjna.  Jej największa wada to dość niska skuteczność w usuwaniu bakterii z powierzchni szkliwa. Z tego względu zaleca się, by zdrowi, dorośli użytkownicy korzystali z niej jedynie od czasu do czasu, bądź tylko w początkowej fazie szczotkowania, jako wprowadzenie do mycia zębów właściwą techniką.

Co zrobić, gdy w trakcie mycia pojawi się krwawienie?

Na występujące w trakcie mycia zębów krwawienie skarży się ponad 75% użytkowników. W przypadku stosowania metody roll pojawia się ono szczególnie często, ponieważ podczas mycia zębów tą techniką włosie ma częsty kontakt z dziąsłami. Wielu użytkowników po dostrzeżeniu u siebie krwawienia natychmiast zaprzestaje szczotkować jamę ustną, obawiając się, że kontynuowanie mycia mogłoby tylko pogorszyć ich stan. Tymczasem to duży błąd. Zaniedbywanie czyszczenia zębów i dziąseł najczęściej kończy się próchnicą i stanami zapalnymi jamy ustnej, a więc konsekwencjami znacznie gorszymi niż samo krwawienie.

Jeśli na skutek stosowania metody roll często zdarza Ci się podrażniać jamę ustną, to masz dwa wyjścia: zmienić technikę szczotkowania albo poprosić o pomoc w myciu zębów stomatologa. W gabinecie dentystycznym specjalista na modelu uzębienia może Ci zaprezentować, jak powinno wyglądać właściwe mycie zębów metodą roll, a także zasugerować, która z metod czyszczenia w Twoim indywidualnym wypadku może okazać się najlepsza.

Pamiętaj też, że nie zawsze pojawiające się w trakcie czyszczenia zębów krwawienie musi być konsekwencją nieumiejętnego mycia zębów. Czasem podobny problem pojawia się także na skutek niektórych chorób (zwłaszcza chorób przyzębia, cukrzycy, anemii czy zaburzeń krzepnięcia krwi), permanentnego stresu, ciąży albo stosowania niektórych leków (przeciwpadaczkowych, antyalergicznych, hormonalnych). Właśnie dlatego nawracające krwawienie dziąseł zawsze najlepiej skonsultować z fachowcem.

Mirosław Fojut