Szukaj szczoteczki

Budowa szczoteczek elektrycznych

budowa szczoteczkiSzczoteczki elektryczne są prostym i bardzo intuicyjnym urządzeniem. Składają się z wymiennej końcówki, którą nazywamy główką, szyjki, która łączy ją z wodoodporną rączką oraz stacji akumulatorowej. Główka jest częścią wielokrotnego użytku i trzeba ją wymienić dopiero po dłuższym czasie użytkowania. Podaje się, że można korzystać z niej przez około 3 miesiące. Najnowsze urządzenia posiadają specjalne włosie, które zmieniając kolor informuje o stopniu zużycia. Pozostałe części szczoteczki mają długą gwarancję żywotności. W nowoczesnych szczoteczkach elektrycznych, raz naładowana bateria działa aż do pięciu dni. Można spotkać się także z urządzeniami, które potrafią pracować na jednym naładowaniu kilka tygodni, co wpływa na ich atrakcyjność. Poza podstawowym zadaniem mającymi na celu czyścić zęby, urządzenia te zostały ulepszone o dodatkowe funkcje, takie jak:

Tryby czyszczenia

istnieje wiele metod czyszczenia zębów, niektóre szczoteczki mają automatycznie wbudowane tryby z możliwością wybrania dla siebie tego odpowiedniego; należą do nich: Clean (czyszczenie), White (wybielanie), Gum Care (zdrowie dziąseł), Sensitive (delikatne czyszczenie) oraz Deep Clean (głębokie oczyszczanie).

Wskaźnik poziomu baterii

jego zadaniem jest wysyłanie informacji o tym, że szczoteczkę należy naładować.

Wyświetlacz

na nim pokazuje się obraz, zegar oraz emotikony mające na celu zachęcić nas do dalszego mycia zębów.

Moduł Bluetooth

pozwala zobaczyć w czasie rzeczywistym to, jak myjemy zęby dzięki wykorzystaniu darmowej aplikacji na urządzeniu mobilnym; takie rozwiązanie daje możliwość uczenia się poprawnej techniki szczotkowania zębów, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych użytkowników.

Czujnik nacisku

występuje w szczoteczkach sonicznych; ma ostrzegać użytkownika o zbyt mocnym nacisku szczoteczki na zęby, co zapobiegnie ścieraniu szkliwa; może powodować zwolnienie pracy urządzenia lub sygnalizować nieprawidłowe użytkowanie poprzez zapalającą się diodę.

Timer

można ustawić go od 30 sekund do 2 minut – po tym czasie zatrzymuje działanie szczoteczki; dzięki temu możemy kontrolować czas potrzebny na wyszczotkowanie zębów.

Quadpacer

odmierza czas 30 sekund, który jest potrzebny na to, by wyszczotkować ćwiartkę jamy ustnej; po tym czasie zatrzymuje szczoteczkę na sekundę, by zasygnalizować, że należy przejść do czyszczenia następnej ćwiartki.

szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne możemy podzielić na takie, które wykonują obroty bądź drgają. Większość modeli nieznacznie różni się pod względem wyglądu, a większe różnice można zaobserwować w przypadku ich specyfikacji.

Zmiany na rynku zajmującego się sprzedażą tych produktów bardzo się rozwinęły od czasu ich powstania. Najpopularniejsze szczoteczki napędzane baterią to:

główka wykonuje jednocześnie ruchy pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne (około 4.000 ruchów na minutę); szczoteczki elektryczne są lepszym wyborem niż manualne, ponieważ nie wywierają nacisku na mytą powierzchnię zęba, a przy tym czyszczą dokładniej; ich główka jest okrągła; najpopularniejszym producentem tych urządzeń na rynku jest firma Braun Oral-B.

