Décapuchonnement – kieszeń dziąsłowa

Kieszonka dziąsłowa potocznie nazywana kieszonką zębową nie jest niczym innym jak patologicznym rowkiem dziąsłowym. Jeśli zmiana jest większa niż 3 mm, nazywa się ją kieszenią przyzębną (dziąsłową). Do przyczyn jej powstawania zalicza się między innymi: choroby przyzębia, wyrzynanie się zębów mądrości czy zapalenie miazgi zęba. Zapalenie to objawia się krwawieniem i bólami dziąseł, które stały się zaczerwienione oraz tkliwe, kamieniem nazębnym czy odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Czym jest kieszeń dziąsłowa?

Décapuchonnement – kieszeń dziąsłowaJak mówiliśmy, kieszonka dziąsłowa to patologiczne pogłębiony rowek dziąsłowy, można nazwać go wysokością między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym, w okolicy szyjki zęba. By mówić o wystąpieniu kieszonki zębowej musi mieć ona 2-3 mm po zmierzeniu jej specjalną sondą periodontologiczną.

Jeśli wielkość ta jest większa, mówimy o wystąpieniu kieszeni przyzębnej bądź kieszeni dziąsłowej. Przyczynami powstania tej nieprawidłowości są: choroby przyzębia czy utrudnione wyrzynanie zębów mądrości. Można zapobiegać jej wystąpieniu poprzez odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli podejrzewamy, że ta przypadłość wystąpiła u nas, powinniśmy udać się do specjalisty celem leczenia.

Jakie są przyczyny wystąpienia kieszonki dziąsłowej?

Kieszonki dziąsłowe możemy podzielić na prawdziwe i rzekome. O tych pierwszych mówimy wtedy, gdy klasyczne kieszenie przyzębne przebiegają z utratą przyczepu łącznotkankowego znajdującego się zwykle poniżej szyjki zęba. Z kolei drugie objawiają się zwiększoną głębokością kieszeni, która powstaje na skutek przerostu bądź obrzęku dziąsła w przebiegu zapalenia dziąseł.

Choroby przyzębia – przyczyna kieszonki dziąsłowej

Za najczęstszą przyczynę wystąpienia kieszeni przydziąsłowych uważa się choroby przyzębia, zarówno w postaci przewlekłej, jak i agresywnej. Postać przewlekła występuje wtedy, gdy nie dbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej. Poza tym pojawia się u osób nałogowo palących papierosy. Głębokie kieszonki przyzębne w takich przypadkach dotyczą przeważnie całego uzębienia.

Rzadziej spotyka się agresywne zapalenie przyzębia. Można zaobserwować, że w tym przypadku szybciej dochodzi do utraty kości u osób, które są stosunkowo młode. Tak występujące zapalenie cechuje specyficzny obraz kliniczny. W okolicy siekaczy oraz „szóstek” występują symetrycznie kieszenie z ubytkami kości.

Zapalenie kieszonki dziąsłowej a wyrzynanie się „ósemek”

Wystąpienie kieszonek dziąsłowych jest nierzadko efektem wyrzynania się zębów mądrości. Wtedy często pojawia się ból i szczękościsk. Jeśli za zębem mądrości powstanie kieszeń kostna, która ma kształt półksiężyca (można ją zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim), to zaleca się, by usunąć „ósemkę”.

Kieszeń przyzębna – objaw zapalenia miazgi

Kieszenie przyzębne mogą powstać także wtedy, kiedy wystąpiły tak zwane zmiany endo-perio. Polegają one na tym, że proces zapalny z miazgi przeszedł na sąsiednie tkanki przyzębia. Z kolei pojedyncza wąska kieszonka zębowa może być sygnałem, informującym o tym, że korzeń zęba mógł zostać złamany w pionie. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy w miejscu tym występuje płytka nazębna. Jeśli nie, jest duże prawdopodobieństwo, że ząb został złamany.

Kieszonka dziąsłowa – objawy kieszeni przyzębnej

Décapuchonnement – kieszeń dziąsłowaBy postawić diagnozę, stomatolog mierzy głębokość kieszeni specjalną sondą periodontologiczną. Potem kieruje pacjenta na zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne), co pozwoli ocenić ewentualną utratę kości.

Jeśli kieszenie dziąsłowe powstały w przebiegu chorób przyzębia, mogą im towarzyszyć takie objawy jak: zaczerwienione i tkliwe dziąsła, kamień nazębny, rozchwianie zębów czy nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe na skutek recesji dziąseł.

Poza tym istnieje szansa, ze wytworzy się ropień przyzębny w obrębie głębokich kieszeni. Wtedy możemy zaobserwować między innymi: wysięk ropy z kieszonki, ból dziąsła, ubytek kości oraz bolesność zęba na opukiwanie.

Kieszonka dziąsłowa – leczenie u periodontologa

Chcąc wyleczyć kieszonkę dziąsłową zwykle wykonuje się płukanie specjalnym płynem przeciwbakteryjnym. W tym celu używa się wody utlenionej lub roztworu nadmanganianu potasu. Poza tym można wykorzystać także chlorheksydynę lub jodopowidon. Ze wszystkich tych substancji można skorzystać podczas leczenia zapalenia kieszonki, które powstaje podczas utrudnionego wyrzynania się „ósemek”. Kiedy oczyszczamy kieszonkę dziąsłową przy zębach mądrości, powinniśmy zapewnić sobie uśmierzenie bólu. Do kieszonki można zaaplikować leki, co pozwoli szybciej ją wyleczyć.

Jeśli zaś posiadamy poddziąsłowy kamień nazębny, trzeba będzie go koniecznie usunąć wykorzystując w tym celu znieczulenie miejscowe (kiretaż). Po wykonaniu tego zabiegu można również zaaplikować leki bezpośrednio do kieszonki. Jeśli choroba przyzębia jest uogólniona, postępowanie lecznicze może mieć wiele etapów i potrwać trochę czasu. Jeśli doszło do pojawienia się ubytków w kości, trzeba przeprowadzić leczenie regeneracyjne przy wykorzystaniu osiągnięć chirurgii.

Można także wykorzystać zabieg décapuchonnement (odkapturzania), który polega na tym, by wyciąć kieszonkę dziąsłową zęba (kapturka dziąsłowego), kiedy wystepuje utrudnione wyrzynanie zęba. Ten zabieg chirurgiczny stosuje się zwykle podczas wyżynania się „ósemek”.

Musimy w tym miejscu podkreślić, że bardzo ważnym jest, by podczas leczenia odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Poza tym należy stawiać się na umówione wizyty kontrolne do lekarza periodontologa (specjalisty chorób przyzębia).

Płukanie kieszonki dziąsłowej – domowe sposoby

Jeśli zależy nam na tym, by nie wystąpiły u nas kieszonki dziąsłowe, powinniśmy należycie dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu trzeba szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie, używać nici dentystycznej i płynów do płukania ust.

Domowymi sposobami na stany zapalne dziąseł są między innymi: płukanki ziołowe (z rumianku czy szałwii), a także specjalne pasty dla osób, które borykają się z chorobami przyzębia. Zawierają one: wyciągi z ziół, chlorheksydynę lub inne chemiczne substancje przeciwzapalne.

Décapuchonnement – kieszeń dziąsłowa

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button