Szczoteczka elektryczna a zdrowe zęby

Szczoteczka elektryczna a zdrowe zębyWynalezienie elektrycznej szczoteczki do zębów miało ogromny wpływ na rynek oraz zmieniło podejście do mycia zębów. Dzieci chętniej po nią sięgają ze względu na samodzielnie czyszczącą główkę oraz ciekawość jaką wzbudza sprzęt elektryczny. Jaka jest różnica w myciu zębów szczoteczką manualną a elektryczną i czy rzeczywiście warto się w taką zaopatrzyć?

Usuwanie płytki nazębnej

Zgodnie z niezależnym badaniem opublikowanym w roku 2005 „Szczoteczki wykorzystujące ruch obrotowo-oscylacyjny usunęły więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukowały zapalenie dziąseł niż zwykłe szczoteczki manualne zarówno w krótko, jak i długotrwałym użytkowaniu…”. Od momentu swojego powstania szczoteczka elektryczna była przedmiotem obserwacji i testów. Jakim sposobem jest ona lepsza od szczoteczki manualnej? Wszystko dzięki mechanizacji oraz zawartym w niej trybom. Nowoczesna szczoteczka zawiera w sobie dodatkowe tryby, między innymi: czujnik siły nacisku, dzięki niemu możemy dostosować odpowiednią siłę trzymania i dociskania szczoteczki do zębów. Ważną zaletą jest również prędkość poruszania się główki – szczotkowanie manualne nigdy nie będzie tak samo wydajne i szybkie jak z elektryczną szczoteczką. Przeciętnie główka obraca się ponad 40 000 razy na minutę.

Wybielanie i czyszczenie

Szczoteczka elektryczna a zdrowe zębyProducenci zapewniają nam nie tylko ciekawe funkcje usprawniające mycie zębów, ale również różne rodzaje główek, które umożliwiają dodatkową ochronę i czyszczenie w zależności od naszych potrzeb. Stworzono główki wybielające, których rodzaj i ułożenie włosia poza czyszczeniem skupia się również na wybielaniu szkliwa. Dostępne są również główki dla wrażliwych zębów i „masujące”– nie naciskają mocno na powierzchnię zębów, nie podrażniają dziąseł, są trochę wolniejsze i nie usuwają agresywnie płytki nazębnej.

Szczoteczki idealne dla dzieci i osób niepełnosprawnych

Szczoteczki elektryczne oraz soniczne są zalecane również dla osób z ograniczoną sprawnością manualną czyli dzieci, a także niepełnosprawnych ruchowo bądź umysłowo. Są proste w użyciu, bardzo intuicyjne więc nauka nie będzie trwała dużo czasu. Główka po uruchomieniu sama się obraca i jedyne co korzystająca osoba musi robić, to trzymać ją przy powierzchni zęba. Z historycznego punktu widzenia pomysł powstania szczoteczki elektrycznej wziął się z chęci pomocy osbom z ograniczeniami ruchowymi oraz czasowymi aparatami nazębnymi. Teraz ze względu na użyteczne funkcje oraz oddziaływanie na płytkę zęba, szczoteczki elektryczne są najlepszym wyborem zarówno dla osób niepełnosprawnych, dzieci oraz dorosłych. Najciekawsze modele opisaliśmy w naszym rankingu najlepszych szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka elektryczna a zdrowe zęby

Kacper Janiszewski

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.

3 komentarzy

  1. Szczoteczki elektryczne są najlepsze! Testowałam różne zwykłe, ale żadna tak dobrze nie czyściła jak moja Philips Sonicare. Polecam wszystkim.

  2. Tak niewiele trzeba, zęby mieć zdrowe zęby. Nie ma co żydzić pieniędzy na dobry sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button