ich cechą charakterystyczną jest to, że są bardzo delikatne a zarazem skutecznie oczyszczają zęby; główka szczoteczki sonicznej przypomina szczoteczkę manualną ze względu na to, że jest podłużna; po włączeniu zostaje ona wprawiona w ruch wymiatający i pulsacyjny o prędkości od 30.000 do 62.000 ruchów na minutę; szczoteczka emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazęną i usuwają bakterie; to właśnie dźwięki o wysokiej częstotliwości pomagają usunąć zanieczyszczenia; najpopularniejszym producentem jest firma Philips Sonicare

Szczoteczki ultradźwiękowe

emitują one wibracje ultradźwiękowe w bardzo wysokiej częstotliwości i jednocześnie niskiej amplitudzie; wibracje te doprowadzają do rozerwania łańcuchów bakteryjnych znajdujących się na płytce nazębnej do 5 mm poniżej poziomu dziąsła; główka szczoteczki ultradźwiękowej porusza się nawet do 92.000.000 ruchów na minutę; jedynym godnym uwagi producentem tego typu urządzenia jest firma Megasonex.

Dobór odpowiedniej szczoteczki powinien zostać uzgodniony ze specjalistą (lekarzem stomatologiem), który bazując na wiedzy dotyczącej naszej jamy ustnej i zębów pomoże dobrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb.

Główka szczoteczki elektrycznej swoim zasięgiem powinna obejmować od 2 do 3 zębów. Poza tym warto zwrócić uwagę na jej szerokość. Najlepiej, by nie przekraczała 15 mm. Dzięki temu pozwoli na dotarcie do trudno dostępnych miejsc takich jak powierzchnie policzkowe, językowe i zęby trzonowe. Ważne, by szyjka szczoteczki była elastyczna. To pozwoli uniknąć wywierania zbyt dużego nacisku na zęby. Z kolei rączka powinna być antypoślizgowa. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z urządzenia w łazience, gdzie jak wiadomo, nietrudno o to, by zmoczyć urządzenie. Pozwoli to też wygodnie ją trzymać, co wpłynie pozytywnie na to, jak szczoteczka będzie leżała w dłoni.

Często dzielimy końćówki do szczoteczki elektrycznej ze względu na twardość włosia. Możemy spotkać główki szczoteczki: twarde, średnie, miękkie i ultramiękkie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że im twardsze włosie, tym jego średnica jest większa. Wynosi od 0,1 mm do 0,3 mm. To jak grube jest włosie wpływa na gęstość ułożenia włókien na główce szczoteczki. Modele dostępne na rynku posiadają od 900 do 5500 włókien.

Szczególną grupą szczoteczek są modele i końcówki przeznaczone dla dzieci. Od urządzeń przeznaczonych dla dorosłych użytkowników różnią się przede wszystkim wielkością. Są znacznie mniejsze. Główka takiej szczoteczki ma od 7 do 15 mm. Wielkość ta jest zależna od tego dla jakiej grupy wiekowej wybieramy urządzenie. Warto zwrócić uwagę także na rękojeść, ponieważ jest ona krótsza i szersza. Takie rozwiązanie wynika z tego, że tak zbudowane urządzenie łatwiej jest trzymać w małej dziecięcej rączce. Poza tym pomaga rodzicowi doczyścić zęby malucha.

Jestem osobą, która od lat 80. XX wieku śledzi rozwój technologii, które mają posłużyć do dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Sam dbam o zdrowie zębów i dziąseł najlepiej jak umiem. Pod koniec lat 90. XX wieku kupiłem swoją pierwszą szczoteczkę soniczną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jeśli chodzi o możliwości jakie oferują urządzenia z tej grupy. Jako pasjonat chcę podzielić się swoją wiedzą dotyczącą technologii czyszczenia zębów i dziąseł.

Sending
Ocena czytelników
5 (4 głosy)

9 Comments

  1. Niedowiarek00 12 sierpnia 2018
  2. Pytanie 9 września 2018
  3. karo303 12 września 2018
  4. Karina 13 września 2018
  5. pol30 15 września 2018
  6. mamija 19 września 2018
  7. Renia 21 września 2018
  8. Marian 23 września 2018
  9. Boski Roman 11 października 2018

Dodaj komentarz